8 Yorum

ABD Vergilendirme: Form 5472 İçin Gereksinimleri için Bir Uzmanla Söyleşi

ABD Vergilendirme: Form 5472 İçin Gereksinimleri için Bir Uzmanla Söyleşi

Son güncelleme tarihi : 26 Ocak 2022

Son zamanlarda form 5472 ile ilgili bir çok soru geliyor. Daha önce Amerika Dışındaki LCC’ler için Form 5472 Gerçeği adlı yazıda, bunun bir yabancı ve tek üyeli LLC için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik.

Bu yazıda form 5472 ile ilgili ABD’de bir CPA (Muhasebe ve vergilendirme uzmanı) olan Alex Oware’ e mail yoluyla sorduğum bazı soruların yanıtlarını paylaşacağım.

Alex Oware, USA Massachusetts Society of CPAs  üyesi bir vergi uzmanı. Web sitesi oandgaccounting.com. Alex Oware’i yaptığım araştırmalar sonucu buldum kendisi ve ekibi özellikle yabancı şirketlerin (Amazon tüccarları, e-ticaret, dropshipping sektöründeki şirket sahiplerinin) vergi, muhasebe işlemlerini yürütüyor. Blog sayfasında yabancılar için oldukça aydınlatıcı makaleleri var.

Hazır böyle bir uzmana ulaşmışken kendisine bir e-posta yazarak yabancı, tek sahipli LLC’ler için her yıl doldurulması gereken Form 5472, Form 1120 hakkında bazı sorular yönelttim. Kendisi de çok kısa bir sre içerisinde sorularımı nazikçe yanıtladı.

Her yıl doldurulması gereken bu formlar hakkında merak edilen tüm detayları soru-cevap şeklinde aşağıda bulabilirsiniz.

Soru 1: Form 5472 ve Form 1120 Nedir? Yabancı bir şirket için önemli mi?

Cevap : Bu formlar, ABD eyaletlerinden herhangi birinde kurulmuş tek sahipli LLC lerin elde ettiği gelirin miktarı ve bu gelirin nereye gittiği konusunda devlete sunulan bir rapor niteliğinde belgedir. Devlet sadece yabancıların ülke içindeki gelirin nereye gittiğini ve miktarını öğrenmek için herhangi bir ücret vs. talep etmeden her yıl raporlanmasını ister. Şirketin iyi durumu için çok önemli bir bildirim olup her yıl doldurulup devlete gönderilmesi gerekir aksi taktirde cezaları bulunur.

Soru 2: Bu belgeyi eğer bizim yerimize siz veya başka bir CPA doldurursa, bizlerden ne gibi evraklar talep edeceksiniz?

Cevap : Bu dosyalamayı yapmadan önce her koşulda ekte gönderdiğim organizer tablosunun doldurulması gerekiyor. Tabloyu linkten indirebilirsiniz.

Bu tablo doldurulduktan sonra en alttaki soruların tümüne verilen yanıt “Evet” ise Form 1040NR gerekmez. Sadece 5472 ve 1120 dosyalanması yeterlidir.

Soru 3: Bu tablodaki sorular nedir? Ne anlama geliyor?

Cevap : Sorular aşağıdaki gibidir. Bu soruların tüm yanıtları o kişi için olumlu yani evet ise farklı 1040NR gerekmez.

Soruların çevirileri şöyle;

1120_5472 SINGLE MEMBER LLCform 5472 ve 1120 vergilendirme ABD Vergilendirme: Form 5472 İçin Gereksinimleri için Bir Uzmanla Söyleşi

1. Tek bir üye LLC’ye sahibim
2. ABD’de herhangi bir fiziksel varlığım yok
3. ABD’de herhangi bir çalışanım veya satış temsilcim yok
4. ABD’de depolarım veya ofislerim yok
5. Ödeme işlemcisinden veya e-ticaret pazarından 1099-K veya herhangi bir vergi formu almadınız mı?

Burada 5. maddede sorulmak istet şudur. Yabancılar için ABD Eyaletlerine Göre Limitler aşıldığında stripe gibi ödeme ağ geçitleri size 1099-K formunu gönderir. Yani satış vergisi toplamanızı gerektiren bir durum oluşmuş ve size bu form iletilmiştir. Eğer eyalet limitlerini aşmadıysanız bu 1099-K size gelmediyse bu sorunun cevabı da olumludur. Bu durumda IRS ye göndermeniz gereken tek form 5472 dir ekstradan 1040NR formunu iletmeniz gerekmez.

Soru 4: Form 5472 eğer bizim yerimize siz veya başka bir CPA doldurursa, bizlerden bu tablo harici başka ne gibi evraklar talep edeceksiniz?

Cevap : LLC information return yani Form 5472 ve 1120 oluşturabilmem için (Bir önceki tablodaki soruların tümüne olumlu yanıt verildiyse) aşağıdakilere ihtiyacım var.

 1. LLC kuruluş belgeleri (Articles of organization, Operating Agreement and etc.)
 2. IRS’den EIN onay evrağı

Soru 5 : Çalışma şekliniz hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Bu formları doldururken tarafınızdan adım adım ne gibi uygulamalar yapılacak

Cevap :

 1. Öncelikle bunun talebi için benimle iletişime geçilmesi gerekiyor bana e-posta veya https://oandgaccounting.com/appointment-booking-form/ linkindeki randevu takvimi ile ulaşabilirsiniz.
 2. Sonrasında ekteki organizatör tablosunu göndereceğim onun doldurulması gerekiyor.
 3. Eğer herhangi bir sorun yoksa müşteriye bir stripe ödeme linki gönderiyorum kredi kartı ile bu formun doldurulması için gerekli hizmet bedelini ödemeleri gerekiyor.
 4. Ödeme yapıldıktan sonra süreci başlatırız.
 5. Formları doldurup tüm devlete gönderilmesi gereken evrakları hazırladıktan sonra son bir onay için tekrar müşteriye geri gönderirim. Eğer herhangi bir ekleme veya sorun görülmedi ise bunu devlete gönderirim.
 6. İşlemler bittikten sonra formların orijinallerini kendilerine hangi yolla göndereceğimi soruyorum. Bu konuda talimatlar verip eğer isterlerse evrakların orijinal hallerini müşterilerime gönderiyorum.

Soru 6:  Form 5472 ve 1120 ikilisi dosyalama için ortalama bir fiyatı paylaşabilir misiniz? Bu hizmet her şey dahil kaç dolar?

Cevap : 1120 ve 5472 ikilisini hazırlamak için web sitemizde fiyat listemiz var bu işlem için sabit bir ücret alıyorum, ücret planlarını bu sayfadan görebilirsiniz. Herkese aynı fiyat politikasını uyguluyorum. Bunun için gizli sözleşmeler ve ekstra ücretler istemiyorum.

Son sözler : 

Alex Oware;

-Bu yoğun dönemde özellikle ABD dışı LLC sahiplerinden çok fazla soru geliyor bunu anlayabiliyorum çünkü ABD vergi sistemi oldukça karmaşık görünebiliyor. Soruları tüm açıklığıyla yanıtlayabilmem için bizimle iletişime geçmek önemlidir çünkü her şirketin yaptığı iş ve durumu farklı olabilir bu da farklı işlemler gerektirir. Herhangi bir sorunuz varsa benimle iletişime geçmekten çekinmeyin

Alex Oware, son olarak bunları belirtti ve mesajlaşmamız sona erdi. Kendisinden aldığım intiba gayet olumluydu ve sorulara samimiyetle yanıt verdi. Bu arada kendisi ve ekibinin özellikle yabancı küçük işletme ve e-ticaret girişimleri alanında uzmanlaşması bizler için artı bir özellik. Çünkü ABD’de vergi sistemi zaten karmaşık ve bu durumda ayrıca yaptığınız işi baştan sona birilerine anlatmak zaman kaybı oluyor.

form 5472 ve 1120 vergilendirme uzmani ABD Vergilendirme: Form 5472 İçin Gereksinimleri için Bir Uzmanla SöyleşiBu arada, Alex Oware ile herhangi bir maddi veya manevi bağımın olmadığını belirtmek isterim. Amacım sadece gelen mesajlar ve yorumlar karşılığında bu sorulara ilk uzman ağızdan yanıt bulmaktı .Kendisi ile çalışmak zorunda değilsiniz ve bu yazı onu refere ettiğim anlamına gelmiyor, sadece lisanslı bir CPA olması ve nazik yanıtları samimi geldi. Bu yüzden herkesin işine yarayacağını umarak bunu paylaşmak istedim.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

8 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba,

  Delaware LLC şirketim bir fiziksel adrese kurulu yukarıdaki sorularda : Fiziksel varlığım YOK ve Ofisim YOK mu seçeceğiz ? orada yaşamıyorum, Türkiyede ikamet ediyorum.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 • Merhaba,
  2021 yılında şirketi kurudum ve ufak tefek hareketler olduğu için bir CPA ile anlaşıp bu formları onlara doldurttum. Formların çıktısını alıp imzalayıp onlara göndermemi istediler fax ile başvurabileceğini hiç söylemediler bende evrakları onlara kargoladım.
  Şöyle bir problemim var ödemem gereken bir vergi tutarı var ve bu tutarı sadece çekle ödeyebileceğimi ve bunu yapmak için ekstradan 100 dolar komisyon istiyorlar.
  Bu formda çıkarılan vergi tutarını çek dışında bir yöntemle ödemek mümkün mü ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Normalde fax yolu ile başvuru yapıliyor tabi posta yoluyla göndermek te seçenekler arasında.

   Ödenecek komisyon bedeli ve odeme türü konusunu bizler tahmin edemeyiz bu konuyu bize değilde onlara sormanız daha mantikli olur.

   Cevapla
 • Merhabalar,
  Ortağımla beraber 20.04.2021 de kurduğumuz LLC partnership şirketimizin bu ay IRS e vergi beyanında bulunmamız gerekiyor fakat şirket henüz faaliyet göstermedi.
  1- Kendimiz mi yoksa bir muhasebeci mi hazırlamalı?
  2- Kendimiz hazırlayabiliyorsak hangi formu/formları doldurmamız gerekiyor?
  teşekkürler,

  Cevapla
  • Merhaba,

   Kendi kendinize yapamazsınız bunun için bir muhasebeci ile çalışmakta fayda var yanlış olduğunda sorun yaşarsınız.

   Cevapla
 • merhaba,
  Tek üyeli LLC şirketlerde eğer satış yoksa banka hesabına giriş çıkış yoksa bu formları doldurmaya gerek yok
  diye bir bilgi duydum. Sizin bu konuda bir bilginiz var mı?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba, evet gerekir hic bir faaliyet gostermediginizi belirten bir form göndermeniz gerekiyor.

   Bir kac takipçimiz fiverr den bir uzman kiralayarak bu isi cok uygun fiyata tamamladi, ceza mektubu almak yerine arastirip bir profesyonelden destek almakta fayda var. Faaliyet gosterilmeyen sirketler icin bu hizmet daha uygun fiyata yapılıyor.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü