0

ABD Vergilendirme: Form 5472 İçin Gereksinimleri için Bir Uzmanla Söyleşi

ABD Vergilendirme: Form 5472 İçin Gereksinimleri için Bir Uzmanla Söyleşi

Son zamanlarda form 5472 ile ilgili bir çok soru geliyor. Daha önce Amerika Dışındaki LCC’ler için Form 5472 Gerçeği adlı yazıda, bunun bir yabancı ve tek üyeli LLC için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik.

Bu yazıda form 5472 ile ilgili ABD’de bir CPA (Muhasebe ve vergilendirme uzmanı) olan Alex Oware’ e mail yoluyla sorduğum bazı soruların yanıtlarını paylaşacağım.

Alex Oware, USA Massachusetts Society of CPAs  üyesi bir vergi uzmanı. Web sitesi oandgaccounting.com. Alex Oware’i yaptığım araştırmalar sonucu buldum kendisi ve ekibi özellikle yabancı şirketlerin (Amazon tüccarları, e-ticaret, dropshipping sektöründeki şirket sahiplerinin) vergi, muhasebe işlemlerini yürütüyor. Blog sayfasında yabancılar için oldukça aydınlatıcı makaleleri var.

Hazır böyle bir uzmana ulaşmışken kendisine bir e-posta yazarak yabancı, tek sahipli LLC’ler için her yıl doldurulması gereken Form 5472, Form 1120 hakkında bazı sorular yönelttim. Kendisi de çok kısa bir sre içerisinde sorularımı nazikçe yanıtladı.

Her yıl doldurulması gereken bu formlar hakkında merak edilen tüm detayları soru-cevap şeklinde aşağıda bulabilirsiniz.

Soru 1: Form 5472 ve Form 1120 Nedir? Yabancı bir şirket için önemli mi?

Cevap : Bu formlar, ABD eyaletlerinden herhangi birinde kurulmuş tek sahipli LLC lerin elde ettiği gelirin miktarı ve bu gelirin nereye gittiği konusunda devlete sunulan bir rapor niteliğinde belgedir. Devlet sadece yabancıların ülke içindeki gelirin nereye gittiğini ve miktarını öğrenmek için herhangi bir ücret vs. talep etmeden her yıl raporlanmasını ister. Şirketin iyi durumu için çok önemli bir bildirim olup her yıl doldurulup devlete gönderilmesi gerekir aksi taktirde cezaları bulunur.

Soru 2: Bu belgeyi eğer bizim yerimize siz veya başka bir CPA doldurursa, bizlerden ne gibi evraklar talep edeceksiniz?

Cevap : Bu dosyalamayı yapmadan önce her koşulda ekte gönderdiğim organizer tablosunun doldurulması gerekiyor. Tabloyu linkten indirebilirsiniz.

Bu tablo doldurulduktan sonra en alttaki soruların tümüne verilen yanıt “Evet” ise Form 1040NR gerekmez. Sadece 5472 ve 1120 dosyalanması yeterlidir.

Soru 3: Bu tablodaki sorular nedir? Ne anlama geliyor?

Cevap : Sorular aşağıdaki gibidir. Bu soruların tüm yanıtları o kişi için olumlu yani evet ise farklı 1040NR gerekmez.

Soruların çevirileri şöyle;

1120_5472 SINGLE MEMBER LLCform 5472 ve 1120 vergilendirme ABD Vergilendirme: Form 5472 İçin Gereksinimleri için Bir Uzmanla Söyleşi

1. Tek bir üye LLC’ye sahibim
2. ABD’de herhangi bir fiziksel varlığım yok
3. ABD’de herhangi bir çalışanım veya satış temsilcim yok
4. ABD’de depolarım veya ofislerim yok
5. Ödeme işlemcisinden veya e-ticaret pazarından 1099-K veya herhangi bir vergi formu almadınız mı?

Burada 5. maddede sorulmak istet şudur. Yabancılar için ABD Eyaletlerine Göre Limitler aşıldığında stripe gibi ödeme ağ geçitleri size 1099-K formunu gönderir. Yani satış vergisi toplamanızı gerektiren bir durum oluşmuş ve size bu form iletilmiştir. Eğer eyalet limitlerini aşmadıysanız bu 1099-K size gelmediyse bu sorunun cevabı da olumludur. Bu durumda IRS ye göndermeniz gereken tek form 5472 dir ekstradan 1040NR formunu iletmeniz gerekmez.

Soru 4: Form 5472 eğer bizim yerimize siz veya başka bir CPA doldurursa, bizlerden bu tablo harici başka ne gibi evraklar talep edeceksiniz?

Cevap : LLC information return yani Form 5472 ve 1120 oluşturabilmem için (Bir önceki tablodaki soruların tümüne olumlu yanıt verildiyse) aşağıdakilere ihtiyacım var.

  1. LLC kuruluş belgeleri (Articles of organization, Operating Agreement and etc.)
  2. IRS’den EIN onay evrağı

Soru 5 : Çalışma şekliniz hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Bu formları doldururken tarafınızdan adım adım ne gibi uygulamalar yapılacak

Cevap :

  1. Öncelikle bunun talebi için benimle iletişime geçilmesi gerekiyor bana e-posta veya https://oandgaccounting.com/appointment-booking-form/ linkindeki randevu takvimi ile ulaşabilirsiniz.
  2. Sonrasında ekteki organizatör tablosunu göndereceğim onun doldurulması gerekiyor.
  3. Eğer herhangi bir sorun yoksa müşteriye bir stripe ödeme linki gönderiyorum kredi kartı ile bu formun doldurulması için gerekli hizmet bedelini ödemeleri gerekiyor.
  4. Ödeme yapıldıktan sonra süreci başlatırız.
  5. Formları doldurup tüm devlete gönderilmesi gereken evrakları hazırladıktan sonra son bir onay için tekrar müşteriye geri gönderirim. Eğer herhangi bir ekleme veya sorun görülmedi ise bunu devlete gönderirim.
  6. İşlemler bittikten sonra formların orijinallerini kendilerine hangi yolla göndereceğimi soruyorum. Bu konuda talimatlar verip eğer isterlerse evrakların orijinal hallerini müşterilerime gönderiyorum.

Soru 6:  Form 5472 ve 1120 ikilisi dosyalama için ortalama bir fiyatı paylaşabilir misiniz? Bu hizmet her şey dahil kaç dolar?

Cevap : 1120 ve 5472 ikilisini hazırlamak için 300$ ‘lık sabit bir ücret alıyorum, ücreti web sitemde de görebilirsiniz. Herkese aynı fiyat politikasını uyguluyorum. Bunun için gizli sözleşmeler ve ekstra ücretler istemiyorum.

Son sözler : 

Alex Oware;

-Bu yoğun dönemde özellikle ABD dışı LLC sahiplerinden çok fazla soru geliyor bunu anlayabiliyorum çünkü ABD vergi sistemi oldukça karmaşık görünebiliyor. Soruları tüm açıklığıyla yanıtlayabilmem için bizimle iletişime geçmek önemlidir çünkü her şirketin yaptığı iş ve durumu farklı olabilir bu da farklı işlemler gerektirir. Herhangi bir sorunuz varsa benimle iletişime geçmekten çekinmeyin

Alex Oware, son olarak bunları belirtti ve mesajlaşmamız sona erdi. Kendisinden aldığım intiba gayet olumluydu ve sorulara samimiyetle yanıt verdi. Bu arada kendisi ve ekibinin özellikle yabancı küçük işletme ve e-ticaret girişimleri alanında uzmanlaşması bizler için artı bir özellik. Çünkü ABD’de vergi sistemi zaten karmaşık ve bu durumda ayrıca yaptığınız işi baştan sona birilerine anlatmak zaman kaybı oluyor.

form 5472 ve 1120 vergilendirme uzmani ABD Vergilendirme: Form 5472 İçin Gereksinimleri için Bir Uzmanla SöyleşiBu arada, Alex Oware ile herhangi bir maddi veya manevi bağımın olmadığını belirtmek isterim. Amacım sadece gelen mesajlar ve yorumlar karşılığında bu sorulara ilk uzman ağızdan yanıt bulmaktı .Kendisi ile çalışmak zorunda değilsiniz ve bu yazı onu refere ettiğim anlamına gelmiyor, sadece lisanslı bir CPA olması ve nazik yanıtları samimi geldi. Bu yüzden herkesin işine yarayacağını umarak bunu paylaşmak istedim.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

80$ + Diğer Ücretler

Danışmanlık Hizmetimiz başladı. 

Amerika'da şirket kurulumlarında bizden danışmanlık alabilirsiniz.