6 Yorum

LLC için Yıllık Raporlama (Annual Report)

LLC yıllık raporlama Annual report

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Amerika’da kurduğunuz LLC’nizin uyumlu, aktif ve iyi durumda kalabilmesi için Yıllık Raporu (Annual Report) her yıl eyaletinize sunmanız gerekir. Ücretler ve son tarihler eyaletlere göre değişir. Bu yazıda Kentucky eyaletindeki bir LLC için yıllık raporun nasıl sunulacağını detaylandıracağız.

Yıllık Rapor Nedir?

Amerika’da seçtiğiniz bir eyaletteki, LLC’niz kurulduktan sonra, eyalet ile evrak işi tamamen bitmez. LLC’niz için her yıl devam eden önemli bir gereksinim var. Bu gereksinim Yıllık Rapor (Annual Report) olarak bilinir ve her yıl bir dosyalama ücreti ödemenizi gerektirir. Bu raporlamayı şirketinizi kullansanız da kullanmasanız da yapmanız şarttır.

LLC şirketi iyi durumda tutmak için gerekli bu Faaliyet Raporu (franchise tax veya yıllık rapor olarak ta bilinir) eyaletlere göre farklı isimlerde olabilir;

 • Yıllık Rapor (Annual Report)
 • Yıllık Beyan (Annual Statement)
 • Bilgi Beyanı (Statement of Information)
 • Periyodik Rapor (Periodic Report)
 • İki Yıllık Rapor (Biennial Statement)
 • On Yıllık Rapor (Decennial Report)

Eyalete göre bazıları her yıl, bazıları her 2 yılda bir bunun dosyalanması gerekebilir. Bazıları ise sadece 10 yılda bir dosyalanır. Bu, sizin durumunuza ve eyaletlerin gereksinimlerine bağlıdır.

Çoğu eyalet bu raporu Yıllık Rapor olarak adlandırır bu yüzden genel adı yıllık rapor dur. Ayrıca buna bazen franshise tax adı da verilebilir.

Yıllık Raporun Amacı

Genel anlamda şirketi iyi durumda tutmak için her yıl raporlama yapılır. Bu raporu sunmazsanız eyalet, LLC’nizi otomatik fesheder. Her eyaletin fesih süresi farklıdır. Örneğin Kentucky eyaletinde gerekli zaman diliminde raporlama yapılmazsa 60 gün içinde şirketi otomatik fesheder.

Tekrar iyi duruma getirmek için sonradan raporlayabilirsiniz fakat gecikme cezası uygulanabilir.

Yıllık Raporlama Nasıl Yapılır

Eyalete LLC için yıllık rapor sunmanın genelde iki yolu bulunuyor;

 1. Posta yoluyla raporlama yapmak (Zor ve zaman alır)
 2. Eyalet web sitesinden online olarak raporlamak

En kolay yol tabii ki de online raporlamadır. Eyalet portalına girip kredi kartı veya banka havalesi ile ödeme yaparak yıllık raporu sunabilirsiniz.

Bazı eyaletler yıllık raporunuzu ödemeniz için size hatırlatma gönderebilir fakat her ihtimale karşı bunun için bir takvim hatırlatması oluşturmak iyi fikirdir.

Kentucky Eyaletinde Yıllık Raporlama Nereye ve Nasıl Yapılır?

Raporlamayı, şirketi kurduktan bir sonraki yıl olarak Haziran içinde halletmek gerekir. Yıllık rapor bu eyalet için 15$ dır.

Bunun için eyaletin web sitesini kullanıyorsunuz. https://web.sos.ky.gov/ftsearch/?path=ftarp adresine gidip şirket adınızı aratmakla işe başlayabilirsiniz.

llc yillik raporlama annual report hazirlamak LLC için Yıllık Raporlama (Annual Report)

Şirket adını üst kısımda göreceksiniz ardından “Continue to File Annual Report” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

llc yillik raporlama annual report hazirlamak 2 LLC için Yıllık Raporlama (Annual Report)

Title üye, ad, soyad, adres kısmını Türkçe karakter kullanmadan doldurun. Adres ikamet adresiniz olmalı. Eğer birden çok üyeli LLC ise add butonu ile üyeleri eklemeniz gerekir. Devam etmek için “continue to signature” tıklayın

llc yillik raporlama annual report hazirlamak 3 LLC için Yıllık Raporlama (Annual Report)

Ardından sayfa yönlendirmelerini izleyin. Üye imzası ad soyad şeklinde dijital olarak yapılıyor sonrasında ise ödeme adımı var.

Raporlama bittikten sonra http://web.sos.ky.gov/ftsearch/ adresinden şirketinizi aratıp bulun.

Şirketinizi bulup üzerine tıklayın ve sayfayı aşağıya kaydırdığınızda “Images available online” kısmında yıllık raporun gönderildiğini göreceksiniz.

llc yillik raporlama annual report hazirlamak 4 LLC için Yıllık Raporlama (Annual Report)

Raporu isterseniz PDF linkine tıklayıp indirebilirsiniz. Rapor bunun gibi bir evraktır.

llc yillik raporlama annual report hazirlamak 5 LLC için Yıllık Raporlama (Annual Report)

Yıllık Raporunuz işlendikten sonra, eyaletten makbuz içeren bir e-posta gönderilecek işlem bu kadardır.

Diğer eyaletler için yöntemler farklıdır fakat Kentucky eyaleti için bu işlem oldukça basittir.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar, Kentucky eyaletinde şirketimi bu ay kurdum yazınızda kurulduktan bir yıl sonraki haziran ayı için yıllık raporlama yapmanız gerekiyor demişsiniz. Benim 06.2022 tarihinde mi yapmam gerekiyor? Siteye girip baktığımda “bu yıl ki ödeme 15$ olacak daha önce ödediyseniz kurucu şirketin bilgilerini giriniz” şeklinde bir kısım var.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Yillik raporlama bir sonraki yil yapılır. Yani Mayis 2021 de kurduysaniz 2022 nisan sonunda dosyalarsiniz.

   Cevapla
   • Merhaba, fakat bende bu ay içinde kurulan LLC şirketini Kentucky eyalet websitesinde sorguladığımda gelen ekranda Annual report a tıklıyorum, firma bilgilerimin olduğu PDF’te; Son Uyarı: 1 Ekime kadar 15 dolarlık Annual report bildirimini yapın 100 dolar ceza alırsınız diyor. 1 yıllık bir süre yok anladığım kadarıyla

    Cevapla
    • Merhaba,

     Kentucky LLC Yıllık Raporunuz her yıl 1 Ocak ile 30 Haziran arasında yapılıyor.

     İlk Yıllık Rapor, Kentucky LLC’nizin onaylandığı yılı takip eden yılda halledilmeli.

     Örnek 1: LLC’niz 10 Şubat 2023’te kurulduysa ilk Yıllık Raporunuzun son tarihi 1 Ocak ile 30 Haziran 2024 arasında olacaktır.

     Örnek 2: LLC’niz 10 Aralık 2023’te kurulduysa, ilk Yıllık Raporunuzun son tarihi 1 Ocak ile 30 Haziran 2024 arasında olacaktır.

     Cevapla
     • Yardımseverliğiniz için teşekkür ederim. O zaman ağustos ayında kurulan firmama ait şu ekran görüntüsünü attığım yerdeki kırmızı işaretlediğim yeri dikkate almayacağım sanırım.
      https://i.hizliresim.com/36pjyg1.jpg

      Cevapla
      • Rica ederiz.

       O tıkladığıniz yer yillik raporu posta yoluyla yapabilmeniz için bir şablon alt kısımda standart bilgilendirme mesaji bulunuyor. Zaten raporlamayi yaparken bu formu kullanmayin bu posta ile başvuru formudur onun yerine online raporlamayi kullanin kredj karti ile gerekli alanları doldurup odemeyi yapabilirsiniz.

       Özetlersek bu aşamada bir raporlama yapmaniza gerek yok gelecek yil hazirana kadar yapabilirsiniz raporlama yaparken ust kısımdaki file annual report butonuna tıklayıp online olarak yapabilirsiniz.

       Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın