1. Anasayfa
 2. Amerikada Şirket
 3. Inc Authority ile Wyoming’de Şirket Kurmak
0

Inc Authority ile Wyoming’de Şirket Kurmak

Inc Authority ile Wyoming’de Şirket Kurmak

Wyoming’de Şirket Kurma rehberi. Wyoming’de LLC şirketiniz olsun istiyorsanız adım adım başlayalım

Bu rehberde, Amerika’nın Wyoming eyaletinde şirket kurma adımlarını uygulamalı olarak sizlerle paylaşacağım.

Eğer Amerika’nın Wyoming eyaletinde uygun fiyata, minimum maliyetli bir LLC kurup online işinizi yürütmek istiyorsanız, bu rehberi adım adım uygulayabilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım.

Amerika’ da LLC şirket kurmak için bir Registered Agent ile çalışmanız gerekiyor, bunu bir çok kez tekrarlıyorum çünkü konuya yabancı olanlar olabiliyor. Registered Agent’lar şirketimizi uzaktan kurmamıza aracılık eden, devamında hizmet almamız gereken, devlet tarafından bu işe yetkilendirilmiş kuruluşlardır.

Bu blogda bir çok kayıt acentesini (Registered Agent) tanıttım, bu konuda burada bir çok yazı bulabilirsiniz fakat bu rehber için, Inc Authority (Buradan tıklayıp inceleyebilirsiniz) firmasından hizmet alarak şirket kurulumunu gerçekleştireceğiz. Sebebi ise fiyatının çok uygun (ilk yıl registered agent ücreti almıyorlar) ve firmanın güvenilir olması.

IncAuthority.com Hakkında

Inc Authority, yaklaşık 30 yıldır dünyanın farklı bölgelerindeki girişimcilerin şirketlerini kurmak için Registered Agent hizmeti sağlar. Yola çıkış amaçlarını, girişimcilerin iş hayatına atılırken onlara uygun fiyatlı ve kaliteli hizmet vermek olarak benimsemişlerdir. Uzun zamandır ilk yıl ücretsiz Registered Agent hizmeti sunuyorlar, gelecek yıllarda ise bu ücret sadece 99$ bu fiyatlar ve avantajlar firmayı oldukça cazip kılıyor.

Inc Authority, Amerika’ da ikamet eden veya Amerika dışı girişimcilere ABD’ nin farklı eyaletlerinde şirket kurmaları konusunda hizmet veriyor. Portföylerinde ABD’nin hemen hemen tüm eyaletleri bulunuyor. Fiyatları da diğer Registered Agent’lara nazaran gayet uygun.

Eğer Amerika’ da uygun fiyata bir LLC kurup, Stripe ile online mağazanızdan kredi kartı ile ödeme almak gibi bir girişiminiz varsa, Inc Authority başlangıç için en uygun çözümdür.

EIN (Federal vergi kimlik numarası) devlet tarafından ücretsiz verilen bir numaradır. Inc Authority ile kurulum sırasında 49$ ek ücretle ein hizmeti alabiliyorsunuz. Eğer 49$ ödemek yerine bu numarayı kendim almak istiyorum derseniz bu da mümkün. Amerika’ dan EIN Numarası Almak adlı rehberdeki adımları uygularsanız ücretsiz olarak formunuzu doldurup kendiniz de başvuru yapabilirsiniz.

Inc Authority, müşteri memnuniyeti olarak gayet iyi bir referans sağlıyor. Trustpilot üzerinden yapılan gerçek müşteri yorumları bunu kanıtlıyor.

Inc Authority ile şirketinizi benim referansımla bu linki tıklayarak kurarsanız kurulum aşamasında zaman zaman ekstra %20 indirim kuponu çıkıyor. Şansınız varsa yararlanabilirsiniz.

Gereksinimler ve Bilinmesi Gerekenler

 • Inc Authority şirket kurulumu için (ABD’ de ikamet etmeyen girişimciler) size ücretsiz bir sanal adres hizmeti vermez. Fakat bunun için yazının devamında size, çalışan ücretsiz bir çözüm sunacağım.
 • Kimlik veya pasaport gerekmez her şey online yürütülür
 • EIN için IRS’ ye 49$ karşılığında sizin için form doldurup EIN’ ınızı dijital olarak teslim ederler. (İsterseniz bu ücreti ödemeden kendinizde EIN numaranızı alabilirsiniz. Buraya bakınız.)
 • Diğer Registered Agent firmalarına göre maliyetleri düşüktür. Hatta en ucuzudur diyebilirim.

Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti

Şirketi hangi eyalette kuracağınıza bağlı olarak bilindiği üzere eyalet bazında farklılık gösteren tek seferlik kurulum başlangıcında ödenmesi gereken eyalet dosyalama ücretleri bulunur. Bunlar eyaletlere göre farklılık gösterir ayrıca bazı eyaletlerde, devam eden yıllarda bu ücretleri ödemeniz gerekirken bazı eyaletlerde bulunmaz. Yani 0$ dır (ör. New Mexico)

Wyoming eyaleti Dünyanın her yerinden yeni girişimcileri kabul eden girişimci dostu bir eyalet. Bir çok dropshipping girişimcisi ve dijital ürün-hizmet satıcıları, şirketini kurmak için Wyoming eyaletini tercih ediyor.

Kaliforniya ve Hawaii gibi eyaletler kesinlikle tercih edilmemeli çünkü eyalet vergileri oldukça yüksek.

Kurulum İçin Tek Seferlik Maliyetler

 • Wyoming eyaleti için kurulum aşamasında ödenecek dosyalama ücreti 109$ ‘ dır
 • Adres için yazının devamında anlatacağım ücretsiz yöntem ile ödeme yapmanıza gerek yok. Eğer ücretli bir adres kullanmak isterseniz aylık 5.99$‘a Anytimemailbox.com da New Jersey adresi kiralayın. New Jersey adres için en ucuz eyalettir. Veya başka bir posta kutusu hizmeti veren bir yerden de alabilirsiniz hiç önemli değil. Diğer bir opsiyon ise Wyomingmailforwarding.com bu şirket sadece 15$’ a size şirketinizi kurmanız için adres göstermeye izin veriyor.
 • ABD’ de sanal telefon numarası : 2$ (Zadarma üzerinden bu linkten alabilirsiniz)
 • EIN hizmeti için isteğe bağlı 49$ (İsterseniz ücretsiz olarak kendiniz form doldurup kendiniz başvurun)
 • Şirket Sözleşmesi 89$

Kurulum Sonrası Aylık – Yıllık Maliyetler

 • Wyoming eyaletinde her yıl eyalete 50$ franchise tax ödemeniz gerekir.
 • Sanal telefon numarası : 2$ /Ay (Zadarma üzerinden buradan alabilirsiniz)
 • Registered Agent yıllık hizmet bedeli 99$ / Yıl (İlk yıl bu hizmet ücretsiz bir sonraki yıldan itibaren bu ücreti ödemeniz gerekiyor. IncAuthority epey uygun fiyatlı bir Registered Agent hizmeti sunar)
 • Toplamda yıllık şirket masrafınız ortalama 160 dolar civarındadır.

Inc Authority ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulum Adımları

Yukarıdaki açıklamaları okuyup yıllık ve aylık masrafları göz önünde bulundurduktan sonra Inc Authority ile Amerika’ da LLC şirket kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Sonraki sayfada, işletme türünü ve LLC’yi oluşturmak istediğiniz eyaleti seçebilirsiniz.

 • Business type olarak LLC, State (eyalet) olarak Kentucky seçiyoruz ardından Save and continue düğmesine basarak devam ediyoruz.

Wyomingde Şirket Kurmak

 • Bu adımda işletme sahibi hakkında bilgileri girmemiz gerekiyor. Ad, soyad, e-posta ve Zadarma dan kiraladığınız ABD telefonunu girip alttaki sözleşmeyi kabul ederek bir sonraki adıma geçiyoruz

 • Bu adımda LLC şirketin detaylarını girmemiz isteniyor.
 • Şirket adını seçerken eyalet web sitesinden (bu linkten) bir arama yapın seçtiğiniz isme benzer bir isim varsa farklı alternatifler bulmalısınız aksi taktirde izin verilmez.
 • Şirket adının uzantısı Limited Liability Company”, “LLC” veya “L.L.C.” ile bitmelidir. ABD’de LLC Şirket İsmi Seçme yazısını da ayrıca inceleyebilirsiniz.
 • Şirketiniz için bir ad yazıp işiniz hakkında kısa bir ingilizce açıklama girebilirsiniz. E-commerce business veya Digital Services (20 karakterlir bir açıklama ) yazıp aşağıdaki kutucukları (Will your business accept credit card payments? yani kredi kartı ödemeleri kabul edip etmeyeceğinizi soruyor. ) Yes işaretleyerek ve online kutusunu işaretleyip bir sonraki adıma geçebiliriz.

 • Amerika’ da ücretsiz adrese sahip olmak

Bu aşamada size ücretsiz adres sağlayan bir posta firmasından faydalanacağız. Ücretsiz üye olarak size bir adres tahsis ediyorlar. Bu sayede size gelen bir evrak vs. varsa gönderimini ücretli yapıyorlar hem de bu adres üzerine şirketinizi kurmuş oluyorsunuz.

Eğer ücretli bir adres hizmeti kullanmak isterseniz bunda özgürsünüz. Aylık 5.99$‘a Anytimemailbox.com dan New Jersey adresi kiralayabilirsiniz. New Jersey bu Anytimemailbox ta adres için en ucuz eyalettir. Ayrıca 15$’ a Wyomingmailforwarding.com dan ömür boyu ücretsiz taradıkça öde bir adres de alabilirsiniz. Seçim sizindir.

Adres için Shipito.com ‘a buradan ücretsiz hesap açarak anında bir adres sahibi olabiliyorsunuz.

Adımlar:

Shipito.com gidip signup a tıklayarak üyelik için bilgilerinizi doldurun.

Ad, soyad e-mail ve telefon bilgilerinizi girip bir şifre belirleyin. Hemen yandaki sütundan Free Account seçin.

E-postanıza bir doğrulama linki gelecektir. Tıkladığınız anda aşağıdaki gibi bir pencere açılacak ve adresiniz hazır.

Bu adres üzerine şirket kurulacak fakat aynı zamanda bu hizmeti faklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Örneğin, Amerika’ dan bir şeyler satın aldığınızda bir kaç paketi birleştirip Türkiye’ deki veya farklı bir coğrafyadaki adresinize postalıyorlar. Kazandıkları nokta aslında burası bir komisyon karşılığı posta hizmeti. Ayrıca şifrenizle oturum açarak sitenin yönetim paneline oturum açabilirsiniz buradan postalarınızı vs. takip edebiliyorsunuz.

Stripe doğrulamasında sorun çıkar mı?

Şimdi bu adres üzerine şirket kurulur mu? Stripe onay alınır mı? gibi sorular aklınıza gelebilir veya sağdan soldan duyumlar almış olabilirsiniz. Stripe sizden iş adresinizi doğrulamanız için bir belge isterken bu belge seçeneklerinin içinde şirket kurulum belgesi de bulunuyor. Şirket kurulum lisansınızı stripe a adres doğrulamak için sunabiliyorsunuz ve kabul görüyor. Daha önce defalarca uygulandı ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadı emin olabilirsiniz. Çünkü Stripe sizden fiziksel postaları alabileceğiniz bir adres istiyor, orada ikamet ettiğiniz bir adres değil. Stripe onayı hakkında burada aydınlatıcı bir rehber var ayrıca okumanızı tavsiye ederim.

 • Şimdi shipito dan veya Anytimemailbox‘tan aldığınız adresi aşağıdaki adımdaki ekrana girebilirsiniz. Shipping adres ile aynı adres kutucuğunu işaretleyip aşağıdaki mesajları telefonuma almak istiyorum kısmını işaretleyip bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Bu arada şunu da belirtelim adresinizle şirketinizi kuracağınız eyaletin aynı olma zorunluluğu yok dilediğiniz eyalette adres alıp şirketi o adrese kurmakta özgürsünüz. Tüm eyaletlerde şirket kurmak için prosedür aynı adres yeri önemli değil.

Aşağıdaki sayfada yeni bir hesap oluşturmak için mail adresinizi ve parolanızı belirlemeniz gerekiyor. Bu işlem Incauthority yönetim paneline erişebilmek için gereklidir

 • EIN numarasını Inc Authority üzerinden hizmet alarak 49$karşılığında sizin için almalarını isteyebilirsiniz. EIN (Federal vergi kimlik numarası) devlet tarafından ücretsiz verilen bir numaradır. Eğer 49$ ödemek yerine bu numarayı kendim almak istiyorum derseniz bu da mümkün. Amerika’ dan EIN Numarası Almak adlı rehberdeki adımları uygularsanız formunuzu doldurup kendiniz de başvuru yapabilirsiniz. No seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.

 • Bu adımda, işletme sözleşmesini (Operation agreement) dahil etmek şart, bu sözleşme alında şirketin sahibi olduğunuza dair resmi belgedir. Aynı zamanda işletmenizi destekleyen eyalet yasasını temsil etmektedir. 89$ ekstra maliyet eklenecek fakat bu şart. Seçime ekleyerek devam edin.

Bu adımda standart 7 gün sürecek şirket kurma süresini hızlandırmak için ekstra ücret ödeyebilirsiniz. Süreyi biraz daha kısaltmak için seçim size kalıyor. No seçip ilerliyoruz.

 

 • Bundan sonra size ekstra eklentiler sunulur. Bunlar, dava koruması (dava açıldığında reddeden bir sözleşme) Express teslimat (Belgelerinizi hızlı bir şekilde postalama) Alan adı yani domain (29$ çok yüksek işaretlemeyin) Bu seçenekler stripe hesabı açma aşamasında gerek durulmuyor fakat farklı bir iş yapacaksanız dava koruma hizmetini dahil edebilirsiniz. İsterseniz bu hizmetleri sonra da ekleyebiliyorsunuz.
 • Son olarak, LLC şirketinizi kaydettirmek için ödeme yapmanız gerekecektir. Hesaplanan maliyetler şunlar olmalı;
  • İşletme Sözleşmesi – 89 $
  • Wyoming Eyaleti Dosyalama ücreti – 109 $

Delivery option kısmını free $0 işaretleyin. Billing adres kısmını şirketinizin adresi olarak seçebilirsiniz veya Türkiye’ de ki adresinizi de girebilirsiniz. Şirket belgelerinde çıkmaz.

Toplam Ödenmesi Gereken Fiyat EIN seçeneği olmadan 198$

Bu aşamada karşınıza kupon çıkabilir kaçırmadan %20 indirimi uygulayın

Kupon uygulandıktan sonra toplam ödemeniz gereken fiyat 180$ a düşüyor

Bu adımları uyguladıktan sonra ödemeyi yapıp, hemen siparişi vererek şirket kurulumuna başlıyorlar.

Şirket kurulumu  yaklaşık 7 -8  iş günü sürecek (eğer hızlandırma hizmeti almadıysanız) bazen daha erken de kurabiliyorlar. Sonrasında şirket kuruluş belgenizi alacaksınız ve bir kaç evrak imzalamanız için size gönderilecek. Bunları panelinizden indirip imzalayın ve birer kopyasını muhafaza edin, sonra geri gönderin. Ayrıca e-mail ile de bildirimler gönderilebiliyor e-mailinizi takip edin.

Eyalet Web Sitesinden Kurulan Şirketinizi Görebilirsiniz

Kurulum süreci bittikten sonra Wyoming eyalet web sitesinde (buradan)şirket adınızı tam olarak yazarak şirketinizin kurulup kurulmadığını görebiliyorsunuz. Kurulum tamamlandığında şirketiniz burada listelenecektir. Aşağıdaki gibi;

İşte bu kadar şirketiniz kuruldu.

Şirket kurulduktan sonra sizin için EIN başvurusu yapacaklar (eğer bu seçeneği seçip ödeme yaptıysanız) ve size imza için bir ss4 formu gönderecekler. Sonrasında EIN için beklemek gerekiyor. EIN numaranız geldikten sonra artık banka hesabınızı açabileceksiniz. Amerika’ da Banka Hesabı Açmak rehberine göz atabilirsiniz. Veya banka hesabı açmak yerine Transferwise kullanabilirsiniz çünkü stripe tarafından 100% legal olarak destekleniyor. Burada stripe ile Transferwise bağlantısının anlatıldığı adım adım bir rehber var.

Ardından Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açmak için bu rehberden faydalanıp online işinizi kurmanın son adımını da gerçekleştirip, kredi kartından ödeme alma işini de böylece çözmüş olacaksınız.

Stripe hesabı için EIN beklemelisiniz. EIN olmadan hesabınız doğrulanmaz. Herhangi bir sorunuz veya aklınıza takılan bir bölüm varsa iletişim formunu doldurarak benimle iletişime geçebilir veya yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bol şanslar!

Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü