8 Yorum

Kentucky’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Kentucky'de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Kentucky’de Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu makalede Kentucky eyaletinde şirket kurma ve Kentucky’de kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

Kentucky eyaleti LLC şirket kurmak için özellikle düşük yıllık franchise vergisi sebebiyle yabancı girişimcilerin ilgisini çeken bir eyalettir. Amerika’ da yaşamayan yabancılar Kentucky eyaletinde uzaktan şirket kurabilir.

Kentucky, daha az formalite ile kurulum yapılabilen ve varlık koruma sistemine sahip bir eyalettir. Amazon, Dropshiping, online pazarlama, dijital ürün -hizmet satışı gibi uzak girişimciler için son zamanlarda daha çok tercih edilmektedir.

Her yıl, Kentucky’de 14.000’den fazla yeni LLC kurulur. Kentucky’nin 70.000’den fazla aktif LLC’si var. ABD Ticaret Odası, Kentucky’yi yeni firmalar için vergiler, hayatta kalma oranı ve yaşam maliyeti açısından en iyi dördüncü eyalet olarak sıralıyor.

Kentucky’deki LLC’lerin  kurulumu hızlı ve basittir. Bakım gereksinimleri azdır yıllık dosyalamanızı online olarak portaldan kendiniz de ödeyebilirsiniz.  Vergilendirme konusunda çeşitli seçeneklere ve esnekliğe sahiptir. Tek üyeli işletmelerden çok üyeli LLC’lere izin verir bu yüzden oldukça popülerdir.

Kentucky eyaletinde yıllık dosyalama bedeli 15$’dır. Bunu eyalet portalından online olarak 30 Hazirana kadar ödemeniz gerekir.  İlk kurulumda eyalet, girişimciden 40$ dosyalama ücreti talep eder fakat takip eden her yıl şirket sahibi bu eyalete 15$ ödemek zorundadır. Kurulum ve yıllık masraflar bakımından Kentucky LLC, ABD’nin en ucuz eyaletidir.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel40$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)15$
Telefon Numarası 2$/Ay20$
Toplam:40$35$
 1. Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir.
 2. Registered Agent fiyatları, kurulumda ekleyeceğiniz ek özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.
 3. Bazı şirketlerde registered agent bedeli ilk yıl ücretsizdir bazıları ise bu bedeli şirket kurarken tahsil eder.
 4. Her koşulda gelecek yıllarda eyalete ödeyeceğiniz franchise tax bedeline ek, registered agent  hizmeti için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registered Agent (Kayıtlı Acente)  hizmeti almak zorundasınız. Bu kuruluşlar devlet tarafından yetkilendirilmiştir. Bu işi yapan bir çok şirket var ve her acente farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor.

Bunlardan en köklü ve güvenilir olanların listesi aşağıdadır. Ayrıca tümünün birer inceleme yazısını da üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Acente Listesi

Northwest (39$, Adres dahil) *Önerilen
Inc Authority (Ücretsiz)
MyCompanyWorks (79$)
CorpNet (79 $)

LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Maliyetler

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen bir formu kendiniz doldurup IRS’ ye fakslayabilrsiniz. Bu yazıda detaylı bir anlatım bulunuyor. Eğer isterseniz registere agent’lar kurulum sırasında EIN’yi sizin için ücretli olarak alabilir hizmeti kuruluma ekstra bedel ile ekletebilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Registered Agent şirketine göre değişir.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Adres için 15$’a (tek seferlik ödeme ile) bu şirketi değerlendirebilirsiniz veya Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

Kentucky’de bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

Kentucky eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir acente, bir ABD posta adresi bir de ABD alan kodlu telefona ihtiyacınız var detaylar aşağıdadır.

Kentucky eyaletinde her şey dahil 55$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim çünkü onlarca Türk girişimci Kentucky’de bu rehber sayesinde LLC şirketlerini açtılar.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Bu yüzden eyalet web sitesinden bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Amerika Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Edinin (Şart değil): Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz SMS alabilme yeteneği ve mobil uygulama desteği bulunuyor. Aylık 2$ gibi bir ücreti var bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent Seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Buradaki inceleme sayfasında hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 5. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz bu eyalette de şart değildir. Oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Zenbusiness veya Northwest sizin için ücretsiz olarak oluşturur. Incfile gibi bie acenteden ücretsiz olarak şirketinizi kurduysanız ve be evrağa ödeme yapmak istemiyorsanız kendiniz bir tane ücretsiz oluşturabilirsiniz detaylar ve nasıl yapıldığı bu makalede mevcuttur.

LLC şirketin onay süresi Kentucky eyaleti için en fazla 1 hafta sürer. Bazen daha erken de işlemler tamamlanabilir. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz. Incfile 50$ karşılığında 2 günde şirketinizi kurar.

Kurulum sürecini bittikten sonra şirket kurulum belgeleriniz mail ile veya acentenin panelinden size teslim edilir. LLC şirket kurulumlarında pasaport veya kimlik gerekmemektedir.

Kentucky eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan sonra acenteniz şirket kurulum belgenizi size dijital olarak teslim edecek isterseniz orijinal ıslak imzalı kopyalarını ekstra ücret ödeyerek postalamalarını acentenizden isteyebilirsiniz. Kurulum sırasında bu opsiyonu seçebilirsiniz.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek acenteden alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl eyalete yıllık dosyalamanızı yapın ve registered agent bedellerini ödeyin.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : Daha önce de belirtildiği gibi, LLC’ler aksi belirtilmedikçe şahıs olarak vergilendirilir. Bu da LLC’lerin doğrudan federal hükümete gelir vergisi ödemedikleri anlamına gelir. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir.  LLC’ler vergi yapısında esnektir, isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda ayrı bir kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Eyalet : Eyalet düzeyinde orada fiziksel olarak iş yapan LLC lere Kentucky eyaleti vergi uygular. Bunlar iş ve lisans tipine göre değişir.

Commonwealth Vergileri : Commonwealth gelir vergileri, LLC’ler şirket olarak vergilendirilmeyi seçmediği sürece federal vergiler gibi davranır. Kentucky, Sınırlı Sorumluluk Varlık Vergisi uygulamaktadır, ancak yalnızca yıllık brüt kârı 3 milyon dolardan fazla olan LLC’lere bunu uygular. Bu verginin miktarı gelire dayalıdır, ancak asgari 175 doları civarındadır.

Satış Vergisi : Eyalet içerisindeki yerleşik halka satış yapıyorsanız Kentucky LLC’lerin devlete satış vergileri toplayıp ödemesi gerekir (Limitleri aştığınız durumda). Kentucky’deki satış vergisi oranı ortalama %6’dır. LLC nizin vergi ve lisanslarla ilgili süreçlerini One Stop Portal üzerinden yönetebilirsiniz. Ayrıca bkz: Kentucky LL’yi One Stop Portala Kaydedin

Çalışanlarınız Varsa : Çalışanları olan LLC sahiplerin Stopaj ve İşsizlik Vergilerini ödemesi gerekecektir.

Ekstra Vergiler : Ayrıca, LLC’nizin konumuna bağlı olarak (yerleşik bir fiziksel işiniz varsa) şehre, belediyeye veya ilçeye göre yerel vergiler uygulanabiliyor. Öğrenmek için eyalet web sitesine bakabilirsiniz.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

 • Özel yöntem ve indirim sayesinde Kentucky eyaletinde her şey dahil 55$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

8 Yorum. Yeni Yorum

 • Selamlar, yıllık dosyalama ücretini ödemeye çalışıyorum ama her seferinde hata veriyor, onlarca kart ile denedim sonuç aynı, bu konuda bir fikriniz var mı ?

  Cevapla
  • Muhtemelen ön ödemeli kartlar kullandınız, devlet birimleri o tip kartları kabul etmez, normal bir banka kredi kartı kullanmayı dönerseniz sorun olmayacaktır.

   Yine de sorun yaşarsanız
   Support@startupsole.com adresimize bir eposta iletin, sorunun çözümü ile ilgili bilgi aktarmaya çalışalım size.

   Cevapla
 • Ahmet Kagans
  25 Şubat 2022 14:41

  Merhaba, şirketimi 05.02.2022 tarihinde kurmuştum ve 1 yıl geçti. Şirkete ait EIN numarası aldım ancak herhangi bir ticari faaliyette bulunmadım. Yenileme süreci nasıl yapılır ve vergi bildirimi yapmam gerekir mi konusunda yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Evet gerekir, beyanda hic bir faaliyet olmadigi belirtilmeli. Yoksa ceza mektubu alirsiniz.

   Cevapla
   • Ahmet Kagans
    25 Şubat 2022 14:58

    Anladım peki INC ile kurmuştum şirketi, onlara yenileme ücreti ödemeden sadece tax ücreti ile şirketi devam ettirebilirmiyim?

    Cevapla
    • O ödeme ayri bir durum acenteniz devam etmeli yoksa şirketiniz eyalet tarafından feshedilir. Inc de yillik fiyatlar yükseldi o yüzden Northwest daha mantikli Northwest e tasiyabilirsiniz

     Cevapla
 • Mertcan Öz
  4 Kasım 2021 09:23

  Selamlar,
  Kentucky de LLC şirketim kuruldu. Ardından beni Kentucky One Stop Business Portal şeklinde bir platforma yönlendiriyorlar. Bu platform hakkında bir bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü