Kentucky’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Kentucky’de Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu makalede Kentucky eyaletinde şirket kurma ve Kentucky’de kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

Kentucky eyaleti LLC şirket kurmak için özellikle düşük yıllık franchise vergisi sebebiyle yabancı girişimcilerin ilgisini çeken bir eyalettir. Amerika’ da yaşamayan yabancılar Kentucky eyaletinde uzaktan şirket kurabilir.

Kentucky, daha az formalite ile kurulum yapılabilen ve varlık koruma sistemine sahip bir eyalettir. Amazon, Dropshiping, online pazarlama, dijital ürün -hizmet satışı gibi uzak girişimciler için son zamanlarda daha çok tercih edilmektedir.

Her yıl, Kentucky’de 14.000’den fazla yeni LLC kurulur. Kentucky’nin 70.000’den fazla aktif LLC’si var. ABD Ticaret Odası, Kentucky’yi yeni firmalar için vergiler, hayatta kalma oranı ve yaşam maliyeti açısından en iyi dördüncü eyalet olarak sıralıyor.

Kentucky’deki LLC’lerin  kurulumu hızlı ve basittir. Bakım gereksinimleri azdır yıllık dosyalamanızı online olarak portaldan kendiniz de ödeyebilirsiniz.  Vergilendirme konusunda çeşitli seçeneklere ve esnekliğe sahiptir. Tek üyeli işletmelerden çok üyeli LLC’lere izin verir bu yüzden oldukça popülerdir.

Kentucky eyaletinde yıllık dosyalama bedeli 15$’dır. Bunu eyalet portalından online olarak 30 Hazirana kadar ödemeniz gerekir.  İlk kurulumda eyalet, girişimciden 40$ dosyalama ücreti talep eder fakat takip eden her yıl şirket sahibi bu eyalete 15$ ödemek zorundadır. Kurulum ve yıllık masraflar bakımından Kentucky LLC, ABD’nin en ucuz eyaletidir.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel40$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)15$
Telefon Numarası 2$/Ay20$
Toplam:40$35$
 1. Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir.
 2. Registered Agent fiyatları, kurulumda ekleyeceğiniz ek özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.
 3. Bazı şirketlerde registered agent bedeli ilk yıl ücretsizdir bazıları ise bu bedeli şirket kurarken tahsil eder.
 4. Her koşulda gelecek yıllarda eyalete ödeyeceğiniz franchise tax bedeline ek, registered agent  hizmeti için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registered Agent (Kayıtlı Acente)  hizmeti almak zorundasınız. Bu kuruluşlar devlet tarafından yetkilendirilmiştir. Bu işi yapan bir çok şirket var ve her acente farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor.

Bunlardan en köklü ve güvenilir olanların listesi aşağıdadır. Ayrıca tümünün birer inceleme yazısını da üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Acente Listesi

Northwest (39$, Adres dahil) *Önerilen
Inc Authority (Ücretsiz)
MyCompanyWorks (79$)
CorpNet (79 $)

LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Maliyetler

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen bir formu kendiniz doldurup IRS’ ye fakslayabilrsiniz. Bu yazıda detaylı bir anlatım bulunuyor. Eğer isterseniz registere agent’lar kurulum sırasında EIN’yi sizin için ücretli olarak alabilir hizmeti kuruluma ekstra bedel ile ekletebilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Registered Agent şirketine göre değişir.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Adres için 15$’a (tek seferlik ödeme ile) bu şirketi değerlendirebilirsiniz veya Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

Kentucky’de bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

Kentucky eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir acente, bir ABD posta adresi bir de ABD alan kodlu telefona ihtiyacınız var detaylar aşağıdadır.

Kentucky eyaletinde her şey dahil 55$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim çünkü onlarca Türk girişimci Kentucky’de bu rehber sayesinde LLC şirketlerini açtılar.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Bu yüzden eyalet web sitesinden bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Amerika Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Edinin (Şart değil): Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz SMS alabilme yeteneği ve mobil uygulama desteği bulunuyor. Aylık 2$ gibi bir ücreti var bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent Seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Buradaki inceleme sayfasında hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 5. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz bu eyalette de şart değildir. Oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Zenbusiness veya Northwest sizin için ücretsiz olarak oluşturur. Incfile gibi bie acenteden ücretsiz olarak şirketinizi kurduysanız ve be evrağa ödeme yapmak istemiyorsanız kendiniz bir tane ücretsiz oluşturabilirsiniz detaylar ve nasıl yapıldığı bu makalede mevcuttur.

LLC şirketin onay süresi Kentucky eyaleti için en fazla 1 hafta sürer. Bazen daha erken de işlemler tamamlanabilir. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz. Incfile 50$ karşılığında 2 günde şirketinizi kurar.

Kurulum sürecini bittikten sonra şirket kurulum belgeleriniz mail ile veya acentenin panelinden size teslim edilir. LLC şirket kurulumlarında pasaport veya kimlik gerekmemektedir.

Kentucky eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan sonra acenteniz şirket kurulum belgenizi size dijital olarak teslim edecek isterseniz orijinal ıslak imzalı kopyalarını ekstra ücret ödeyerek postalamalarını acentenizden isteyebilirsiniz. Kurulum sırasında bu opsiyonu seçebilirsiniz.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek acenteden alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl eyalete yıllık dosyalamanızı yapın ve registered agent bedellerini ödeyin.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : Daha önce de belirtildiği gibi, LLC’ler aksi belirtilmedikçe şahıs olarak vergilendirilir. Bu da LLC’lerin doğrudan federal hükümete gelir vergisi ödemedikleri anlamına gelir. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir.  LLC’ler vergi yapısında esnektir, isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda ayrı bir kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Eyalet : Eyalet düzeyinde orada fiziksel olarak iş yapan LLC lere Kentucky eyaleti vergi uygular. Bunlar iş ve lisans tipine göre değişir.

Commonwealth Vergileri : Commonwealth gelir vergileri, LLC’ler şirket olarak vergilendirilmeyi seçmediği sürece federal vergiler gibi davranır. Kentucky, Sınırlı Sorumluluk Varlık Vergisi uygulamaktadır, ancak yalnızca yıllık brüt kârı 3 milyon dolardan fazla olan LLC’lere bunu uygular. Bu verginin miktarı gelire dayalıdır, ancak asgari 175 doları civarındadır.

Satış Vergisi : Eyalet içerisindeki yerleşik halka satış yapıyorsanız Kentucky LLC’lerin devlete satış vergileri toplayıp ödemesi gerekir (Limitleri aştığınız durumda). Kentucky’deki satış vergisi oranı ortalama %6’dır. LLC nizin vergi ve lisanslarla ilgili süreçlerini One Stop Portal üzerinden yönetebilirsiniz. Ayrıca bkz: Kentucky LL’yi One Stop Portala Kaydedin

Çalışanlarınız Varsa : Çalışanları olan LLC sahiplerin Stopaj ve İşsizlik Vergilerini ödemesi gerekecektir.

Ekstra Vergiler : Ayrıca, LLC’nizin konumuna bağlı olarak (yerleşik bir fiziksel işiniz varsa) şehre, belediyeye veya ilçeye göre yerel vergiler uygulanabiliyor. Öğrenmek için eyalet web sitesine bakabilirsiniz.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

 • Özel yöntem ve indirim sayesinde Kentucky eyaletinde her şey dahil 55$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

8 Yorum. Yeni Yorum

 • Selamlar, yıllık dosyalama ücretini ödemeye çalışıyorum ama her seferinde hata veriyor, onlarca kart ile denedim sonuç aynı, bu konuda bir fikriniz var mı ?

  Cevapla
  • Muhtemelen ön ödemeli kartlar kullandınız, devlet birimleri o tip kartları kabul etmez, normal bir banka kredi kartı kullanmayı dönerseniz sorun olmayacaktır.

   Yine de sorun yaşarsanız
   Support@startupsole.com adresimize bir eposta iletin, sorunun çözümü ile ilgili bilgi aktarmaya çalışalım size.

   Cevapla
 • Ahmet Kagans
  25 Şubat 2022

  Merhaba, şirketimi 05.02.2022 tarihinde kurmuştum ve 1 yıl geçti. Şirkete ait EIN numarası aldım ancak herhangi bir ticari faaliyette bulunmadım. Yenileme süreci nasıl yapılır ve vergi bildirimi yapmam gerekir mi konusunda yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Evet gerekir, beyanda hic bir faaliyet olmadigi belirtilmeli. Yoksa ceza mektubu alirsiniz.

   Cevapla
   • Ahmet Kagans
    25 Şubat 2022

    Anladım peki INC ile kurmuştum şirketi, onlara yenileme ücreti ödemeden sadece tax ücreti ile şirketi devam ettirebilirmiyim?

    Cevapla
    • O ödeme ayri bir durum acenteniz devam etmeli yoksa şirketiniz eyalet tarafından feshedilir. Inc de yillik fiyatlar yükseldi o yüzden Northwest daha mantikli Northwest e tasiyabilirsiniz

     Cevapla
 • Mertcan Öz
  4 Kasım 2021

  Selamlar,
  Kentucky de LLC şirketim kuruldu. Ardından beni Kentucky One Stop Business Portal şeklinde bir platforma yönlendiriyorlar. Bu platform hakkında bir bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.