Amerika’da Şirket Kurmak S.S.S.

Amerika’da şirket kurmak veya yurt dışında bir iş planı yapmadan önce akıllarda bir çok cevapsız soru oluşur. Bu rehberde sıkça sorulan sorular (S.S.S) ve bu sorulara alabileceğiniz yanıtlara yer vereceğim.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

ABD’de yaşamayan veya ikamet etmeyen bir yabancı olarak herkes bir şirket kurabilir. Kısıtlanmış ülkelerde (Küba, İran, Kuzey Kore ve Suriye) ikamet edenler dışında herkes ABD’de bir şirket kurabilir.

ABD’de LLC veya C-Corporation türünde şirketler kurabilirsiniz sadece S-Corporation türünden bir şirket kuramazsınız bunun için vatandaş olmanız gerekmektedir.

ABD’de şirket kurarken bir adres göstermeniz gereklidir. Adres fiziksel postaları alabileceğiniz bir adres te olabilir. Sanal adres veya sanal ofis olabilir. Bu adresin şirketi kurduğunuz eyalet içerisinde olma zorunluluğu yoktur. (Bazı eyaletlerde durum farklı olabilir lütfen Kentucky, Wyoming, Delaware, New Mexico dışında bir eyalette şirket kuracaksanız Northwest Registered Agent ile kurulumu yapın çünkü bu acenta her eyalette kendi adresleri ile kurulum yapmaya izin veriyor)

LLC, Limited Şirket anlamına gelir. LLC açılımı “Limited Liability Company” dir. Dilimize ise sınırlı sorumluluk şirketi olarak çevrilebilir.

LLC olarak adlandırılan Sınırlı Sorumluluk Şirketi, şirketinize başkaları tarafından dava açılması durumunda, sahiplerinin kişisel varlıklarını (ev, araba, gayrimenkul, mal varlığı veya kişisel banka hesaplarınız) koruyan yasal bir iş yapısıdır.

Bir LLC genellikle bir işi yürütmek, işletmek amacıyla kurulur. Aynı kişi, birden fazla LLC’ye sahip olabilir. Aynı zamanda bir LLC, varlık mülkiyeti almak için de kullanılabilir. Varlık mülkiyetine örnek, bir gayrimenkul alma, bir araba, tekne, yat veya bir uçak almak gösterilebilir.

C-Corporation, ABD vatandaşı olmadan uzaktan kurulabilen türden bir şirket tipidir. C-Corporation şirket tipinde hissedarlar bireysel düzeyde ve şirket düzeyinde vergi ödemek zorundadır. Bu şirket tipinde federal düzeyde ve kurulan eyalet düzeyinde farklı vergilendirme modelleri bulunur. C-corp tipinde şirket daha ciddi projelerde tercih edilebilir örneğin yatırım almayı planladığınız gelecekte değerlenecek bir iş modeliniz varsa C-corp tercih edebilirsiniz. Eğer böyle bir durumunuz yoksa LLC en iyi tercihdir.

Normal bir ABD vatandaşı LLC tipindeki şirketi normal şartlarda bulunduğu eyalette kurması kendisine bazı avantajlar sağlar. Burası yaşadığı yer olduğu için kendisinin yasal yükümlülükleri vardır.

Burada önemli olan vergi avantajıyla beraber girişimciye çıkacak masrafları minimize etmek söz konusu olduğundan, şirket kurmak için en çok tercih edilen eyaletler Kentucky,  DelawareNew Mexico ve Wyoming‘ dir.

Yıllık masrafları düşük ve yabancı dostu bir eyalet olan Kentucky oldukça iyi bir tercih olabilir. Kentucky’ de şirket kurma rehberine buradan göz atabilirsiniz.

Amerika’ da bir LLC şirket kurmaya karar verdiğiniz noktada kurulumun yapılacağı eyaletlere göre bazı dosyalama ücretleri bulunuyor. Bu dosyalama ücretleri ikiye ayrılıyor:

  1. Kurulum sırasında bir kereye mahsus ödenen dosyalama ücreti
  2. Kurulumu takip eden bir sonraki yıl ve devamında her yıl devlete ödenecek olan dosyalama ücretleri (Franchise vergisi denilir)

ABD’de şirket kurma maliyetleri eyaletlere göre ve seçeceğiniz Registered Agent şirketine göre farklılık gösterir bu rehberden eyaletlere göre maliyetlere ulaşabilirsiniz.

Amerika’ da uzaktan şirket kurmak için işlerinizi sizin yerinize üstlenecek yetkili temsilciler birer Registered Agent’ dır.

Amerika’ da uzaktan bir LLC şirket kurabilmek için bir Registered Agent ile çalışmak mecburidir. Çünkü Amerika vatandaşı değilseniz sizi orada kimse tanımaz, muhatap almaz zaten muhatap alma gibi bir durum da söz konusu olamaz çünkü devlet, bu tip uygulamalar için bu temsilciliklere lisans vererek yetkilendirmiştir.

Ayrıca kurulum sonrasında da bir Registered Agent ile bağınızı sürdürmeniz gerekir.

Firmanın güvenilir ve köklerinin eskiye dayaması ayrıca yıllık maliyetlerinin uygun olması seçim sırasında dikkat edilecek bir kaç önemli faktördür.

Size önereceğim ve bu Agent’lar üzerinden bir çok şirket kurulumunun başarıyla yapıldığı şirketlerden bazıları:

Eğer satış yaptığınız eyaletlerin yıllık limitlerini ve işlem eşiklerini aşmazsanız bir yabancı LLC olarak vergi toplamanız gerekmiyor. Eyalet bazında yıllık limitler, bir girişimci için yeterli seviyededir.

Eyalet bazında işlem ve ciro limitlerinin bir listesi, limitler aşıldıktan sonra izlenecek yollar için Yabancılar için ABD Eyaletlerine Göre Limitler konusuna göz atabilirsiniz.

Limitleri aştığınız durumda müşterilerinizden satış vergisi toplayıp bu vergiyi devlete aktarmanız gerekiyor. Burada bir tüccar olarak siz müşterilerden vergi toplayan bir aracı vazifesi görürsünüz. Bunu beyan etmek için ABD’de bir muhasebe şirketi ile anlaşarak bu beyan işlemlerini onlara kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

ABD’de çok farklı türden vergilendirme modelleri vardır. İşin içine bir de yabancı şirket faktörü girdiğinde olay farklı bir hal alır. Türkiye ile ABD arasında karşılıklı vergi anlaşması olduğu için eğer orada bir gayrimenkul veya taşınmazınız veya bir şubeniz, bir fiziksel bağınızdan elde ettiğiniz geliriniz yoksa e-ticaretten elde ettiğiniz geliri ABD hükümetine ödemezsiniz. Çünkü siz (online ticaret için konuşursak) geliri kendi ülkenizde elde edersiniz para bulunduğunuz ülkeye akar, bu yüzden gelir verginizi bulunduğunuz ülkeye ödersiniz. Bunun için Türkiye’ de bir vergi uzmanı ile anlaşarak ABD’de elde ettiğiniz gelir üzerinden beyanda bulunarak verginizi burada ödemelisiniz.

Bu arada bazı masraflar uzman bir muhasebeci tarafından vergiden düşülebiliyor bu konuyu da muhasebeciniz ile detaylıca konuşmanızı öneririm.

Not: Verginizi burada beyan etmezseniz aktardığınız paranın miktarına göre gelecekte bir banka veya vergi müfettişi tarafından takibe alınabilirsiniz. Çok büyük cirolar olmadıkça dikkat çekmeyebilir fakat işleriniz arttıkça vergiden kaçınıp korkmak yerine masraflarınızı düşüp verginizi ödemek en iyi seçenektir.

Daha önce de belirtildiği gibi eyalet limitlerini aşmadığınız sürece müşterilerinizden satış vergisi toplamanız gerekmez (bazı eyaletlerde satış vergisi yoktur) fakat limitler aşılmaya başlandığında her eyaletin satış vergi oranı farklıdır. Tr’de ki gibi %18 bir genel vergi oranı yoktur.

Eyalet bazında satış vergisi oranları için bir listeye hazırladığım bu rehberden ulaşabilirsiniz. Bu oranların zaman zaman eyaletler tarafından güncellendiğini unutulmamalı ve bu oranlar takip edilmelidir.

EIN, Employer Identification Number kısaltmasıdır ve Türkçe karşılığı da “Federal İşveren Kimlik Numarası ” veya “Federal Vergi Kimlik Numarası” olarak dilimize çevrilebilir. EIN, IRS tarafından verilir. IRS ise ABD’ nin Milli Vergi Bürosudur vergi ile ilgili tüm işlemlerden yetkili kuruluştur.

EIN Neden Gereklidir?

EIN, işletmeniz (LLC şirketiniz) için bir vergi kimlik numarası gibidir. IRS, vergi işlemlerinde, işletmenizi tanımlamak için bu dokuz basamaklı numarayı kullanacaktır. EIN, ayrıca ABD’ de bir banka hesabı açarken de sizden istenir. Bu numaraya sahip olmayan bir işletme banka hesabı açamaz. Bunun yanında Stripe gibi ödeme ağ geçitleri de bu EIN’i sizden kayıt sırasında isterler.

Kısacası ABD’de bir LLC şirket kurduktan sonra bu numara olmadan hiç bir şey yapamazsınız. Bu yüzden bu numarayı IRS den talep etmek şarttır.

Bir ABD belgesindeki (bu şirket kuruluş belgeniz de olabilir) imzanın geçerliliğini kanıtlayan, 1961 Lahey Sözleşmesine taraf olan yabancı ülkeler (çoğu ABD müttefiki) tarafından istenen ayrı bir tasdik belgesidir. Apostil, yabancı ülkenin bu belgeleri kendi topraklarında kullanmasına izin ve yetki veren belgedir. ABD’de ki bir evrağı eğer Türkiye’ de kullanmayacaksanız gerekli bir evrak değildir. Kısacası ABD evrağı Apostil olmazsa başka bir ülkede geçerliliği yoktur.

Şirketinizi iyi durumda ve faal tutmak için yıllık franchise ücretini ödemeli ve her yıl Registered Agent ile olan bağınızı sürdürmelisiniz.

Bu maliyet eyaletin sabit kurulum ücretlerine ve seçeceğini registered agent kuruluşuna göre değişir. Bu tarih itibari ile Amerika’da en ucuz şirket kurma yöntemi için Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak rehberini inceleyin. Tüm masraflar dahil 100$ ile 150$ arasında şirketinizi bir kaç günde kurabilirsiniz.

Çok uzun sürmez eyalet yoğunluğuna göre 3 gün ile 7,8 gün arasında sürebilir. Burada seçeceğiniz registered agent ın hızlı aksiyon alması da kurulum süresini oldukça kısaltır. Şirketinizi Inc Authority ile kurarsanız maksimum 7 günde kurulum biter ve evraklarınız size teslim edilir.

Başka bir soru sormak mı istiyorsunuz? İşte bazı seçenekler:

Yorumlarda soru sorabiliriniz

Bu web sitesinde her konunun altında yorumlar kısmı bulunur. Merak ettiğiniz her konu hakkında bu sitede bir makale vardır. ilgili konuyu bulup konu altındaki yorumlar kısmından sorunuzu sorabilirsiniz.

İletişim formunu kullanarak sorun

Eğer ilgili bir konu bulamadıysanız iletişim sayfasındaki kontak formu ile veya startupsole@gmail.com adresine e-posta yazarak sorunuzu sorabilirsiniz. Vakit buldukça sorularınıza (eğer konu hakkında bilgim varsa) en kısa zamanda yanıt vermeye çalışacağım.

Bir soru daha?

Eğer burada sorunuza bir yanıt bulamadıysanız iletişim formudan sorunuzu yöneltebilirsiniz. Buradaki soru listesinin çoğu okuyucular tarafından gelen sorulardır. Sizin de bunlardan farklı bir sorunuz varsa yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.