18 Yorum

Eyalet Bazında Şirket Kurulum Masrafları ve Yıllık Eyalet Vergileri

Eyalet Bazında Şirket Kurulum Masrafları ve Yıllık Eyalet Vergileri

Son güncelleme tarihi : 31 Mayıs 2021

Amerika’ da bir LLC şirket kurmaya karar verdiğiniz noktada kurulumun yapılacağı eyaletlere göre bazı dosyalama ücretleri bulunuyor. Bu dosyalama ücretleri ikiye ayrılıyor:

 1. Kurulum sırasında bir kereye mahsus ödenen dosyalama ücreti
 2. Kurulumu takip eden bir sonraki yıl ve devamında her yıl devlete ödenecek olan dosyalama ücretleri (Franchise vergisi denilir)

Bilinmesi gerekenler;

 • LLC dosyalama ücreti bir kerelik: Bu ücret kurulum sırasında eyalete ödenir ve bir kereye mahsus tahsil edilen dosyalama ücretidir. Eyalete göre farklılık gösterir. Kurulum sırasında aylık olarak ödenen eyalet dosyalama ücreti yoktur, bir kere ödenir.
 • Kurulum sırasındaki dosyalama ücreti devlete ödenir, registered agent seçip kurulum için sipariş verdiğinizde eyalete göre baştan hesaplanarak diğer masrafların içine eklenir.
 • Franchise Tax (Yıllık ödeme) : Her yıl eyaletler şirket sahiplerinden Franchise tax adı altında bir ücret talep ederler. Bu ücret eyalete göre farklılık gösterir. Anlaşma yaptığınız Registered agent size bu ücretin ödeme zamanını hatırlatır.
 • Franchise tax yani yıllık eyalet vergisini ödemezseniz faiziyle beraber katlanır. Ayrıca bir süre sonra şirketiniz kapatılır ve bu durum size hukuki açıdan problemler çıkartır.

New Mexico : İlk kurulum ücreti 50$ dır. Yıllık dosyalama ücreti yoktur her yıl herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. (New Mexico şirket kurma rehberi)

Kentucky : Kentucky eyaleti, kurulum için ilk dosyalama ücreti 40$ ve yıllık franchise tax ücreti 15$ olan en uygun LLC kurulumu sunan eyaletler içindedir. Kentucky, pek fazla kişi tarafından bilinmese de son dönemlerde popülerliği iyice artmaya başlayan düşük yıllık ücretleri olan bir eyalet. (Kentucky şirket kurma rehberi  Bu rehber 120$’ a şirket kurma ile ilgili bilgiler içeriyor)

Delaware : İlk kurulum ücreti 90$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 300$ her yıl 1 Haziran’ da ödeniyor. Örneğin: Şirketinizi Mayıs 2021′ de kurduğunuzu var sayarsak yıllık franchise tax vergisini 1 Haziran 2022′ de ödemeniz gerekiyor. Ödeme yapılmadığı taktirde %200 zam + aylık %1.5 ceza faizi işletilir. ( Delaware’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Wyoming : İlk kurulum ücreti 100$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 50$dır. Yıllık franchise ücretini şirketin kuruluş tarihinden 10 gün önce ödemek gerekir. Örneğin: Şirketinizi 1 Haziran 2021′ de kurduğunuzu var sayarsak, en geç 20 Mayıs 2022′ de ödeme yapmanız gerekiyor. ( Wyoming’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri )

Florida : İlk kurulum ücreti 125$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 138$ her yıl 1 Mayıs’ a kadar dosyalanıp ödenmesi gerekir. 1 Mayıstan sonraki dosyalama ve ödeme gecikme sayılır. Florida’ da yıllık raporunuz gecikirse, 400 $ gecikme ücreti ödemeniz gerekir ve toplam tutarınız 539 $ olur. Ödeme yapılmazsa Dışişleri Bakanlığı LLC’nizi Eylül ayının 4. Cumasından sonra kapatacaktır.

Aşağıdaki tabloda 2021 yılı itibari ile en çok tercih edilen eyaletlerin kurulum ve yıllık franchise tax ücretlerini görebilirsiniz.

Not: tüm eyaletlere ait genel liste hemen sayfanın devamındadır. En çok tercih edilen eyaletlere ait tabloyu ayrıca vermek istedim

EYALETLERKURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK)FRANCHISE TAX (HER YIL)
Delaware90$300$
Florida125$139$
New Jersey125$75$
New Mexico50$0$ (Yıllık Ücret Yok)
Wyoming100$52$
Kentucky (En Uygun)40$15$

2021 yılı itibari ile tüm eyaletlere ait kurulum ve yıllık franchise bedellerini bu tablodan inceleyebilirsiniz.

EYALETLERİLK KURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK)FRANCHISE TAX (HER YIL ÖDENECEK)
Alabama LLC$200 $Minimum 100 $ (her yıl)
Alaska LLC250 $100 $ (2 yılda bir)
Arizona LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Arkansas LLC45 $150 $ (her yıl)
California LLC70 $800 $ (her yıl) + 20 $ (2 yılda bir)
Colorado LLC50 $10 $ (her yıl)
Connecticut LLC120 $80 $ (her yıl)
Delaware LLC90 $300 $ (her yıl)
Florida LLC125 $138,75 $ (her yıl)
Georgia LLC100 $50 $ (her yıl)
Hawaii LLC50 $15 $ (her yıl)
Idaho LLC100 $0 $ (Her yıl bilgi raporu sunulmalıdır)
Illinois LLC150 $75 $ (her yıl)
Indiana LLC95 $30 $ (2 yılda bir)
Iowa LLC50 $45 $ (2 yılda bir)
Kansas LLC160 $50 $ (her yıl)
Kentucky LLC40 $15 $ (her yıl)
Louisiana LLC100 $35 $ ​​(her yıl)
Maine LLC175 $85 $ (her yıl)
Maryland LLC100 $300 $ (her yıl)
Massachusetts LLC500 $500 $ (her yıl)
Michigan LLC50 $25 $ (her yıl)
Minnesota LLC155 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Mississippi LLC50 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Missouri LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Montana LLC70 $20 $ (her yıl)
Nebraska LLC105 $10 $ (2 yılda bir)
Nevada LLC425 $350 $ (her yıl)
New Hampshire LLC100 $100 $ (her yıl)
New Jersey LLC125 $75 $ (her yıl)
New Mexico LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
New York LLC200 $9 $ (2 yılda bir)
Kuzey Carolina LLC125 $200 $ (her yıl)
Kuzey Dakota LLC135 $50 $ (her yıl)
Ohio LLC99 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Oklahoma LLC100 $25 $ (her yıl)
Oregon LLC100 $100 $ (her yıl)
Pennsylvania LLC125 $70 $ (her 10 yılda bir)
Rhode Island LLC150 $50 $ (her yıl)
Güney Carolina LLC110 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Güney Dakota LLC150 $50 $ (her yıl)
Tennessee LLC300300 $ (her yıl)
Texas LLC300Çoğu LLC için 0 $ (ancak her yıl Kamu Bilgilendirme Raporu sunulmalıdır)
Utah LLC70 $20 $ (her yıl)
Vermont LLC125 $35 $ ​​(her yıl)
Virginia LLC100 $50 $ (her yıl)
Washington LLC$200 $60 $ (her yıl)
Washington DC LLC220 $300 $ (2 yılda bir)
Batı Virginia LLC100 $25 $ (her yıl)
Wisconsin LLC130 $25 $ (her yıl)
Wyoming LLC100 $50 $ (her yıl)
 • Özel yöntem ve indirim sayesinde hemen hemen her eyalette uygun fiyata bir LLC şirket kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim. Rehberde Kentucky eyaleti ile kurulum anlatıldı fakat aynı yöntemle farklı bir eyalet seçip kurulumu yapabilirsiniz. Süreç aynıdır. Inc Authority ile ilk yıl acente bedeli ödemeden sadece 89$+ eyalet ücreti karşılığı şirketinizi kurabilirsiniz.
 • Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak rehberine de ayrıca göz atabilirsiniz. Bu rehberdeki adımlar New Mexico için uygulandı, New Mexico’ da yıllık franchise vergisi yoktur. Northwest fiyatları biraz pahalıdır, hizmet kalitesi olarak daha üstün olduklarını iddia ediyorlar ancak InchAuthority ile de herhangi bir sorun yaşanmıyor seçim size kalmış.

Not: Şirketinizi bu rehberler sayesinde istediğiniz eyalette kurabilirsiniz sadece eyalet seçimini değiştirerek ilerleyin diğer tüm adımlar ve kurulum süreçleri aynıdır.

Sorumluluk reddi

Bu sayfadaki bilgiler yasal veri veya vergi tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kurallar ve düzenlemeler eyalet konumuna göre değişebilir. Her zaman en güncel bilgileri takip edip sayfa güncel tutulmaya çalışılır buna rağmen bazı bilgiler zamanla değişebilir.
Bu yazıyı puanla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

18 Yorum. Yeni Yorum

 • Kentucky 40+15 dolar (yillik) ama Arizona , missouri, New mexico gibi yıllık masrafı olmayan eyaletler toplam 50 dolar her yıl tekrar masrafi olamayacak daha mantıklı geliyor bana ben mi farklı bakıyorum

  Cevapla
 • Merhabalar ;
  Kentucky eyaletinde Satış vergisi ödüyormuyuz?

  Cevapla
  • Kentucky eyaletindeki kişilere yaptığınız satışlar için mi soruyorsunuz? Eğer öyle ise limitlerini aşarsanız satış vergisi toplamaniz gerekir. Tabloda limitler ve oranlar mevcut bakabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba Hocam,
  Katkıda bulunmak için bir şey belirtmek isterim. Aslında Franchise tax bazı forumlarda Wyoming’de bulunmamaktadır diye yazar. Bunun sebebi onların franchise tax ile license tax’in ayrı tutmasındandır. Benim tavsiyem karışıklık olmaması için franchise tax’in yanına parantez içinde license diye belirtirseniz daha iyi olabilir. Çünkü her eyalette bulunan yıllık ödenecek verginin ismi lisans ücreti yani license tax diye de geçer.

  Cevapla
  • Merhabalar license çok farklı algılanabiliyor o yüzden genel olarak tümüne aynı terimi kullanmak mantıklı geldi katkınız için teşekkürler dikkate alacağız.

   Cevapla
 • Nehir Özbek
  8 Şubat 2021 15:27

  Hızlı ve nazik cevabınıza çok teşekkürler. Gelecek yazıyı bekliyorum.

  Cevapla
 • Nehir Özbek
  7 Şubat 2021 16:57

  merhabalar,
  yazılarınız gerçekten çok detaylı ve bilgilendirici özellikle teşekkür ederim.
  Ama aklıma takılan bir konu oldu bahsettiğiniz 5472 formunu doldurduktan sonra ABD de vergi ödemediğimiz bir duruma geliyoruz tamam ama sonuçta bu bir kazanç ve bir yerde vergi vermemiz gerekiyor. Bu durumda Tr ye parayı getirip burada mı vergi vereceğiz. Veyahut ABD de vergi ödemeyi tercih edersek durum nasıl ilerleyecek. Bu konu ile ilgili bir detaylı yazıda eklerseniz harika olur ve yine ön kayıt ve şirket oluşturma maliyetlerini karşılaştırmışsınız ellerinize sağlık. Ama eyaletlerin vergi dilimleri karşılaştırması bulamadım. Şimdiden teşekkürler.
  Nehir

  Cevapla
  • Yorumunuz ve ilginiz için teşekkürler.
   Gelir düzeyinize göre tabii ki ABD’de elde ettiğiniz geliri Türkiye’ ye aktardığınızda ve bu gelir düzenli hale gelmeye başladığında iki ülke arasındaki vergi anlaşması gereği verginizi burada ödeme durumu oluşabilir. Fakat bu durum gelirin miktarı ve sürekliliği ile orantılı. (Bunu TR’ özellikle dış ticaret ve e-ticaret alanında uzman bir müşavire sormak daha doğru olabilir.) Sonuçta iyi bir gelir elde ediyor ve yurt dışından ülkeye bir para akışı sağlıyorsanız gelecekte bu durum miktara bağlı olarak vergi memurlarının veya TR’ de ki bankanızın dikkatini çekebilir.

   Tüm eyaletlerin satış vergi oranlarını yazmak epey zor çünkü çok detaylı araştırma yapmak gerekiyor. Sonuçta insanları yanlış yönlendirmek gibi bir durum ortaya çıkabilir o vakit. Bu arada buradaki bilgiler sadece araştırmalarım sonucu elde ettiğim veriler. Yani muhasebe veya vergi desteği sağlamam mümkün değil. Yine de en çok tercih edilen eyaletlerin web sitelerinden bakarak, kaynak gösterme şartıyla bu tip bir derleme yapabilirim.

   Vergilendirme ile ilgili sorduğunuz soruya benzer bir soru, başka bir konu altında yine farklı bir okuyucu tarafından da soruldu. Linki bırakıyorum ilginizi çekebilir çünkü o konuya da uzun bir yanıt vermeye çalıştım.

   https://startupsole.com/inc-authority-ile-amerika-da-sirket-kurmak/#comment-64

   Bol şanslar!

   Cevapla
 • merhaba,

  kurulum vs masrafları karşılaştırmışsınız ama ya vergi gibi konular, mesela 3-5bin kazandınız bu durumda verdiginiz vergi ne kadar fark edecek bu eyaletler arasında acaba.

  Cevapla
  • Merhaba Uğur bey,

   Aşağıdaki rehberleri inceleyin lütfen. Eğer şartları karşılıyorsanız (tek sahipli bir LLC sahibiyseniz ve ABD’de bağımlı bir temsilciniz, şubeniz, personeliniz yoksa) sadece gelir beyanında bulunacaksınız. Yani form 5472 doldurarak gelirinizi devlete bildirmeniz yeterlidir. 2018 den itibaren yasalar bunu gerektiriyor. Daha öncesinde bu formlar yoktu ama o dönemden sonra şart koşuldu. Tek sahipli bir LLC, ABD’ şirket olarak değerlendirilmiyor, şahıs olarak değerlendiriliyor sadece geliri bu formla devlete her yıl raporluyoruz. (EIN numarası bu aşamada gereklidir)

   Vergilendirme ile ilgili bilgiler : https://startupsole.com/amerikada-vegilendirme/

   Her yıl doldurmanız gereken ücretsiz form (beyan) : https://startupsole.com/amerika-disindaki-lccler-icin-form-5472-gercegi/

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

   Cevapla
   • merhaba,

    hızlı cevabınız için teşekkür ederim. açıkçası vergi kısmının bu şekilde olduğundan haberdar degildim ki çok da uzun süredir bu konularda kaynak okuyorum. muhteşem bir surpriz oldu teşekkür ederim. vergi ile ilgili şartlarda geçen temsilci bulunmaması kısmına herhalde kurulum yapan aracı firmaların registered agent servisi sayılmıyordur diye dusunuyorum.

    bir çok yer delaware yi öne çıkarıyor business dunyasına daha yakın bir eyalet diye fakat arada baktıgımda ben de daha çok nevada ve wyoming i daha mantıklı gibi gormustum ama ben hesaplara vergi kısmınıda katmıştım tabi. bu durumda dediginiz gibi kentucy belki çok daha cazip. incfile ile yapmayı dusunuyordum uygun bir bedelle yaptıkları için tum banka adres filing ein işlerini çözdükleri için fakat sizin yazılarınızda bahsettiğinizde uygun detaylı degerlendirecegim.

    tekrar teşekkrüler detaylı zor bulunan bilgileri paylaştıgınız için,

    iyi çalışmalar,

    ugur

    Cevapla
    • Rica ederim Uğur bey,

     Vergi kısmı ile ilgili olarak inanın çok fazla kaynak araştırdım kendim de bu yöntemi uyguladıktan sonra sorun olmadığını gördüm. Bu konularda Registered Agent’ lardan çok genellikle bu işlerle uğraşan vergi avukatları (ve ABD’ deki Avukatlık büroları)çok fazla bilgili. Size bununla ilgili çok fazla avukatlık bürosu web sitelerinden kaynak verebilirim. Zaten “form 5472” veya “form 5472 foreign citizen” olarak Googlling yaparsanız çok fazla kaynak çıkıyor. Ayrıca IRS sitesinde bu formla ilgili detaylar var.

     Bu formları Registered Agent lar doldurmuyor. Bunların operasyonunu ayrıca ücretli yapan yerler var şirketi kurduktan sonra o dönem yaklaştığında araştırıp bulabilirsiniz çok fazla var eğer isterseniz gönderebilirim de…

     Delaware kısmına gelirsek orada çok fazla Registered Agent var o yüzden biz hep onlarla karşılaştık bugüne dek. Sanırım pazarlama faaliyetlerinden dolayı. Delaware daha çok büyük işletmeler için hukuki açıdan mantıklı oluyor. (Ayrıca bkz, https://startupsole.com/delaware-mi-wyoming-mi/) Delaware’ da sırf ticari işlemler için bir mahkeme var, şirketleri çok fazla koruyorlar. Bizim gibi startup şirketleri için Kentucky, Wyoming, New Mexico gibi eyaletler daha mantıklı. Bu arada Hindistan ve Nijerya dan dropshipping ve Amazon la uğraşan girişimcilerin geneli Kentucky eyaletine yönelmiş durumdalar çok fazla örnek bulabilirsiniz.

     Eğer EIN işini kendiniz halledebilirseniz ve adres kısmı ile ilgili kafam rahat olsun derseniz incfile yerine https://startupsole.com/go/northwest/ (Northwest Agent) daha mantıklı yıllık ücretin içinde adres hizmeti de veriyorlar. Northwest te EIN 200 dolar banka için hiç uğraşmayın çoğu red olabiliyor en mantıklısı MErcusry bank. Bu bloda mercury ile ilgili rehber de var aratıp okuyabilirsiniz. Banka kısmında en mantıklı ve sorunsuz çözüm Mercury çünkü girişimci dostu bir banka.

     Umarım işleriniz yolunda gider, şimdiden bol şans dilerim.

     Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 21 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın