18 Yorum

Eyalet Bazında Şirket Kurulum Masrafları ve Yıllık Eyalet Vergileri

Eyalet Bazında Şirket Kurulum Masrafları ve Yıllık Eyalet Vergileri

Son güncelleme tarihi : 7 Şubat 2022

Amerika’ da bir LLC şirket kurmaya karar verdiğiniz noktada kurulumun yapılacağı eyaletlere göre bazı dosyalama ücretleri bulunur. Bu dosyalama ücretleri ikiye ayrılmaktadır;

 1. Kurulum sırasında bir kereye mahsus ödenen dosyalama ücreti
 2. Kurulumu takip eden bir sonraki yıl ve devamında her yıl devlete ödenecek olan dosyalama ücretleri (Franchise vergisi veya yıllık rapor da denilir)

Bilinmesi gerekenler;

 • LLC dosyalama ücreti tek seferlik: Bu ücret LLC kurulumu sırasında eyalete ödenir, Registered Agent şirketleri bu ücreti sizin adınıza eyalete öderler.
 • Registered Agent hizmeti aldığınız acente, LLC şirket kurulum başvurusu aşamasında sizden bu dosyalama harcını tahsil eder. Bu sayede ikinci bir ödeme işlemi yapmanıza gerek kalmaz. Bu dosyalama harçları her eyalette farklı miktarlara sahiptir.
 • Franchise Tax Yıllık ödeme: Her yıl eyaletler şirket sahiplerinden Franchise tax (veya yıllık rapor dadenir) adı altında ücret talep ederler. Bu ücret eyalete göre farklılık gösterir. Bu ücretler online olarak eyalet web sitelerinden kredi kartı ile ödenebilir.
 • Franchise tax yani yıllık eyalet harcını ödemezseniz şirketiniz belirli bir süre sonra feshedilir. Hatta bazı eyaletlerde yıllık rapor ücretleri ödenmediği taktirde ödenecek miktara gecikme bedeli uygulanıyor.

Bazı eyaletlerin ilk kurulum ve yıllık ödemelerine ait bir liste;

New Mexico : İlk kurulum ücreti 50$ dır. Yıllık dosyalama ücreti yoktur her yıl herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. (New Mexico şirket kurma rehberi)

Kentucky : Kentucky eyaleti, kurulum için ilk dosyalama ücreti 40$ ve yıllık franchise tax ücreti 15$ olan en uygun LLC kurulumu sunan eyaletler içindedir. Kentucky, pek fazla kişi tarafından bilinmese de son dönemlerde popülerliği  oldukça artmaya başladı. (Kentucky şirket kurma rehberi  Bu rehber Kentucky eyaletinde uygun fiyata LLC şirket kurma ile ilgili bilgiler içeriyor)

Delaware : İlk kurulum ücreti 90$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 300$ her yıl 1 Haziran’ da ödeniyor. Örneğin: Şirketinizi Mayıs 2022′ de kurduğunuzu var sayarsak yıllık franchise tax vergisini 1 Haziran 2023′ e kadar ödemeniz gerekiyor. Ödeme yapılmadığı taktirde %200 zam + aylık %1.5 ceza faizi işletilir. ( Delaware’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri)

Wyoming : İlk kurulum ücreti 100$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 50$dır. Yıllık franchise ücretini şirketin kuruluş tarihinden en çok 10 gün önce ödemek gerekir. Örneğin: Şirketinizi 1 Haziran 2022′ de kurduğunuzu var sayarsak, en geç 20 Mayıs 2023′ de ödeme yapmanız gerekiyor. ( Adım Adım Wyoming’de Şirket LLC Şirket Kurmak )

Florida : İlk kurulum ücreti 125$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 138$ her yıl 1 Mayıs’ a kadar dosyalanıp ödenmesi gerekir. 1 Mayıstan sonraki dosyalama ve ödeme gecikme sayılır. Florida’ da yıllık raporunuz gecikirse, 400 $ gecikme ücreti ödemeniz gerekir ve toplam tutarınız 539 $ olur. Ödeme yapılmazsa Dışişleri Bakanlığı LLC’nizi Eylül ayının 4. Cumasından sonra kapatacaktır.

Aşağıdaki tabloda 2022 yılı itibari ile en çok tercih edilen eyaletlerin kurulum ve yıllık franchise tax (yıllık rapor) ücretlerini görebilirsiniz.

Not: Tüm eyaletlere ait genel liste hemen sayfanın devamındadır. En çok tercih edilen eyaletler bunlar olduğu için ayrıca belirtmekte fayda var

EYALETLERKURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK)FRANCHISE TAX (HER YIL)
Delaware90$300$
Florida125$139$
New Jersey125$75$
New Mexico50$0$ (Yıllık Ücret Yok)
Wyoming100$52$
Kentucky (En Uygun)40$15$

2022 yılı itibari ile tüm eyaletlere ait kurulum ve yıllık franchise bedellerini bu tablodan inceleyebilirsiniz.

EYALETLERİLK KURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK)FRANCHISE TAX (HER YIL ÖDENECEK)
Alabama LLC$200 $Minimum 100 $ (her yıl)
Alaska LLC250 $100 $ (2 yılda bir)
Arizona LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Arkansas LLC45 $150 $ (her yıl)
California LLC70 $800 $ (her yıl) + 20 $ (2 yılda bir)
Colorado LLC50 $10 $ (her yıl)
Connecticut LLC120 $80 $ (her yıl)
Delaware LLC90 $300 $ (her yıl)
Florida LLC125 $138,75 $ (her yıl)
Georgia LLC100 $50 $ (her yıl)
Hawaii LLC50 $15 $ (her yıl)
Idaho LLC100 $0 $ (Her yıl bilgi raporu sunulmalıdır)
Illinois LLC150 $75 $ (her yıl)
Indiana LLC95 $30 $ (2 yılda bir)
Iowa LLC50 $45 $ (2 yılda bir)
Kansas LLC160 $50 $ (her yıl)
Kentucky LLC40 $15 $ (her yıl)
Louisiana LLC100 $35 $ ​​(her yıl)
Maine LLC175 $85 $ (her yıl)
Maryland LLC100 $300 $ (her yıl)
Massachusetts LLC500 $500 $ (her yıl)
Michigan LLC50 $25 $ (her yıl)
Minnesota LLC155 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Mississippi LLC50 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Missouri LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Montana LLC70 $20 $ (her yıl)
Nebraska LLC105 $10 $ (2 yılda bir)
Nevada LLC425 $350 $ (her yıl)
New Hampshire LLC100 $100 $ (her yıl)
New Jersey LLC125 $75 $ (her yıl)
New Mexico LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
New York LLC200 $9 $ (2 yılda bir)
Kuzey Carolina LLC125 $200 $ (her yıl)
Kuzey Dakota LLC135 $50 $ (her yıl)
Ohio LLC99 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Oklahoma LLC100 $25 $ (her yıl)
Oregon LLC100 $100 $ (her yıl)
Pennsylvania LLC125 $70 $ (her 10 yılda bir)
Rhode Island LLC150 $50 $ (her yıl)
Güney Carolina LLC110 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Güney Dakota LLC150 $50 $ (her yıl)
Tennessee LLC300300 $ (her yıl)
Texas LLC300Çoğu LLC için 0 $ (ancak her yıl Kamu Bilgilendirme Raporu sunulmalıdır)
Utah LLC70 $20 $ (her yıl)
Vermont LLC125 $35 $ ​​(her yıl)
Virginia LLC100 $50 $ (her yıl)
Washington LLC$200 $60 $ (her yıl)
Washington DC LLC220 $300 $ (2 yılda bir)
Batı Virginia LLC100 $25 $ (her yıl)
Wisconsin LLC130 $25 $ (her yıl)
Wyoming LLC100 $50 $ (her yıl)
 • Özel yöntem ve indirim sayesinde hemen hemen her eyalette uygun fiyata bir LLC şirket kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim. Rehberde Wyoming eyaleti ile LLC şirket kurulumu anlatıldı fakat aynı yöntemle farklı bir eyalet seçip kurulum yapabilirsiniz. Northwest ile LLC şirketinizi kurarsanız ilk yıl Registered Agent bedeli ödemenize gerek kalmaz sadece 39$+ eyalet harcı karşılığı şirketinizi kurabilirsiniz.
 • Northwest ileNew Mexico’da’ da Şirket Kurmak rehberine de ayrıca göz atabilirsiniz. Bu rehberdeki adımlar New Mexico için uygulandı, New Mexico’ da yıllık franchise vergisi yoktur.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

18 Yorum. Yeni Yorum

 • Kentucky 40+15 dolar (yillik) ama Arizona , missouri, New mexico gibi yıllık masrafı olmayan eyaletler toplam 50 dolar her yıl tekrar masrafi olamayacak daha mantıklı geliyor bana ben mi farklı bakıyorum

  Cevapla
 • Merhabalar ;
  Kentucky eyaletinde Satış vergisi ödüyormuyuz?

  Cevapla
  • Kentucky eyaletindeki kişilere yaptığınız satışlar için mi soruyorsunuz? Eğer öyle ise limitlerini aşarsanız satış vergisi toplamaniz gerekir. Tabloda limitler ve oranlar mevcut bakabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba Hocam,
  Katkıda bulunmak için bir şey belirtmek isterim. Aslında Franchise tax bazı forumlarda Wyoming’de bulunmamaktadır diye yazar. Bunun sebebi onların franchise tax ile license tax’in ayrı tutmasındandır. Benim tavsiyem karışıklık olmaması için franchise tax’in yanına parantez içinde license diye belirtirseniz daha iyi olabilir. Çünkü her eyalette bulunan yıllık ödenecek verginin ismi lisans ücreti yani license tax diye de geçer.

  Cevapla
  • Merhabalar license çok farklı algılanabiliyor o yüzden genel olarak tümüne aynı terimi kullanmak mantıklı geldi katkınız için teşekkürler dikkate alacağız.

   Cevapla
 • Nehir Özbek
  8 Şubat 2021 15:27

  Hızlı ve nazik cevabınıza çok teşekkürler. Gelecek yazıyı bekliyorum.

  Cevapla
 • Nehir Özbek
  7 Şubat 2021 16:57

  merhabalar,
  yazılarınız gerçekten çok detaylı ve bilgilendirici özellikle teşekkür ederim.
  Ama aklıma takılan bir konu oldu bahsettiğiniz 5472 formunu doldurduktan sonra ABD de vergi ödemediğimiz bir duruma geliyoruz tamam ama sonuçta bu bir kazanç ve bir yerde vergi vermemiz gerekiyor. Bu durumda Tr ye parayı getirip burada mı vergi vereceğiz. Veyahut ABD de vergi ödemeyi tercih edersek durum nasıl ilerleyecek. Bu konu ile ilgili bir detaylı yazıda eklerseniz harika olur ve yine ön kayıt ve şirket oluşturma maliyetlerini karşılaştırmışsınız ellerinize sağlık. Ama eyaletlerin vergi dilimleri karşılaştırması bulamadım. Şimdiden teşekkürler.
  Nehir

  Cevapla
  • Yorumunuz ve ilginiz için teşekkürler.
   Gelir düzeyinize göre tabii ki ABD’de elde ettiğiniz geliri Türkiye’ ye aktardığınızda ve bu gelir düzenli hale gelmeye başladığında iki ülke arasındaki vergi anlaşması gereği verginizi burada ödeme durumu oluşabilir. Fakat bu durum gelirin miktarı ve sürekliliği ile orantılı. (Bunu TR’ özellikle dış ticaret ve e-ticaret alanında uzman bir müşavire sormak daha doğru olabilir.) Sonuçta iyi bir gelir elde ediyor ve yurt dışından ülkeye bir para akışı sağlıyorsanız gelecekte bu durum miktara bağlı olarak vergi memurlarının veya TR’ de ki bankanızın dikkatini çekebilir.

   Tüm eyaletlerin satış vergi oranlarını yazmak epey zor çünkü çok detaylı araştırma yapmak gerekiyor. Sonuçta insanları yanlış yönlendirmek gibi bir durum ortaya çıkabilir o vakit. Bu arada buradaki bilgiler sadece araştırmalarım sonucu elde ettiğim veriler. Yani muhasebe veya vergi desteği sağlamam mümkün değil. Yine de en çok tercih edilen eyaletlerin web sitelerinden bakarak, kaynak gösterme şartıyla bu tip bir derleme yapabilirim.

   Vergilendirme ile ilgili sorduğunuz soruya benzer bir soru, başka bir konu altında yine farklı bir okuyucu tarafından da soruldu. Linki bırakıyorum ilginizi çekebilir çünkü o konuya da uzun bir yanıt vermeye çalıştım.

   https://startupsole.com/inc-authority-ile-amerika-da-sirket-kurmak/#comment-64

   Bol şanslar!

   Cevapla
 • merhaba,

  kurulum vs masrafları karşılaştırmışsınız ama ya vergi gibi konular, mesela 3-5bin kazandınız bu durumda verdiginiz vergi ne kadar fark edecek bu eyaletler arasında acaba.

  Cevapla
  • Merhaba Uğur bey,

   Aşağıdaki rehberleri inceleyin lütfen. Eğer şartları karşılıyorsanız (tek sahipli bir LLC sahibiyseniz ve ABD’de bağımlı bir temsilciniz, şubeniz, personeliniz yoksa) sadece gelir beyanında bulunacaksınız. Yani form 5472 doldurarak gelirinizi devlete bildirmeniz yeterlidir. 2018 den itibaren yasalar bunu gerektiriyor. Daha öncesinde bu formlar yoktu ama o dönemden sonra şart koşuldu. Tek sahipli bir LLC, ABD’ şirket olarak değerlendirilmiyor, şahıs olarak değerlendiriliyor sadece geliri bu formla devlete her yıl raporluyoruz. (EIN numarası bu aşamada gereklidir)

   Vergilendirme ile ilgili bilgiler : https://startupsole.com/amerikada-vegilendirme/

   Her yıl doldurmanız gereken ücretsiz form (beyan) : https://startupsole.com/amerika-disindaki-lccler-icin-form-5472-gercegi/

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

   Cevapla
   • merhaba,

    hızlı cevabınız için teşekkür ederim. açıkçası vergi kısmının bu şekilde olduğundan haberdar degildim ki çok da uzun süredir bu konularda kaynak okuyorum. muhteşem bir surpriz oldu teşekkür ederim. vergi ile ilgili şartlarda geçen temsilci bulunmaması kısmına herhalde kurulum yapan aracı firmaların registered agent servisi sayılmıyordur diye dusunuyorum.

    bir çok yer delaware yi öne çıkarıyor business dunyasına daha yakın bir eyalet diye fakat arada baktıgımda ben de daha çok nevada ve wyoming i daha mantıklı gibi gormustum ama ben hesaplara vergi kısmınıda katmıştım tabi. bu durumda dediginiz gibi kentucy belki çok daha cazip. incfile ile yapmayı dusunuyordum uygun bir bedelle yaptıkları için tum banka adres filing ein işlerini çözdükleri için fakat sizin yazılarınızda bahsettiğinizde uygun detaylı degerlendirecegim.

    tekrar teşekkrüler detaylı zor bulunan bilgileri paylaştıgınız için,

    iyi çalışmalar,

    ugur

    Cevapla
    • Rica ederim Uğur bey,

     Vergi kısmı ile ilgili olarak inanın çok fazla kaynak araştırdım kendim de bu yöntemi uyguladıktan sonra sorun olmadığını gördüm. Bu konularda Registered Agent’ lardan çok genellikle bu işlerle uğraşan vergi avukatları (ve ABD’ deki Avukatlık büroları)çok fazla bilgili. Size bununla ilgili çok fazla avukatlık bürosu web sitelerinden kaynak verebilirim. Zaten “form 5472” veya “form 5472 foreign citizen” olarak Googlling yaparsanız çok fazla kaynak çıkıyor. Ayrıca IRS sitesinde bu formla ilgili detaylar var.

     Bu formları Registered Agent lar doldurmuyor. Bunların operasyonunu ayrıca ücretli yapan yerler var şirketi kurduktan sonra o dönem yaklaştığında araştırıp bulabilirsiniz çok fazla var eğer isterseniz gönderebilirim de…

     Delaware kısmına gelirsek orada çok fazla Registered Agent var o yüzden biz hep onlarla karşılaştık bugüne dek. Sanırım pazarlama faaliyetlerinden dolayı. Delaware daha çok büyük işletmeler için hukuki açıdan mantıklı oluyor. (Ayrıca bkz, https://startupsole.com/delaware-mi-wyoming-mi/) Delaware’ da sırf ticari işlemler için bir mahkeme var, şirketleri çok fazla koruyorlar. Bizim gibi startup şirketleri için Kentucky, Wyoming, New Mexico gibi eyaletler daha mantıklı. Bu arada Hindistan ve Nijerya dan dropshipping ve Amazon la uğraşan girişimcilerin geneli Kentucky eyaletine yönelmiş durumdalar çok fazla örnek bulabilirsiniz.

     Eğer EIN işini kendiniz halledebilirseniz ve adres kısmı ile ilgili kafam rahat olsun derseniz incfile yerine https://startupsole.com/go/northwest/ (Northwest Agent) daha mantıklı yıllık ücretin içinde adres hizmeti de veriyorlar. Northwest te EIN 200 dolar banka için hiç uğraşmayın çoğu red olabiliyor en mantıklısı MErcusry bank. Bu bloda mercury ile ilgili rehber de var aratıp okuyabilirsiniz. Banka kısmında en mantıklı ve sorunsuz çözüm Mercury çünkü girişimci dostu bir banka.

     Umarım işleriniz yolunda gider, şimdiden bol şans dilerim.

     Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü