New Jersey’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

New Jersey’de Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu makalede New Jersey eyaletinde şirket kurma ve New Jersey’de kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

“Doğu’nun Kavşağı” olarak bilinen New Jersey, en büyük kimyasal madde üreten eyalet olarak kabul edilir ve 15.000 den fazla fabrikaya ev sahipliği yapar. Büyüyen bir ekonomide önemli bir oyuncu olarak sahada olma planınız varsa yeni LLC şirketinizi New Jersey’de kurabilirsiniz.

New Jersey büyük ve büyüyen bir ekonomiye sahiptir. New Jersey’de her yıl binlerce yeni LLC kuruluyor, eyalette toplamda 260.000’den fazla aktif LLC şirket bulunur. New Jersey gayri safi yurtiçi hasılası bakımından Amerika’nın yedinci en büyük eyaletidir. Ayrıca iş oluşturma ve yaratma açısından dördüncü sıradadır.

New Jersey LLC’ler Corp türündeki şirketlere göre daha rahat ve esnek bir iş türüdür LLC’ler,  kişisel varlıklarınızı size açılan davalardan ve cezalardan korur.

New Jersey ‘de ki LLC’lerin  kurulumu basittir ve bakım gereksinimleri azdır. Vergilendirme konusunda çeşitli seçeneklere ve esnekliğe sahiptir. Tek üyeli işletmelerden çok üyeli LLC’lere izin verir bu yüzden oldukça popülerdir.

New Jersey eyaletinde LLC’lerin yıllık dosyalama bedeli 75$’dır. İlk kurulumda eyalet, girişimciden 125$ dosyalama ücreti talep eder fakat takip eden her yıl şirket sahibi bu eyalete 75$ ödemek zorundadır. Giriş bedeli bazı eyaletlere göre biraz yüksek olsa da yıllık 75$ lık dosyalama bedeli oldukça makuldür.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel125$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)75$
Telefon Numarası 2$/Ay20$
Toplam:125$95$
 1. Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir.
 2. Registered Agent fiyatları, kurulumda ekleyeceğiniz ek özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.
 3. Bazı şirketlerde registered agent bedeli ilk yıl ücretsizdir bazıları ise bu bedeli şirket kurarken tahsil eder.
 4. Her koşulda gelecek yıllarda eyalete ödeyeceğiniz franchise tax bedeline ek, registered agent  hizmeti için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registered Agent (Kayıtlı Acente)  hizmeti almak zorundasınız. Bu kuruluşlar devlet tarafından yetkilendirilmiştir. Bu işi yapan bir çok şirket var ve her acente farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor.

Bunlardan en köklü ve güvenilir olanların listesi aşağıdadır. Ayrıca tümünün birer inceleme yazısını da üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Acente Listesi

Northwest (39$, Adres dahil) *Önerilen
Inc Authority (Ücretsiz)
MyCompanyWorks (79$)
CorpNet (79 $)

LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Maliyetler

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen bir formu kendiniz doldurup IRS’ ye fakslayabilrsiniz. Bu yazıda detaylı bir anlatım bulunuyor. Eğer isterseniz registere agent’lar kurulum sırasında EIN’yi sizin için ücretli olarak alabilir hizmeti kuruluma ekstra bedel ile ekletebilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Registered Agent şirketine göre değişir.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Adres için 15$’a (tek seferlik ödeme ile) bu şirketi değerlendirebilirsiniz veya Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

New Jersey’de bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

New Jersey  eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir acente (Registered Agent) bir de ABD de bir posta adresine ihtiyacınız var, diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Bu yüzden eyalet web sitesinden bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Amerika Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Edinin (Şart Değil): Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz SMS alabilme yeteneği ve mobil uygulama desteği bulunuyor. Aylık 2$ gibi bir ücreti var bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Buradaki inceleme sayfasında hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 5. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz bu eyalette de şart değildir. Oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Zenbusiness veya Northwest sizin için ücretsiz olarak oluşturur. Incfile gibi bie acenteden ücretsiz olarak şirketinizi kurduysanız ve be evrağa ödeme yapmak istemiyorsanız kendiniz bir tane ücretsiz oluşturabilirsiniz detaylar ve nasıl yapıldığı bu makalede mevcuttur.

LLC şirketin onay süresi New Jersey eyaleti için en fazla 7 gün sürer. Bazen işlemler daha erken tamamlanabilir. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz. Incfile ile bu süreyi 50$ karşılığında 1-2 güne indirebilirsiniz.

Kurulum süreci bittikten sonra acenteniz size şirket kurulum evraklarını mail veya panellerinden teslim ederler. Amerikada LLC kurulumu sırasında Pasaport veya kimlik gerekmemektedir.

New Jersey eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan sonra acenteniz size şirket kurulum belgelerinizi dijital olarak teslim eder. Orijinal ıslak imzalı kopyalarını ekstra ücret ödeyerek postalamalarını acentenizden isteyebilirsiniz.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek acenteden alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl 75$ eyalet vergisi (Franchise Tax) ve registered agent bedellerini ödeyin.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : Bilindiği gibi, LLC’ler aksi belirtilmedikçe şahsi olarak (şirket sahibine bireysel) vergilendirilir. Bu da LLC lerin doğrudan federal hükümete gelir vergisi ödemedikleri anlamına gelir. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir.  LLC’ler vergi yapısında esnektir, isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi de seçebilirsiniz. Bu durumda ayrı bir kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Eyalet : New Jersey LLC, bir kurumlar vergisi yapısı benimsemedikçe federal vergiler gibi, şirket sahibinin kişisel vergi beyannamesine işlenir. Bazı eyaletlerin aksine, New Jersey LLC’lerine bir franchise veya ayrıcalık vergisi uygulamaz bu iyi bir avantaj gibi görünebilir fakat diğer vergi gereksinimleriniz de olabilir. Vergiler gelirinize bağlı olarak değişebilir burada eyaletin vergi sistemi ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Satış Vergisi : New Jersey halkına perakende satış yapan LLC’ler satış vergisi toplayıp devlete ödemekle yükümlüdür. Mevcut oranı %6.6 dır. Satış vergileri hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Çalışanlarınız Varsa : Çalışanları olan New Jersey LLC sahiplerinin bir takım vergi ödemeleri gerekmektedir. İşverenler, çalışan ücretleri üzerinden stopaj vergisi ödemek zorundadır. New Jersey stopaj vergileri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz

Ekstra Vergiler : Bu genel vergilere ek olarak, New Jersey eyaleti belirli sektörlere özel vergiler de talep etmektedir. New Jersey’in işletme vergilerinin daha kapsamlı bir listesini buradan edinebilirsiniz. Fakat bu sektörel vergiler daha çok yerleşik ve fiziksel konumu olan işletmeler içindir.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

 • Özel yöntem ve indirim sayesinde Kentucky eyaletinde her şey dahil 55$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

8 Yorum. Yeni Yorum

 • Amerika’da yaşayan bir arkadaşım üzerinden Etsy de açtığımız bir dükkanımız vardı. 2021 de 1600 dolarlık satış yaptık. (Şirketi NewJersey’de kurulu). Şimdi 2022 de ben Wyoming de bir şirket kurdum ve o dükkanı kendi üzerime kaydettirdim. EIN numaram ile. 2021 vergisi için bana Etsy de uyarı çıkıyor. 1099K formu ile alakalı. Arkadaşımın SSN i kayıtlı o tarihlerde. O ya da ben bir sorun yaşar mıyım? Ne dersiniz?

  Cevapla
 • Doğan KANDEMİR
  14 Kasım 2021

  Bu bile yeterli cevap teşekkürler! Anladığım kadarı ile vergi aslında şirketten ziyade A.B.D. İçi gelirlerinizle alakalı, örn. Benim daha önce şirketim ve A.B.D. İçi gelirim varsa vergi denetimini takılırım ve beyan vermem zorunlu bir hale gelir. Aslında korktuğumdan değil aklıma uzun zamandan beri takılan bir soruydu sayfanızı incelerken geldi, bu değerli bilgilendirme içi gerçekten tekrardan çok teşekkürler…

  Cevapla
  • Aslında denetim diye bir şey de yok ABD içi geliriniz belirli bir seviyeye çıktığında (örneğin X bir eyalette $X ciroya ulaştığınızda) kullandığınız platformdan size bildirim gelebilir. Örneğin stripe ile ödemeleri topluyorsanız ABD içi geliriniz belirli limitleri aştığında size 1099K adında bir bildirim gelir ve yıl sonu bu bildirim gereği stipe, IRS’ye kimlik bilgilerinizi ve şirket bilgilerinizi raporlayarak, elde ettiğiniz geliri otomatik bildirir.

   Bu tip bir bildirim aldığınızda muhasebecinizle bu bilgiyi paylaşarak beyan işlemlerini yapmanız gereklidir. Tabi yaptığınız masrafları belgeleyebilirseniz beyan sırasında ödenecek gelir vergisinden bu masraflar düşülür.

   Muhtemelen Amazon,Ebay ETSY gibi platformlarda da mantık benzerdir çünkü oradaki tüm şirketler vergi mevzuatlarına göre hareket ediyorlar.

   Peki yıl sonunda hiç bir bildirim almazsanız ne olur? Hiç bir şey olmaz çünkü gelir IRS ye raporlanacak düzeyde değildir. Raporlanmayan bir gelir için vergi ödemeye de gerek kalmaz.

   Not: Bunları vergi tavsiyesi olarak algılamayınız, bu bilgiler Stripe ve pazaryerlerinin vergi sayfalarından elde edilen bilgiler doğrultusunda yazılmıştır. Daha geniş çağlı bilgiyi muhasebecinizden alabilirsiniz.

   Cevapla
   • Doğan KANDEMİR
    14 Kasım 2021

    Bilgileriniz gerçekten değerli “en azından benim için! :)” Anladım aslında dediğinizi, muhtemelen bu husus amazon, ebay gibi pazar yerleri ve bazı sanal bankalar içinde geçerlidir. Örn. MercuryBank gibi, Zaten benim duyduğum kadarı ile de 10.000$ ciroya kadar pazar yerlerinde de “Amazon, Ebay, Etsy” vergi ödenmediğine dair! Ama dediğiniz gibi bir “Cpa” ile bu konuyu görüşmek daha doğru olacak! Yine de ön bilgi niteliği taşıması açısından iyi oldu, teşekkürler!!!

    Cevapla
 • Doğan KANDEMİR
  14 Kasım 2021

  Şöyle bir sorum olacak nacizazne, belki benim sorumla daha sonra bilmeyen ve öğrenmek isteyen arkadaşlara da yardımcı olur. Sorum şu: Şu aralar yeni bir şirket kurmak istesem ve kursam 2022 yılındaki vergi beyanına takılır mıyım? Böyle bir niyetim var aslında ama bir süre daha erteleye de bilirim!

  Cevapla
  • Bu yıl kurduğunuz bir LLC için gelecek yıl (2022 Nisan başı) form 5472’yi her koşulda dosyalamanız gerekiyor ancak şirketinizin cirosuna bağlı olarak vergi beyan etmeyebilirsiniz. Bu vergi işlemleri ile ilgili sürekli aynı sorular geliyor fakat yanıt hep aynı oluyor. Aslında vergiler vatandaşlık durumunuza, gelirinizin ABD içi olup olmamasına, ABD içi geliriniz varsa bunun miktarına, ABD’ye sizi bağlayan etkin bir gelirin olup olmamasına bağlıdır.

   Çok genel bir soru olduğu için durumunuzu gözden geçirip form 5472 haricinde başka vergiler ödeyip ödemeyeceğinizi en iyi siz bilebilirsiniz. Çünkü gelirinizin nereden ve ne kadar olacağını muhasebeciler de kestiremediği için ne türden, ne oranda vergi ödeneceğini bilmek imkansız oluyor.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.