Delaware mı Wyoming mi Neresi Daha Avantajlı

ABD’de bir LLC şirket kurulduğunda bir çok avantaja sahip olursunuz. Bu avantajların en başında vergi avantajları gelmektedir.

Amerika’ da şirket kurmak denildiğinde akla ilk gelen eyaletlerin başında, Delaware ve Wyoming geliyor. Peki Delaware mi? Wyoming mi? Hangisi avantajlı? Veya bu iki eyaletten başka daha avantajlı eyaletler var mı? Hadi biraz detaylandıralım.

Genellikle Amerika’ da şirket kurmak denildiğinde Wyoming ve Delaware ilk akla gelen iki eyalet oluyor.

Aslında bunlar en bilinenleri olduğu için çoğu kişi bu iki eyalete yönelmiş durumda. Eğer ABD dışında ikamet ediyorsanız (ABD’ de ikamet edenler için en iyisi seçim kendi eyaletlerinde bir şirket kurmaktır) ve ABD’ de herhangi bir bağlı temsilciniz, bir ofisiniz veya bir şubeniz yoksa, bunun yanında birde LLC şirketiniz tek sahipliyse (buraya kadar olan durumlar sizi ifade ediyorsa yıllık vergilerden muaf oluyorsunuz. Ayrıca bakınız) bu iki eyalet dışında özellikle E-ticaret ve girişimcileri için daha faydalı eyaletler var.

Konumuz bu değil fakat yine de avantajlı eyaletleri merak ediyorsanız, New Mexico eyaletinin avantajlarına mutlaka göz atmalısınız. Çünkü yeni girişimciler için en önemli unsur ekstra masraflardır bu eyaletin yıllık masrafı çok düşüktür.

Delaware’mi? Yoksa Wyoming’ mi?

Wyoming

Wyoming’in şirket kurmak için en iyi yerlerden biri olduğu bilinen bir gerçektir fakat E-ticaret veya online işler yapan yeni girişimcilerden bahsedilmiyor. Gerçekten iyi bir projesi olan ve gelecekte iyi yerlere gelebilecek ciddi projeler için iyi bir seçenek.

Wyoming iyi bir seçenek çünkü, Wall Street’te faaliyet gösteren çok sayıda şirketin Wyoming’de kayıtlı olması bunu destekliyor. American LLC sisteminin mucidi Wyoming eyaletidir. Delaware, Wyoming’ de icat edilen LLC sistemini kopyaladı ve iyi pazarlama süreci sonucunda müthiş kar elde etti. Wyoming’in şirket cenneti olarak bilinmesi ve popülaritesinin artmasına sebep Liberal Şirketler Yasasıdır. Yasa, şirketlerin en geniş yetkilerle hızlı bir şekilde kurulmasını kapsıyor. Herhangi bir ticari faaliyet üzerindeki kısıtlamalar çok azdır veya hiç yoktur diyebiliriz. Bu yüzden bir çok sektör için Wyoming rahatlık ve esneklik bakımından iyi bir seçimdir. Bu sebepten ötürü tercih ediliyor.

Wyoming Avantajları Nelerdir?

1.Çok Düşük Vergi : Wyoming, ABD’de en düşük vergilere sahip eyaletlerdendir.

  • Wyoming’ de eyalet gelir vergisi yok.
  • Kurumlar vergisi yok.
  • Stok vergisi yok.
  • Franchise vergisi yıllık 62$ gibi düşük bir fiyat aralığındadır.
  • Brüt gelir vergisi bulunmaz.
  • Özel tüketim vergisi yok.
  • Yiyecek (gıda) vergisi yok.
  • Wyoming’de ödenecek tek vergi, mallarınızı nereden satın aldığınıza bağlı olarak ortalama% 5’in biraz üzerinde olan satış vergileridir (sales tax).

Wyoming’in düşük vergileri, özellikle LLC’ler için büyük bir avantajdır çünkü Federal Vergi Beyannamenizi (Eğer tek sahipli bir LLC ye sahipseniz ve ABD’ de bağlı bir temsilciniz yoksa bunu da ödemeniz gerekmez. Ayrıca bkz.)ve Wyoming Yıllık Raporunuzu (62$) doldurduğunuzda, genel manada işiniz bitmiş demektir.

2.Varlık Koruması : Sizin ve işletmenizin varlıklarını korumak söz konusu olduğunda Wyoming, tek üyeli LLC’ler için sıkı korumalara sahip birkaç eyaletten biridir. Bir LLC’nin veya bir corp şirketin amacı, karlı bir iş yapmanın yanında, aynı zamanda kendinizi, üyelerinizi ve hissedarlarınızı davalardan yasal olarak korumaktır. Wyoming’de, bir alacaklı, LLC’nize karşı bir haciz emri çıkartsa bile, işletmeniz aleyhine bir hüküm uygulamak neredeyse imkansızdır.

3.Gizlilik ve Anonimlik : Wyoming, tüm dünyada gizlilik koruma politikasıyla çok iyi bir üne sahiptir. Ayrıca, yıllık raporlar yalnızca bir kişinin adını ve imzasını gerektirir. Rapor sadece Wyoming’de bulunan varlıklar içindir. Wyoming’de bir şirket, kolayca anonim olabiliyor. Küçük bir işletme sahipleri için Wyoming, özellikle gizlilik, anonimlik bakımından tercih edilebilir.

4.Düşük Kurulum Maliyetleri: Bir LLC veya, Corp şirket kurmak için Wyoming, kurulum masrafları bakımından gayet uygundur. Wyoming’de şirket kuruluş sözleşmesinin doldurma ücreti 100 $ ‘dır. Yıllık rapor içinse ücret 62$ dır.

Wyoming Avantajları Nelerdir?

Delaware’de bir şirket kurmak Wyomin kadar uygun fiyatlı olmasa da bazı avantajları da yok değil.

  • Hukuki açıdan avantajlar : Delaware’ de ki mahkeme sistemi tüm ülke bazında büyük saygı görmektedir: Delaware Chancery Mahkemesi özellikle kurumsal anlaşmazlıklarda uzmanlaşmıştır. Burada jüri yerine hakimler görevlendirilir. Bu durumda bir işletme, karmaşık bir davaya dahil olduğunda konu hakkında bilgili ve alanında uzman bir yargıç süreci yürütür. Bu sayede davanın işleyişinde herhangi bir sürpriz yaşanmamış olur. Öte yandan, kurumsal savcılar, Delaware ticaret hukukuna oldukça aşinadır. Delaware’ da hemen hemen hiç yerleşim bulunmaz adreslerin tamamı şirketlere tahsis edilmiştir bu durum hukuk adamları için de geçerlidir çünkü davaların çoğu işletmelerle ilgilidir.
  • Esneklik : Delaware, bir şirketi yönetmek için çok fazla esneklik sunar. Delaware kurumsal yasaları, bir şirketi ve yönetim kurulu üyelerinin menfaatleri açısından oldukça esnektir.
  • Gizlilik: Delaware’ de şirket kuruluş aşamasında belgelerde şirket sahibinin sahibinin adı istenildiğinde gizlenebilir. Bu durum iyi bir gizlilik katmanı oluşturur.
  • Vergi avantajları : Wyoming, eyalet, kurumlar, ve marj vergisinin olmaması nedeniyle popülaritesini artırırken, Delaware bu vergi giderlerinden işletme sahibini kurtarmak için iş dostu vergi yasaları sunar. Tüm bunların arasında Delaware, hukuk sistemi ve Chancery mahkemesi ile uzun vadede fayda sağlayabilecek daha büyük şirketleri çekme eğilimindedir.

Özetle daha büyük düşünen şirketler, hukuki açıdan gelecekte ortaya çıkacak sorunlardan korunmak için Delaware eyaletini tercih etmekteler.

Eğer Wyoming eyaletinde bir şirket kurma planınız varsa Wyoming’;de Şirket Kurmak ve Maliyetleri adlı yazımı okumanızı tavsiye ederiz.

Delaware Avantajları Nelerdir?

Bir Delaware şirketi kurmanın artılarını ve eksilerini ve Delaware şirketlerini diğerlerinden ayrıştıran avantajlar şunlardır.

1.Vergiler : Delaware’de satış vergisi yoktur. ABD’de tedarikçileri olan bazı işletmeler için büyük bir kazançtır. Ayrıca bu durum tüketiciler içinde geçerlidir çünkü işletme vergi toplamaz, tüketici ise satış vergisi ödemez. Eyalet dışı şirket sahipleri Delaware eyalet gelir vergisinden muaf tutulur yani gelir vergisi yabancılar için yoktur.

2.Anonimlik : Delaware’ de kurulan ve işleyen bir LLC’ye en yüksek gizlilik seviyesi sağlanır. Delaware’ da kurulan bir LLC, profesyonel Registered Agent aracılığıyla sağlandığında şirket sahibi ve ortakların bilgileri tamamen gizlenir. Şirket uygun bir şekilde profesyonel bir Registered Agent vasıtasıyla kurulursa şirket kuruluş sertifikasında görünen tek şey şirket adı, Registered Agent adı ve adresidir. Bu durum ekstra bir gizlilik katmanı sağlamaktadır.

3. Hukuki açıdan avantajları (Delaware Chancery Mahkemesi ) :

Delaware’deki Chancery Mahkemesi (Court of Chancery), ticari kuruluşlar için büyük popülariteye sahip olmasının en büyük nedenlerinden biridir. Mahkeme, tüm kurumsal hukuki ihtilafları bir jüri ile değil, bir hakimle çözmek için 1792 yılında kurulmuştur. Buradaki hakimler yalnızca kurumsal ve ticaretle ilgili davalara bakar. Dahası, tüccarlar bir davaya girmeden önce bunun nedenini açık açık öğrenebilir. Herhangi bir detay saklı tutulmaz bu sayede şirket sahipleri savunmalarına önceden hazırlık yapabilir.

Delaware mı Wyoming mi Tercih Edilmeli?

Her iki eyaletin farklı avantajları var. Wyoming, genellikle daha fazla gizlilik ve daha az vergi ile daha küçük şirketler için faydalıdır.

Delaware ise gelişmiş hukuk sistemi ve Chancery Mahkemeleri sayesinde daha büyük şirketleri bünyesine çekme eğilimindedir. Bu yüzden E-ticaret, dropshipping ve startup projeleri için Wyoming, Delaware’ a göre daha uygun bir seçimdir.

Delaware ve Wyoming eyaletlerinde şirket kurmak için Northwest üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Ayrıca klasik E-ticaret ve dropshipping için daha uygun maliyetli bir çözüm olan New Mexico eyaletini de değerlendirmenizde fayda var.

Eğer Amazon işi için bir şirket kuracaksanız Delaware, Wyoming gibi eyaletler adres doğrulaması için avantajlıdır. amazon ticareti için bir şirket kurma planınız varsa Northwest ile Amazon İçin Şirket Kurulacak 9 Eyalet rehberimize göz atmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Firstbase diye bir yerden şirket açmaya çalıştım. Mailroom servisi var şirket adresi için gerekliymiş üyelik için 350$ ödedim. Noter için benden olmayan belge istiyorlar. Şirket kurulumunu yapan firma adresi otomatik vermesi lazım değil mi ? Ayrı ayrı hizmet satın aldırıyor.

  Cevapla
 • Akif Erk
  29 Kasım 2023

  Peki ABD vatandaşı olmayan ve yerleşik olmayan bir Türk vatandaşı olarak Wyoming LLC kurarsak her çeyrekte federal tax ödüyor muyuz?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   29 Kasım 2023

   Hayır her çeyrekte federal vergi odemezsiniz her yil sonunda (nisan ayina kadar) bir onceki yilin federal vergisi beyan ediliyor 1040 nr veya 5472 beyan edilir bunlardan hangisine tabi olduğunuza yil sonunda musaviriniz karar verecektir.

   Cevapla
 • Merhaba,

  Ben Almanya’da yasiyorum ve E-commerce Shopify icin Wyoming de sirket icin kurulumu yapmayi düsünüyorum.Bildigim kadariyla income tax yok fakat %4 sale tax var.Ben dropshipping yapacagim.Yani ürünlerimi direkt olarak Cin’den Amerika’daki müsteriye yollayacagim.USA’da herhangi bir fizik magazam olamayacak.Bu durumda sale tax ödemem gerekiyor mu acaba?

  Simdiden tesekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Satis yapacağınız ABD eyaletlerinde bazi limitler var her eyaletin limiti farkli.

   Eger bu limitleri aşmazsaniz sales tax toplamaniza gerek kalmaz.

   Ornegin Hawaii eyaletindeki insanlara yilda 100.000$ veya 200 adet satis limiti bulunuyor. Bu limiti doldurmazsaniz sales tax toplamak gerekmez. Aşarsaniz toplarsiniz.

   Her eyaletin farkli limitleri var listeye asagidaki linkten ulaşabilirsiniz.

   https://startupsole.com/yabancilar-icin-abd-eyaletlerine-gore-satis-vergileri/

   Abd dışı ülkelere satis yaparsaniz sales tax toplamak gerekli olmuyor zaten.

   Cevapla
 • Yatırımcı
  14 Temmuz 2021

  Bir bilgi ekleyeyim, wyoming’in gizliliği aslında sözde, eyalet sitesi üzerinden aratma yaptığınızda hangi şirketin kime kayıtlı olduğu gözüküyor evraklarda.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.