3 Yorum

Delaware mı Wyoming mi Neresi Daha Avantajlı

delaware mi wyoming mi Delaware mı Wyoming mi Neresi Daha Avantajlı

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

ABD’de bir LLC şirket kurulduğunda bunun bir çok avantajı vardır. Bu avantajın en başında vergilendirme gelir. Amerika’ da şirket kurmak denildiğinde akla ilk gelen eyaletlerin başında, Delaware ve Wyoming geliyor. Peki Delaware mı Wyoming mi hangisi avantajlı? Veya bu iki eyaletten başka daha avantajlı eyaletler var mı? Hadi biraz detaylandıralım.

Genellikle Amerika’ da şirket kurmak denildiğinde Wyoming ve Delaware ilk akla gelen iki eyalet oluyor dedik. Aslında bunlar en bilinenleri olduğu için her kez bu iki eyalete yönelmiş durumda. Fakat, eğer ABD dışında ikamet ediyorsanız (ABD’ de ikamet edenler için en iyisi seçim kendi eyaletlerinde bir şirket kurmaktır) ve ABD’ de herhangi bir bağlı temsilciniz, bir ofisiniz veya bir şubeniz yoksa, bunun yanında birde LLC şirketiniz tek sahipliyse (buraya kadar olan durumlar sizi ifade ediyorsa yıllık vergilerden muaf oluyorsunuz. Ayrıca bakınız)bu iki eyalet dışında özellikle E-ticaret ve girişimcileri için daha faydalı eyaletler var. Konumuz bu değil fakat yine de bu iki eyaleti merak ediyorsanız, New Mexico ve Kentucky eyaletlerinin avantajlarına mutlaka göz atın derim. Çünkü yeni girişimciler için en önemli unsur ekstra masraflardır bu eyaletlerin yıllık masrafları hemen hemen yok diyebiliriz.

Şahsen Wyoming ve Delaware eyaletleri, ABD’ de şirket kuracak olsam son tercihim olmasına rağmen konumuz bu olduğundan, merak edenler için bu iki eyaleti karşılaştıralım.

Delaware’mı yoksa Wyoming’ mi

Wyoming

Wyoming’in şirket kurmak için en iyi yerlerden biri olduğu bilinen bir gerçektir fakat burada bizim gibi E-ticaret veya online işler yapan yeni girişimcilerden bahsedilmiyor. Gerçekten iyi bir projesi olan ve gelecekte iyi yerlere gelebilecek ciddi projeler için iyi bir seçenek.

Wyoming iyi bir seçenek çünkü, Wall Street’te faaliyet gösteren çok sayıda şirketin Wyoming’de kayıtlı olması bunu destekliyor. American LLC sisteminin mucidi Wyoming eyaletidir. Delaware, Wyoming’ de icat edilen LLC sistemini kopyaladı ve iyi pazarlama süreci sonucunda müthiş kar elde etti. Wyoming’in şirket cenneti olarak bilinmesi ve popülaritesinin artmasına sebep Liberal Şirketler Yasasıdır. Yasa, şirketlerin en geniş yetkilerle hızlı bir şekilde kurulmasını kapsıyor. Herhangi bir ticari faaliyet üzerindeki kısıtlamalar çok azdır veya hiç yoktur diyebiliriz. Bu yüzden bir çok sektör için Wyoming rahatlık ve esneklik bakımından iyi bir seçimdir. Bu sebepten ötürü tercih ediliyor.

Wyoming Avantajları Nelerdir?

1.Çok Düşük VergiWyoming, ABD’de en düşük vergilere sahip eyaletlerdendir.

  • Wyoming’ de eyalet gelir vergisi yok.
  • Kurumlar vergisi yok.
  • Stok vergisi yok.
  • Franchise vergisi yıllık 52$ gibi düşük bir fiyat aralığındadır.
  • Brüt gelir vergisi bulunmaz.
  • Özel tüketim vergisi yok.
  • Yiyecek (gıda) vergisi yok.
  • Wyoming’de ödenecek tek vergi, mallarınızı nereden satın aldığınıza bağlı olarak ortalama% 5’in biraz üzerinde olan satış vergileridir (sales tax).

Wyoming’in düşük vergileri, özellikle LLC’ler için büyük bir avantajdır çünkü Federal Vergi Beyannamenizi (Eğer tek sahipli bir LLC ye sahipseniz ve ABD’ de bağlı bir temsilciniz yoksa bunu da ödemeniz gerekmez. Ayrıca bkz.)ve Wyoming Yıllık Raporunuzu (52$) doldurduğunuzda, genel manada işiniz bitmiş demektir.

2.Varlık Koruması : Sizin ve işletmenizin varlıklarını korumak söz konusu olduğunda Wyoming, tek üyeli LLC’ler için sıkı korumalara sahip birkaç eyaletten biridir. Bir LLC’nin veya bir corp şirketin amacı, karlı bir iş yapmanın yanında, aynı zamanda kendinizi, üyelerinizi ve hissedarlarınızı davalardan yasal olarak korumaktır. Wyoming’de, bir alacaklı, LLC’nize karşı bir haciz emri çıkartsa bile, işletmeniz aleyhine bir hüküm uygulamak neredeyse imkansızdır.

3.Gizlilik ve Anonimlik : Wyoming, tüm dünyada gizlilik koruma politikasıyla çok iyi bir üne sahiptir. Ayrıca, yıllık raporlar yalnızca bir kişinin adını ve imzasını gerektirir. Rapor sadece Wyoming’de bulunan varlıklar içindir. Wyoming’de bir şirket, kolayca anonim olabiliyor. Küçük bir işletme sahipleri için Wyoming, özellikle gizlilik, anonimlik bakımından tercih edilebilir.

4.Düşük Kurulum Maliyetleri: Bir LLC veya, Corp şirket kurmak için Wyoming, kurulum masrafları bakımından gayet uygundur. Wyoming’de şirket kuruluş sözleşmesinin doldurma ücreti 102 $ ‘dır. Yıllık rapor içinse ücret 52$ dır.

Wyoming Avantajları Nelerdir?

Delaware’de bir şirket kurmak Wyomin kadar uygun fiyatlı olmasa da bazı avantajları da yok değil.

  • Hukuki açıdan avantajlar : Delaware’ de ki mahkeme sistemi tüm ülke bazında büyük saygı görmektedir: Delaware Chancery Mahkemesi özellikle kurumsal anlaşmazlıklarda uzmanlaşmıştır. Burada jüri yerine hakimler görevlendirilir. Bu durumda bir işletme, karmaşık bir davaya dahil olduğunda konu hakkında bilgili ve alanında uzman bir yargıç süreci yürütür. Bu sayede davanın işleyişinde herhangi bir sürpriz yaşanmamış olur. Öte yandan, kurumsal savcılar, Delaware ticaret hukukuna oldukça aşinadır. Delaware’ da hemen hemen hiç yerleşim bulunmaz adreslerin tamamı şirketlere tahsis edilmiştir bu durum hukuk adamları için de geçerlidir çünkü davaların çoğu işletmelerle ilgilidir.
  • Esneklik : Delaware, bir şirketi yönetmek için çok fazla esneklik sunar. Delaware kurumsal yasaları, bir şirketi ve yönetim kurulu üyelerinin menfaatleri açısından oldukça esnektir.
  • Gizlilik: Delaware’ de şirket kuruluş aşamasında belgelerde şirket sahibinin sahibinin adı istenildiğinde gizlenebilir. Bu durum iyi bir gizlilik katmanı oluşturur.
  • Vergi avantajları : Wyoming, eyalet, kurumlar, ve marj vergisinin olmaması nedeniyle popülaritesini artırırken, Delaware bu vergi giderlerinden işletme sahibini kurtarmak için iş dostu vergi yasaları sunar. Tüm bunların arasında Delaware, hukuk sistemi ve Chancery mahkemesi ile uzun vadede fayda sağlayabilecek daha büyük şirketleri çekme eğilimindedir.

Özetle daha büyük düşünen şirketler, hukuki açıdan gelecekte ortaya çıkacak sorunlardan korunmak için Delaware eyaletini tercih etmekteler.

Eğer Wyoming eyaletinde bir şirket kurma planınız varsa Wyoming’;de Şirket Kurmak ve Maliyetleri adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Delaware Avantajları Nelerdir?

Bir Delaware şirketi kurmanın artılarını ve eksilerini ve Delaware şirketlerini diğerlerinden ayrıştıran avantajlar şunlardır.

1.Vergiler : Delaware’de satış vergisi yoktur. ABD’de tedarikçileri olan bazı işletmeler için büyük bir kazançtır. Ayrıca bu durum tüketiciler içinde geçerlidir çünkü işletme vergi toplamaz, tüketici ise satış vergisi ödemez. Eyalet dışı şirket sahipleri Delaware eyalet gelir vergisinden muaf tutulur yani gelir vergisi yabancılar için yoktur.

2.Anonimlik : Delaware’ de kurulan ve işleyen bir LLC’ye en yüksek gizlilik seviyesi sağlanır. Delaware’ da kurulan bir LLC, profesyonel Registered Agent aracılığıyla sağlandığında şirket sahibi ve ortakların bilgileri tamamen gizlenir. Şirket uygun bir şekilde profesyonel bir Registered Agent vasıtasıyla kurulursa şirket kuruluş sertifikasında görünen tek şey şirket adı, Registered Agent adı ve adresidir. Bu durum ekstra bir gizlilik katmanı sağlamaktadır.

3. Hukuki açıdan avantajları (Delaware Chancery Mahkemesi ) :

Delaware’deki Chancery Mahkemesi (Court of Chancery), ticari kuruluşlar için büyük popülariteye sahip olmasının en büyük nedenlerinden biridir. Mahkeme, tüm kurumsal hukuki ihtilafları bir jüri ile değil, bir hakimle çözmek için 1792 yılında kurulmuştur. Buradaki hakimler yalnızca kurumsal ve ticaretle ilgili davalara bakar. Dahası, tüccarlar bir davaya girmeden önce bunun nedenini açık açık öğrenebilir. Herhangi bir detay saklı tutulmaz bu sayede şirket sahipleri savunmalarına önceden hazırlık yapabilir.

Delaware mı Wyoming mi Tercih Edilmeli?

Her iki eyaletin farklı avantajları var. Wyoming, genellikle daha fazla gizlilik ve daha az vergi ile daha küçük şirketler için faydalıdır.

Delaware ise gelişmiş hukuk sistemi ve Chancery Mahkemeleri sayesinde daha büyük şirketleri bünyesine çekme eğilimindedir. Bu yüzden E-ticaret, dropshipping ve startup projeleri için Wyoming, Delaware’ a göre daha uygun bir seçimdir.

Delaware ve Wyoming eyaletlerinde şirket kurmak için tercih edeceğiniz Registered Agent kuruluşlarının bir listesini aşağıda bulabilirsiniz;

Ayrıca E-ticaret ve dropshipping için daha uygun maliyetli bir çözüm olan Kentucky eyaletini de değerlendirmenizde fayda var daha fazla detay için Inc Authority ile Kentucky’ de Şirket Kurmak  rehberine göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba,

  Ben Almanya’da yasiyorum ve E-commerce Shopify icin Wyoming de sirket icin kurulumu yapmayi düsünüyorum.Bildigim kadariyla income tax yok fakat %4 sale tax var.Ben dropshipping yapacagim.Yani ürünlerimi direkt olarak Cin’den Amerika’daki müsteriye yollayacagim.USA’da herhangi bir fizik magazam olamayacak.Bu durumda sale tax ödemem gerekiyor mu acaba?

  Simdiden tesekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Satis yapacağınız ABD eyaletlerinde bazi limitler var her eyaletin limiti farkli.

   Eger bu limitleri aşmazsaniz sales tax toplamaniza gerek kalmaz.

   Ornegin Hawaii eyaletindeki insanlara yilda 100.000$ veya 200 adet satis limiti bulunuyor. Bu limiti doldurmazsaniz sales tax toplamak gerekmez. Aşarsaniz toplarsiniz.

   Her eyaletin farkli limitleri var listeye asagidaki linkten ulaşabilirsiniz.

   https://startupsole.com/yabancilar-icin-abd-eyaletlerine-gore-satis-vergileri/

   Abd dışı ülkelere satis yaparsaniz sales tax toplamak gerekli olmuyor zaten.

   Cevapla
 • Yatırımcı
  14 Temmuz 2021 13:31

  Bir bilgi ekleyeyim, wyoming’in gizliliği aslında sözde, eyalet sitesi üzerinden aratma yaptığınızda hangi şirketin kime kayıtlı olduğu gözüküyor evraklarda.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

HANGİ EYALET? VERGİ ÖDER MİYİM? VE DAHASI

Şirket Kurmadan Önce Mevcut Durumunuzu Öğrenin