Apostil Nedir? LLC Şirket Kurulum Belgeleri Apostil

Amerika’da kurduğunuz bir şirketin kuruluş belgesini (Articles of Organization) başka bir ülkede kullanacaksanız, kullanacağınız ülkede belgenin geçerliliğinin olabilmesi için Apostil gerekmektedir. Apostil onaylı şirket oluşum belgeniz, bazı kurumlar tarafından yeterli görülmediği durumlarda, ülkenizdeki konsolosluk veya büyükelçilik tarafından ekstra onayı istenebilir.

Terim olarak bizde Apostil globalde ise Apostille olarak geçer.

Apostil Nedir?

Apostil, 1961 Lahey Sözleşmesi uyarınca başka bir ülkede kullanılmak üzere bir belgenin onaylanması yöntemidir.

Apostil aslında anlaşmalı olan ülkeler arasında bir noter tasdikine benzetilebilir. Apostille Convention (Apostil Sözleşmesi) imzalayan ülkeler arasındaki anlaşma gereği üye ülkelerden birinde düzenlenen bir belgenin diğer ülkelerde de geçerliliğinin oluşudur. ABD ve Türkiye bu sözleşmeyi imzalayan üyeler olduğu için ABD’de tasdiklenen (Apostil) bir belge Türkiye’de de geçerliliğini korur.

Apostil’i daha kabaca özetlersek, başka ülkelerde kullanabilmeniz için “noter tasdikli” bir belgeye sahip olmanın uluslararası versiyonu diyebiliriz.

LLC’ler için Certificate of Authentication veya Gold Seal Service gibi terimler duyabilirsiniz. Bunların tümü aslında Apostil’i işaret eden terimlerdir.

Apostil Gerekli Mi?

Apostil normal şartlarda gerekli değildir ve şart koşulmaz. ABD’de bir LLC şirket kurduğunuzda size verilen şirket kuruluş belgeniz (LLC ler için “Articles of Organization” denilir) ülke içinde geçerliliği zaten vardır. Fakat ülke dışında LLC şirketiniz ile ilgili bazı durumlarda ABD dışı bir ülkede işlem yaparken Articles of Organization belgenizin Apstilli olması istenebilir.

Apostil Genellikle Nerelerde Kullanılır?

ABD dışında yani bulunduğunuz ülkede LLC şirketiniz için bir ticari banka hesabı açmanız gerekiyorsa veya yerel bir şirket veya devlet dairesi LLC’nizin kuruluşuna dair kanıt isteyecekse, LLC oluşum belgelerinin “Apostil” ile onaylanmış olması gerekebilir. Ayrıca buna  “Kimlik Doğrulama Sertifikası” da denilebilir. Apostil, ancak bulunduğunuz ülke Lahey Apostil Sözleşmesine üye ise alınabilir (liste burada mevcut).

Apostil ile onaylanmış bir şirket belgesi ile, ülkenizdeki tüm bankalardan hesap açabileceğiniz anlamına gelmez. Bazı bankalar Apostil olmasına rağmen hesap açmanızı reddedebilir. Genellikle hem ABD’deki şirketinizin kurulu olduğu eyallette hem de bulunduğunuz ülkede bulunan bir banka seçerseniz (her iki konumda da faaliyet gösteren global bir banka) yerel olarak Apostille onaylanmış şirket belgenizle hesap açma ihtimali daha yüksektir.

Apostil İle İlgili Diğer Detaylar

Apostil veya altın mühür ile onaylanan LLC Organizasyon Sözleşmeniz amaçlanan kullanım ülkesinde tanınma hakkına sahiptir ve elçilik veya konsolosluk tarafından ek bir tasdik veya yasallaştırma gerekmez. Bazı ülkelerin Apostilli bir kopya yerine uygun bir altın mühürle birlikte LLC Organizasyon Sözleşmesinin onaylı bir kopyasını talep edebileceğini unutmamak gerekir. Apostil ile veya altın mühürle (Gold Seal) onaylı şirket oluşum belgeleri evrensel olarak kabul görür.

Son olarak şunu belirtmek gerekiyor, genellikle başka ülkelerde banka hesabı açmak için kullanılan Apostil onaylı şirket kurulum belgesi bazı bankalar tarafından yeterli görülmeyebilir ve ek evraklar istenebilir. Bu gereksinimleri anlayabilmeniz için yerel banka ile iletişime geçip detayları örenmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.