4 Yorum

Amerika’da Bir Şirketin Aylık ve Yıllık Masrafları

amerikada sirket aylik veyillik masraflar Amerika'da Bir Şirketin Aylık ve Yıllık Masrafları

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Amerika’da bir LLC şirket kurduktan sonra duruma göre değişiklik gösteren aylık veya yıllık masraflarınız olabilir. Masrafları aylık ve yıllık olarak ikiye ayıracağız ve her seçeneği ayrı ayrı değerlendireceğiz. Genellikle şirketinizin masrafları yıllıktır. Sadece telefon numarası (eğer ABD alan kodlu bir numara aldıysanız) satın aldıysanız ve bir muhasebeci ile çalışıyorsanız aylık gideriniz olur diğer tüm giderler genellikle yıllıktır.

Bu arada eğer şirketiniz veya şirketiniz üzerinden yaptığınız e-ticaret çok yoğun bir satış hacmine ve ciroya sahipse aylık / üç aylık periyodlarda muhasebeci gideriniz olabilir. Aksi durumda her ay muhasebeci tutup ücret ödeme şartı yoktur. Çok yoğun bir ticaret hacmine sahip değilseniz aylık muhasebeci masrafınız olmayabilir.

Aynı zamanda defter tutmak için bir muhasebe yazılımına da ihtiyacınız olabilir freshbooks gibi bulut tabanlı bir muhasebe yazılımına sahip olduğunuz taktirde, hem muhasebeci masraflarınız düşer hem de gelir gider durumunuzu denetim altında tutarsınız.

Bu tip bulut tabanlı yazılımlar aylık olarak abonelik sistemi ile çalıştığı için yine ticaret hacminize göre (aylık kaç işlem yaptığınıza göre) değişiklik gösterir.

Yıllık Masraflar

1.Registered Agent (Kayıtlı temsilci acentesi) Masrafları

Şirketinizi kurarken seçtiğiniz kayıtlı temsilciye (acente) göre acentelik bedeli genellikle ilk yıl ücretsizdir. Northwest veya IncAuthority ile şirket kurduysanız ilk yıl registered agent bedeli içinde olarak hizmet almış olursunuz. Fakat şirket kurduktan bir yıl sonra registered agent hizmetinin yenilenmesi gerekmektedir.

Acentelere göre yıllık yenileme ücretleri aşağıdadır;

 IncAuthority : 99$

Northwest Registered Agent : 125$

2.Eyalete ödenen yıllık ücretler

Her eyaletin yıllık dosyalama veya franchise vergisi farklıdır. Bu bedeller genelde bir yıl sonra ödenir. Ödenmediği taktirde şirketiniz kötü durumda olarak işaretlenir belirli bir süre sonra hala ödenmezse şirket feshedilir.

Aşağıda bazı eyaletlere ait yıllık ödenmesi gereken ücretleri görebilirsiniz. Tüm eyaletlerin bir listesi için bu bağlantıyı görüntüleyebilirsiniz.

EYALETLERYILLIK ÖDEME
Delaware300$
Florida139$
New Jersey75$
New Mexico0$ (Yıllık Ücret Yok)
Wyoming52$
Kentucky15$

3. Yıllık Vergi Beyanı (Form 5472 ve 1120)

Amerika’ da yaşamayan, tek üyeli LLC şirket sahipleri şirketini kurduktan sonraki yıl ve devamında her yıl bu formu doldurmalıdır.  Tek sahipli ABD LLC lerin elde ettiği gelirin miktarı ve bu gelirin nereye gittiği konusunda iç gelir idaresine sunulan bir rapordur. Bu formlar vergi beyanı değil sadece yıl içindeki faaliyetlerin IR’ye raporlanmasını içerir. ABD iç gelir idaresi (IRS) sadece kazanılan miktarı öğrenmek ve nereye gittiği konusunda bilgi sahibi olmak için herhangi bir ücret vs. talep etmeden şirket sahibini her yıl formu doldurmaya mecbur tutmuştur.

Normal şartlarda ücretsiz olan bu formu alanında uzman bir muhasebeci doldurabilir. Bu aşamada sadece muhasebeciye hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir.

Muhasebe şirketleri bu işlem için yaklaşık 250$ ila 300$ tutarında hizmet bedeli talep edebiliyor.

Farklı muhasebe şirketlerinden bu hizmet almak için teklif  isteyebilirsiniz. Muhasebe şirketlerinin tam bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Aylık Masraflar

Yazının başında da belirttiğimiz gibi genelde masraflar yıllıktır. Fakat bir şirketin aylık masrafları da olabilir. Bu aylık masraflar şu durumlarda ortaya çıkar.

 1. Çok fazla cari işleme sahip bir ticaret hacminiz varsa
 2. ABD alan kodlu bir telefon numarasına sahipseniz

1.Aylık Muhasebe Masrafları

Eğer şirketiniz çok fazla ciro yapan yapıda ise, gelir yeriniz ABD ise ve eyalet limitlerini aşacak kadar ciro yapıyorsanız hem satış vergisi toplamanız hem de farklı vergiler ödemeniz gerekebilir. Bu aşamada muhasebeciniz işlemleri aylık, üç aylık veya yılık periyotlarda sürdürebilir.

Yapılan işe göre muhasebe şirketleri sizden bir hizmet bedeli talep eder. Bu hizmet bedeli genellikle şirketinizin iş hacmine göre değişir.

Aylık ortalama 5-10 fatura kesen bir şirket ile 200-300 fatura kesen bir şirketin muhasebe masrafları bir olamaz. Genellikle muhasebe şirketleri veya muhasebe yazılımları, fiyatlarını işlem hacminize göre belirlerler.

Özetle, işlem hacminiz, satış yaptığınız coğrafya, satış miktarınız, cironuz aylık muhasebe ücretinizi ve muhasebe yazılım ücretinizi belirler.

2.Aylık Telefon ve Fax Giderleri

Amerika’da bir şirket kurmak için telefon numarası aboneliğine sahip olmak şart değildir. Fakat stripe, paypal veya benzer platformlara hesap açarken bir ABD alan kodlu telefona ihtiyacınız olabilir. Bu noktada telefon numarası abonelik sistemi ile çalıştığı için seçtiğiniz firmaya göre aylık 2$ ile 10$ a kadar masrafınız olabilir. Aynı durum fax numarası için de geçerlidir.

Tüm bu giderleri (her eyalet için farklılık gösterir) aslında masraflarınızı kendiniz belirlersiniz.

Örnek Tablo

Wyoming eyaletinde kurulan ve eyalet satış vergisi limitlerini aşmayan, tek üyeli yabancı bir LLC’nin yıllık masrafları şunlardır.

Ödem KalemiYıllık Ödenecek Miktar
Wyoming eyalet dosyalama bedeli52$
Yıllık Registered Agent Bedeli (Northwest)125$
Form 5472 -1120 Doldurulması300$
Toplam 477$
Bu yazıyı puanla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları ↴

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar, 2021 senesinde hiç satışımız yoksa ve banka hesabımıza da herhangi bir tutar yatırılmadıysa yıllık vergi beyannamesi doldurmamız gerekiyor mu(boş da olsa)? US şirket kuruluşu Ağustos 2021 de olmuştu. Teşekkürler. Trump ın IRS deki yoğunluğu azaltmak için bir yasa çıkardığını ve buna göre hiç geliri olmayan firmaların yıllık beyanname vermesi gerekmediğiyle ilgili birşey duydum.

  Teşekkürler, İyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Hiç bir faaliyetiniz bile olmasa form 5472 ve form 1120 doldurmanız gerekiyor. Zaten bu formlar yabancı ve tek üyeli LLC ler için bu yasa çıkmış olsa dahi kendi vatandaşları için çıkarılmış bir yasadır. Bu arada bu formlar vergi beyanı değil sadece gelir ve gider durumunuzun bir raporudur. Kara para aklamanı engellemeyebilmek için iç gelir idaresinin bir kaç yıl önce ortaya koyduğu bir prosedür.

   Cevapla
 • Öncelikle çoook teşekkür ederim bu güzel bilgiler için. Bir şey sormak istiyorum Close LLC ne oluyor? Normal LLC ye karşı avantajları var mı? Close Dan kasıt 2 yakın akraba ya da aile ferdinden oluşması mı? Yoksa bilgilerin anonim oluşu / gizlilik mi?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Close LLC 2002 yilinda Wyoming eyaletinde ortaya cikan bir LLC türüdür.

   Anonimlikle alakasi yok, anonim yapi WY eyaletinde zaten olan bir yapi fakat, tam anonimligi Northwest Registered Agent gibi acenteler sağlıyor. Kurulumu bu sekilde yapiyorlar, hic bir yerde adınız geçmiyor. Özetle Close LLC baska birsey onh da kisaca anlatalim madem:)

   Close LLC yi daha cok aile sirletleri kurar. Bu yapiyi tercih etme sebepleri ise, değerlerini nesilden nesile aktarmaktir.

   Örneğin butik bir el yapimi ayakkabi imalati yapan aile bir sirketi düşünün. Tüm ile fertlerinin üye oldugu 4 ortakli bir LLC kurulur, uyelerin hic biri paylarini aile disina devredemez. Sirket hep baki kalarak sonraki nesillere aktarilir. Marka, aile icinde kalir kaybolmaz, baska ellere devredilmez.

   Kabaca bu şekilde düşünebilirsiniz tabi farkli tüzükleri ve kullanim amaclari da var özetle bu amacla kullanilan bir yapi diyebiliriz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın