Sanal Telefon Numarası ile Whatsapp Business Kullanma

Zadarma veya Sonetel gibi sanal telefon numaralarına Amerika’da şirket kurmak için en başta sahip oluyoruz. Bu numaraları kullanmamız gereken yerler olabiliyor LLC Şirket Kurarken Telefon Numarası Gerekli Mi? yazısında bu tip telefon numaralarının gerekliliğinden bahsetmiştik.

Peki bu tip SIP protokolüne sahip IP tabanlı telefon numaralarını Whatsapp için kullanabilir miyiz? Bu yazıda bundan bahsedeceğiz.

Ip tabanlı telefon numaralarına Whatsapp bağlayarak web sitenize Whatsapp destek hattı kurabilir veya Facebook sayfanıza whatsapp ile iletişime geç butonu olarak ta kullanabiliriz. Bu aşamada standart whatsapp’ı kişisel işleriniz için normal numaranız ile zaten kullandığınız için hem kurumsal bir ortam yaratmak hem de diğer avantajlardan yararlanmak için Whatsapp business kullanabilirsiniz.

Öncelikle sanal numaranızı temin ettiğiniz platform üzerinden mobil uygulamasını edinerek IP numaranızın SIP ayarlarını yaparak uygulama sayesinde numarayı kullanılabilir hale getirin.

whatsapp business kurumsal Sanal Telefon Numarası ile Whatsapp Business Kullanma

Uygulamanın ayarlarını yapıp oturum açtığınızda yukarıdaki gibi bir uygulamaya sahip olabileceksiniz. Bu tür uygulamalar sayesinde telefon numaranızdan çağrıları alıp arama yapabiliyorsunuz.

Peki Whatsapp business bu tip numaralarda çalışır mı?

Evet çalışır aşağıdaki adımları uyguladığınızda bu özelliği kullanabileceksiniz.

 1. Öncelikle telefonunuza uyumlu olan Whatsapp business sürümünü uygulama mağazalarından indirin.
 2. Uygulamayı indirip çalıştırdığınızda sanal telefon numaranızı girin.
 3. Bu aşamada sizden telefon numaranızın doğrulanması istenecek. Bunun için iki yöntem var SMS ve Telefon araması.
 4. Bu tip telefonlara Whatsapp doğrulaması için SMS gelmiyor doğrulamaya devam edebilmek için sesli çağrı ile doğrula seçeneğini seçin
 5. Uygulama üzerinden Whatsapp robotu size bir çağrı gönderecek ve onay kodunuzu okuyacak.
 6. Onay kodunu bir yere not edin ve çağrıyı sonlandırıp Whatsapp business uygulamasındaki doğrulama kodu kısmına girin
 7. Kodu girdikten sonra artık numaranız onaylanacaktır.

Whatsapp business kurup onaylandıktan sonra ayarlar kısmını görüntüleyip işletme araçlarına göz atabilirsiniz. Bu alanda klasik Whatsapp ta olmayan işletmelere özel farklı araçlar bulunuyor. Bunları inceleyebilirsiniz.

whatsapp business kurumsal 1 Sanal Telefon Numarası ile Whatsapp Business Kullanma

Sohbet ekranı klasik whatsapp ta olduğu gibi fakat müşterilerinizi renklerle kategorize edebileceğiniz bazı özel alanlar bulunuyor. Özellikle whatsapp üzerinden sipariş alan işletmeler için ürün ekleme ve sipariş alma, işleme gibi bazı özellikler var.

whatsapp business kurumsal 2 Sanal Telefon Numarası ile Whatsapp Business Kullanma

Ayrıca yazının başında da belirttiğim gibi Whatsapp business numaranızı facebook fan sayfanıza bağlayıp iletişim düğmesi olarak seçebiliyorsunuz ve verdiğiniz facebook mesajlaşma reklamlarına iletişim aracı olarak Whatsapp business numaranızı kullanabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Detaylı açıklama için teşekkürler. Sadece aklıma takıldığı için sormak istedim. Zadarma ve Sonetel’e sorduğumda numaraları whatsapp üzerinde kullanmaya izin vermediklerini aksi takdirde hesap dondurma işlemi yaptıklarını söylediler. Ben daha güvenli olduğunu düşündüğüm için Sonetel’den numara aldım konu ile ilgili web sitelerinde şöyle bir açıklama var.
  “No, we do not allow our phone numbers to be used for identity verification on any 3rd party services such as Whatsapp, Facebook, Twitter or similar. Doing so may cause your account to be frozen.”
  Bu sorunu nasıl aştınız acaba?

  Cevapla
  • Rica ederim.

   Sonetel ve Zadarma üzerinde bir cok numaramiz var ve hepsinde de whatsapp kurulu. Yaklaşık 2 yıldır kullanıyoruz hiç bir geri bildirim gelmedi iptal de edilmedi.

   Sorun olmadığı için aşmak gerekmedi.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.