0

Dijital Pazarlama Şirketi Kurmak

Dijital Pazarlama Şirketi Kurmak

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Dijital Pazarlama İşi İçin Amerika’da Şirket Kurmak Mantıklı Mı?

Freelance olarak iş yapmaktansa Amerika’da dijital pazarlama için bir LLC şirket kurmak mantıklı olabilir. Türkiye’de bir şirket kurup, muhasebeci, stopaj, vergi vs. gibi bir çok aylık gider yeni bir dijital pazarlama işi kurulumunda sizi yıpratabilir. Freelance olarak iş yapılmaya çalışıldığı düşünüldüğünde bunun zorluklarını da yaşayan bilir diyebiliriz.

Şirketsiz (Freelance) İş Yapma Zorlukları

Şirketsiz olarak freelance iş yapma sırasında ülkemizdeki yaşanan en büyük sorunların başında şunlar gelir;

  • Fatura kesememek
  • Müşteriye güven aşılayamamak
  • Kurumsal bir yapı izlenimi verememek
  • Kredi kartlarından online olarak ödeme alamamak

Eğer dijital pazarlama işiyle uğraşıyorsanız veya bu işe girme planınız varsa ilk aşamada Türkiye’de bir şirket kurmak size oldukça maliyetli gelecektir. Bunun yanında kurulum sonrası sürekli masraflar, vergiler ve giderleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Şirketsiz iş yapmak, bir fatura kesememek gerçekten zor. Amerika’da bir şirket kurup kredi kartı ile ödeme alıp, müşterilerinize hizmet faturası kesmek freelance çalışma sistemine göre elinizi oldukça güçlendirecektir.

Yabancı Şirket Faturaları Gider Olarak Gösterilebiliyor

Dijital Pazarlama işi için Amerika’da bir LLC şirket kurduktan sonra müşterilerinize fatura kesebilme rahatlığınız var. Üstelik yabancı şirketinizden kestiğiniz faturalar müşterileriniz tarafından kullanılabiliyor. Bu tip yabancı faturalar kanunlar çerçevesinde gider olarak gösterildiği için, işin mevzuat tarafında herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Şirketinizi kurduktan sonra, verdiğiniz hizmetler sonucunda hızlıca fatura kesmeye başlayabilirsiniz.

Vergi Ödenecek Mi?

Ayda onbinlerce dolarlık cirolarınız olmayacaksa, yabancı ve tek üyeli dikkate alınmayan bir LLC olarak ABD de gelir vergisi ödemeyeceksiniz. Aylık makul oranlarda cirolarınız varsa, ödemelerinizi de kredi kartı ile ABD bankasına aktardığınızı varsayarsak paranızı TR bankasına aktaracaksınız. Bu aşamada Türk bankalarına gelen nakit akışı bir vergi denetmeninin dikkatini çekecek büyüklükte olmaması durumda sorun yaşamazsınız. Yinede her ihtimale karşı TR deki verdi dairesine TC kimlik numaranızla aralıklı olarak verginizi ödemenizde fayda var. Bu sizi gelecekte ortaya çıkabilecek denetimler sonucu vergi kaçırma suçundan koruyabilir. Yine de içiniz rahat değilse bir müşavirden bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Şirket Hangi Hizmetleri Kapsar?

Dijital pazarlama şirketi bünyesinde ajans olarak birden çok hizmet verebilirsiniz. Aslında bu hizmetler sizin yeteneklerinize veya dış kaynak kullanımınıza bağlıdır. Eğer sadece reklam yönetmeyi biliyorsanız, bir web tasarım ihtiyacı ortaya çıktığı durumlarda dış kaynak kullanabilirsiniz. Bilmediğiniz işleri freelance uzmanlar kiralayarak onlara yaptırtabilirsiniz.

Olası Dijital Pazarlama Hizmetleri

Reklam Yönetimi

Müşterilerinizin facebook, Google ads ve instagram reklamlarını yönetebilirsiniz. Ödeme aşamasında isterseniz reklam giderlerini şirketinize ödemelerini sağlayabilir, isterseniz de facebook veya Google ads üzerinden onların kredi kartları ile ödemelerini sağlayabilirsiniz.

Eğer ödemeyi kendi kredi kartları ile yapmalarını isterlerse, siz sadece aylık olarak hizmet bedelinizi kredi kartı yoluyla tahsil edip faturanızı kesersiniz. Tüm reklam giderleri + hizmet bedeli olarak anlaştığınız durumda ise tüm giderleri önce müşteriden peşin tahsil edip Google, Facebook ödemelerini siz yaparsınız.

Web Tasarım Hizmeti

Dijital pazarlama şirketiniz veya ajansınız olduğunda müşterileriniz sizden web tasarım veya funnel kurulum hizmeti isteyebilir. Yetenekleriniz doğrultusunda bu tip hizmetleri de onlara sunup, ödemenizi alıp, faturanızı kesebilirsiniz.

SEO Hizmeti ve Backlink Paketleri

SEO hizmeti, dijital pazarlamanın bir alt kategorisidir. SEO hizmeti ile birlikte backlink paketleri de satabilirsiniz. Bu tip backlink paketleri satmak için stripe ile web sitenizi entegre ederek kredi kartı ile online hizmet satabilirsiniz.

Tasarım, Video ve Grafik Hizmetleri

Yetenekleriniz doğrultusunda grafik tasarım hizmetlerine ihtiyacı olan müşterileriniz olabilir. Broşür, el ilanı, insert, grafik, banner gibi tasarımları hazırlayıp web sitenizden kredi kartı ile satabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Şirketi Nasıl Kurulur?

Buraya kadar genel bilgiler edindikten sonra artık karar verip Amerika’da bir Dijital Pazarlama Şirketi Kurmak için adım atabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Şirketi Kurma Maliyetleri

Blogumuzdaki yöntemleri izleyerek onlarca girişimci, Amerika’da çeşitli amaçlarla faaliyet göstermek için şirketlerini kurdular. Uygun maliyetli şirket kurulumu için girişimciler genellikle Kentucky eyaletini tercih ediyor çünkü kurulum ücreti en düşük eyalet. Ayrıca gelecek yıllarda eyalete ödenmesi gereken yıllık vergi ücreti sadece 15$.

Maliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Şirket için ABD adresi + Şirket kurulumu 55$
  2. EIN almak için fax hizmet kiralamak 12$ (Aylık 6$ 2 ayda geleceği için iki ay ödeme yapmak gerek) veya EIN Hizmeti Başvuru Hizmetimiz ile 29$
  3. Banka hesabı açmak : Ücretsiz (TransferWise veya MercuryBank gibi dijital bankalar girişimci ve dostu ücretsizdir)
  4. Sanal pos için Stripe : Ücretsizdir (Kredi kartlarından ödeme alabilmeniz için stripe gibi bir ödeme ağ geçidi gerekmektedir bunu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz)

Toplamına baktığınızda ilk etapta 55 dolar + EIN almak için fax hizmeti maliyetinden başka masrafınız olmuyor.

Kurulum Süreci

Dijital pazarlama şirketi kurmakla e-ticaret şirketi kurmak bir ABD şirketi için fark etmiyor. Bu yüzden mevcutta şirket kurulumunu içeren adım adım rehber şirketinizi kurma aşamasında size yol gösterecektir.

Bu rehber için aşağıdaki linke gidin ve adım adım şirketinizi kurun. Süreç toplamda 5-6 günde tamamlanır akabinde vergi (EIN) numarası başvurusu yapıp numaranıın gelmesini beklemek gerekiyor.

Amerika’da 55$’a Şirket Kurmak

Vergi Kimliği EIN Başvurusu Yapmak

Şirketiniz kurulduktan ve evraklarınız dijital olarak elinize ulaştıktan sonra ilk yapmanız gereken iş bir EIN başvurusu yapmak olmalı.

EIN gelme süresi bilindiği gibi IRS deki yoğunluk ve salgın yüzünden 40 günü geçiyor. Başvuruyu yaptıktan sonra bu süreci değerlendirmek için size bazı tavsiyeler verdiğimiz EIN Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır? rehberine bakmanızı öneririm.

Ein almak için iki yöntem var;

  • Kendi kendinize başvurmak : Şirketiniz kurulduktan sonra Amerika’dan EIN Numarası Almak rehberindeki adımları uygulayarak EIN ye kendiniz de başvurabilirsiniz. Ama başvuruyu dikkatli yapın fı-ormda oluşacak en ufak hata sizi 2 ay daha geriye götürür bilginiz olsun.
  • Bizden Hizmet Alın : Eğer riske girmek istemiyorsanız ve form doldurup, aylık fax ücreti, takip etme gibi süreçlerle ilgilenmek işinize gelmiyorsa bu konuda size destek oluyoruz. Hemen hemen 2,3 aylık fax sistemi ücretine yakın bir bedeli (29$) bize ödeyerek bu hizmeti size sağlıyoruz. Bunun için EIN başvuru formunu doldurmanız ve ödemeyi yapmanız yeterli gerisini biz hallediyoruz. Hizmet almak ilginizi çekiyorsa EIN Hizmeti Başvuru Formu sayfasından süreç hakkındaki detayları inceleyebilirsiniz.

Banka Hesabı Açmak

Dijital pazarlama şirketiniz kurulup EIN niz geldikten sonra artık Amerika’da bir banka hesabı açabilirsiniz. Bunun için bir kaç opsiyon var. Bunlardan en bilinenleri Mercurybank ve Transferwise (Wise) tır. Wise üyeliği için tıklayın

Bu dijital bankalar Amerika’ya gitmeden hesap açmanıza izin verir buralara EIN numaranız ve şirket bilgilerinizle birer ticari hesabı ücretsiz olarak açabilirsiniz.

Yukarıdaki seçenekler bir dijital pazarlama şirketi için bankacılık süreciniz için yeter de artar bile. Tekrar özetlemek gerekirse, banka hesabı açmak için önce şirket kurulmalı, sonra EIN gelmelidir. Sıralama bu şekilde olmalı.

Sanal Pos İle Kredi Kartlarından Ödeme Almak (Stripe)

Şirket, kurulumu, EIN temini ve banka hesap açılışı tamamlandıktan sonra artık ödeme alabilmeniz için bir ödeme ağ geçidi (sanal pos) sistemine dahil olma vakti geldi.

Stripe bu konuda tartışmasız dünya lideri. Gerek içerisindeki araçlar, gerekse bir ABD LLC için onay verme aşamasındaki kolaylıkları bakımından tam bir girişimci dostudur.

Bu sayfada stripe hesabı açma ile ilgili uzun uzun detaylara girmeyeceğiz çünkü zaten bunu içeren detaylı bir rehber var. Tüm gereklilikler tamamlandıktan sora artık stripe hesabınızı açabilirsiniz. Stripe hesap açma rehberine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

 

Dijital Pazarlama Şirketinden Fatura Kesmek

Amerika’da şirket kurduktan, ödeme alma ve banka hesabı sürecini hallettikten sonra, E-ticaret yapan bir işletme sahibi olarak sıradaki iş fatura kesmektir.

Bir online fatura sistemi kullanabilirsiniz. Buna en profesyonel örnek FreshBooks tur. FreshBooks ile ücretsiz sürüme buradan kaydolup (kredi kartı istemiyor) başlangıç için işinizi halledebilirsiniz. En azından ücretsiz üye olup yeteneklerini ve yapabildiklerini görmenizi öneririm. 15$ / Ay paket ile sınırsız müşteriye fatura kesip online muhasebenizi kendiniz tutabilirsiniz. Bu yazılım, tam bir ön muhasebe sistemidir. Müşteriye fatura kesmek, e-posta ile faturayı otomatik gönderim, Stripe, Shopify, Woocommerce gibi tüm e-ticaret uygulamalarına entegre olabilmek, aylık, yıllık, günlük satış raporlamalrı, şablonlar gibi sayısız yeteneği var.

Dijital Pazarlama şirketiniz için fatura kesme süreçleri ile ilgili kapsamlı bir rehberimiz var bu rehbere ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

Amerika’da ki Şirketten Fatura Kesmek

Sonuç

Tüm bu adımları yavaş yavaş oluşturduğunuzda gayet uygun fiyatlı, vergi avantajı olan, kurumsal bir kimliğinizin olduğu, fatura kesme kabiliyetine sahip yabancı bir Dijital Pazarlama Şirketi Kurmuş olacaksınız.

Yeni işinizde şimdiden başarılar dilerim.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın