32 Yorum

Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti

Amerika'da Şirket Kurma Maliyeti

Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti Nasıl Belirlenir?

Amerika’da bir LLC şirket kurmaya karar verdiğiniz noktada kurulumun yapılacağı eyaletlere göre bazı dosyalama ücretleri, adres, telefon ve Registered Agent firmalarına ödenen ücretler bulunuyor.

Masraflar ve maliyetler ile ilgili sayfanın devamında çok detaylı bilgiler mevcut fakat, öncelikle Amerika’da kurulacak bir LLC şirketin size maliyetini hesaplamak için aşağıdaki hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Toplam Maliyet =
$

Dosyalama Ücretleri

Dosyalama ücretlerine baktığımızda bu maliyetler ikiye ayrılıyor:

 1. Kurulum sırasında bir kereye mahsus ödenen dosyalama ücreti
 2. Kurulumu takip eden bir sonraki yıl ve devamında her yıl devlete ödenecek olan dosyalama ücretleri (Franchise Tax, Franchise vergileri denilir)

Dosyalama maliyetleri hakkında bilinmesi gerekenler;

 • LLC dosyalama ücreti bir kerelik: Bu ücret kurulum sırasında eyalete ödenir ve bir kereye mahsus ödersiniz. Fiyatlar eyalete göre farklılık gösterir fiyat listesi yazının devamında mevcut
 • Kurulum sırasındaki dosyalama ücreti devlete ödenir, registered agent seçip kurulum için sipariş verdiğinizde eyalete göre baştan hesaplanarak diğer masrafların içine eklenir.
 • Franchise Tax (Yıllık ödeme) : Her yıl eyaletler şirket sahiplerinden Franchise tax adı altında bir ücret talep ederler. Şirketi kurduğunuzda ilk yıl ödenmez birinci yıldan itibaren ödersiniz. Bu ücret her eyalet için farklıdır.

Registered Agent Ücretleri

Registered Agent Maliyetleri ile ilgili bilinmesi gerekenler;

 • Öncelikle Registered Agent nedir bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz. Şirketinizi ABD’de bu acenteler kurar devlet tarafından yetkili kuruluşlardır. Bu linkte tümünün fiyatları ve detaylı incelemelerini bulabilirsiniz.
 • Bazı firmaların bazıları ilk yıl hizmet bedeli almazlar. Sonraki yıllarda ödeme yaparsınız ilk yıl ücretsiz hizmet veren firmalardan biri Incfile, diğeri ise ZenBusiness ‘dir.
 • Şirketi kurduktan sonra istediğinizde Registered Agent firmasına geçebilir veya aynısıyla devam edebilirsiniz.

Adres Ücretleri

Adres ücretleri ile ilgili bilinmesi gerekenler

 • Amerika’da bir şirket kurarken posta alabileceğiniz bir adres göstermeniz gerekir.
 • Bir kerelik (15$) gibi makul bir ücret ödeyip gelen posta başına ek ödeme yapabileceğiniz www.wyomingmailforwarding.com sitesini önerebilirim bu şirket ile ilgili detaylı inceleme bu yazıda bulunuyor. Ayrıca aylık hizmet veren mail forwarding denilen şirketlerde bulunur. Burada tam bir fiyat listesi var bakabilirsiniz.
 • Adres, şirketinizi kuracağınız eyalette olmayabilir böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Sadece ABD içi olması yeterlidir. Örneğin şirketinizi Kentucky eyaletinde kuracaksanız, adresiniz Wyoming veya New Jersey’de olabilir.

Telefon Ücretleri

ABD’de telefon ile ilgili bilinmesi gerekenler

 • Şirket kurmadan önce bir ABD telefon numarasına sahip olmanız şart değildir fakat olursa iyi olur çünkü bazı yerlere kaydolurken ABD alan kodlu numara girmeniz istenir.
 • İnternet üzerinde bir çok seçenek bulunur dilediğiniz yerden edinebilirsiniz fakat sms alabildiğinden emin olun bazılarının sms desteği olmayabiliyor
 • Zadarma gibi bir mobil uygulama tabanlı sabit numara alabilirsiniz. Yıllık 20 dolar (aylık olarak 2 dolar civarında ödeme yaparsınız. Üye olup 1 dk da numaranızı alabiliriniz sonra kimlik yükleyip numaranızı aktif edebilirsiniz. Bkz: zadarma.com

Eyalet Bazında Kurulum ve Yıllık Masraflar

Buraya kadar olan kısımda ortalama maliyetleri ele aldık. Devamında sizlere bir kaç eyalet (en çok şirket kurulan eyaletler) hakkında kısa bilgiler vereceğim. Eğer tüm eyaletlerin kurulum ve yıllık masraflarına bakmak isterseniz sayfanın altındaki tabloya bakabilirsiniz.

New Mexico : İlk kurulum ücreti 50$ dır. Yıllık dosyalama ücreti yoktur her yıl herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. (New Mexico şirket kurma rehberi)

Kentucky : Kentucky eyaleti, kurulum için ilk dosyalama ücreti 40$ ve yıllık dosyalama için franchise tax ücreti 15$ olan en uygun eyalettir. Kentucky, pek fazla kişi tarafından bilinmese de son dönemlerde popülerliği iyice artmaya başlayan düşük yıllık ücretleri olan bir eyalet. (Kentucky şirket kurma rehberi  Bu rehber 55$’ a şirket kurma ile ilgili bilgiler içeriyor)

Delaware : İlk kurulum ücreti 90$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 300$ her yıl 1 Haziran’ da ödeniyor. Örneğin: Şirketinizi Mayıs 2021′ de kurduğunuzu var sayarsak yıllık franchise tax vergisini 1 Haziran 2022′ de ödemeniz gerekiyor. Ödeme yapılmadığı taktirde %200 zam + aylık %1.5 ceza faizi işletilir. ( Delaware’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Wyoming : İlk kurulum ücreti 100$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 50$dır. Yıllık franchise ücretini şirketin kuruluş tarihinden 10 gün önce ödemek gerekir. Örneğin: Şirketinizi 1 Haziran 2021′ de kurduğunuzu var sayarsak, en geç 20 Mayıs 2022′ de ödeme yapmanız gerekiyor. ( Wyoming’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri )

Florida : İlk kurulum ücreti 125$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 138$ her yıl 1 Mayıs’ a kadar dosyalanıp ödenmesi gerekir. 1 Mayıstan sonraki dosyalama ve ödeme gecikme sayılır. Florida’ da yıllık raporunuz gecikirse, 400 $ gecikme ücreti ödemeniz gerekir ve toplam tutarınız 539 $ olur. Ödeme yapılmazsa Dışişleri Bakanlığı LLC’nizi Eylül ayının 4. Cumasından sonra kapatacaktır.

Şirket kurma rehberi güncellendi!

Yeni eklenen bu rehber sayesinde kendi sözleşmenizi oluşturarak toplamda 55$’ a stripe için şirket kurabilirsiniz. (Not: Her iki yöntem de uygulanabilir)

Aşağıdaki tabloda 2021 yılı itibari ile en çok tercih edilen eyaletlerin kurulum ve yıllık franchise tax ücretlerini görebilirsiniz.

Not: tüm eyaletlere ait genel liste hemen sayfanın devamındadır. En çok tercih edilen eyaletlere ait tabloyu ayrıca vermek istedim

EYALETLERKURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK)FRANCHISE TAX (HER YIL)
Delaware90$300$
Florida125$139$
New Jersey125$75$
New Mexico50$0$ (Yıllık Ücret Yok)
Wyoming100$52$
Kentucky (En Uygun)40$15$

2021 yılı itibari ile tüm eyaletlere ait kurulum ve yıllık franchise bedellerini bu tablodan inceleyebilirsiniz.

EYALETŞİRKET KURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK ÖDEME)FRANCHISE TAX, YILLIK RAPOR  (HER YIL ÖDENİR)
Alabama LLC$200 $Minimum 100 $ (her yıl)
Alaska LLC250 $100 $ (2 yılda bir)
Arizona LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Arkansas LLC45 $150 $ (her yıl)
California LLC70 $800 $ (her yıl) + 20 $ (2 yılda bir)
Colorado LLC50 $10 $ (her yıl)
Connecticut LLC120 $80 $ (her yıl)
Delaware LLC90 $300 $ (her yıl)
Florida LLC125 $138,75 $ (her yıl)
Georgia LLC100 $50 $ (her yıl)
Hawaii LLC50 $15 $ (her yıl)
Idaho LLC100 $0 $ (Her yıl bilgi raporu sunulmalıdır)
Illinois LLC150 $75 $ (her yıl)
Indiana LLC95 $30 $ (2 yılda bir)
Iowa LLC50 $45 $ (2 yılda bir)
Kansas LLC160 $50 $ (her yıl)
Kentucky LLC40 $15 $ (her yıl)
Louisiana LLC100 $35 $ ​​(her yıl)
Maine LLC175 $85 $ (her yıl)
Maryland LLC100 $300 $ (her yıl)
Massachusetts LLC500 $500 $ (her yıl)
Michigan LLC50 $25 $ (her yıl)
Minnesota LLC155 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Mississippi LLC50 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Missouri LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Montana LLC70 $20 $ (her yıl)
Nebraska LLC105 $10 $ (2 yılda bir)
Nevada LLC425 $350 $ (her yıl)
New Hampshire LLC100 $100 $ (her yıl)
New Jersey LLC125 $75 $ (her yıl)
New Mexico LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
New York LLC200 $9 $ (2 yılda bir)
Kuzey Carolina LLC125 $200 $ (her yıl)
Kuzey Dakota LLC135 $50 $ (her yıl)
Ohio LLC99 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Oklahoma LLC100 $25 $ (her yıl)
Oregon LLC100 $100 $ (her yıl)
Pennsylvania LLC125 $70 $ (her 10 yılda bir)
Rhode Island LLC150 $50 $ (her yıl)
Güney Carolina LLC110 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Güney Dakota LLC150 $50 $ (her yıl)
Tennessee LLC300 $300 $ (her yıl)
Texas LLC300 $Çoğu LLC için 0 $ (ancak her yıl Kamu Bilgilendirme Raporu sunulmalıdır)
Utah LLC70 $20 $ (her yıl)
Vermont LLC125 $35 $ ​​(her yıl)
Virginia LLC100 $50 $ (her yıl)
Washington LLC$200 $60 $ (her yıl)
Washington DC LLC220 $300 $ (2 yılda bir)
Batı Virginia LLC100 $25 $ (her yıl)
Wisconsin LLC130 $25 $ (her yıl)
Wyoming LLC100 $50 $ (her yıl)
 • Özel yöntem ve indirim sayesinde hemen hemen her eyalette uygun fiyata bir LLC şirket kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim. Rehberde Kentucky eyaleti ile kurulum anlatıldı fakat aynı yöntemle farklı bir eyalet seçip kurulumu yapabilirsiniz. Süreç aynıdır. Incfile ile ilk yıl acente bedeli ödemeden sadece eyalet ücreti ödeyerek şirketinizi kurabilirsiniz.

Not: Şirketinizi bu rehber sayesinde istediğiniz eyalette kurabilirsiniz sadece eyalet seçimini değiştirerek ilerleyin diğer tüm adımlar ve kurulum süreçleri aynıdır.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 6 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

32 Yorum. Yeni Yorum

 • MERHABA DEVLET KURUMUNDA MEMUR OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.BEN ŞİRKET KURABİLİR MİYİM? HERHANGİ BİR SORUN OLUR MU?BİRDE SİZ BU İŞİN ÜSTADISINIZ SİZCE NE KADARA MAL OLUR ŞİRKET KURMAK NASIL KURABİLİRİM YENİ OLDUĞUM İÇİN KONU HAKKINDA HİÇ BİLGİ VE TECRÜBEM YOK YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • Merhaba,

   Devlet memuru olmaniz yurt dışında bir sirketinizin olmasina engel değil ve bildiğimiz kadariyla sizin icin bir sorun teşkil etmez çünkü tc kimlik no gibi bilgileriniz hic bir yerde gecmez.

   Maliyet hesaplama araci ile kaca mal olacağını bu sayfadan hesaplayabilirsiniz kuracaginiz eyalete göre fiyatlar değişiyor.

   Eger bu konuda bizden uygun fiyata danışmanlık hizmeti almak isterseniz size destek olabiliriz. StartupSole@gmail.com adresinden bize yazin size detayli fiyat bilgisi ve süreç hakkindaki detaylari aktaralim.

   Cevapla
 • Sayenizde wyomingde uygun fiyata LLC şirketimi kurdum ve dün itibari ile Ein geldi. Süreç toplamda 29 gün sürdü ein süresi buna dahil. Söylenilen kadar uzun sürmüyor artik işlem yapacak arkadaşlara tavsiyemdir hic bir sorun yaşamadım bu süreçte.

  Böyle bir platform kurduğunuz icin size teşekkür ederim. Verdiğiniz desteği taktir ederim başarılarınız daim olsun.

  Cevapla
  • Yeni işiniz hayırlı olsun bol şanslar.

   Evet artık ein 25 gün civarinda geliyor süreler oldukça kısaldı eskiye göre daha hızlı işlemle aliyorlar.

   Cevapla
 • okan adatepe
  3 Haziran 2021 17:41

  LLC den C-CORP ‘ a geçiş süreci ve masrafı hakkında bilgi alabilrmiyim?

  Cevapla
  • Bunun için bir Registered Agent üzerinden destek almaniz gerek kendi başınıza yapamazsınız. Iki sirket tipi birbirinden farkli yönetiliyor ve vergilendiriliyor ayrica sozlesmeler, toplanti tutanakları gibi evraklarin da dosyalanmasi gerekli.

   Cevapla
 • okan adatepe
  3 Haziran 2021 17:41

  LLC den C-CORP ‘ a geçiş süreci ve masrafı hakkında bilgi alabilrmiyim?

  Cevapla
  • Bu konu hakkında bilgim yok ne yazikki. Bir acente üzerinden hizmet alip geçiş yapılıyor ama öncesinde bir eposta ile herhangi bir acenteye sorabilirsiniz

   Cevapla
   • hergün biraz daha hayran kalıyorum . herkese tam ve zamanında cevaplar veriyorsunuz. bu platform youtube ve telegram kanalı hak ediyor . ayrıca incfile konrol ettim arizona için yazan “AZ State Filing Fee
    $85 “

    Cevapla
    • Tesekkurler, şimdilik yeterli bu sekilde.

     Incfile her eyalete ek maliyet koyuyor onlarda öyle bir politika var.
     Bu arada Arizona’da LLC kurarken gazetede ilan vermeniz gerekiyor. Her eyaletin farklı kuralları var gazete ilani gerektiren baska eyaletlerde var.

     Siz baska bir yorumda yillik masrafı olmayan eyaletler bakiyorum diye yazmıştiniz yanlış hatırlamıyorsam. Bence iyice araştırin, yillik 15,20 dolardan kurtulmak icin başınıza baska işler çıkmasın dikkat edin.

     Cevapla
     • evet birde gelecekte yaşam ihtimali olursa diye de göz önüne katıyorum nw c-corp da mantıklı geliyor tüm detaylara eyaletin sitesinden ulaşabiliriz sanırım

      Cevapla
      • newyork da gazete ilanı isitiyor 40- 2000 dolar arasıymış.

       Cevapla
       • Evet NW’da ilan isteniyor. Yanlış hatırlamıyorsam 7 eyalette gazete ilanı şartı var, daha önce de dediğim gibi eyaletlerin web sitelerini detaylıca inceleyin karar vermeden önce.

      • Bir eyalet belirleyip karar vermeniz ve o eyaletin de tüm koşullarını göz önünde bulundurmanız lazım. Eyaletlerin web sitelerini inceleyin en doğru ve güncel bilgiyi web sitelerinden sağlıyorlar. Eğer yaşayacağınız eyaletten farklı bir eyalette şirketiniz olacaksa bu sefer yabancı şirket gibi görünür, o zaman vergi ve operasyonel tarafta size külfet oluşur uğraşmak zorunda kalırsınız.

       Cevapla
 • Wyoming de sirket kuruluş başvurusu yaptim dışarıdan aldığım teklifin dörtte biri fiyatına maloldu. Desteğiniz için çok çok sağolun

  Cevapla
 • Stripe ile ödeme almak icin sitenizdeki regberler ile bir usa şirket kuracağım. Eyalet olarak muhtemelen wyoming tercih edeceğim sorum şu. Son zamanlarda ein ne kadar sürede geliyor? Bilginiz varmi acaba sirlet kurduktan sonra ne kadar beklerim yaklaşık?
  Teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
  • Rica ederim,

   Son dönemde süreler iyice düştü 40 ila 45 günde geldiğine dair kullanıcı yorumları görüyoruz. 3 ay önceki yoğunluk yavaş yavaş çözülmeye başladı gibi. Tam net bir tarih veremesek te ne kar erken başvuru o kadar avantajınıza olur diye düşünüyorum.

   Cevapla
 • golnaz edremitoglu
  13 Mayıs 2021 20:48

  merhabalar,elinize saglik cod aydinlatici konular var.sorularim olacak.
  amerikada LLC sirket acmak istiyorum,amazon ,ebay de satis yapmak icin.
  1)bir firma yla gorustum 1000 dollar istedi sirket acimi icin.
  2) bu islem 6 ay sorecek dediler.ve bir adress istedi amerikada bir tanidik adresi.
  benim tanidik adresim yok bu isi en kisa zamanda nasil cozulur.kendim nasil basvura bilirim sirket acimi icin?

  Cevapla
  • Merhaba rica ederim iyi bayramlar,

   1. Firma açılışı için size neler sunuyorlar o önemli yani tam olarak içeriğini bilmiyorum ama oldukça yüksek bir rakam üstelik adres bile sağlamıyorlar içeriğini sorun çünkü insanlar 100$ maliyetle şirketlerini kuruyor ve her şey doğru işliyor.

   2. Bu süreci tam olarak anlamadım çünkü ABD’de en ağır işleyen eyalette bile 15 güne kalmadan şirket açılır orada her şey online yürüyor. Tanıdık adresi de ilginçmiş aslında sizin için bir sanal ofis kiralasalar yine de yıllık adres dahil 1000 dolar tutmaz., çok çelişkili.

   Eğer bir şirket kurmak istiyorsanız bunu kendiniz de online olarak yapabiliriniz. Web sitemizdeki yöntemlerle bir çok girişimci Amerika da LLC şirketlerini adım adım kendileri kurdular. Bu rehberdeki adımları uygulayın;

   https://startupsole.com/inc-authority-ile-amerika-da-sirket-kurmak/
   Amazon ile ilgili bir şirket kurma rehberi : https://startupsole.com/amazon-icin-amerikada-sirket-kurmak/

   Burada önemli nokta adres kısmı genellikle uygun fiyata (15 dolar tek seferlik ödeme ile) posta adresi alınıyor ve bu adres üzerine şirketleri kuruyoruz.

   Neticede Amerikan şirketi kurmak aracılık hizmeti aldığınızda çok farklı fiyatlarda olabiliyor önemli olan giriş ve yıllık maliyetlerin düşük olduğu eyalet seçmek Kentucky, Wyoming gibi mesela.

   Cevapla
 • Merhaba öncelikle çok güzel anlatmışsınız gerçekten teşekkür ederim elinize sağlık. Benim size bir kaç sorum olucak.
  1-)Bir sürü eyalet görüyorum ve fiyatlarından tut yıllık ücretlere kadar çoğu güzel fiyatlar. Şimdi ben amazonda arbitaj yapıyorum ve 20 bin dolar sınırına gelmek üzereyim ve şirket kurmam gerekicek. Biraz araştırma yaptım ve iki eyalet önerdi çoğu kişi wyoming ve deleware vergi oranları düşük diyor herkes bununla ilgili her eyelatin gelir vergisi için yüzdelerini öğrenme şansım varmı yada en uygunları yazabilirmisiniz?
  2-)Ben şimdi anladığım kadarıyla sadece gelir vergisi ödemem gerekicek ve nasıl ödiceğimi bilmiyorum bunun hakkında da bana biraz detaylı bilgi verirmisiniz?
  3-)çoğu sitede hep insanlar muhassebeciye ihtiyaç olduğunu söylüyorlar benim de gelir vergisi ödemek için yada başka birşey için muhassebeciye ihtiyacım varmı yoksa stripe hesabı iş görür mü ?

  Şimdiden çok teşekkür ederim yanıtlarınız için

  Cevapla
  • Rica ederim Amazon çok ilgi alanımız değil ama yine de sorularınızı yanıtlamaya çalışalım.

   1. Bir çok eyalet var ve hepsinde sistem farklı işler. Wyoming ve Delaware en çok tercih edilen eyaletler çünkü aracı acenteler en çok bu eyaletlerde hizmet verdikleri için kendi eyaletlerinde işlem yapmaları daha kolay bu yüzden buralara yönlendiriyorlar. Eyalet olarak pek fark yok Kentucky en düşük giriş ve yıllık maliyetleri olan eyalet bunu değerlendirebilirsiniz.

   2.Vergiyi eyalete ödemiyorsunuz cirolarınız artmaya başlamış anladığım kadarıyla bu da sizi vergi konusunda tereddüte düşürmüş bu normal. Bir kere vergi eyalete ödenmiyor federal gelir vergisi IRS ye ödeniyor. Siz tek üyeli bir şahıs LLC kuracaksanız (bu avantajlı olacak) IRS tarafından aksini belirtmedikçe şahız olarak vergilendirileceksiniz. Yani normal ortaklı şirketler gibi değil şahıs olarak vergiye tabisiniz. Cirolarınız bu seviyelerde olacaksa sadece bir muhasebeci ile anlaşıp 5472 formunu doldurtmanız gerek. O aşamada sizin gelir vergisi ödeyip ödemeyeceğinizi onlar söylüyor muhtemelen yabancı bir tek üyeli LLC olarak bu miktarlar için gelir vergisi ödemeyebilirsiniz ona muhasebeci karar verir.

   Muhasebeci ile konuşmanız gerektiğini söylerler çükü vergi durumunuz hem sizin iş şekliniz hem de çalıştığınız muhasebecinin yeteneklerine göre şekillenir. Size tavsiyem şirketinizi kurduktan sonra aşağıdaki konuda bahsi geçen muhasebe uzmanı ile konuşmanız. Kendisi Amazon ve yabancı şirketler alanında tam bir uzman o size en iyi yanıtı verecektir. 10 dk lık ücretsiz destek hizmeti var web sitesinden bir takvim planlayabilirsiniz. Genelde bu kişi yabancı Amazon satıcılarının vergilerini düşürmekle ünlü bir uzman bir ortaklığımız yok ama bir kaç ay önce mailleşmiştik burada söyleşimiz ve iletişim bilgileri var bunu okuyup kendisi ile muhakkak iletişim kurun. Fakat şirketinizi kurup öncelikle EIN başvurunuzu yapın çünkü ein süreleri uzun.

   Muhasebeci ile söyleşi ve iletişim bilgisi : https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/

   Son olarak, Stripe hesabının gelir vergisi ile bir ilgisi yok stripe sadece kredi kartı ile ödeme almak için kullanılan bir pos sistemidir.

   Cevapla
   • Yanıtlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim bütün yazılarınıza baktım kafamda takılan son bir şey var ein numarasını bireysel olarak başvuru yapsak daha sonra şirket açtığımızda bu ein numarası onun içinde geçerli olurmu yoksa yeniden bir başvuru yapmam gerekir mi ?

    Cevapla
    • Rica ederim,
     Bireysel EIN sizin şahsınıza aldığınız EIN dir. Şirket olmadan şahsınıza ABD de işlem yaptığınızda geçerlidir aslında pek te bir işe yaradığı söylenemez. Bireysel EIN sonradan şirket EIN ine dönüşemez. Yani şimdi siz adınıza bir bireysel EIN başvurusu yapıp 2 ay bekledikten sonra bireysel EIN gelirse, LLC şirket kurduğunuzda bu EIN işe yaramaz şirket için yeni bir tane daha almanız 2 ay daha beklemeniz gerekiyor ikisi birbirinden farklı. Benimde şahsi EIN numaram var ama şirketimi kurunca şirket adına yenisine başvurdum şahsi olan hiç bir işe yaramadı.

     Cevapla
     • Sizi yoruyorum ama kusura bakmayın bide şeyi sorucaktım bu 1-)operating agreement i kendimiz yapsak eini kendimiz yapsak sadece kurulumda 40 dolarlık ücretmi ödemiş olucaz?
      2-) önerdiğiniz kentacy eyaletinde kurucam bende en iyisi orası diyorsun anladığım kadarı ile
      3-)green card almak için şirketi olanlar için yani bi kaç şartlar varmış onlardan bahsedermisiniz biraz
      4-)biz bide 2 arkadaş ortak giricez ikimizde ayrı ayrı şirket mi kurmamızı önerirsiniz yoksa tek şirket 2 ortak mı ve bu green card durumunu etkiler mi tek şirket 2 ortak olması

      Cevapla
      • Rica ederim,

       1 – Evet maliyetiniz 40 dolar ama EIN için fax maliyetiz + adres maliyetiniz de var var. Şirket için maliyet bunar operating agreement gendiniz yazabilirsiniz şirketin kurulumuna engel değildir. Bu yolla birçok kişi şirket işletiyor ben de dahil.

       2- Yıllık maliyetleri ve ilk kurulum maliyetleri uygun, online panel üzerinden her bilgiye erişebiliyorsunuz kurulum da 4-6 günü geçmiyor tabi tercih sizin yinede.
       3- Bu konuda inanın bilgim yok sizi yanlış yönlendirmiş olurum
       4- Vergi bakımından iki üyeli şirket olursanız avantajı kaybeder tam bir şirket gibi vergilendirilirsiniz. Bu yüzden herkesin kendi şirketini kurması şhıs şrketi avantajından faydalanmak için daha mantıklı. Eğer green card sürecini etkileyeceğini düşünüyorsanız (araştırmak lazım dediğim gibi) tek tek kurmanın şu andahiç bir riski yok sizin açınızdan.

       Cevapla
 • Merhaba, verdiğiniz bilgiler gerçekten çok detaylı ve faydalı. Bunun için için size teşekkür ediyorum. Fakat, birçok kaynak olduğu için biraz kafam karıştı. Ben, Amerika’da shopify mağazası açmak istiyorum. Ve diyelim ki aşama aşama şirketi kurdum, EIN numarası aldım ve bir banka hesabı açtım. Eğer kazancım oluşmaya başlarsa;
  1- Benim Amerika’daki adresimi doğrulamam için bir fatura istenir mi yoksa bu aşamada registered agent olduğu için böyle birşey sorulmuyor mu?
  2- Şirket için, Bank of America’da hesap açılırken bu noktada registered agent’ in desteğini alabiliyor muyuz ve sorunsuz bir şekilde banka hesabı açılabilir mi?
  3- Son olarak vergi konusunda bir sorum olacak. Vergi ödemek için belli bir miktara ulaşmalıyım. Bu miktara ulaştığımı nasıl anlayacakalar? Sonuç olarak bir muhasebecim yok. (Yada muhasebeci tutmak zorunda mıyım?)

  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim, iyi günler…

  Cevapla
  • Rica ederim madde madde cevaplamaya çalışalım;
   1. Adres doğrulama olarak neyi kastettiniz bilemedim ama eğer Shopify ile e-ticaret yapacaksanız öncelikle şirket kurulup EIN geldikten sonra bir Stripe hesabı açmanız gerekiyor. Stripe hesabını şirketiniz üzerine açacağınız için şirket kuruluş belgenizi stripe kabul ediyor zaten burada bir sorun yok bir çok kişi bu yöntemle stripe hesaplarını açtı. Stripe, sizin ABd de yaşamadığınızın ve bunu bir şirket hesabı olarak açıldığının farkındalar.

   2. Bank of amerika bankasına hesap açmanıza gerek yok Wise veya Mercury bank işinizi fazlasıyla görecektir hem güvenilir hem de ücretsiz. R.A. desteği alabilirsiniz ama hesabınızın açılacağı konusunda garanti vermezler fiyatları da yüksektir.

   3. Stripe ile ödeme alacağınız için panele EIN tanımladığınız için sistemleri IRS ile entegredir ve gelen ödemeleri, mali tablonuzu IRS ye periyodik olarak gönderirler. IRS yani vergi kurumu kontrolleri bu şekilde sağlar. Muhasebeci gelirinize göre ilk aşamada gerek yok. Kendi muhasebenizi tutup faturanızı kesebilirsiniz bu konu hakkında makaleler sitemizde mevut.

   Cevapla
   • Merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim 2. ve 3. soruma verdiğiniz yanıtlar taşların yerine oturmasını sağladı. 1. soru da ise tam olarak bahsettiğim şey; Amerika’da açılan Stripe hesabında, kişinin vergi yükümlülüğü olduğu zaman drek olarak kontak kurulabilmesi için çoğu zaman Stripe, o kişinin ”Amerika’da ikamet etmesi gerektiği” söyleniyor. Eğer böyle bir şey istenirse burada devreye registered agent’ımız mı giriyor?
    Ayrıca hızlı cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Rica ederim,

     o kişinin ”Amerika’da ikamet etmesi gerektiği bilgisini tam olarak nereden aldınız bilmiyorum fakat stripe ın “Başka bir ülkede Stripe hesabı açma gereksinimleri” dokümanında böyle bir ikamet şartı yok. Dediğiniz durum bireysel hesap açmak için ise doğrudur çünkü o ülkede bireysel olarak hesap açabilmek için orada oturumun belgelenmesi gerek. Bizler bir Amerikan şirketi ile ticari hesap açıyoruz. Şirket hesabı açacağınız için buna zaten destek veriyor. Adres kanıtı istenmiyor sadece şirket sahibi olduğunuzu doğrulamanız isteniyor bu da şirket kuruluş belgesi ile yapılıyor. Bakabilirsiniz; https://support.stripe.com/questions/requirements-to-open-a-stripe-account-in-another-country

     Bu stripe dokümanını detaylıca okursanız zaten sorunuza yanıt bulacaksınız 🙂 Tekrardan rica eder iyi günler dilerim.

     Cevapla
     • İnternette çok fazla bilgi var fakat çok fazla da bilgi karmaşası yaratacak bilgi var. Şimdi o ince çizgiyi daha iyi anladım. Gerçekten çok teşekkür ederim. İyi günler…

      Cevapla
   • Ve çok özür dileyerek bir şey daha sormak istiyorum. Diyelim ki Stripe’ı sorunsuz bir şekilde ödeme yöntemi olarak ekledik ve Paypal’ı da eklemek istiyoruz. Bu esnada Paypal Business açarken bir sorunla karşılaşırmıyız.
    Teşekkürler…

    Cevapla
    • İşte paypal ikamet adresinizin kanıtını ister. Stripe gibi değil. Ticari hesap açsanız bile o ülkede yabancı şirket olarak adresinizi kanıtlamanız lazım. Bu şirketin ordadaki adresini belgelemek gerek şirket kurulum belgesi yeterli değil. Adresi bir fatura ile kanıtlamanız gerek ayrıca ITIN numaranızın olmasını şart koşuyor, stripe ITIN şartı koşmaz EIN ile şirket hesabı açabilirsiniz. Blogumuzda paypal olarak arttığınızda bu konu hakkında detaylı yazı bulursunuz.

     Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü