1. Anasayfa
 2. Amerikada Şirket
 3. Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti
0

Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti

Amerika'da Şirket Kurma Maliyeti

Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti Nasıl Belirlenir?

Amerika’da bir LLC şirket kurmaya karar verdiğiniz noktada kurulumun yapılacağı eyaletlere göre bazı dosyalama ücretleri, adres, telefon ve Registered Agent firmalarına ödenen ücretler bulunuyor.

Dosyalama Ücretleri

Dosyalama ücretlerine baktığımızda bu maliyetler ikiye ayrılıyor:

 1. Kurulum sırasında bir kereye mahsus ödenen dosyalama ücreti
 2. Kurulumu takip eden bir sonraki yıl ve devamında her yıl devlete ödenecek olan dosyalama ücretleri (Franchise Tax, Franchise vergileri denilir)

Dosyalama maliyetleri hakkında bilinmesi gerekenler;

 • LLC dosyalama ücreti bir kerelik: Bu ücret kurulum sırasında eyalete ödenir ve bir kereye mahsus ödersiniz. Eyalete göre farklılık gösterir.
 • Kurulum sırasındaki dosyalama ücreti devlete ödenir, registered agent seçip kurulum için sipariş verdiğinizde eyalete göre baştan hesaplanarak diğer masrafların içine eklenir.
 • Franchise Tax (Yıllık ödeme) : Her yıl eyaletler şirket sahiplerinden Franchise tax adı altında bir ücret talep ederler. Bu ücret her eyalet için farklıdır.
 • Franchise tax yani yıllık eyalet vergisini ödemezseniz faiziyle beraber katlanır. Ayrıca bir süre sonra şirketiniz kapatılır veya cezai işlem uygulanır ve bu durum size hukuki açıdan problemler çıkartabilir.

Registered Agent Ücretleri

Registered Agent Maliyetleri ile ilgili bilinmesi gerekenler;

 • Öncelikle Registered Agent nedir bilmiyorsanız Registered Agent Nedir? buradan öğrenebilirsiniz.
 • Şirket sahiplerini ABD’de temsil edebilmeleri için her yıl anlaşma yapılarak Registered Agent firmalarına ödeme yapılır
 • Bazı firmalarda ilk yıl bu hizmet ücretsizdir. (Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak yazısında bunu ele aldık)
 • Ortalama 99$ ila 200$ arası fiyatları vardır. Inc Authority firması ilk yıl ücretsiz sonraki yıllarda 99$ gibi makul ücret talep eder
 • İstediğinizde Registered Agent firmasını değiştirip başka bir firmaya geçebilirsiniz
 • Registered Agent şirketleri kurulum aşamasında size ek hizmetler sunar. Bunlar şirket mühürü, alan adı, mail vs. gibi ek özellikler olabilir. Bunların dışında en önemlisi Operation Agreement denilen bir şirket sözleşmesi bulunur. Bu sözleşmeyi kesin eklemeniz lazım. Örneğin IncAuthority’de bu sözleşme 89$ dır ve bir kez ödenir. Bu firma sizden ilk yıl için registered agent ücreti almadığı için sadece eyalet ücreti + 89$ sözleşme bedeli ödersiniz. Başka bir ek hizmet almanız ilk aşamada gerekmez bunlar yeterlidir.

Adres Ücretleri

Adres ücretleri ile ilgili bilinmesi gerekenler

 • Amerika’da bir şirket kurarken posta alabileceğiniz bir adres göstermeniz gerekir. Bazı Registered Agent firmaları bunu ücretli sağlar. Fakat Shipito gibi ücretsiz çözümler de bulunur.
 • Ücretli çözümlerde bulunur. Ücretli çözümler içinde bir kerelik (15$) makul ücret ödeyip gelen posta başına ek ödeme yapabileceğiniz www.wyomingmailforwarding.com sitesini önerebilirim. Ayrıca aylık hizmet veren mail forwarding denilen şirketlerde bulunur. Burada tam bir fiyat listesi var bakabilirsiniz.
 • Adres, şirketinizi kuracağınız eyalette olmayabilir böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Sadece ABD içi olması yeterlidir. Örneğin şirketinizi Kentucky eyaletinde kuracaksanız, adresiniz Wyoming veya New Jersey’de olabilir.

Telefon Ücretleri

ABD’de telefon ile ilgili bilinmesi gerekenler

 • Şirket kurmadan önce bir ABD telefon numarasına sahip olmanız gerekir
 • İnternet üzerinde bir çok seçenek bulunur öneli olan numaranın size tahsisidir.
 • Zadarma gibi bir mobil uygulama tabanlı sabit numara alabilirsiniz. Yıllık 20 dolar civarındadır. Üye olup 1 dk da telefon alabiliriniz. Bkz: zadarma.com
 • Skype gibi çözümler de kullanmakta özgürsünüz
 • Özetle sabit bir ABD numarasına ihtiyaç var seçilen platforma göre yıllık maliyetlerinizi hesaplayabilirsiniz.

Eyalet Bazında Kurulum ve Yıllık Masraflar

Buraya kadar olan kısımda ortalama maliyetleri ele aldık. Devamında sizlere bir kaç eyalet (en çok şirket kurulan eyaletler) hakkında kısa bilgiler vereceğim. Eğer tüm eyaletlerin kurulum ve yıllık masraflarına bakmak isterseniz sayfanın altındaki tabloya bakabilirsiniz.

New Mexico : İlk kurulum ücreti 50$ dır. Yıllık dosyalama ücreti yoktur her yıl herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. (New Mexico şirket kurma rehberi)

Kentucky : Kentucky eyaleti, kurulum için ilk dosyalama ücreti 40$ ve yıllık franchise tax ücreti 15$ olan en uygun LLC kurulumu sunan eyaletler içindedir. Kentucky, pek fazla kişi tarafından bilinmese de son dönemlerde popülerliği iyice artmaya başlayan düşük yıllık ücretleri olan bir eyalet. (Kentucky şirket kurma rehberi  Bu rehber 120$’ a şirket kurma ile ilgili bilgiler içeriyor)

Delaware : İlk kurulum ücreti 90$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 300$ her yıl 1 Haziran’ da ödeniyor. Örneğin: Şirketinizi Mayıs 2021′ de kurduğunuzu var sayarsak yıllık franchise tax vergisini 1 Haziran 2022′ de ödemeniz gerekiyor. Ödeme yapılmadığı taktirde %200 zam + aylık %1.5 ceza faizi işletilir. ( Delaware’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Wyoming : İlk kurulum ücreti 100$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 50$dır. Yıllık franchise ücretini şirketin kuruluş tarihinden 10 gün önce ödemek gerekir. Örneğin: Şirketinizi 1 Haziran 2021′ de kurduğunuzu var sayarsak, en geç 20 Mayıs 2022′ de ödeme yapmanız gerekiyor. ( Wyoming’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri )

Florida : İlk kurulum ücreti 125$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 138$ her yıl 1 Mayıs’ a kadar dosyalanıp ödenmesi gerekir. 1 Mayıstan sonraki dosyalama ve ödeme gecikme sayılır. Florida’ da yıllık raporunuz gecikirse, 400 $ gecikme ücreti ödemeniz gerekir ve toplam tutarınız 539 $ olur. Ödeme yapılmazsa Dışişleri Bakanlığı LLC’nizi Eylül ayının 4. Cumasından sonra kapatacaktır.

Aşağıdaki tabloda 2021 yılı itibari ile en çok tercih edilen eyaletlerin kurulum ve yıllık franchise tax ücretlerini görebilirsiniz.

Not: tüm eyaletlere ait genel liste hemen sayfanın devamındadır. En çok tercih edilen eyaletlere ait tabloyu ayrıca vermek istedim

EYALETLERKURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK)FRANCHISE TAX (HER YIL)
Delaware90$300$
Florida125$139$
New Jersey125$75$
New Mexico50$0$ (Yıllık Ücret Yok)
Wyoming100$52$
Kentucky (En Uygun)40$15$

2021 yılı itibari ile tüm eyaletlere ait kurulum ve yıllık franchise bedellerini bu tablodan inceleyebilirsiniz.

EYALETLER İLK KURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK) FRANCHISE TAX (HER YIL ÖDENECEK)
Alabama LLC $200 $ Minimum 100 $ (her yıl)
Alaska LLC 250 $ 100 $ (2 yılda bir)
Arizona LLC 50 $ 0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Arkansas LLC 45 $ 150 $ (her yıl)
California LLC 70 $ 800 $ (her yıl) + 20 $ (2 yılda bir)
Colorado LLC 50 $ 10 $ (her yıl)
Connecticut LLC 120 $ 80 $ (her yıl)
Delaware LLC 90 $ 300 $ (her yıl)
Florida LLC 125 $ 138,75 $ (her yıl)
Georgia LLC 100 $ 50 $ (her yıl)
Hawaii LLC 50 $ 15 $ (her yıl)
Idaho LLC 100 $ 0 $ (Her yıl bilgi raporu sunulmalıdır)
Illinois LLC 150 $ 75 $ (her yıl)
Indiana LLC 95 $ 30 $ (2 yılda bir)
Iowa LLC 50 $ 45 $ (2 yılda bir)
Kansas LLC 160 $ 50 $ (her yıl)
Kentucky LLC 40 $ 15 $ (her yıl)
Louisiana LLC 100 $ 35 $ ​​(her yıl)
Maine LLC 175 $ 85 $ (her yıl)
Maryland LLC 100 $ 300 $ (her yıl)
Massachusetts LLC 500 $ 500 $ (her yıl)
Michigan LLC 50 $ 25 $ (her yıl)
Minnesota LLC 155 $ 0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Mississippi LLC 50 $ 0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Missouri LLC 50 $ 0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Montana LLC 70 $ 20 $ (her yıl)
Nebraska LLC 105 $ 10 $ (2 yılda bir)
Nevada LLC 425 $ 350 $ (her yıl)
New Hampshire LLC 100 $ 100 $ (her yıl)
New Jersey LLC 125 $ 75 $ (her yıl)
New Mexico LLC 50 $ 0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
New York LLC 200 $ 9 $ (2 yılda bir)
Kuzey Carolina LLC 125 $ 200 $ (her yıl)
Kuzey Dakota LLC 135 $ 50 $ (her yıl)
Ohio LLC 99 $ 0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Oklahoma LLC 100 $ 25 $ (her yıl)
Oregon LLC 100 $ 100 $ (her yıl)
Pennsylvania LLC 125 $ 70 $ (her 10 yılda bir)
Rhode Island LLC 150 $ 50 $ (her yıl)
Güney Carolina LLC 110 $ 0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Güney Dakota LLC 150 $ 50 $ (her yıl)
Tennessee LLC 300 300 $ (her yıl)
Texas LLC 300 Çoğu LLC için 0 $ (ancak her yıl Kamu Bilgilendirme Raporu sunulmalıdır)
Utah LLC 70 $ 20 $ (her yıl)
Vermont LLC 125 $ 35 $ ​​(her yıl)
Virginia LLC 100 $ 50 $ (her yıl)
Washington LLC $200 $ 60 $ (her yıl)
Washington DC LLC 220 $ 300 $ (2 yılda bir)
Batı Virginia LLC 100 $ 25 $ (her yıl)
Wisconsin LLC 130 $ 25 $ (her yıl)
Wyoming LLC 100 $ 50 $ (her yıl)
 • Özel yöntem ve indirim sayesinde hemen hemen her eyalette uygun fiyata bir LLC şirket kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim. Rehberde Kentucky eyaleti ile kurulum anlatıldı fakat aynı yöntemle farklı bir eyalet seçip kurulumu yapabilirsiniz. Süreç aynıdır. Inc Authority ile ilk yıl acente bedeli ödemeden sadece 89$+ eyalet ücreti karşılığı şirketinizi kurabilirsiniz.
 • Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak rehberine de ayrıca göz atabilirsiniz. Bu rehberdeki adımlar New Mexico için uygulandı, New Mexico’ da yıllık franchise vergisi yoktur. Northwest fiyatları biraz pahalıdır, hizmet kalitesi olarak daha üstün olduklarını iddia ediyorlar ancak InchAuthority ile de herhangi bir sorun yaşanmıyor seçim size kalmış.

Not: Şirketinizi bu rehberler sayesinde istediğiniz eyalette kurabilirsiniz sadece eyalet seçimini değiştirerek ilerleyin diğer tüm adımlar ve kurulum süreçleri aynıdır.

Sorumluluk reddi

Bu sayfadaki bilgiler yasal veri veya vergi tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kurallar ve düzenlemeler eyalet konumuna göre değişebilir. Her zaman en güncel bilgileri takip edip sayfa güncel tutulmaya çalışılır buna rağmen bazı bilgiler zamanla değişebilir.
Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü