0

Amerika’da Şirket Kurmak için Gerekli Belgeler

Amerika’da şirket kurmak için gerekli belgeler nelerdir?

Şirket kurulduktan sonra bir banka hesabı açmanız gerekecek bu aşamada sizden aşağıdaki belge veya belgeler istenebilir.

  1. Kimlik veya Pasaport
  2. İkamet adresinizi kanıtlayan yeni döneme ait bir fatura (Dijital bankalar istemez, fiziksel bankalar isteyebilir)
  3. Şirket kurulum belgesi (Articles of organization)
  4. Şirketin EIN numarası , Employer Identification Number (Cp575 veya 147C)

İlk aşamada hiç şirket kurmak için hiç bir belgeye ihtiyacınız bulunmuyor asıl belge gereksinimleri Amerika’da şirket kurulduktan sonra, banka hesabı açarken ortaya çıkmaktadır.

Amerika’da şirket kuracak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir çünkü dijital veya fiziksel banka hesabı açarken şirket sahibinden kimlik belgesi istenecektir.

Amerika’da şirket kurmak için ilk aşamada sizden hiç bir belge istenmez. Hatta eyaletler şirket sahiplerinden kimlik belgesi dahi istemezler fakat şirketin ticaret yapabilmesi için şirket kurulumu sonrasında banka hesabı açmak için bazı belgelere ihtiyaç bulunur. Ayrıca bazı ek hizmetler alınarak bazı şirket evrakları çıkartmak (Onaylı kopya, Apostil vb.) için yine kurulum sonrası kimlik veya pasaport gerekir.

Bir Registered Agent (kayıtlı temsilci) üzerinden hizmet alınarak Amerika’da kurulan LLC şirket için ilk aşamada kimlik dahil hiç bir belgeye gerekmez.

Amerika’daki şirketime ait belgelerde ismimin yer alması mümkün mü?

Ne yazık ki şirket kurulum evraklarına şirket sahibinin kimlik belgesi eklemek mümkün değil. Çünkü Amerika’da kurulan şirketlerde anonimlik esastır hatta bazı eyaletlerde şirket sahibinin adı bile hiç bir kayıtta geçmez. Fakat bu durum sizin için önemliyse ve şirket evraklarında kimlik belgelerinizin görünmesini istiyorsanız bunun farklı bir yolu var.

Amerika’da şirketinizi kurduktan sonra bir Operating Agreement ‘e ihtiyacınız olacak. Bu belge işletme sözleşmesidir. Eğer Northwest ile bir LLC şirket kurarsanız Northwest size ücretsiz bir Operating Agreement sağlar ve müşteri panelinize yüklerler.

Operating Agreement belgesini PDF olarak dijital yolla bilgisayarınıza indirin ve gerekli alanları imzalayın.

Ardından sözleşmenin en son sayfasına kimlik belgenizin fotoğrafını ekleyip belgeyi tekrar dijital olarak PDF’e dönüştürün.

Artık bu belgeyi Northwest’ e göndererek Apostil işlemlerine başlayabilirsiniz. Apostil işlemi sırasında şirketinizin kurulu olduğu eyaletten onaylı kopyalar da sözleşmenize eklenmektedir. Bu sayede noter onaylı olarak kimliğinizin de içinde bulunduğu işletme sözleşmeniz ve eyaletten ıslak imzalı belgeleriniz hazır olmuş olur. Bu arada bu işlem ücretli bir hizmettir ayrıca bu belgelerin orijinal ıslak imzalı halini de posta ile adresinize iletiyorlar.

Not: Daha önce bir çok kez bu tip Apostil işlemleri yaptık eğer bu konuda bizden hizmet almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sonuç olarak ilk aşamada LLC şirket kurarken hiç bir belgeye ihtiyaç bulunmaz. Fakat şirket kurulduktan sonra banka hesabı veya Stripe gibi hesapları açabilmeniz için kimlik gerekecektir.

Amerika’da Şirket Kurulurken Neden Kimlik İstenmiyor?

Aslında ABD’de şirket kurulumlarında böyle bir uygulama yok, hiç bir eyalet kimlik istemiyor. Şirket kurulumu sırasında ısrarla kimlik vermek isteseniz bile, Registered Agent bunu kabul etmez çünkü kimliğin talep edildiği hiç bir ABD eyaleti yoktur.

Bazı aracı kuruluşlar şirket kurulumu sırasında sizden pasaport, ikametgah, kimlik gibi belgeler isteyebilir. Aslında ilk aşamada bunlara ihtiyaçları yoktur fakat sonrasında bu belgeleri sizden istememek için veya kendilerini garantiye alıp sizinle bağlantılarını koparmamak için işin en başında bunları talep edebiliyorlar.

Amerika’da şirket kurulum işlemlerinde kimliğe gerek olmaması durumunu size açıklamakla uğraşmamak için bazı aracılar en başta kimlik talep ederler. Genellikle bu durum, Türkiye’de şirket kurma sistemiyle kıyaslandığında insanlara mantıksız geldiği için, açıklama yapmak yerine en başta kimlik veya pasaport isteyebilirler.

Wyoming, New Mexico gibi bazı eyaletlerde kurulan LLC şirketler anonim yapıyı destekler bu sebeple şirket evraklarında şirket sahibinin ismi yazmayabilir. Bu evraklarda Registered Agent bilgileri görünür bu durumda şirketin kendinize ait olup olmadığını kanıtlayabilmeniz için (buna aslında hiç  gerek yoktur)  işletme sözleşmesi ve EIN belgesi üzerindeki isminizi gösterebilirsiniz.

Eğer isminizin evraklarda geçmesi sizin için çok önemli ise yukarıda da belirttiğimiz gibi işletme sözleşmenizi ve onaylı şirket kurulum belgelerini Apostil ettirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.