0

Amerika’da Şirket Kurmak İçin En İyi Zaman Nedir?

amerika da sirket kurmak icin en iyi zaman Amerika'da Şirket Kurmak İçin En İyi Zaman Nedir?

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Yeni yıl yaklaşıyor!

2021 yılında bir çok girişimci Amerika’da LLC şirketlerini kurup ticaret yapmaya başladı. E-ticaret, yazılım şirketi, eğitim şirketi, dropshipping ve Amazon başta olmak üzere bir çok girişimci ödemelerini döviz cinsinden kazanıp bulundukları bölgelere paralarını aktarıyor. Zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde en azından dolar kazananlar kendilerini ekonomik açıdan rahat hissediyor.

Kazançlı bir iş söz konusu olduğunda fırsatları kaçırmamak adına tabii ki şirket kurmak için en doğru zaman bugündür. Fakat planlarınız biraz daha geleceğe dönükse ve aceleniz yoksa Amerika’da şirket kurmak için en iyi zamanın yeni yılın ilk günleri olduğunu bilmelisiniz.

LLC Şirketi Ne Zaman Kurmalıyım?

Şirketinizi 1 Ocak itibari ile kurun

Eğer yeni bir girişimim planı içindeyseniz ve bu plan doğrultusunda Amerika’da yeni bir LLC şirket kurup dolar kazanacaksanız bu durumun sizi heyecanlandırması gayet normal. Fakat heyecan yapıp fevri karar vermek yerine biraz daha beklemeniz menfaatinize olacaktır. Çünkü şirketinizi bu yıl içinde kurduğunuzu varsayarsak 2022 yılının ortaları gelmeden bazı masraflarınız olacak. Bu durumda yeni işinize adapte olmaya çalışırken diğer yandan ek masraflarla karşılaşacaksınız.

Acele etmeyip şirketinizi 1 ocak veya sonrasında kurduğunuzda ek masraflarınız 2023 yılına ertelenecek bu da size oldukça rahat nefes aldıracaktır.

Nedir bu ek masraflar?

Eyalet Harçları : Bazı eyaletlerde eyalet dosyalama, yıllık rapor veya franchise vergileri yılın ilk aylarında yapılıyor. 25 Aralıkta bir şirket kurduğunuzu var sayarsak ve yılın ilk çeyreğinde yıllık rapor vermeniz gereken bir eyalette kurulum yaptıysanız, şirketinizi kurduktan bir kaç ay sonra yıllık rapor sunup eyalet harç bedelini yatırmanız gerekecektir. Şirketi yeni yılın ocak ayında kurarsanız yıllık raporunuzu bir yıl sonra verirsiniz. Bu da size ekstra bir yıl zaman ve para kazandırmış olur.

Form 5472 : Bilindiği gibi tek üyeli yabancı LLC lerin sahipleri, ABD den herhangi bir gelir elde etmiyorsa veya ABD’ye bir ofis, şube, depo gibi bir fiziksel bağı bulunmuyorsa federal vergilerden muaf tutuluyor. Bu koşulları karşılayan LLC şirket sahibinin doldurması gereken tek vergi formu 5472 adındaki formdur.

Bu formu da şirketinizi kurduktan bir yıl sonraki Nisan ayının 15 ine kadar dosyalatmanız gerekli. Bu durumda şirketinizi 2021 yılı içinde kurarsanız 2022 Nisan ayına kadar form 5471 faaliyet raporunu IRS ye sunmanız gerekiyor.

Peki ya şirketinizi 1 Ocak 2022 de kurarsanız avantajlı olacak mısınız?

Kesinlikle avantajlı olacaksınız!

Bu durumda bu 5472 formunu doldurmak için önünüzde yaklaşık 16 ayınız olmuş olacak. Yani 2023 Nisan ayında bu formu doldurarak 2022 yılında şirketiniz üzerinden kazandığınız gelirin raporunu IRS ye sunmuş olacaksınız.

Not: Bu raporu en geç 15 Nisan’a kadar bir CPA dan hizmet alarak tamamlamanızda fayda var aksi durumda IRS bu konuda LLC şirketlere ceza mektupları gönderebiliyor.

Formu doldurmak aslında vergi ödemek değil sadece yıl içinde LLC şirket üzerinden gelen ve giden parayı ABD gelir idaresine bildirmiş oluyorsunuz. Bunun bir vergisel boyutu ve ödemesi yok sadece muhasebecinin hizmet bedelini ödemeniz yeterli olacaktır. Kısacası bu, vergi beyanı değil sadece bildirim amaçlı bir beyandır.

Registered Agent Bedelleri : Bilindiği gibi Registered Agent bedelleri de yılık ödeniyor ve her yabancı LLC’ler Amerika’da yerleşik bir acenteye bağlı olmak zorunda. Registered Agent bedelleri diğer maddelerin dışında çünkü acenteler ilk şirket kurulum tarihinizi baz sizden bir sonraki ödemeyi tam 12 ay sonunda tahsil edecekler. Özetle Registered Agent için kurulum yılı fark yaratmıyor diyebiliriz.

Eğer şirketinizi 2021 yılı içinde kurduysanız acenteniz sizden 12 ay sonunda ödeme yapmanızı isteyecek şirket kurulum tarihiniz baz alınarak ödeme yapmanız konusunda size hatırlatma gönderilir. Eğer hatırlatma gelmezse Registered Agent şirketinizi yeni yıl içinde istediğiniz zaman farklı bir şirkete taşıyarak değiştirmekte özgürsünüz.

2022 De Amerika’da Şirket Kurmak

2021 yılında olduğu gibi 2022 yılında da Amerika’da şirket kurma süreci ve maliyetler aynıdır. Amerika’nın en büyük acentesi olan Northwest Registered Agent üzerinden aldığımız indirim 2022 yılında da devam edecek. Bu yüzden acele edip 2021 yılında şirketinizi başlatıp boş yere bir kaç ay sonra ödeme gerektirecek gereksiz masraflar yapmayın.

Northwest üzerinden aldığımız 39$ + Eyalet harcı indiriminden faydalanmak istiyorsanız 2022 yılında da adres değişmeyecek. Yine bu linkten Northwest web sitesine ulaşarak StartupSole için hazırladıkları kolay LLC kurulum sayfası sayesinde indirimli bir şekilde 5 adımda şirketinizi kurabileceksiniz.

Şirketinizi 1 Ocak itibari ile kurduğunuzda yıllık rapor, form 5472 ve eyalet raporlama bedelleri bir sonraki yıla kalacak o vakte kadar hiç bir masrafınız olmaksızın tamamen işlerinize kanalize olabileceksiniz.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın