Stripe Türkiye yani Türkiye’den Stripe hesabı açmak için öncelikle Amerika’da bir LLC şirket kurmak ve EIN numarası almak gerekmektedir.

Daha önce bu rehberdeki yöntemleri uygulayarak bir çok girişimci Stripe hesaplarını açıp doğrulattı.

Fakat zamanla Stripe, hesap açma adımlarında ve kayıt formlarında görsel olarak bazı değişiklikler yaptığı için bu makaledeki son kısmı değiştirmek yerine temiz bir sayfada en güncel hesap açma yöntemini tekrar paylaşmak istedik.

Gereksinimler ve önceden yapılması gerekenler hala aynı ve hiç bir değişiklik yok sadece kayıt aşamasında bazı değişiklikler bulunuyor.

Bu yüzden önceki makalemizdeki gereksinimler bölümünü buraya aktarmadık. Gereksinimlere eski rehberden bakabilirsiniz ancak yine de abşlıklar halinde kısa bir özet geçerek en azından neler gerekiyor bir bakalım;

Stripe Türkiye için Gereksinimler

 • Amerika’da kurulmuş bir LLC şirket : Northwest ile Wyoming eyaletinde uygun fiyata 2 iş gününde kurabilirsiniz buradan bkz.
 • EIN : Şirketiniz kurulur kurulmaz hemen bir EIN başvurusu yapın ve sonuçlanmasını bekleyin. Detaylar ve başvuru yöntemi için buradan bkz.
 • USA alan kodlu bir telefon numarası : Zadarma üzerinden çok uygun fiyata alabilirsiniz. Numaranızı aldıktan sonra isterseniz SMS özelliğini açabilir bu sayede sanal numaranızdan SMS alabilirsiniz. Detaylar için buraya bkz.
 • Web Sitesi : Önay aşamasında ingilizce dilinde olması biraz artı sağlıyor fakat her koşulda bir web sitesine ihtiyacınız var. Siteniz bitmiş ve tamamen aktif olmalı. Politikalara uygun bir site ile başvurun buradaki linkte onaylanmayan türden sitelerin listesi var, bu türden sitelerle başvurmayın.
 • Şirketiniz için açılmış bir banka hesabı : Wise kurumsal veya Mercurybank seçeneklerinden istediğinizi kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki gereksinimleri tamamladığınız anda yaklaşık 15 dakika içinde, Türkiye’den online olarak VPN veya VPS kullanmaya gerek kalmadan Stripe hesabınızı açabilir ve onaylatıp ödeme almaya başlayabilirsiniz.

Türkiye’den Stripe Hesabı Açma Adımları

Aşağıdaki adımları takip ederek öncelikle hesabınızı açın ardından hesabınızı online olarak anında onaylatabilmeniz için uygulamanız gereken adımlardan da bahsedeceğiz.

https://dashboard.stripe.com/register adresine girin ve Eposta (Gmail’de olur kurumsal epostanız da olur), ad soyad, ülke olarak United States son olarak bir parola belirleyip hesabı oluşturun.

stripe hesap acma 2022 1 Stripe Türkiye

Start butonuna tıklayarak hesabınızı aktif etmek için uygulanması gereken adımlara geçebilirsiniz.

stripe hesap acma 2022 2 Stripe Türkiye

Öncelikle mailinize gelen doğrulama linkini tıklayarak e-postanızı doğrulamanız gerekiyor.

stripe hesap acma 2022 4 Stripe Türkiye

E-postanızı doğruladıktan sonra dashboard’un üst kısmındaki Activate account linkini tıklayın.

stripe tr hesap Stripe TürkiyeRegistered Business, United States olmalı ardından şirketinizin adresini girin. Type of business kısmına Company, alt kısmından da Single-member LLC seçerek devam edin.

stripe hesap acma 2022 5 Stripe TürkiyeBu adımda şirket detaylarını girmeniz isteniyor. Tüm bilgileri eksiksiz olarak girin. Ayrıca EIN numaranızı doğru olarak girmeyi unutmayın çünkü IRS’nin veri tabanından otomatik doğrulanıyor.

stripe hesap acma 2022 6 Stripe Türkiyeİş kategorinizi seçin (Ör, eğitim, e-ticaret, oyuncak, online kurs vs.) web site adresinizi yazın. Son olarak yaptığınız iş ve ürünleriniz hakkında ingilizce bir açıklayıcı metin girin.

stripe hesap acma 2022 7 Stripe TürkiyeBu adımda ise şirket sahibinin yani sizin kişisel bilgileriniz isteniyor. Ad Soyad, Eposta aynısı olabilir, doğrum tarihi, ikamet ettiğiniz ev adresiniz (ABD iş adresiniz değil nerede oturduğunuzu bilmek istiyorlar) TR alan kodlu veya US alan kodlu bir telefon.

Not: Bu kısım önemli çünkü sürekli değişiklik gösterebiliyor. Bazen SSN girmeniz istenirken bazen de ilgili alanda ülke seçimi yapabileceğiniz alan çıkıyor ve TR seçip TC kimlik no gireceğiniz alana ulaşıyorsunuz.

Eğer TR seçim alanı çıkarsa TC numaranızı girin, çıkmaz ve SSN  istenirse şirketinizin EIN numarasının son dört hanesini girin. (Stripe ile yaptığımız konuşmada bunun yapılabileceği doğrulandı ve bu bilgi kendilerinden teyit edildi)

stripe hesap acma 2022 8 Stripe TürkiyeFulfillment kısmını one day olarak seçin ve devam edin.

stripe hesap acma 2022 9 Stripe TürkiyeSupport details kısmına ise şirket adınızı, açıklamayı, USA alan kodlu telefon numarasını (USA alan kodlu telefon bu kısım için şart koşuluyor) ve son olarak ABD deki şirketinizin posta adresini yazıp devam edin.

stripe hesap acma 2022 10 Stripe TürkiyeBanka hesap bilgilerinizi aşağıdaki gösterilen şekilde girin. Mercurybank, Relay veya Wise kurumsal hesaplarınızdan herhangi birinin account, routing bilgilerini girip devam edin.

stripe hesap acma 2022 11 Stripe Türkiyeİki faktörlü oturum açmayı isterseniz SMS, isterseniz Google Authenticator uygulaması üzerinden kurun. Bu adımı atlamayın çünkü son aşamada bunu yapmadan süreci sonlandıramazsınız. İki yöntemden birini uygulayıp devam edin.

stripe hesap acma 2022 13 Stripe TürkiyeBu seçeneği Not right now seçerek atlayabilirsiniz.

stripe hesap acma 2022 14 Stripe TürkiyeSon adımda girdiğiniz bilgileri gözden geçirmeniz isteniyor. Son kontrolleri yapıp düzeltmeniz gereken bir alan varsa düzeltin ve  submit butonuna tıklayıp başvuruyu gönderin.

stripe hesap acma 2022 15 Stripe Türkiye

Onay Süreci

Başvuruyu gönderdikten yaklaşık 5 – 15 dakika sonra Stripe panelinize tekrar giriş yaptığınızda, panelin üst kısmında hesap sahibinin kimlik bilgilerini onaylamanız gerektiği ile ilgili bir uyarı göreceksiniz.

Bu uyarıyı görmüyorsanız biraz bekleyin muhakkak karşınıza çıkacaktır çünkü henüz kimlik bilgilerinizi yüklemediğiniz için bunu yapana dek hesap tam olarak onaylanmıyor.

Onay sürecini başlatmak için Review business owner butonuna tıklayın.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 1 Stripe TürkiyeEn başta yaptığımız açıklamayı hatırlarsanız bazen kimlik bilgilerini girme kısmında ülke seçimi çıkmadığından bahsetmiştik. Eğer o aşamada çıkmazsa şirketinizin EIN numarasını girebiliyordunuz. Şimdi TC kimlik numaranızı doğrulama aşamasındaki bu alana ülkeyi TR seçip girebilirsiniz.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 2 Stripe TürkiyeKimlik numaranızı girdikten sonra ownership kısmının pending verification statüsünde olduğunu göreceksiniz. Yandaki kalem işaretine tıklayın ve aşağıdaki işlemleri uygulayın.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 3 Stripe TürkiyeUpdate butonuna basın.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 4 Stripe TürkiyeŞimdi ID verification kısmına gelmiş olmanız gerekiyor. Bu kısma kimliğinizin ön ve arka tarafını ayrı ayrı sisteme yüklemeniz istenecek.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 5 Stripe TürkiyeUpload file seçeneğini işaretleyin. İsterseniz bu işlemi bilgisayar veya telefon kamerasından da yapabilirsiniz ama yüksek kaliteli fotoğraflar her zaman daha hızlı onaylanıyor.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 6 Stripe TürkiyeKimliğin ön yüzünü yükleyin

stripe hesap acma 2022 hesap onay 8 Stripe TürkiyeLooks good uyarısı çıktıysa fotoğraf kabul edilecek anlamına geliyor.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 9 Stripe Türkiye

Aynı şekilde arka yüzü de yükleyin.

Yükleme işlemi bittikten sonra pending verification statüsüne geçecek. Bu aşamada bir şey yapmayıp bir süre bekleyin ve sayfayı güncelleyin ardından bu uyarının kalktığını göreceksiniz.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 11 Stripe TürkiyeKimlik onayı da tamamlandıktan sonra stripe dashboard sayfasında artık hesabınızın tamamen onaylandığını göreceksiniz. Bir kaç dakika içinde de artık ödemeleri alabileceğinize dair bir e-posta alacaksınız.

Dashboard kısmında Your account is now active mesajı bu şekilde görünür. Bu aşamadan sonra artık ödemeleri almaya başlayabilirsiniz.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 13 Stripe TürkiyeŞirket ve EIN Onay Durumunu Kontrol Etmek

EIN numaranızın ve şirketinizin onay durumunu kontrol etmek için https://dashboard.stripe.com/settings/taxation adresine gidin.

Bu sayfada vergi bilgilerinizin (EIN) IRS den otomatik doğrulandığını ve hesabın verify edildiğini görebilirsiniz.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 12 Stripe TürkiyeSon Olarak Ne Yapmak Gerek? Stripe Banka Hesabına Ödemeleri Ne Zaman Yapar?

Hesabınız tamamen onaylandıktan sonra artık müşterilerinizden ödemeleri almaya başlayabilirsiniz. İlk ödemeyi aldıktan sonra Stripe üzerindeki bakiyenizin bankanıza aktarım süreci otomatik başlamaktadır.

Bu süreçte aslında banka hesabınız stripe tarafından doğrulanmaktadır ve bu süreç yaklaşık 5-7 gün sürecektir.

Banka hesabınız stripe tarafından doğrulandığında banka hesabınıza stripe tarafından para transferi tamamlanmış olacaktır.

Bunsan sonraki süreçte müşterilerinizden stripe ile topladığınız ödemeler varsayılan ayarlarla aynı gün işleme alınıp bir sonraki gün hesabınıza aktarılır. Eğer ödemeleri toplu olarak bankanıza aktarmak isterseniz, bu ayarı yapabilmek için 7 günlük doğrulama sürecinin tamamlanmasını beklemeniz gerekecek.

Ödeme zamanını değiştirmek için https://dashboard.stripe.com/settings/payouts adresine gidip aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz.

Otomatik olarak every day yani her gün seçeneği işaretli gelir bunu isterseniz her hafta veya aylık olarak değiştirebilirsiniz.

turiye den stripe hesabi acma Stripe TürkiyeSonuç

Tüm bu adımları eksiksiz olarak bitirdiğinizde Dünya’nın en çok kullanılan ve en güvenli ödeme çözümü olan Stripe’ a sahip olacaksınız. Adımlar ve süreç uzun görünebilir fakat Stripe ile en doğru, legal ve en güvenilir ödeme alma yöntemi şu an itibari ile bu yöntemdir. Diğer alternatif ve illegal yöntemlerle vaktinizi ve paranızı boşa harcamayın. Sonuç olarak düşük bir başlangıç bütçesi ayırarak, Amerika’ da LLC nizi kurup, yeni girişiminizi ve online işinizi güvenle başlatabileceğiniz bir çözüme sahip oluyorsunuz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

6 Yorum. Yeni Yorum

 • omer hasmercan
  28 Ocak 2024

  hocam web sitemiz yoksa acmiyorlar mi?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   28 Ocak 2024

   Hesap adamlarında web sitesi linki isteniyor. Bir sekilde acilsa bile gelecekte ödeme aldiktan sonra el doğrulama gereksinimlerine tabi tutarlar. Sağlayamazsaniz askiya alınabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız yaptığınız iş ile ilgili iateyecekleri dogrulama adımlarını geçmeniz gerekiyor

   Cevapla
 • Merhabalar,

  Emeğiniz için teşekkürler. Ben de şirketimi kurup ein ile stripe paypal wise hesabımı açmıştım fakat yıllık ajans ödemesini yapmadığım için şu an pasif konumda. (kentucky eyaletinde açmıştım)
  Bu durumun bana ne zararı olabilir?

  Cevapla
  • Rica ederiz. Yıllık ödemelerinizi yapmalısınız belirli bir süre sonra şirketiniz eyalet sekreterliği tarafından feshedilir. Eğer aktif ticarete devam etmeyecekseniz sorun yok ama bu durumda açtığınız banka, stripe, paypal vs hesapları bu durumdan zamanla etkilenecektir. Şirketinizin faal olmasını ve kapanmamasını istiyorsanız yıllık registered agent ve eyalet harçlarını yatırmanız şarttır.

   Cevapla
 • Merhaba.
  Yeni yazınız için çok teşekkür ederiz, elinize sağlık. Ben de geçen haftalarda açtım fakat ABD dışından alınan ödemelerde de Stripe artık ilk işlemde 1099k gönderiyormuş. Bu güncelleme olmasaydı iyiydi.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   14 Aralık 2022

   Merhaba.

   Rica ederiz. Bu bilgiyi kimden aldığınız önemli şirket sahibi ABD vatandaşı ise alabilir, ITIN veya SSN ile Stripe a kayıt yapan birisi alabilir fakat T.C. vatandaşları ABD dışından checkoutlarda hiç bir şekilde 1099K direk almıyor.

   Bir çok aktif kullanıcımız var böyle bir bilgi alsak paylaşırdık bilginin kaynağına dikkat etmek lazım.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.