ITIN Nedir? ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN daha önce bir çok kez duymuş olabilirsiniz fakat tam olarak ne işe yaradığı hakkında pek fikriniz yoksa sizin için hazırladığım geniş çaplı ITIN makalesinden faydalanabilirsiniz.

ITIN Nedir?

ITIN, Individual Taxpayer Identification Number kısaltılmasıdır ve Amerika’da bireysel vergi kimlik numarası olarak kullanılan bir numaradır.  ABD’de bireysel vergi mükellefi olmak isteyen kişilere IRS tarafından sağlanan bir numaradır.

ITIN Ne İçin Kullanılır?

IRS, (Gelir idaresi) bireylerin SSN yani sosyal güvenlik numarası olmaması durumunda ABD vergi yasalarına uyum sağlamaları için ITIN verir.  Bu numara bireylerin göçmenlik durumuna bakılmaksızın hem ABD’de ikamet etmesi hem de etmemesi durumunda yabancıların bireysel olarak vergilerini ödeyebilmeleri amacıyla verilmektedir. Yabancı bireyler, herhangi bir durumdan kaynaklı olarak vergi amacıyla IRS’ye dosyalama yapma durumunda kalabilir işte tam bu aşamada ITIN’e ihtiyaç vardır. ITIN numarası federal vergilendirme dışında başka hiç bir amaca hizmet etmez. ITIN numarası genellikle EIN numarası ile karıştırılır fakat EIN ile ITIN birbirinden farklıdır.

ITIN Numarası İle Şunlar Yapılamaz

 • ABD’de çalışma yetkisi alma
 • ABD’de oturum hakkı kazanma
 • Sosyal Güvenlik avantajlarından faydalanma
 • Gelir vergisi kredileri almaya hak kazanma

ITIN yukarıdaki maddeler için kullanılamaz, ITIN numarasına sahip olunduğunda bu haklardan faydalanılacak anlamı yüklenemez.

ITIN Neden Gereklidir?

Federal vergi ödemesi yapma zorunluluğunuz varsa veya federal beyanname doldurmanız gerekiyorsa bir ITIN in gerekli olduğunu artık anladınız buna göre aşağıdaki tanımlardan biri sizi tarif ediyorsa ITIN gerekliliği var demektir.

 • ABD’de vergi beyannamesi vermesi gereken Ama ABD’de ikamet etmeyen bir yabancı
 • ABD’de belirli bir süre ikamet etmiş ve vergi beyannamesi verecek bir yabancı
 • Bir ABD vatandaşına bakmakla yükümlü olan kişiler (akrabalar)
 • ABD’de ikamet etmeyen bir vize sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişi veya eşi
 • Vergi beyanında bulunması gereken yabancı öğrenci, profesör veya araştırmacılar

Yukarıdaki maddelere ek ABD’de iş yapan ve E-ticaret ile uğraşan yabancıların Ticari Paypal Hesabı açabilmeleri için ITIN gereklidir. Stripe hesabı aşmak için ITIN’e gerek yoktur Stripe, hesap açılışı sırasında EIN ister ve SSN kısmına “0000” dört adet sıfır yazılarak geçilebilir bunu kabul ediyor.

ITIN Yenilenmesi Gerekiyor Mu?

Evet dönemsel olarak yenilenmesi istenebiliyor. IRS’ye göre mevcut ITIN sahiplerinin eğer 2021 yılı içinde bir vergi beyannamesi vermesi gerekiyorsa, süresi dolan bir ITIN olanların yenileme yapması gerektiği belirtiliyor.

Bir ABD vergi beyannamesinde süresi dolmuş bir ITIN kullanılması, beyanın zamanında yapıldığını sayar fakat herhangi bir geri iade söz konusu olmayacaktır.

ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN için bir vergi beyanında bulunmanız gerektiğinde beyan formu ile birlikte veya beyanda bulunmaksızın istediğiniz zaman başvuru yapabiliyorsunuz. Yani herhangi bir zamanı veya sezonu yoktur.

Bir ITIN numarasına ihtiyacınız olduğunda W-7 formu doldurularak, gerçek bir pasaport belgesi  ve yabancılığınızı kanıtlayan belge (foreign status document) (Konsolosluktan alınabiliyor) ile birlikte bu formu IRS ye postalayabilirsiniz.

Bir ITIN almak için kimliğinizin gerçekten size ait olduğunu kanıtlamak amacıyla IRS’ye geçerlilik süresi dolmamış pasaportunuzun gerçeğini göndermeniz gerekmektedir. Daha önceleri W-7 formunu doldurup IRS’ye pasaportun noter onaylı kopyası gönderildiğinde kabul ediliyordu fakat artık kabul görmemektedir. Bunun yanında konsolosluktan alacağınız yabancı olduğunza dair belgeyi de aynı posta zarfına iliştirin. En azından IRS’nin web sitesinde durum güncel tarih (Nisan 2021 itibari ile) bu şekilde ifade edilmiş.

Nasıl Başvurulur?

IRS den ITIN alabilmek için 3 adet başvuru seçeneği bulunuyor bu seçenekleri madde madde değerlendirelim.

ITIN Başvuru Seçenek 1

Doldurulmuş bir W-7 formu, süresi dolmamış bir pasaportun gerçeği, konsolosluktan alabileceğiniz yabancı olduğunuza dair bir belge. Bunların tümünü aşağıdaki adrese postalayabilirsiniz.

Internal Revenue Service
Austin Service Center
ITIN Operation
P.O. Box 149342
Austin, TX 78714-9342

Bu posta adresine (express posta desteklenir) tüm belgeleri göndermeniz gerekiyor.

Başvuru sırasında gönderdiğiniz pasaport dahil tüm orijinal belgeler size 60 gün içinde iade edilecek. IRS, ITIN başvurunuzun işleme alınmasını takiben belgelerin W-7 formundaki adrese geri iade edileceğini bildirmektedir. Gönderim sırasında ekstra bir iade zarfına gerek yoktur deniliyor. (Fazladan zarfları varmış 🙂 ) Eğer belgeler 60 gün içinde tarafınıza ulaşmazsa IRS içindeki ITIN operasyon merkezine telefon yolu ile baş vurabiliyorsunuz.

ITIN Başvuru Seçenek 2

Yukarıdaki seçenek ücretsiz ve kendi çabalarınızla uygulayabileceğiniz sadece bir postalama ücretine mal olan bir yöntem. Fakat bu ITIN temini için IRS nin yetkilendirdiği kuruluşlar da bulunuyor. Kendiniz bu süreci işletmek istemezseniz ücretli olarak aracı firma kullanabilirsiniz. Avantajı daha hızlı olması ve pasaportun gerçeğini ABD’ye postalama sorunluluğunun olmamasıdır. 8 haftalık bir süreç olan satandart ITIN süresi aracıların iddiasına göre daha kısa sürede sonuçlanıyor.

IRS yetkili onay temsilcilerinin bir listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. Linkte Türkiye’den 3 adet yetkili kuruluş bulunmaktadır ücretleri ve süreçleri ile ilgili detaylar için kendilerine baş vurabilirsiniz.

ITIN Başvuru Seçenek 3

IRS den randevu alarak ABD’yi ziyaret ettiğiniz bir zamanda ITIN’i şahsen de alabilirsiniz. Bu sayede yabancı durum kanıt belgesi (foreign status document) ve pasaport teslim etme gibi durumlara gerek kalmayacaktır. IRS bu yolla aldığı başvuruyu ITIN sonuçlandığında belirttiğiniz posta adresine gönderecektir.

ITIN İçin W-7 Formu Nasıl Doldurulur

Formu doldurmak için IRS nin çok kapsamlı dokümanları bulunuyor. Öncelikle PDF formatındaki W-7 Formunun son haline bu linkten ulaşabilirsiniz. (Zaman zaman güncellenmesine karşın bu sayfadan versiyon kontrolü yapabilirsiniz)

Formun nasıl doldurulacağına dair geniş kapsamlı dokümana bu linkten ulaşabilirsiniz.

Vakti zamanında ITIN alırken bir aracı firma ile gönderdiğimiz W-7 formunun örneğine aşağıdaki ekran görüntüsünden ulaşabilirsiniz. Bu form ile 2019 yılında IRS den ITIN almıştık fakat güncel formda değişiklik veya sizin durumunuza göre farklılık olabilir çünkü bu formda adres olarak aracı bilgileri bulunuyor. Bu yüzden bu formu %100 referans almamanızı IRS talimatlarına tekrar bakmanızı tavsiye ederim.

W 7 FORMU ITIN FORMU ITIN BASVURU ORNEGI scaled ITIN Nedir? ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN Ne Zaman Gelir?

Normal şartlarda belgeler doğru ve tüm gereklilikler eksiksiz olduğunda ortalama 7 hafta içinde ITIN numaranız W-7 formundaki adresinize postalanır.

Ulaşabileceğim Bir Destek Numarası Var Mı?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz 800-829-1040 veya Amerika Birleşik Devletleri dışındaysanız 267-941-1000 (ücretli bir hattır) üc IRS’yi arayabilirsiniz. Bu iletişim desteği sayesinde, Form W-7’yi ve diğer evrakları gönderdikten yedi hafta sonra başvurunuzun durumunu kontrol etmenizi sağlar.

Eğer Paypal hesabı açacaksanız bir ITIN e ihtiyacınız var demektir. 7 haftalık bir süreç olduğu için bir an evvel başvuru yapmanız gerekiyor fakat paypal için ITIN yeterli değil ayrıca adresinizi de ABD’de bir fatura ile doğrulamanız gerekmektedir.

Kaynak : https://www.irs.gov/individuals/individual-taxpayer-identification-number

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

43 Yorum. Yeni Yorum

 • Serkay

  Şirket kurulumu ein itin banka hesabı vs bütün işlemleri hızlı yapan bir aracı kuruluş önerebilirmisiniz. Özellikle itin önemli benim için.

  Cevapla
  • Merhaba,

   +18598008856 WhatsApp hattimizdan ulaşın isterseniz. ABD deki registered agent şirketleri ITIN sağlamaz farkli çözümler uretebiliriz.

   Sirket kurulumu ve EIN kısmı basit ITIN tarafı için sirket kurulduktan sonra sizi bir iş ortağımıza yonlendiririz.

   Fakat bu işler hızlı olmuyor ne yazikki hepsi bur süreç. EIN, 2-4 hafta sonrasına ITIN süreci başlıyor 8-10 hafta bilginiz olsun.

   Cevapla
 • Ahmet

  Merhaba,
  Bu site sayesinde Abd de şirketimi kurdum ve EIN numaramda geldi.Şimdi ITIN Numarası için türkiyedeki aracı olan http://xxxcom/ sitesinden hizmet aldım. Benden istedikleri evraklar:

  – Pasaport (güncel ve renkli taranmış – ekte örnek bulabilirsiniz)
  – Vergi beyannamesi formu (US Federal Tax Return – Form 1040NR)
  – Güncel ABD Vizesi (Mevcutsa)
  – Şirket belgesi ve EIN belgesi
  Burada istedikleri evraktan benim anlamadım Form 1040NR. Eylül 2021 de kurdum şirketi ve abd için hiş bir satış yapmadım. Aralık ayı sonunda da vergi beyannamesi vererek ITIN numaramı almak istiyorum. Acaba Form 1040NR doldur malımıyım. Eğer durdurmamda bir sakinca yok ise bu forum nasıl doldurulur. Bunun hakkından bir rehber yazınız var mı?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba bu konuyu hizmet aldığınız yere sordunuz mu?

   Cevapla
   • Ahmet

    Forum Hakkında birşey sormadım yeni yazmışlar bana bu evrakları gönderin diye.

    Cevapla
    • 1040 NR, yabancılar icin vergi beyan formu onlara henüz vergi beyaninizin olmadığını form doldurulmadigini ve sirketi yeni kurduğunuzu soyleyin. O form olmadan da itin alabilirler.

     Cevapla
 • Serkan

  Merhaba. Başka bir postunuzda Paypal için itin gerekli olmadıgını belirtmişsiniz. Şuan kafam karıştı ayrıntı verebilirmisiniz veya post güncel değilmi

  Cevapla
 • Mert

  Bir yaş kısıtlaması var mı? 17 yaşındayım ve internet üzerinden bağımsız olarak satış yapmak istiyorum.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Ne için soruyorsunuz? Yorumunuzu Itin numarası ile ilgili konunun altina yapmışsınız. Şirket kurulumu için ise 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerek çünkü bir cok platforma hesap açılması gerekiyor ve bunlar için kimlik gerekiyor. Yaş sorunu yüzünden muhtemelen sorun yaşarsınız.

   İmkanınız varsa 18 Yaş üstü bir tanıdığınızın üzerinden işlemleri tamamlayin.

   Cevapla
  • Kadir

   Udemy için soruyorsan emin değilim. Udemy destek ekibine bu konuda yazmanı tavsiye ederim. Çünkü başta kimliğini onaylamaları gerekiyor. Kimliğinde 17 yaşında olduğun belli olacağından sıkıntı çıkıp çıkmayacağını öğrenmen gerekiyor. Bunun içinde en en iyi cevabı destek ekibine yazarak ulaşabilirsin.
   Yardımcı olması için buradan yazabilirsin. 1-2 günde cevap gelir.
   Şimdiden başarılar.

   https://support.udemy.com/hc/tr/requests/new?type=instructor

   Cevapla
 • Kadir

  Merhaba, nasılsınız umarım iyisinizdir.
  Ben udemy’den az da olsa gelir elde etmeye başladım ve irs benden gelir stopajı kesiyor bunun olmaması içinde itin numarasına sahip olmam gerekiyor.
  Başvuru yapmak istiyorum ama vergi dönemi geçtiği için şu an başvuru yapmadan önce yapılması gereken bir şey var mı emin değilim.
  Bu arada şu an için şirket kurmayacağım ama ilerde kurmayı planlıyorum ve itin başvurusu için şirketin gerekli olmadığını da biliyorum.
  Yukarda ki soru dışında aklıma bir soru daha takılıyor, eyalet vergisi vermem gerekiyor mu? Fiziken Amerikada yaşamadığım için ödemem diye düşünüyorum ama yine de sormak istedim.
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar cok iyiyiz teşekkürler.

   Itin icin herhangi bir zamani beklemenize, önceden bir sey yapmanıza gerek yok istediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Itin sahibi olsanız bile itin no yu herhangi bir yere vermediğiniz sürece vergi bakımından bir yere bağıniz olmaz. Bu arada sonuçlanması oldukça uzun sürüyor bilginiz olsun.

   Eyalet vergisi odeyeceginizi sanmam zaten bir şirket sahibi değilsiniz diğer bireysel vergiler hakkındaki detaylar için bir profesyonele danışmanizi oneririm. Bol şanslar.

   Cevapla
   • Kadir

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. itin başvurusu için gerekli olan w-7 formunun vergi beyannamesi ile birlikte veriliyor diye biliyordum yanlış biliyormuşum sanırım. Şu an 2020 yılı için bir vergi sorumluluğum yok ama temmuz 2021 de yani bi kaç ay önce gelir elde etmeye başladığım için bu yıl sorumluluğum var.
    O zaman yeni vergi döneminde 2021 için vergi ödeyeceğimden şu an vergi ödeme sorumluluğum olmadığından sadece w-7 formunu doldurup yabancı statümü de kanıtladığım, 2 belge ile başvuru yapabileceğim değil mi? Doğru mu anlamışım?

    Cevapla
    • Itin başvurusu vergi beyan ederken ve sadece itin alma amaciyla yapılabiliyor. Sahip olmak için vergi beyan etmeye gerek yok. Siz başvuruyu kendiniz yapmak yerine bir yetkili acente kullanın isterseniz çünkü sonuclanmasi uzun sürdüğü icin yapacağınız bir hata zaman kaybina neden olur.

     Vergi beyan etmeden sadece itin sahibi olma amacıyla başvuru yapan yetkili aracılar var fiyatlar 250 -500 $ arasi değişiyor. Bir kac yerden fiyat alip bir aracı kullanmanizi tavsiye ederim.

     Cevapla
 • Omer

  ITIN numarası tek seferlik alınan bir numara mı, yoksa belli aralıklarla yenilenmesi gerekiyor mu?

  Cevapla
  • Irs belirli araliklarda (3 yil gibi) yenileme isteyebiliyor. Bazen belirli numaraların yenilenmesi gerekebiliyor, bazen de belirli yıllarda alinan itinler. Bunu en sağlıklı şekilde irs portalindan takip edebilirsiniz.

   Translate:

   ITIN’niz, 2021’de vergi beyannamesi vermeden önce sona erebilir. Son üç yılda en az bir kez federal vergi beyannamesinde kullanılmayan tüm ITIN’lerin süresi 31 Aralık 2020’de sona erecektir. Ayrıca, 2013’ten önce verilmiş tüm ITIN’lerin orta hanesi 88 (Örnek: (9XX-88-XXXX) yıl sonunda sona erecektir. Orta hanesi 90, 91, 92, 94, 95, 96, 97, 98 veya 99 olan, 2013’ten önce atanmış ve henüz atanmamış olanlar yenilendi, ayrıca bu yılın sonunda süresi dolacak.

   Kaynak: https://www.irs.gov/individuals/individual-taxpayer-identification-number

   Cevapla
 • Omer

  Merhabalar,

  Amerikada LLC şirketi kurdum 15.09.2021 tarihinde. Şirketi kurarken EIN numarası için de başvurmuştum, numaramı bekliyorum. Amazonda satışa yılbaşından sonra başlamayı düşünüyorum. Şirketin 2021 yılında satış yapmadığı için vergi beyanını sıfır olarak beyan edeceğim. Bu nedenle ITIN numarası istenecek mi, yoksa hiç satış olmadığından dolayı EIN yeterli mi?

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Şirketiniz uzerinden bir islem olmadığı icin şahsınıza bir gelir çıkmaz ise muhtemelen gelecek yil sadece form 5472 dosyalamaniz yeterli olacaktir bunun icin muhasebeciniz sizden itin istemez, ein yeterli olur.

   Cevapla
 • Ufuk

  ITIN numarası ile Doordash vs gibi uygulamalara kayıt olunur mu

  Cevapla
  • Bunun için kaydolacaginiz platformun sss lerine bakabilirsiniz, en doğru bilgi orada yazar.

   Cevapla
 • Tolga

  Merhaba

  Benim LLC şirketim kuruldu EIN number ım var banka hesapları açıldı, ITIN Numarası gerekli mi gene de yıl sonunda vergi öderken ?

  Cevapla
  • Eğer ABD içi sakinlere satış yapıyorsanız limitleri aştığınız durumda vergi durumu oluşabilir. Bu aşamada muhasebeciniz federal vergileri öderken sizden ITIN isteyebilir. Şu an gerek yok fakat gelecekte yaptığınız işe göre bir ITIN almakta fayda var.

   Cevapla
   • Tolga

    Merhaba

    Sadece kanadaya satış yapıyorum şuan için Amerika içi herhangi bir satışım yok amerikadan sadece ürün satın alıyorum. bu durumda şuan aciliyeti olan birşey değil o zaman

    Cevapla
    • Evet kisa vadede gerek olmayabilir ama vergi hesabı yapıldıktan sonra LLC nin bireysel olarak vergilendirilmesi durumu olduğu icin birey itin ile o vergiyi beyan edebiliyor. O aşamada muhasebeciniz isteyebilir fakat bireyin itini yoksa firmalar vergi beyan edrken itin başvurusununda yapıyor. Ücreti karşılığında tabi.

     Cevapla
 • hasancan

  ITIN numarası olmadan sadece ein numarası varken satışa başlayabilirmiyiz acaba birde ıtın şirket kurmak için gerçekten gereklimi ben inc authorityde şirket kurma aşamasındayım ein hizmeti veriyorlar ancak ıtın vermiyorlar galiba buda zorunlu değil demek olmuyormu?

  Cevapla
  • Sadece ein ile satışa başlayabilirsiniz itin hizmetine su an gerek yok incauthority veya diger acenteler itin saglamiyor.

   Cevapla
 • hasancan

  itin numarası almak şirket için gereklimi sadece ein alsak olmazmı?çünkü inc authorityde şirket kurma aşamasındayımda onlar itin numarası diye hizmet sağlamıyorlar galiba ama ein sağlıyorlar bu durumda şart değilmi acaba?

  Cevapla
  • Şirketin faal olabilmesi icin EIN almaniz gerekli. Itin paypal hesabi acarken ve bireysel olarak vergi oderken gereklidir. Su aşamada itin almaniz gerekmiyor, EIN yeterli. Incauthority itin saglamaz zaten gereği de yok şuanda.

   Bu arada İncauthority yerine incfile ile de şirket kurabilirsiniz. Incfile cok hizli ve kaliteli hizmet veriyor ayrica sirket kurarken ekstra ücret odeyip ein no yu da almalarını talep edebilirsiniz siparis aşamasında.

   Cevapla
   • hasancan

    peki amazonda satışa başladık diyelim ein numarasınıda verdik vergi ödicez o zaman ıtın lazımmı yani itin olmadan vergi verebilirmiyim birkaç ayda olsa yada ilk aylarda ein numaramı amazona vermiş olmama rağmen vergi vermesem sorun olurmu amerikanın yıllık vergi ödemek için kazanılması gereken miktarı geçmediysem? bu arada cevaplarınız için çok teşekkürler

    Cevapla
    • Verginizi beyan ederken muhasebeciniz itin numarasi isteyebilir fakat vergi dönemi genelde yil sonunda ve beyan yil sonunda yapılıyor. Sirketi kurar kurmaz ertesi gün vergi odemiyorsunuz bu durumda hemen itin gerekmiyor. Sirketi kurup ein aldiktan sonra faaliyetlerinize baslarsiniz o sirada diğer yandan itin başvurusunda bulunursunuz. O zamana kadar vaktiniz kalir yine de itin almak için.

     Cevapla
 • abdulkadir

  Peki paypal hesabı açtığımızda fatura ile doğrulamayı nasıl geçeriz godaddy üzerinden alınacak bir fatura geçerli olurmu

  Cevapla
  • Fatura ile doğrulama domain adı ile olmuyor. Elektrik, doğalgaz gibi bir fatura lazım şirket adresine kayıtlı paypal’ın dokümanlarında gereksinimler yazıyor bakabilirsiniz.

   Cevapla
  • Ercan

   Ben turist olarak Amerika ya geleceğim. Banka işlerim olacak bunun için Şirket kurmadan ITIN veya EIN alabilirmiyim. Cvp için şimdiden teşekkür ederim

   Cevapla
   • Itin almak için şirket kurmanıza gerek yok bireysel olarak atanan bir numaradır.

    Cevapla
 • Yasin

  Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben 2009 yılında Work and Travel programı ile Amerika’ya gidip çalışmıştım. O yıllarda bana verilen SSN numaramı https://www.ssn-verify.com/ sitesinden check ettim hala valid statüsünde. Programdan 8 ay sonra taxback için ssn numaram iade için yeterli olmuştu. SSN numaram varken ITIN almam gerekir mi yoksa SSN yeterli midir?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Ssn iniz geçerli oldugu sürece itin almaniza gerek yok.

   Hatta hazır Ssn iniz geçerli iken bir Amerikan şirketi kurmayi planlıyorsaniz LLC niz kurulduktan sonra aninda online olarak sirketiniz icin EIN numaranizi da edinebilirsiniz.

   Bol şanslar.

   Cevapla
 • Ahmet

  Merhaba, W7 formunda pasaport yerine driver licence seçeneği var, bu şekilde neden olmuyor. Çoğu yer yeni tip ehliyetlerin artık uluslararası olduğunu söylüyor. Konu hakkında bilginiz var mı acaba, teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Itin başvurusunda pasaport bir gereklilik bunu irs nin koşullar sayfasinda da belirtiyorlar. Vatandaşlık durumunuz, abd ye giriş, çıkış ve vizeler gibi tum bilgileri kontrol ettikleri icin pasaport isteniyor.

   Cevapla
 • fatih

  yazı için teşekkür ederim. Foreign status belgesi için türkiyedeki abd konsolosluğuna mı gitmemiz gerek? bir de normal olan pasaport türü umumi borda olan değil mi?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Evet konsolosluktan bu belgenin temin edilebileceği yazıyor muhtemelen konsoloslukta ABD vatandaşı olmadığınız için hemen bir çıktı gibi bir belge verirler diye düşünüyorum.

   Evet, standart Bordo pasaport (Umumi Pasaport) gerekmekte.

   Cevapla
 • Abdullah

  Yazı için teşekkürler, pasaportu olmayanlar ITIN başvurusunda bulunamaz diye algıladım doğru mudur?

  Cevapla
  • Rica ederim, evet gerek ücretli aracı ile gerekse kendiniz başvurun her halükarda pasaport gerekli. Pasaport numarası w-7 formuna yazılıyor ve kendiniz başvurduğunuzda orijinali isteniyor. Araci kuruluş da dijital halini ister.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İçerik Kategorileri

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!