10 Yorum

ITIN Nedir? ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN Nedir? ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN daha önce bir çok kez duymuş olabilirsiniz fakat tam olarak ne işe yaradığı hakkında pek fikriniz yoksa sizin için hazırladığım geniş çaplı ITIN makalesinden faydalanabilirsiniz.

ITIN Nedir?

ITIN, Individual Taxpayer Identification Number kısaltılmasıdır ve Amerika’da bireysel vergi kimlik numarası olarak kullanılan bir numaradır.  ABD’de bireysel vergi mükellefi olmak isteyen kişilere IRS tarafından sağlanan bir numaradır.

ITIN Ne İçin Kullanılır?

IRS, (Gelir idaresi) bireylerin SSN yani sosyal güvenlik numarası olmaması durumunda ABD vergi yasalarına uyum sağlamaları için ITIN verir.  Bu numara bireylerin göçmenlik durumuna bakılmaksızın hem ABD’de ikamet etmesi hem de etmemesi durumunda yabancıların bireysel olarak vergilerini ödeyebilmeleri amacıyla verilmektedir. Yabancı bireyler, herhangi bir durumdan kaynaklı olarak vergi amacıyla IRS’ye dosyalama yapma durumunda kalabilir işte tam bu aşamada ITIN’e ihtiyaç vardır. ITIN numarası federal vergilendirme dışında başka hiç bir amaca hizmet etmez. ITIN numarası genellikle EIN numarası ile karıştırılır fakat EIN ile ITIN birbirinden farklıdır.

ITIN Numarası İle Şunlar Yapılamaz

 • ABD’de çalışma yetkisi alma
 • ABD’de oturum hakkı kazanma
 • Sosyal Güvenlik avantajlarından faydalanma
 • Gelir vergisi kredileri almaya hak kazanma

ITIN yukarıdaki maddeler için kullanılamaz, ITIN numarasına sahip olunduğunda bu haklardan faydalanılacak anlamı yüklenemez.

ITIN Neden Gereklidir?

Federal vergi ödemesi yapma zorunluluğunuz varsa veya federal beyanname doldurmanız gerekiyorsa bir ITIN in gerekli olduğunu artık anladınız buna göre aşağıdaki tanımlardan biri sizi tarif ediyorsa ITIN gerekliliği var demektir.

 • ABD’de vergi beyannamesi vermesi gereken Ama ABD’de ikamet etmeyen bir yabancı
 • ABD’de belirli bir süre ikamet etmiş ve vergi beyannamesi verecek bir yabancı
 • Bir ABD vatandaşına bakmakla yükümlü olan kişiler (akrabalar)
 • ABD’de ikamet etmeyen bir vize sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişi veya eşi
 • Vergi beyanında bulunması gereken yabancı öğrenci, profesör veya araştırmacılar

Yukarıdaki maddelere ek ABD’de iş yapan ve E-ticaret ile uğraşan yabancıların Ticari Paypal Hesabı açabilmeleri için ITIN gereklidir. Stripe hesabı aşmak için ITIN’e gerek yoktur Stripe, hesap açılışı sırasında EIN ister ve SSN kısmına “0000” dört adet sıfır yazılarak geçilebilir bunu kabul ediyor.

ITIN Yenilenmesi Gerekiyor Mu?

Evet dönemsel olarak yenilenmesi istenebiliyor. IRS’ye göre mevcut ITIN sahiplerinin eğer 2021 yılı içinde bir vergi beyannamesi vermesi gerekiyorsa, süresi dolan bir ITIN olanların yenileme yapması gerektiği belirtiliyor.

Bir ABD vergi beyannamesinde süresi dolmuş bir ITIN kullanılması, beyanın zamanında yapıldığını sayar fakat herhangi bir geri iade söz konusu olmayacaktır.

ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN için bir vergi beyanında bulunmanız gerektiğinde beyan formu ile birlikte veya beyanda bulunmaksızın istediğiniz zaman başvuru yapabiliyorsunuz. Yani herhangi bir zamanı veya sezonu yoktur.

Bir ITIN numarasına ihtiyacınız olduğunda W-7 formu doldurularak, gerçek bir pasaport belgesi  ve yabancılığınızı kanıtlayan belge (foreign status document) (Konsolosluktan alınabiliyor) ile birlikte bu formu IRS ye postalayabilirsiniz.

Bir ITIN almak için kimliğinizin gerçekten size ait olduğunu kanıtlamak amacıyla IRS’ye geçerlilik süresi dolmamış pasaportunuzun gerçeğini göndermeniz gerekmektedir. Daha önceleri W-7 formunu doldurup IRS’ye pasaportun noter onaylı kopyası gönderildiğinde kabul ediliyordu fakat artık kabul görmemektedir. Bunun yanında konsolosluktan alacağınız yabancı olduğunza dair belgeyi de aynı posta zarfına iliştirin. En azından IRS’nin web sitesinde durum güncel tarih (Nisan 2021 itibari ile) bu şekilde ifade edilmiş.

Nasıl Başvurulur?

IRS den ITIN alabilmek için 3 adet başvuru seçeneği bulunuyor bu seçenekleri madde madde değerlendirelim.

ITIN Başvuru Seçenek 1

Doldurulmuş bir W-7 formu, süresi dolmamış bir pasaportun gerçeği, konsolosluktan alabileceğiniz yabancı olduğunuza dair bir belge. Bunların tümünü aşağıdaki adrese postalayabilirsiniz.

Internal Revenue Service
Austin Service Center
ITIN Operation
P.O. Box 149342
Austin, TX 78714-9342

Bu posta adresine (express posta desteklenir) tüm belgeleri göndermeniz gerekiyor.

Başvuru sırasında gönderdiğiniz pasaport dahil tüm orijinal belgeler size 60 gün içinde iade edilecek. IRS, ITIN başvurunuzun işleme alınmasını takiben belgelerin W-7 formundaki adrese geri iade edileceğini bildirmektedir. Gönderim sırasında ekstra bir iade zarfına gerek yoktur deniliyor. (Fazladan zarfları varmış 🙂 ) Eğer belgeler 60 gün içinde tarafınıza ulaşmazsa IRS içindeki ITIN operasyon merkezine telefon yolu ile baş vurabiliyorsunuz.

ITIN Başvuru Seçenek 2

Yukarıdaki seçenek ücretsiz ve kendi çabalarınızla uygulayabileceğiniz sadece bir postalama ücretine mal olan bir yöntem. Fakat bu ITIN temini için IRS nin yetkilendirdiği kuruluşlar da bulunuyor. Kendiniz bu süreci işletmek istemezseniz ücretli olarak aracı firma kullanabilirsiniz. Avantajı daha hızlı olması ve pasaportun gerçeğini ABD’ye postalama sorunluluğunun olmamasıdır. 8 haftalık bir süreç olan satandart ITIN süresi aracıların iddiasına göre daha kısa sürede sonuçlanıyor.

IRS yetkili onay temsilcilerinin bir listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. Linkte Türkiye’den 3 adet yetkili kuruluş bulunmaktadır ücretleri ve süreçleri ile ilgili detaylar için kendilerine baş vurabilirsiniz.

ITIN Başvuru Seçenek 3

IRS den randevu alarak ABD’yi ziyaret ettiğiniz bir zamanda ITIN’i şahsen de alabilirsiniz. Bu sayede yabancı durum kanıt belgesi (foreign status document) ve pasaport teslim etme gibi durumlara gerek kalmayacaktır. IRS bu yolla aldığı başvuruyu ITIN sonuçlandığında belirttiğiniz posta adresine gönderecektir.

ITIN İçin W-7 Formu Nasıl Doldurulur

Formu doldurmak için IRS nin çok kapsamlı dokümanları bulunuyor. Öncelikle PDF formatındaki W-7 Formunun son haline bu linkten ulaşabilirsiniz. (Zaman zaman güncellenmesine karşın bu sayfadan versiyon kontrolü yapabilirsiniz)

Formun nasıl doldurulacağına dair geniş kapsamlı dokümana bu linkten ulaşabilirsiniz.

Vakti zamanında ITIN alırken bir aracı firma ile gönderdiğimiz W-7 formunun örneğine aşağıdaki ekran görüntüsünden ulaşabilirsiniz. Bu form ile 2019 yılında IRS den ITIN almıştık fakat güncel formda değişiklik veya sizin durumunuza göre farklılık olabilir çünkü bu formda adres olarak aracı bilgileri bulunuyor. Bu yüzden bu formu %100 referans almamanızı IRS talimatlarına tekrar bakmanızı tavsiye ederim.

W 7 FORMU ITIN FORMU ITIN BASVURU ORNEGI scaled ITIN Nedir? ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN Ne Zaman Gelir?

Normal şartlarda belgeler doğru ve tüm gereklilikler eksiksiz olduğunda ortalama 7 hafta içinde ITIN numaranız W-7 formundaki adresinize postalanır.

Ulaşabileceğim Bir Destek Numarası Var Mı?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz 800-829-1040 veya Amerika Birleşik Devletleri dışındaysanız 267-941-1000 (ücretli bir hattır) üc IRS’yi arayabilirsiniz. Bu iletişim desteği sayesinde, Form W-7’yi ve diğer evrakları gönderdikten yedi hafta sonra başvurunuzun durumunu kontrol etmenizi sağlar.

Eğer Paypal hesabı açacaksanız bir ITIN e ihtiyacınız var demektir. 7 haftalık bir süreç olduğu için bir an evvel başvuru yapmanız gerekiyor fakat paypal için ITIN yeterli değil ayrıca adresinizi de ABD’de bir fatura ile doğrulamanız gerekmektedir.

Kaynak : https://www.irs.gov/individuals/individual-taxpayer-identification-number

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

10 Yorum. Yeni Yorum

 • Peki paypal hesabı açtığımızda fatura ile doğrulamayı nasıl geçeriz godaddy üzerinden alınacak bir fatura geçerli olurmu

  Cevapla
  • Fatura ile doğrulama domain adı ile olmuyor. Elektrik, doğalgaz gibi bir fatura lazım şirket adresine kayıtlı paypal’ın dokümanlarında gereksinimler yazıyor bakabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben 2009 yılında Work and Travel programı ile Amerika’ya gidip çalışmıştım. O yıllarda bana verilen SSN numaramı https://www.ssn-verify.com/ sitesinden check ettim hala valid statüsünde. Programdan 8 ay sonra taxback için ssn numaram iade için yeterli olmuştu. SSN numaram varken ITIN almam gerekir mi yoksa SSN yeterli midir?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Ssn iniz geçerli oldugu sürece itin almaniza gerek yok.

   Hatta hazır Ssn iniz geçerli iken bir Amerikan şirketi kurmayi planlıyorsaniz LLC niz kurulduktan sonra aninda online olarak sirketiniz icin EIN numaranizi da edinebilirsiniz.

   Bol şanslar.

   Cevapla
 • Merhaba, W7 formunda pasaport yerine driver licence seçeneği var, bu şekilde neden olmuyor. Çoğu yer yeni tip ehliyetlerin artık uluslararası olduğunu söylüyor. Konu hakkında bilginiz var mı acaba, teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Itin başvurusunda pasaport bir gereklilik bunu irs nin koşullar sayfasinda da belirtiyorlar. Vatandaşlık durumunuz, abd ye giriş, çıkış ve vizeler gibi tum bilgileri kontrol ettikleri icin pasaport isteniyor.

   Cevapla
 • yazı için teşekkür ederim. Foreign status belgesi için türkiyedeki abd konsolosluğuna mı gitmemiz gerek? bir de normal olan pasaport türü umumi borda olan değil mi?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Evet konsolosluktan bu belgenin temin edilebileceği yazıyor muhtemelen konsoloslukta ABD vatandaşı olmadığınız için hemen bir çıktı gibi bir belge verirler diye düşünüyorum.

   Evet, standart Bordo pasaport (Umumi Pasaport) gerekmekte.

   Cevapla
 • Yazı için teşekkürler, pasaportu olmayanlar ITIN başvurusunda bulunamaz diye algıladım doğru mudur?

  Cevapla
  • Rica ederim, evet gerek ücretli aracı ile gerekse kendiniz başvurun her halükarda pasaport gerekli. Pasaport numarası w-7 formuna yazılıyor ve kendiniz başvurduğunuzda orijinali isteniyor. Araci kuruluş da dijital halini ister.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

80$ + Diğer Ücretler

Danışmanlık Hizmetimiz başladı. 

Amerika'da şirket kurulumlarında bizden danışmanlık alabilirsiniz.