ITIN Nedir? ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN daha önce bir çok kez duymuş olabilirsiniz fakat tam olarak ne işe yaradığı ve ITIN’in nasıl alınacağını hakkında pek fikriniz yoksa sizin için hazırladığımız geniş çaplı ITIN Numarası Almak makalesinden faydalanabilirsiniz.

ITIN Nedir?

ITIN, Individual Taxpayer Identification Number kısaltılmasıdır ve Amerika’da bireysel vergi kimlik numarası olarak kullanılan bir numaradır.  ABD’de bireysel vergi mükellefi olmak isteyen kişilere IRS tarafından sağlanan 9 haneli bir numara diyebiliriz.

ITIN Ne İçin Kullanılır?

IRS, (Gelir idaresi) bireylerin SSN yani sosyal güvenlik numarası olmaması durumunda ABD vergi yasalarına uyum sağlamaları için ITIN verir.  Bu numara, bireylerin göçmenlik durumuna bakılmaksızın hem ABD’de ikamet etmesi hem de etmemesi durumunda yabancıların bireysel olarak vergilerini ödeyebilmeleri amacıyla verilmektedir.

Yabancı bireyler, herhangi bir durumdan kaynaklı olarak vergi amacıyla IRS’ye dosyalama yapma durumunda kalabilir işte tam bu aşamada ITIN’e ihtiyaç vardır.

ITIN numarası federal vergilendirme dışında başka hiç bir amaca hizmet etmez. ITIN numarası genellikle EIN numarası ile karıştırılır fakat EIN ile ITIN birbirinden farklıdır.

ITIN Numarası İle Şunlar Yapılamaz

 • ABD’de çalışma yetkisi alma
 • ABD’de oturum hakkı kazanma
 • Sosyal Güvenlik avantajlarından faydalanma
 • Gelir vergisi kredileri almaya hak kazanma

ITIN yukarıdaki maddeler için kullanılamaz, ITIN numarasına sahip olunduğunda bu haklardan faydalanılacak anlamı yüklenemez.

ITIN Neden Gereklidir?

ABD’de deki şirketinizin federal vergi ödemesi yapma zorunluluğu varsa veya federal beyanname doldurmanız gerekiyorsa (muhasebe şirketi üzerinden) bir ITIN gereklidir.

Buna göre aşağıdaki tanımlardan biri sizi tarif ediyorsa ITIN gerekliliği var demektir.

 • ABD’de vergi beyannamesi vermesi gereken Ama ABD’de ikamet etmeyen bir yabancı
 • ABD’de belirli bir süre ikamet etmiş ve vergi beyannamesi verecek bir yabancı
 • Bir ABD vatandaşına bakmakla yükümlü olan kişiler (akrabalar)
 • ABD’de ikamet etmeyen bir vize sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişi veya eşi
 • Vergi beyanında bulunması gereken yabancı öğrenci, profesör veya araştırmacılar
 • ABD’de bir şirket sahibiyseniz ve yıl sonunda vergi beyanı yaptırtacaksanız
 • Paypal hesabı açma ve sorunsuz kullanma planınız varsa
 • Farklı bankalardan şirketiniz için hesap açma planınız varsa
 • Finans kuruluşlarından şirketiniz için kredi başvurusu yapma planınız carsa

ABD’de iş yapan ve E-ticaret ile uğraşan yabancıların, yabancı şirket sahiplerinin (LLC, Corp dahil) Ticari Paypal Hesabı açabilmeleri için ITIN gereklidir.

Stripe hesabı aşmak için ITIN’e gerek yoktur Stripe, hesap açılışı sırasında EIN istenir ve TC vatandaşlık numaranızı girerek Stripe hesabınızı açabiirsiniz.

ITIN Yenilenmesi Gerekiyor Mu?

Eğer 3 vergi sezonu boyunca ITIN numaranız üzerindne herhangi bir vergi beyanı yapmadıysanız ITIN numaranız pasig duruma düşer ve yenilenmesi gerekmektedir.

Bir ABD vergi beyannamesinde süresi dolmuş bir ITIN kullanılması, beyanın zamanında yapıldığını sayar fakat herhangi bir geri iade söz konusu olmayacaktır. Bu da size gelecekte yasal sıkıntılar yaşatabilir.

ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN için bir vergi beyanında bulunmanız gerektiğinde beyan formu ile birlikte veya beyanda bulunmaksızın istediğiniz zaman başvuru yapabiliyorsunuz. Yani herhangi bir zamanı veya sezonu yoktur.

Bir ITIN numarasına ihtiyacınız olduğunda W-7 formu doldurularak, gerçek bir pasaport belgesi  ve yabancılığınızı kanıtlayan belge (foreign status document) (Konsolosluktan alınabiliyor) ile birlikte bu formu IRS ye postalayabilirsiniz.

Yabancılığınızı kanıtlamaksızın direk olarak yaptığınız başvurular reddedilir. ABD konsoloslukları en erken 5-6 aya (2022 Ekim itibariyle teyit edildi) randevu verdiği için bu belgeyi almak oldukça güçtür.

Bir ITIN almak için kimliğinizin gerçekten size ait olduğunu kanıtlamak amacıyla IRS’ye geçerlilik süresi dolmamış pasaportunuzun gerçeğini göndermeniz gerekmektedir. (Eğer yetkili bir kabul acentesi ile başvuru yaparsanız pasaportun orijinalini göndermeniz gerekmez)

Daha önceleri W-7 formunu doldurup IRS’ye pasaportun noter onaylı kopyası gönderildiğinde kabul ediliyordu fakat artık kabul görmemektedir.

Bunun yanında konsolosluktan alacağınız yabancı olduğunuza dair belgeyi de aynı posta zarfına iliştirmeniz, W7 formunu doğru doldurmanız gerekiyor.

Fakat son dönemde yapılan bireysel başvuruların tümü reddedildiği için ITIN alma amacıyla yetkili bir acente kullanmak elzemdir.

Nasıl Başvurulur?

IRS den ITIN alabilmek için 3 adet başvuru seçeneği bulunuyor bu seçenekleri madde madde değerlendirelim.

ITIN Başvuru Seçenek 1 (Bir çok başvuru gerekçesiz reddedildi)

Doldurulmuş bir W-7 formu, süresi dolmamış bir pasaportun gerçeği, konsolosluktan alabileceğiniz yabancı olduğunuza dair bir belge. Bunların tümünü aşağıdaki adrese postalayabilirsiniz.

Internal Revenue Service
Austin Service Center
ITIN Operation
P.O. Box 149342
Austin, TX 78714-9342

Bu posta adresine (express posta desteklenir) tüm belgeleri göndermeniz gerekiyor.

Başvuru sırasında gönderdiğiniz pasaport dahil tüm orijinal belgeler size 60 gün içinde iade edilecek. IRS, ITIN başvurunuzun işleme alınmasını takiben belgelerin W-7 formundaki adrese geri iade edileceğini bildirmektedir. Gönderim sırasında ekstra bir iade zarfına gerek yoktur deniliyor.  Eğer belgeler 60 gün içinde tarafınıza ulaşmazsa IRS içindeki ITIN operasyon merkezine telefon yolu ile sorgulama yapabilirsiniz.

ITIN Başvuru Seçenek 2

Yukarıdaki seçenek ücretsiz ve kendi çabalarınızla uygulayabileceğiniz sadece bir postalama ücretine mal olan bir yöntem. Bu ilk yöntemle bir çok takipçimiz ITIN almayı denedi fakat gelen bilgileri göre tümü gerekçesiz reddedildi.

Fakat bu ITIN temini için IRS nin yetkilendirdiği kuruluşlar da bulunuyor.

Kendiniz bu süreci işletmek istemezseniz ücretli olarak aracı firma kullanabilirsiniz. Avantajı daha hızlı olması ve pasaportun gerçeğini ABD’ye postalama sorumluluğunun olmamasıdır.

12 haftalık bir süreç olan  ITIN ataması sabırlı bir şekilde beklenerek yetkili agent’lar tarafından başarıya ulaşıyor.

IRS’ e yetkili bir agent ile ITIN başvurusu yapmak için bizden ITIN Numarası Sipariş edebilirsiniz.

ITIN Başvuru Seçenek 3

IRS den randevu alarak ABD’yi ziyaret ettiğiniz bir zamanda ITIN’i şahsen de alabilirsiniz. Bu sayede yabancı durum kanıt belgesi (foreign status document) ve pasaport teslim etme gibi durumlara gerek kalmayacaktır. IRS bu yolla aldığı başvuruyu ITIN sonuçlandığında belirttiğiniz posta adresine gönderecektir.

ITIN İçin W-7 Formu Nasıl Doldurulur

Formu doldurmak için IRS nin çok kapsamlı dokümanları bulunuyor. Öncelikle PDF formatındaki W-7 Formunun son haline bu linkten ulaşabilirsiniz. (Zaman zaman güncellenmesine karşın bu sayfadan versiyon kontrolü yapabilirsiniz)

Formun nasıl doldurulacağına dair geniş kapsamlı dokümana bu linkten ulaşabilirsiniz.

ITIN Ne Zaman Gelir?

Normal şartlarda belgeler doğru ve tüm gereklilikler eksiksiz olduğunda yetkili agent üzerinden yapılan başvurular ortalama 12 hafta içinde sonuçlanıyor.

Ulaşabileceğim Bir Destek Numarası Var Mı?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz 800-829-1040 veya Amerika Birleşik Devletleri dışındaysanız 267-941-1000 (ücretli bir hattır)  IRS’yi arayabilirsiniz.

Eğer Paypal hesabı açacaksanız  uzun vade kullanım için bir ITIN e ihtiyacınız var demektir. ITIN, 12 haftalık bir süreç olduğu için bir an evvel başvuru yapmanız gerekiyor.  Paypal için ITIN numarasının yanında ABD lokasyonlu IP adresine sahip bir sanal bilgisayar da gereklidir.

Bizden ITIN Hizmeti Alabilir Misiniz?

ITIN hizmetimiz başlamıştır. Sizi, karmaşık formlar ve prosedürlerle uğraştırmadan ITIN numaranızı alabiliriz.

Diğer hizmetlerimizde olduğu gibi ITIN hizmetimizde de oldukça ekonomik bir plan oluşturmaya çalıştık. ITIN alma sürecinde aynı dili konuşabileceğiniz ve destek anlamında sorun yaşamayacağınız ekibimiz size hizmet sunacak.

Eğer bir LLC şirket sahibiyseniz, EIN numaranız (Onay mektubu ile birlikte) geldiyse ve güncel bir pasaportunuz varsa hemen online olarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

ITIN Neden gerekli?

 • ABD’de yıllık verginizi ödeyecekseniz
 • Pasypal business hesabınızı sorunsuz kullanmak isterseniz
 • Amazon, Walmart, Etsy, Ebay ve benzeri tüm platformlara sorunsuz hesap aktivasyonu yapmak isterseniz
 • Alternatif ABD bankalarına hesap açmak istiyorsanız
 • ABD’deki finans kuruluşlarına ve hisse senedi alışverişi yapabileceğiniz platformlara hesap açma planınız varsa
 • Gelecekte şirketinizin kredi notunu yükseltmek isterseniz
 • Vize alma planlarınız varsa (ITIN, ticari geçmişinizin kaydını tutar)

ITIN işinizi oldukça kolaylaştırır.

Başvuru ile ilgili gereksinimler ve fiyat bilgisi için ITIN sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

59 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba

  ITIN konusuyla ilgili bazı netleşmesi gereken bilgiler var. EIN de ITIN de vergi dairesinin verdiği vergi numaralarıdır. Dijitleri dahi aynıdır. Biri yabancı bireyler için, biri ise yerli yabancı tüm şirketler içindir. İkisi de aynı amaca, vergi beyannamesi verilmesine yarıyor. Ancak burada yayınlanan bilgilerde bir karmaşa var gibi, sanki ITIN her durumda gerekliymiş gibi anladım, bunun aydınlatılmasını rica ediyorum. Benim öğrendiğim bilgiler şöyle;

  ABD vatandaşı olmayıp, ABD’de, uzaktan ya da orada bulunduğunuz süre zarfında “bireysel” olarak bir gelir elde ediyorsanız gelir vergisi beyan etmek zorundasınız, eğer bu geliri ABD’ye beyan etmek istiyorsanız ITIN almak zorundasınız, bu kesin. Örneğin uzaktan yazılım hizmeti veriyorsunuz ya da “bireysel” olarak (şirket olarak değil) e-ticaret yapıyorsanız birçok platform sizden ITIN ister. Çünkü IRS onlardan istemektedir. Mesela ABD’de fiziken çalışan bir yabancı olarak ITIN almak zorundasınız, aksi halde sizi işe almazlar, çünkü size resmi maaş ödeyemezler. Bu Türkiye’de de böyle. Bireylerin vergi nosu aynı zamanda TC nosu. Türkiye’deki yabancılar da çalışma izni aldıklarında vergi dairesinden benzer no almaktalar. Sistem aynı.

  Ancak yine yabancı olup, yani ABD vatandaşı olmadan tek ortaklı LLC şirketiniz varsa, verginizi ITIN no ile değil şirketin vergi nosu EIN ile beyan edersiniz. Tek ortaklı LLC’ler zaten IRS tarafından Türkiye’deki şahıs şirketleri gibi kabul edilir. Dolayısıyla şahıs şirketinizin gelir gideri muhasebeleştirilir ve kar üzerinden verginiz EIN numarası ile beyan edilir ve ödenir. Vergi sonrası elinize geçen vergisi ödenmiş kar payıdır. Bunun üstüne ya da ayrıca ITIN gerekli değildir.

  Özetle ITIN bireysel kazançlar için gereklidir. Yani uzaktan bir hizmet veriyorsanız, ya da ABD’de fiziken çalışıyorsanız gelir verginizi ABD’ye ödemek için ITIN almak zorundasınız. Tek ortaklı LLC bir şirket olup, geliriniz sadece bu şirket üzerindense, yani başka gelir durumlarınız yoksa EIN yeterlidir. Ancak şirket haricinde bireysel olarak da ABD’de iş yapıyorsanız işte o zaman ITIN de almak zorundasınız. Mesela, LLC şirketiniz var, bir yandan buradan gelir elde ediyorsunuz, bir yandan da bireysel olarak, şirketten bağımsız olarak emlak alıp satıyorsunuz, ya da hisse alıp satmak istiyorsunuz, işte o zaman şirket harici olarak da vergi beyanı verebilmeniz için ayrıca ITIN’e de ihtiyacınız olacaktır.

  Bildiklerim bunlar. Lütfen teyit ediniz. Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   29 Mayıs 2024

   Ein, sirketin federal vergi kimlik numarasidir.

   Itin bireysel vergi kimlik numarasıdir. Abd vatandaşı olmayan ve vergi beyani yapmasi gereken kişilerin ihtiyacı olur. Ein ile vergi beyani yapilamaz sadece form 5472-1120 beyan edilirken ein gereklidir itin gerekli degildir. Llc sirketler ile diger tum vergi beyan surecleride itin numarasi gerekir

   Cevapla
   • Nazmi Bey merhaba, LLC şirketler EIN ile vergi beyanı yapmaktadırlar. ITIN neden gerekli oluyor? Yukarıdaki durumları açıkladım, LLC şirketiler için de sanki her durumda ITIN gerekliymiş gibi cevap vermişsiniz. Halbuki böyle bir durum olmadığını biliyorum. Yukarıdaki açıkladığım durumlara göre ITIN’in neden gerekli olduğunu biraz daha net şekilde açıklarmısınız lütfen.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     31 Mayıs 2024

     Merhaba,
     LLC statüsünde vergilendirmeyi seçen şirketlerin EIN ile vergi beyanı yapmaları konusundaki bilgiyi nereden aldınız? Bunun için bir IRS kaynağı iletirseniz birlikte okuyup konuyu değerlendirelim.

     Kaynaklara göre LLC ler şirket olarak verilendirilmeyi özel olarak seçmedikleri ve IRS e bunu bildirmedikleri sürece (şirket olarak verilendirme seçilirse çifte vergilendirme oluştuğu için hem şirket sahibi hem de şirket ayrı ayrı vergi beyan eder bu mantıksız olduğundan küçük yabancı işletmeler tercih etmez) LLC sahip/sahipleri gelir elde etmiş olur vergisini LLC üyesi / üyeleri öder. Bu senaryoda LLC gelirleri direk LLC sahiplerine işlenir ve şirket vergisini öderken yabancı ise sahibinin ITIN numarası vatandaş ise SSN ile geri öder.

     Bunu biz söylemiyoruz IRS söylüyor lütfen okuyunuz kendi kendimize mevzuat oluşturma gibi bir durumumuz yok.
     https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/single-member-limited-liability-companies

     Ayrıca ITIN ve EIN in ne olduğu zaten IRS belgelerinde de açıkça belirtiliyor, yorum olarak aynı metinleri yazmaya pek gerek yok. Bizde IRS kaynaklarını referans alarak bu içerikleri derliyoruz sizde okuyabilirsiniz.

     Eğer 1040-NR ile ABD kaynaklı LLC geliri beyan edilmeyecek ise bu, form 5472-1120 ile beyan edilir bunun için EIN yeterli fakat 1040-NR ile beyan edilirken (ABB kaynaklı yabancı sahipli tek üyeli LLC geliri) kesinlikle ITIN numarası gerekir.

     Umarız yardımcı olmuştur

     Cevapla
 • Ayhan K.
  3 Ocak 2023

  ITIN başvurusu yapan arkadaşımız var mı süreç nasıl ilerledi yardımcı olabilir mi? Daha ayrıntılı bir mesaj yazmıştım ancak Startupsole sanırım uygun görmedi yorumumu.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   3 Ocak 2023

   Merhaba, Diğer yorumunuzda yayınlandı uygunsuz bir durum yok sorunuzu aşağıda yanıtlamaya çalıştık.

   Hem itin başvurusu hem de vergi beyanı vereceğiniz için bir muhasebe uzmanı ile konuşmanızda fayda var.

   Aşağıdaki linkten bir randevu oluşturun bizim anlaşmalı iş ortağımız olan ABD de Türk muhasebe şirketidir.

   https://turkotaxacc-1.hubspotpagebuilder.com/startupsole

   Sorularınızı yöneltip hizmet alabilirisiniz

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
 • Ayhan K.
  3 Ocak 2023

  Arkadaşlar, 2022 vergi beyanı için ITIN hizmeti dahil olarak önerebileceğiniz muhasebe bürosu var mı? Ben net bir rakam bulamadım internette, bir de tecrübeli olan arkadaşların yorumları çok önemli olduğundan yanlış bir ödeme de yapmak istemem, baya masraflı sonuçta. Bazı sorularım var, ITIN vergi beyanı verirken mecburi mi? Kendim geçen yıl boyunca gelir gider kaydı tuttum, zaten Amazon.com dan satışlar yapıldığı için çok özellikli bir durum yok gibi, yine de ITIN dahil hizmet veren bir muhasebe bürosu mu önerirsiniz yoksa kendi beyanımı kendim versem ama ITIN numarası başvurusu için startupsole hizmeti mi satın alsam?

  Cevapla
 • Şirketin faaliyetinin ilk yılında özelikle çok fazla maliyet oluyor, ben 2023 Şubat ayından önce şirketi kurmuş olmayı hedefliyorum fakat ITIN için bütçe ayıracak durumda değiliz geçici bir ITIN beyan için iş görür mü ve ücretleri ne olabilir acaba ?
  Hocam ayrıca 2023 de kurulan LLC için 2023 beyan gerekli midir ?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • 2023 yılında kurulan ve EIN ataması 2023 yılında gerçekleşen bir LLC nin beyanı 2024 Nisan ayına kadar verilmelidir. O yıl içindeki faaliyetler gelir ve giderler beyan ediliyor.
   Geçici itin bazı muhasebe şirketleri veriyor bazıları ise beyan aşamasında kalıcı itin de alabiliyor.

   http://turkotaxacc-1.hubspotpagebuilder.com/startupsole Turkotax ile konuyu görüşüp yıl sonu beyanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
   • Muhammed bey gerçekten müteşekkirim bugün sorduğum tüm sorulara bizzat cevap verdiniz, son olarak bir sorum daha olacaktı müsaadenizle; estimated taxes LLC’ler için geçerli mi, IRS’in yıllık vergi tahsilatını 4’e bölerek 3 ayda bir tahsil etme sistemine single/multi member LLC dahil mi ?
    Var olun

    Cevapla
    • Rica edrim. Estimated LLC nedir? Tam anlayamadım kusura bakmayın. Single member ve multi member LLC harici başka LLC var mi?

     Cevapla
     • IRS’in vergi tahsilat sistemi payment estimated taxes, IRS vergilerini daha hızlı tahsil etmek için yılı 4’e bölüp her dilimde ödeme talep ediyor, LLC türü değil sormak istediğim şu; bu sisteme LLC’ler de dahil mi yoksa LLC’ler sadece yılda bir mi beyan verip vergi öder

      Cevapla
      • Yüksek volümlü ticaret yapan işletmeler için geçerli bir durum muhtemelen. Örneğin yılda 2,3 M USD ciro yapan binlerce checkout olan işletmeler. Durumunuzu bilmediğimiz için bu tip bir beyan size uygun mu yorum yapmak zor. Daha önce de belirttiğim gibi muhasebesel işlemler çok fazla varyasyon içerdiği için işletme özelinde bir müşavire durumu anlatmak gerekir.

       Fakat çok fazla yıllık ciroya sahip bir işletmeniz yoksa bu tip beyan türlerini kafanıza takmanıza gerek yok yılsonu tüm gelir giderleri kategorize ederek (bir muhasebe yazılımı bunu otomatikleştirir) müşavirinize teslim edin beyanınızı yapsın.

       Cevapla
       • Özetle yılda en az bir defa beyan yapma zorunluluğumuz var bunun dışında durum özelinde değerlendirilir
        Çok teşekkürler hocam sağlıcakla kalın, başarılar diliyorum

 • Ayhan K.
  9 Ekim 2022

  Merhaba,
  Yıllık beyan verirken ITIN nosu gerekli diye bazı yazılar okudum. Erken dönemde olsa dahi bu numaranın gelecek adına da yararlı olduğunu düşünüyorum. Forumda öğrendiğim kadarıyla ücretler $250-$500 ve Türkiye de bulunan yetkili başvuru merkezine sorduğumda benden $500 istedi. Daha uygun fiyatlara güvenilir bir yer var mı ya da doğrudan IRS Texas adresine posta ile istenilen evrakları gönderip de ITIN alan arkadaşımız var mı acaba? Doğrudan başvuru mu aracılı başvurumu daha mantıklı olur? Bilgiler için teşekkürler.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   9 Ekim 2022

   Yillik beyan verirken musavirinize söylerseniz beyan sırasında gecici itin ataması yapmak amaciyla beraberinde bir form daha beyana ekliyorlar. Böylece o itin ile irs web sitesinden verginizi sorgulayabiliyorsunuz.
   Cogu müşavir bunu yapıyor fakat erkenden davranip kalıcı bir ITIN numaram olsun, gelecekte de ABD sicilime olumlu anlamda faydası olsun derseniz o da mantıklı olabilir.

   Direk kendiniz başvuru gönderirseniz pasaportun gerçeğini zarfa eklemeli ve ayrica (onemli nokta) ABD konsolosluğundan yabanci statünuzu teyit eden bir yazi da almaniz gerekiyor.

   Bunlar olmadan gonderirseniz başvurunuz başarılı olmayacaktır. Geçmişte bir cok kez denendi olumsuz sonuçlandı.

   Konsolosluklardan randevu almak büyük sorun genelde cok uzun takvimlerden bahsediliyor ama yine de arayip şansınızı deneyebilirsiniz.

   Geriye onaylı bir acente üzerinden hizmet almak kalıyor pasaport fotokopisi ile direk kendileri başvuru yaptiklarinda itin uygulamanız 12 hafta içinde sonuçlanır.

   350 usd civarında hizmet veren yerler var biraz araştırmak yeterli olur. Burada köklü firmaları tercih edin aracinin da aracisi oluyor bazen onlardan hizmet almak mantıklı degil. Irs web sitesinden araci acenteyi sorgulayın hizmet almadan evvel.

   Cevapla
 • Şirket kurulumu ein itin banka hesabı vs bütün işlemleri hızlı yapan bir aracı kuruluş önerebilirmisiniz. Özellikle itin önemli benim için.

  Cevapla
  • Merhaba,

   +18598008856 WhatsApp hattimizdan ulaşın isterseniz. ABD deki registered agent şirketleri ITIN sağlamaz farkli çözümler uretebiliriz.

   Sirket kurulumu ve EIN kısmı basit ITIN tarafı için sirket kurulduktan sonra sizi bir iş ortağımıza yonlendiririz.

   Fakat bu işler hızlı olmuyor ne yazikki hepsi bur süreç. EIN, 2-4 hafta sonrasına ITIN süreci başlıyor 8-10 hafta bilginiz olsun.

   Cevapla
 • Merhaba,
  Bu site sayesinde Abd de şirketimi kurdum ve EIN numaramda geldi.Şimdi ITIN Numarası için türkiyedeki aracı olan http://xxxcom/ sitesinden hizmet aldım. Benden istedikleri evraklar:

  – Pasaport (güncel ve renkli taranmış – ekte örnek bulabilirsiniz)
  – Vergi beyannamesi formu (US Federal Tax Return – Form 1040NR)
  – Güncel ABD Vizesi (Mevcutsa)
  – Şirket belgesi ve EIN belgesi
  Burada istedikleri evraktan benim anlamadım Form 1040NR. Eylül 2021 de kurdum şirketi ve abd için hiş bir satış yapmadım. Aralık ayı sonunda da vergi beyannamesi vererek ITIN numaramı almak istiyorum. Acaba Form 1040NR doldur malımıyım. Eğer durdurmamda bir sakinca yok ise bu forum nasıl doldurulur. Bunun hakkından bir rehber yazınız var mı?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba bu konuyu hizmet aldığınız yere sordunuz mu?

   Cevapla
   • Forum Hakkında birşey sormadım yeni yazmışlar bana bu evrakları gönderin diye.

    Cevapla
    • 1040 NR, yabancılar icin vergi beyan formu onlara henüz vergi beyaninizin olmadığını form doldurulmadigini ve sirketi yeni kurduğunuzu soyleyin. O form olmadan da itin alabilirler.

     Cevapla
 • Merhaba. Başka bir postunuzda Paypal için itin gerekli olmadıgını belirtmişsiniz. Şuan kafam karıştı ayrıntı verebilirmisiniz veya post güncel değilmi

  Cevapla
 • Bir yaş kısıtlaması var mı? 17 yaşındayım ve internet üzerinden bağımsız olarak satış yapmak istiyorum.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Ne için soruyorsunuz? Yorumunuzu Itin numarası ile ilgili konunun altina yapmışsınız. Şirket kurulumu için ise 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerek çünkü bir cok platforma hesap açılması gerekiyor ve bunlar için kimlik gerekiyor. Yaş sorunu yüzünden muhtemelen sorun yaşarsınız.

   İmkanınız varsa 18 Yaş üstü bir tanıdığınızın üzerinden işlemleri tamamlayin.

   Cevapla
  • Udemy için soruyorsan emin değilim. Udemy destek ekibine bu konuda yazmanı tavsiye ederim. Çünkü başta kimliğini onaylamaları gerekiyor. Kimliğinde 17 yaşında olduğun belli olacağından sıkıntı çıkıp çıkmayacağını öğrenmen gerekiyor. Bunun içinde en en iyi cevabı destek ekibine yazarak ulaşabilirsin.
   Yardımcı olması için buradan yazabilirsin. 1-2 günde cevap gelir.
   Şimdiden başarılar.

   https://support.udemy.com/hc/tr/requests/new?type=instructor

   Cevapla
 • Merhaba, nasılsınız umarım iyisinizdir.
  Ben udemy’den az da olsa gelir elde etmeye başladım ve irs benden gelir stopajı kesiyor bunun olmaması içinde itin numarasına sahip olmam gerekiyor.
  Başvuru yapmak istiyorum ama vergi dönemi geçtiği için şu an başvuru yapmadan önce yapılması gereken bir şey var mı emin değilim.
  Bu arada şu an için şirket kurmayacağım ama ilerde kurmayı planlıyorum ve itin başvurusu için şirketin gerekli olmadığını da biliyorum.
  Yukarda ki soru dışında aklıma bir soru daha takılıyor, eyalet vergisi vermem gerekiyor mu? Fiziken Amerikada yaşamadığım için ödemem diye düşünüyorum ama yine de sormak istedim.
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar cok iyiyiz teşekkürler.

   Itin icin herhangi bir zamani beklemenize, önceden bir sey yapmanıza gerek yok istediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Itin sahibi olsanız bile itin no yu herhangi bir yere vermediğiniz sürece vergi bakımından bir yere bağıniz olmaz. Bu arada sonuçlanması oldukça uzun sürüyor bilginiz olsun.

   Eyalet vergisi odeyeceginizi sanmam zaten bir şirket sahibi değilsiniz diğer bireysel vergiler hakkındaki detaylar için bir profesyonele danışmanizi oneririm. Bol şanslar.

   Cevapla
   • Cevabınız için çok teşekkür ederim. itin başvurusu için gerekli olan w-7 formunun vergi beyannamesi ile birlikte veriliyor diye biliyordum yanlış biliyormuşum sanırım. Şu an 2020 yılı için bir vergi sorumluluğum yok ama temmuz 2021 de yani bi kaç ay önce gelir elde etmeye başladığım için bu yıl sorumluluğum var.
    O zaman yeni vergi döneminde 2021 için vergi ödeyeceğimden şu an vergi ödeme sorumluluğum olmadığından sadece w-7 formunu doldurup yabancı statümü de kanıtladığım, 2 belge ile başvuru yapabileceğim değil mi? Doğru mu anlamışım?

    Cevapla
    • Itin başvurusu vergi beyan ederken ve sadece itin alma amaciyla yapılabiliyor. Sahip olmak için vergi beyan etmeye gerek yok. Siz başvuruyu kendiniz yapmak yerine bir yetkili acente kullanın isterseniz çünkü sonuclanmasi uzun sürdüğü icin yapacağınız bir hata zaman kaybina neden olur.

     Vergi beyan etmeden sadece itin sahibi olma amacıyla başvuru yapan yetkili aracılar var fiyatlar 250 -500 $ arasi değişiyor. Bir kac yerden fiyat alip bir aracı kullanmanizi tavsiye ederim.

     Cevapla
 • ITIN numarası tek seferlik alınan bir numara mı, yoksa belli aralıklarla yenilenmesi gerekiyor mu?

  Cevapla
  • Irs belirli araliklarda (3 yil gibi) yenileme isteyebiliyor. Bazen belirli numaraların yenilenmesi gerekebiliyor, bazen de belirli yıllarda alinan itinler. Bunu en sağlıklı şekilde irs portalindan takip edebilirsiniz.

   Translate:

   ITIN’niz, 2021’de vergi beyannamesi vermeden önce sona erebilir. Son üç yılda en az bir kez federal vergi beyannamesinde kullanılmayan tüm ITIN’lerin süresi 31 Aralık 2020’de sona erecektir. Ayrıca, 2013’ten önce verilmiş tüm ITIN’lerin orta hanesi 88 (Örnek: (9XX-88-XXXX) yıl sonunda sona erecektir. Orta hanesi 90, 91, 92, 94, 95, 96, 97, 98 veya 99 olan, 2013’ten önce atanmış ve henüz atanmamış olanlar yenilendi, ayrıca bu yılın sonunda süresi dolacak.

   Kaynak: https://www.irs.gov/individuals/individual-taxpayer-identification-number

   Cevapla
 • Merhabalar,

  Amerikada LLC şirketi kurdum 15.09.2021 tarihinde. Şirketi kurarken EIN numarası için de başvurmuştum, numaramı bekliyorum. Amazonda satışa yılbaşından sonra başlamayı düşünüyorum. Şirketin 2021 yılında satış yapmadığı için vergi beyanını sıfır olarak beyan edeceğim. Bu nedenle ITIN numarası istenecek mi, yoksa hiç satış olmadığından dolayı EIN yeterli mi?

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Şirketiniz uzerinden bir islem olmadığı icin şahsınıza bir gelir çıkmaz ise muhtemelen gelecek yil sadece form 5472 dosyalamaniz yeterli olacaktir bunun icin muhasebeciniz sizden itin istemez, ein yeterli olur.

   Cevapla
 • ITIN numarası ile Doordash vs gibi uygulamalara kayıt olunur mu

  Cevapla
 • Merhaba

  Benim LLC şirketim kuruldu EIN number ım var banka hesapları açıldı, ITIN Numarası gerekli mi gene de yıl sonunda vergi öderken ?

  Cevapla
  • Eğer ABD içi sakinlere satış yapıyorsanız limitleri aştığınız durumda vergi durumu oluşabilir. Bu aşamada muhasebeciniz federal vergileri öderken sizden ITIN isteyebilir. Şu an gerek yok fakat gelecekte yaptığınız işe göre bir ITIN almakta fayda var.

   Cevapla
   • Merhaba

    Sadece kanadaya satış yapıyorum şuan için Amerika içi herhangi bir satışım yok amerikadan sadece ürün satın alıyorum. bu durumda şuan aciliyeti olan birşey değil o zaman

    Cevapla
    • Evet kisa vadede gerek olmayabilir ama vergi hesabı yapıldıktan sonra LLC nin bireysel olarak vergilendirilmesi durumu olduğu icin birey itin ile o vergiyi beyan edebiliyor. O aşamada muhasebeciniz isteyebilir fakat bireyin itini yoksa firmalar vergi beyan edrken itin başvurusununda yapıyor. Ücreti karşılığında tabi.

     Cevapla
 • ITIN numarası olmadan sadece ein numarası varken satışa başlayabilirmiyiz acaba birde ıtın şirket kurmak için gerçekten gereklimi ben inc authorityde şirket kurma aşamasındayım ein hizmeti veriyorlar ancak ıtın vermiyorlar galiba buda zorunlu değil demek olmuyormu?

  Cevapla
  • Sadece ein ile satışa başlayabilirsiniz itin hizmetine su an gerek yok incauthority veya diger acenteler itin saglamiyor.

   Cevapla
 • itin numarası almak şirket için gereklimi sadece ein alsak olmazmı?çünkü inc authorityde şirket kurma aşamasındayımda onlar itin numarası diye hizmet sağlamıyorlar galiba ama ein sağlıyorlar bu durumda şart değilmi acaba?

  Cevapla
  • Şirketin faal olabilmesi icin EIN almaniz gerekli. Itin paypal hesabi acarken ve bireysel olarak vergi oderken gereklidir. Su aşamada itin almaniz gerekmiyor, EIN yeterli. Incauthority itin saglamaz zaten gereği de yok şuanda.

   Bu arada İncauthority yerine incfile ile de şirket kurabilirsiniz. Incfile cok hizli ve kaliteli hizmet veriyor ayrica sirket kurarken ekstra ücret odeyip ein no yu da almalarını talep edebilirsiniz siparis aşamasında.

   Cevapla
   • peki amazonda satışa başladık diyelim ein numarasınıda verdik vergi ödicez o zaman ıtın lazımmı yani itin olmadan vergi verebilirmiyim birkaç ayda olsa yada ilk aylarda ein numaramı amazona vermiş olmama rağmen vergi vermesem sorun olurmu amerikanın yıllık vergi ödemek için kazanılması gereken miktarı geçmediysem? bu arada cevaplarınız için çok teşekkürler

    Cevapla
    • Verginizi beyan ederken muhasebeciniz itin numarasi isteyebilir fakat vergi dönemi genelde yil sonunda ve beyan yil sonunda yapılıyor. Sirketi kurar kurmaz ertesi gün vergi odemiyorsunuz bu durumda hemen itin gerekmiyor. Sirketi kurup ein aldiktan sonra faaliyetlerinize baslarsiniz o sirada diğer yandan itin başvurusunda bulunursunuz. O zamana kadar vaktiniz kalir yine de itin almak için.

     Cevapla
 • abdulkadir
  26 Temmuz 2021

  Peki paypal hesabı açtığımızda fatura ile doğrulamayı nasıl geçeriz godaddy üzerinden alınacak bir fatura geçerli olurmu

  Cevapla
  • Fatura ile doğrulama domain adı ile olmuyor. Elektrik, doğalgaz gibi bir fatura lazım şirket adresine kayıtlı paypal’ın dokümanlarında gereksinimler yazıyor bakabilirsiniz.

   Cevapla
  • Ben turist olarak Amerika ya geleceğim. Banka işlerim olacak bunun için Şirket kurmadan ITIN veya EIN alabilirmiyim. Cvp için şimdiden teşekkür ederim

   Cevapla
 • Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben 2009 yılında Work and Travel programı ile Amerika’ya gidip çalışmıştım. O yıllarda bana verilen SSN numaramı https://www.ssn-verify.com/ sitesinden check ettim hala valid statüsünde. Programdan 8 ay sonra taxback için ssn numaram iade için yeterli olmuştu. SSN numaram varken ITIN almam gerekir mi yoksa SSN yeterli midir?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Ssn iniz geçerli oldugu sürece itin almaniza gerek yok.

   Hatta hazır Ssn iniz geçerli iken bir Amerikan şirketi kurmayi planlıyorsaniz LLC niz kurulduktan sonra aninda online olarak sirketiniz icin EIN numaranizi da edinebilirsiniz.

   Bol şanslar.

   Cevapla
 • Merhaba, W7 formunda pasaport yerine driver licence seçeneği var, bu şekilde neden olmuyor. Çoğu yer yeni tip ehliyetlerin artık uluslararası olduğunu söylüyor. Konu hakkında bilginiz var mı acaba, teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Itin başvurusunda pasaport bir gereklilik bunu irs nin koşullar sayfasinda da belirtiyorlar. Vatandaşlık durumunuz, abd ye giriş, çıkış ve vizeler gibi tum bilgileri kontrol ettikleri icin pasaport isteniyor.

   Cevapla
 • yazı için teşekkür ederim. Foreign status belgesi için türkiyedeki abd konsolosluğuna mı gitmemiz gerek? bir de normal olan pasaport türü umumi borda olan değil mi?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Evet konsolosluktan bu belgenin temin edilebileceği yazıyor muhtemelen konsoloslukta ABD vatandaşı olmadığınız için hemen bir çıktı gibi bir belge verirler diye düşünüyorum.

   Evet, standart Bordo pasaport (Umumi Pasaport) gerekmekte.

   Cevapla
 • Abdullah
  12 Nisan 2021

  Yazı için teşekkürler, pasaportu olmayanlar ITIN başvurusunda bulunamaz diye algıladım doğru mudur?

  Cevapla
  • Rica ederim, evet gerek ücretli aracı ile gerekse kendiniz başvurun her halükarda pasaport gerekli. Pasaport numarası w-7 formuna yazılıyor ve kendiniz başvurduğunuzda orijinali isteniyor. Araci kuruluş da dijital halini ister.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.