EIN Hızlandırma Servislerine Dikkat

Bu rehberde hızlı EIN alma, EIN hızlandırma ve Express EIN hizmetleri sunan aracılarla ilgili dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Şirket Kurduktan Sonra EIN Numarası Atamasını Hızlandırabilir Miyim?

Bilindiği gibi LLC şirketlerin EIN atamaları IRS tarafından gerçekleştiriliyor. Bu atama sürecini hızlandırma gibi bir ek opsiyon kesinlikle bulunmamaktadır. Eğer SSN veya ITIN numaranız varsa hızlı EIN alabilirsiniz fakat yoksa hızlandırma şansınız bulunmuyor.

Pandemi dönemindeki yoğunluk sebebi ile IRS, bir dönem telefonla hızlı EIN ataması yapmıştı fakat artık bu mümkün değil.

Hızlı EIN, aynı gün EIN, Express EIN gibi kampanyalar yapan yurt dışı-yurt içi aracılar ve freelancer sitelerindeki ilanlara veya hizmetlere güvenmeden önce iki kez düşünün. Bunun da sebebini ve nasıl hızlı EIN aldıklarını yazının devamında açıklayacağız.

Hangi Yollarla EIN Başvurusu Yapabilirsiniz?

LLC şirketiniz kurulduktan sonra iki yolla EIN alabilirsiniz.

1: SSN veya ITIN numaranız varsa IRS’in web sitesinden 5 dakikada online olarak EIN alabilirsiniz

2: İlk maddedeki gereksinimleri karşılayamıyorsanız geriye kalan tek seçenek olan Fax yolu ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

SSN, ABD vatandaşlarına, vize ile oturum alanlara, geçici vize alanlara veya Greencard sahiplerine atanmaktadır. Bu gereksinimlerden birini karşılıyorsanız zaten SSN’iniz vardır. Ya da geçmişte herhangi bir sebeple ITIN numarası aldıysanız yine online olarak bu numara ile EIN alabilirsiniz.

Eğer bir SSN veya ITIN numarası sahibiyseniz şirketinizi kurar kurmaz IRS Online EIN Application sayfasından başvurunuzu yaparak 5 dakikada şirketiniz için EIN alabilmeniz mümkün.

SSN veya ITIN sahibi değilseniz geriye tek seçenek olan Fax yolu ile başvuru yapmak kalıyor. En doğru ve garanti yöntem budur.

Bunun için SS4 adı verilen bir form doldurup, formun devamına şirket kurulum belgenizi de ekleyerek IRS’e fax gönderip başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Bu hizmet tamamen ücretsizdir.

Bu yolla yapılan başvurulara yanıt süreleri dönemsel olarak değişiyor.

Bazen 2 haftada EIN atanırken bazı dönemlerde 4-5 haftayı bulabiliyor. Ama hiç bir başvuru sonuçsuz kalmıyor.

Eğer şirketinizi bizim referansımızla kurarsanız EIN başvurunuzu zaten ücretsiz olarak doğal yollarla resmi olarak adınıza yapıyoruz. Detaylar için bu bilgilendirme yazısına bakabilirsiniz.

Hızlı EIN İçin Başkasının SSN veya ITIN Numarasını Kullanmak

IRS yönetmelikleri açıktır ve yetkili bir kişi adına EIN almak gibi bir seçenek bu yönetmeliklerde bulunmaz. Dolayısı ile başka birinin SSN veya ITIN numarası ile şirketiniz için EIN almak yanlıştır. Eğer bunu yaparsanız gelecekte başka sorunlarla karşılaşacaksınız. Bu konuya da yazının sonunda ayrıca değineceğiz

Tüm EIN başvuruları; gerçek kişi adına veya şirket ortaklarından biri adına gerçekleştirilmelidir. Tanımadığınız veya şirket evraklarında adı geçmeyen hiç bir kişi sizin adınıza EIN alamaz, EIN onay mektubunda başkasının adı yazamaz.

Vergi ödeme, banka hesabı açma gibi durumlarda başkası adına olan EIN numaraları size sorunlar çıkartır. Ayrıca IRS kayıtlarında başkasının SSN, ITIN’i üzerinden EIN almak suç teşkil etmektedir.

Hızlı EIN Nasıl Alınıyor? Express EIN Hizmetiler Nasıl İşliyor?

Eğer ABD oturumu, vize, Greencard gibi ayrıcalıklarınız yoksa (SSN sahip değilseniz) veya ITIN numaranız yoksa fax yoluyla doğal yollardan EIN almanız gerekecektir.

Bu biraz zaman alsa da yasal yollardan kendi adınıza bir EIN sahibi olursunuz. Yaklaşık olarak 2 ila 6 hafta arasında başvurunuz sonuçlanır.

Fax ile yapılan hiç bir EIN başvurusu karşılıksız kalmaz er ya da geç EIN numaranız iş adresinize postalanacaktır.

Gelelim hızlı EIN alma konusuna:

1 günde veya bir kaç günde veya aynı saatte EIN vaat eden aracılar şu şekilde işlem yapar;

ABD’li bir kişinin SSN numarasını kullanarak (genelde kendi SSN veya ITIN numaralarını kullanmazlar) LLC şirketiniz için online olarak IRS web sitesi üzerinden EIN alırlar.

Tamam, bu illegal yolla şirketiniz için bir EIN sahibi olabiliyorsunuz fakat EIN, bir ABD vatandaşı üzerine alınmış oluyor ve sizin adınız hiç bir belgede geçmiyor.

Yani şirketinizle sizi bağdaştıran tek resmi belge olan EIN numarasını gidip başkası üzerine çıkartmış oluyorsunuz ve bu bağı kendi kendinize yok ediyorsunuz.

Bu zaten IRS tarafından tespit edildiğinde veya bir şikayet sonucu ortaya çıktığında ayrıca sorun yaratacaktır. Ancak asıl sorun, banka hesabı, stripe hesabı, pazaryeri hesabı gibi bir çok platforma yapılacak başvurularda başınıza bela olabilir.

Özellikle banka hesapları açılırken EIN onay mektubu denilen evrak (Cp 575G) istenir bunun sebebi, EIN belgesindeki isim kimliğinizle uyuşuyor mu? Şirket sahibinin adı ile aynı isimde mi? Bunun kontrolü içindir.

Bankalar veya bir çok kuruluş bu isim uyuşma kontrolünü yapar.

Eğer eşleşme sağlanamaz ise banka veya başvuru yaptığınız kuruluşa hesap açamazsınız, başvurunuz bu sebeple reddedilir.

Diğer benzer hesapların açılışında da aynı sorunla karşılaşmak muhtemeldir.

Eğer size aynı gün veya aynı hafta hızlı EIN vaad eden bir aracı ile karşılaşırsanız kesinlikle bu yöntemi uygulayacaklar.

Bazen farklı yöntemler de uygulayabiliyorlar.

Şirketiniz için EIN alırken sizden vekalet istiyorlar. EIN için kendi SSN’lerini kullanıyorlar EIN ataması yapıyorlar sonra şirketi size devredip IRS üzerine şahsen gidip EIN değişikliği yaptırıyorlar. Bu yol diğerine göre daha masum ve kabul edilebilir. Fakat bunun maliyeti diğer yöntemlerden kat kat fazladır bilginiz olsun.

Kendilerinden hizmet almadan önce bir kaç örnek EIN mektubu isteyin. Ayrıca işlem sonucunda teslim edecekleri EIN mektubunda isminizin yazıp yazmayacağınız da sorun. Süreçlerin nasıl işlediği hakkında detaylı bilgi isteyin.

EIN mektubunda değişiklik yapma ihtimalleri de olabiliyor çünkü IRS tarafından sağlanan online EIN uygulaması işlem sonunda bir PDF belge veriyor.

Bu belgeyi değiştirip üzerine sizin isminizi yazmaları 1 dakika bile sürmez.

Üstelik bu onay mektubunu bir daha alamıyorsunuz, isim değişikliği yapamıyorsunuz çünkü IRS’i aradığınızda isminiz ile oradaki kayıtlar eşleşmeyeceği için sizi muhatap bile almayacaklar.

Bu sebeplerden dolayı hızlı EIN servislerinden uzak durun.

Bu konu ile ilgili bir kaç takipçimiz bize ulaştı. EIN onay mektuplarını kontrol ettiğimizde Amerikalı bir kişinin adı geçiyordu ve şirket sahibi ile bu kişi arasında hiç bir bağ yoktu. IRS üzerinden düzeltme yapmak imkansız olduğu için ticari anlamda bir çok sorun yaşanıyor.

Bir kaç hafta bekleyin ve doğal yollarla adınıza kayıtlı bir EIN numaranız olsun.

Bu tip riskli işlerden uzak durun.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Ferhat Güney
  10 Ekim 2022

  Merhabalar,
  Bu konuyla alakalı makale yazmanız o kadar çok hoşuma gitti ki anlatamam. Hiçbir kaynakta yazılmayan kıymetli bilgilerden bir tanesi. Yorum yapmadan duramadım. Makaleyi okuyan arkadaşlar yorumları görüp okurlarsa diye yazıyorum.

  Şirket kuruluşu yapan bir çok aracı kurum maalesef ki hızlı EIN almak için başka kişilerin SSN numarasını kullanarak sizlere EIN alıyorlar. Yakın çevremde bu konuyla alakalı aynı şeyleri yaşayan insanlarla fazlasıyla karşılaştım. Bu konu kesinlikle görmezden gelinmemesi gereken bir durum.

  Bende StartupSole ekibinden hizmet aldım. Süreçle alakalı bilgilendirme yapıldı. Kesinlikle işini doğru yapan bir ekiple çalışıyor olacaksınız. Bu konuyla alakalı makale hazırladığınız için ayrıca teşekkür ederim Admin.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   10 Ekim 2022

   Rica ederiz Ferhat bey.

   Bize de bu konu ile ilgili bir kac takipçimiz ulaştı.

   Genellikle acele edenler oluyor ve çözüm olarak bu tip yollara başvuruyorlar ama sonuclari sancılı oluyor maalesef.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.