EIN Onay Mektubu Nedir? CP 575 ve 147C Nedir?

Şirketinizi kurup EIN başvurusu yaptığınızda ss4 formunu doğru bir şekilde doldurduysanız her şey yolunda giderse IRS, EIN numaranızı fax yoluyla size teslim eder. İlk kez EIN aldığınızda IRS fax harici bir de size EIN onay mektubu postalar. Bu mektup ss4 formunda verdiğiniz adrese postalanır. Bu EIN onay mektubunun adı CP 575 olarak geçer.

CP 575 Nedir?

CP 575 yukarıda da belirttiğimiz gibi EIN onay mektubudur. Size IRS bir EIN numarası atadığında bunu fax ile ss4 formuna işleyip geri gönderir fakat CP 575 adındaki EIN onay mektubu da IRS tarafından EIN niz atandığında bilgisayardan otomatik olarak tek seferlik üretilen bir belgedir.

Yaklaşık 4 -6 hafta içerisinde SS4 formundaki 4a – 4b satırlarına yazdığınız adrese CP 575 posta yoluyla iletilir.

ein onay mektubu EIN Onay Mektubu Nedir? CP 575 ve 147C Nedir?

CP 575 bir şekilde posta adresiniz faal ise sizi bulur fakat oldu ki bu cp575 gelmedi veya geldi kaybettiniz sonra ne olacak?

Eğer Cp 575 kayıpsa veya ortada yoksa 147C devreye giriyor.

147C Nedir?

CP 575 otomatik olarak her yeni EIN ile birlikte oluşturulur ve sahibine postalanır dedik. Bunun kaybolduğu durumlarda artık yeni bir CP 575 alamazsınız. Onun yerine 147C denilen EIN onay mektubu IRS’den alabilirsiniz. Aslında her ikisi de birbiri ile aynı işlevi görür fakat isimleri farklıdır bunun sebebi ise yukarıda da belirttiğimiz gibi CP 575 in tek seferlik otomatik üretilmesinden kaynaklıdır.

147C EIN Onay Mektubu Nasıl Alınır?

EIN Doğrulama Mektubu (147C) almanın tek yolu 1-800-829-4933 numaralı telefondan IRS’yi aramaktır. İlk başvurudaki gibi fax ile alınamıyor.

Güvenlik nedeniyle, IRS asla e-posta ile hiçbir şey göndermez. Bunun yerine, IRS size iki şekilde bir EIN Doğrulama Mektubu (147C) gönderecektir:

 • posta ile
 • faks ile (gerçek bir faks veya dijital /  faks kullanabilirsiniz)

Posta ile talep etme

Telefonda IRS yetkilisine posta ile alacağınızı söylerseniz, EIN Doğrulama Mektubunuzun (147C) elinize ulaşması 4-6 hafta sürebilir.

IRS, 147C Mektubunuzu LLC’niz için kayıtlı olan posta adresine postalayacaktır. IRS temsilcisiyle telefondayken bu adresi onaylatabilirsiniz

Fax ile Talep Etmek

EIN mektubunu fax ile almayı seçerseniz, IRS siz telefondayken 147C Mektubunu fakslayacaktır.

İpucu: IRS temsilcisi “Yanınızda özel ve güvenli bir faksınız var mı?” diye sorduğunda evet deyin.

147C Talep Etmek İçin Telefon Süreci

 1. +18008294933 numaralı telefondan IRS’yi arayın
 2. İngilizce dil için 1 i tuşlayın.
 3. İşveren Kimlik Numaraları için 1 tuşlayın.
 4. “Zaten bir İşveren Kimlik Numaranız varsa ancak hatırlayamıyorsanız vb.” İçin 3’e basın.
 5. IRS temsilcisine bir LLC’niz olduğunu ve bir EIN Doğrulama Mektubuna (147C) ihtiyacınız olduğunu söyleyin.
 6. IRS temsilcisi, LLC’nizin sahibi olduğunuzu doğrulamak için birkaç güvenlik sorusu soracaktır, yanıtlayın.
 7. IRS temsilcisine 147C Mektubunu posta veya faks yoluyla teslim almak istediğinizi belirtin

Cp575 EIN Onay Mektubu Aşağıdaki Gibi Bir Evraktır

EIN Confirmation Letter CP575 ein onay mektubu EIN Onay Mektubu Nedir? CP 575 ve 147C Nedir?

147C EIN Onay Mektubu Aşağıdaki Gibi Bir Evraktır

EIN Verification Letter 147C ein onay mektubu EIN Onay Mektubu Nedir? CP 575 ve 147C Nedir?EIN Onay Mektubu Nerelerde Kullanılır

Artık bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuz. EIN onay mektubu normal şartlarda stripe hesap açılışı gibi durumlarda çok çok ekstra bir durum olmadığı sürece gerekmez. Çünkü Stripe paneline girdiğiniz şirket adı tam olarak EIN formunuzdaki isim ile eşleşirse IRS veritabanından girdiğiniz EIN otomatik sorgulanarak doğrulanır. Bazı durumlarda şirket adı küçük büyük harf, virgül veya noktalama işaretleri farkından dolayı eşleşmeyebilir. Bu aşamada stripe sizden EIN onay mektubunu ister ve manuel olarak hesabınız doğrulanır. Fakat bu durumla, çok karmaşık şirket isimlerinde veya ss4 formuna yazılan ismin boşluk, noktalama işaretleri gibi farklılıklarından dolayı ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda da IRS veri tabanına stripe senkronizasyonu bir hafta kadar sürebilir eğer ein onay mektubunuz hala gelmedi ise ss4 formunuzdaki halini stripe paneline girip bir kaç gün bekleyebilirsiniz.

Bunun yanında bazı banka hesap açılışları sırasında bazı bankalar EIN onay mektubunu isteyebiliyor.

Bazen de muhasebe firmaları satış vergisi beyanı veya muhasebesel işlemler gibi süreçlerde devlete sunmak için EIN onay mektubunu sizden isteyebiliyor.

Eğer EIN yi aldıktan sonra EIN onay mektubu elinize ulaşmadıysa, kaybolduysa ve buna ihtiyacınız varsa bu yöntemle IRS den EIN onay mektubunuzu isteyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

15 Yorum. Yeni Yorum

 • Şuana kadar hiç bir şey yapmadım sadece şirket adındaki İ harfini I yapmak istiyorum. ve benim açtım acante yeni adrese geçtikleri için 8822-b formunu irs gonderecem.

  Cevapla
 • Değıştirmesek bir sıkıntı oluyor mu? Yani yıl sonu na kadar ve sonrasında şirketi kapatıp yeni şirket kursam oluyor mu?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   27 Nisan 2023

   Siz eyaletten herhangi bir isim değişikliği yaptiniz mi? Tam olarak neyi değiştirmek istiyorsunuz?

   Cevapla
 • Merhaba şuan ben ein deki adımı değıştirsem ama şirket sozleşmesinde adı değiştirmesem oluyor mu? Yani irs arayıp deşiklik talep edip ve NM eyaletinde şirket adını değıştirmesem olur mu?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   27 Nisan 2023

   Maalesef öncelikle bunu eyalete bildirmeniz gerekiyor. Sonrasinda irs e yeni sirket adi ve yeni sirket belgeleri ile başvurmaniz gerek. Cok elzem değilse değişiklik yapmayin çünkü epey vakit alabilecek bur islem

   Cevapla
 • Irs nasıl arıyacam şirket adını değiştirmek için

  Cevapla
 • Merhaba ss-4 formunu doldurdum ama ss-4 formda türkçe karektar kullanamiyoruz ve benim şirketimin adı NİZTR ama irs cp575 de N ZTR olarak gözüküyor bunun için napmalıyım bir çözüm yolu soylerseniz sevinirim

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   23 Nisan 2023

   Neden böyle bir şirket adi sectiniz? NIZTR olarak neden belirtmediniz? Irs i arayip değişiklik talep etmeniz gerekir

   Cevapla
 • Merhabalar

  147C EIN Onay mektubu adresime ulaştı. Bu belgenin orjinalini Türkiyedeki adresime istemeli miyim? Bir önemi var mı orjinalinin olmasının veya olmamasının?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   25 Ağustos 2022

   Belgenin zaten her koşulda pdf dijital halini kullanacaksıniz. Muhtemelen hic bir zaman sizden orijinali istemeyeceği icin ihtiyacıniz olmayacak çünkü üzerinde ıslak imza yok.

   Belgenin bu hali okunaklıysa ve elinizdeyse gerek yok. Fakat elimde olsun diyorsanız isteğe bağlı olarak postalatabilirsiniz size kalmış bir durum.

   Cevapla
 • Evet, yazım hatası yapmışlar sanırım, i’yi fazladan yazmışlar.

  Cevapla
 • OMER HASMERCAN
  8 Mart 2022

  MERHABA HOCAM, BANA BOYLE BIR ONAY MEKTUBU GONDERMISLER VE EIN NO YAZIYOR. AMA USTTE SIRKET ISMIM HIOMERS TRADING LLC YAZIYOR, NORMALDE HOMERS TRADING LLC OLMASI LAZIMDI. ACABA EIN NUMARAM DA MI SIRKET ISMI YANLIS YAZILMISTIR BUNU NASIL KONTROL EDERIM?

  Cevapla
  • Merhaba,

   CP575 belgesi şirketinize atanan EIN numarasına ait IRS den gelen belgenizdir. EIN başvurusu sırasında SS4 formuna şirket adınızın doğru yazıldığından emin misiniz?

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.