Bank Statement Nasıl Alınır (Wise Kurumsal)

Bazı durumlarda sizden bank statement istenebilir. Şirketiniz için bir platforma üye olurken (sanal pos sistemi vb.) veya tedarikçiden ürün almadan önce veya iş adresinizin doğrulanması amacıyla sizden bank statement istenebilir.

Eğer LLC şirketiniz adına açılmış bir Wise kurumsal hesabınız varsa kolaylıkla Bank Statement alabilirsiniz.

Bank Statement Nedir?

Bank Statement, hesap ekstresi, hesap dökümü, hesap hareketi veya hesap dekontu olarak tanımlanan bir belgedir. Bank Statement, mevduat sahibinin belirli bir dönem boyunca (dökümü oluştururken dönem seçilebilir) tasarruf hesabındaki veya cari hesabındaki faaliyetlerini gösteren bir dökümdür.

Bank Statement Neleri İçerir?

Bir bank statement belgesinin içeriğinde şunlar bulunur;

 • Banka adı
 • Banka adresi
 • Hesap bilgileri (IBAN, Account number, Bank code (SWIFT/BIC) , Routing number )
 • Hesap sahibi veya şirket adresi
 • Hesap dökümüne ait tarih aralığı (dönem)
 • Detaylı olarak giriş çıkış yapan bakiye bilgileri, tarih, miktar vs.
 • Seçilen döneme ait toplam hareket göre miktar
 • Döviz cinsi

Genel anlamda bir bank statement bu bilgileri içerir. Bu bilgilerin türü, bankaya göre farklılık gösterebilir fakat genel anlamda içeriği bunlardan oluşur.

Wise Kurumsal Hesaptan Bank Statement Nasıl Alınır

Wise kurumsal veya bireysel hesabınızdan Bank Statement belgesi almak oldukça kolaydır. Belge oluştururken belirli bir dönem, para birimi gibi bilgileri seçerek PDF formatında hazırlanıp, indirilebilir.

1-Öncelikle Wise hesabınıza oturum açın

2-Sol kısımdaki menülerden Hesap kısmına tıklayın

wise bank statement nasil alinir 2 Bank Statement Nasıl Alınır (Wise Kurumsal)

3- Sayfanın alt kısmındaki Statements and reports menüsüne tıklayın

wise bank statement nasil alinir 3 Bank Statement Nasıl Alınır (Wise Kurumsal)

4-Doküman tipi seçin. Burada iki seçenek var. İsterseniz her para birimi için ayrı döküm alabilir (üstteki seçenek) veya tüm para birimleri için genel bir döküm alabilirsiniz. Bu örnekte USD için hesap dökümü alma işlemi uygulayacağız bu yüzden üstteki Balance statement with fees bundled seçeneğini işaretleyebiliriz.

wise bank statement nasil alinir 4 Bank Statement Nasıl Alınır (Wise Kurumsal)

5-Bu adımda ise Select your balance or jar seçeneğini işaretleyip para birimleri arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin USD seçebilirsiniz.

wise bank statement nasil alinir 5 Bank Statement Nasıl Alınır (Wise Kurumsal)6-Son olarak, tarih aralığını, çıkış yapılacak dosya biçimini(PDF) ve döküm sonunda oluşturulacak belgenin lisanını seçerek indirin butonuna tıklamanız gerekecek.

wise bank statement nasil alinir 6 Bank Statement Nasıl Alınır (Wise Kurumsal)

 

Bank Statement Örneği

Dökümü indirdikten sonra PDF dosyasının içeriğini kontrol edebilirsiniz.

wise bank statement nasil alinir 7 Bank Statement Nasıl Alınır (Wise Kurumsal)Bu örnek belge, Wise Kurumsal üzerinden alınan bir bank statement begesinin ilk sayfasıdır.

İndirdiğiniz belgenin ilk sayfası sizin bilgilerinizden oluşur. Eğer hesabınızda seçtiğiniz tarih aralığında bir hareket oluşmuşsa, işlem sayınıza ve miktara göre bu döküm bir kaç sayfadan oluşabilir.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

4 Yorum. Yeni Yorum

 • furkan göçer
  25 Aralık 2021

  Wise kurumsal sanal bir debit kart vermiyor mu? Debit kart olmadan toptancılara nasıl ödeme yapabiliriz? Açıkçası mercury hesabı açsam daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum.

  Kurumsal mail adresi en uygun ve güvenilir şekilde nasıl alınır, bununla ilgili bir içerik gelir mi?

  Cevapla
  • Wise henüz, USA LLC şirket sahibi olsaniz bile Türkiye’ye debit kart gonderimi yapmıyor.

   Debit kart ihtiyacınız varsa mercurybank veya relay bank hesabi açabilirsiniz bunlar hem debit kart hemde hesabınizdaki nakit para ile işlerinizi yapabilmeniz icin danal kart sunuyorlar.
   Şirketiniz varsa ve pasaport sahibiyseniz bu bankalara hesap açabilirsiniz.

   Kurumsal e-mail sahibi olmak ve basit bir kurumsal tipte web sitesi hazirlamak (uygun maliyetli ve basit olarak) konulari cok sorulan sorular arasinda, bu tipte bir icerik hazirlama planımız var.

   Cevapla
   • Web sitesi ve funnel için Systeme.io var çok beğendim hem de free plan da bir adet domain bağlanıyor incelemenizi tavsiye ederim bu sitede bir yazı olarak paylaşılmayi da hakediyor bence

    Cevapla
    • Katkınız için teşekkürler, Basit web sitesi oluşturmak için kullanılabilir belki gelecekte bu konu ile ilgili bir rehber yayınlayabiliriz.

     Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.