Amerika’da Yazılım Şirketi Kurmak

Amerika’da Bir Yazılım Şirketi Kurarak Tüm Dünyaya Yazılım Satmak

Bir çok yazılım mühendisi, kendi yazılım projelerini geliştirip serbest çalışma mantığıyla (Freelance) bulunduğu ülke dışına yazılım satışı yapıyor. Yazılım geliştiriciler yeni müşteriler bulmak için genellikle Upwork, Fiverr, Toptal veya Freelancer.com gibi platformları kullanıyor.

Freelancer platformlarını kullanan geliştiriciler, kendi geliştirdikleri özel yazılımlar, mobil uygulamalar veya SAAS projelerini satmak için belirli bir süre sonra şirketleşmeye çalışıyor.

Yeni bir yerel şirketin muhasebeci ücretleri, sanal ofis giderleri, stopaj, vergi v.b. gibi sabitler, başlangıçta oldukça yüksek maliyetlere sebep olabiliyor. Bu durumda bir çok girişimci yeni bir işe atılmakta bazı çekinceler yaşıyor.

Serbest Çalışma Mantığıyla (Freelance) İş Yapma Zorlukları

Yazılım geliştirici

Şirketsiz olarak freelance çalışma, gerek yazılım geliştiricileri gerekse benzer yapıda iş yapanları oldukça kısıtlıyor ve beraberinde büyük zorluklar getiriyor. İşte bu zorlukların başlıcaları;

 • Kurumsal bir izlenim verememek
 • USD ve bir çok para biriminde ticari bir banka hesabı açamamak
 • Müşteriye güven aşılayamamak
 • Girişimcilere sağlanan sunucu ve yazılım gibi bazı startup desteklerinden faydalanamamak
 • Kredi kartlarından online olarak ödeme alamamak
 • Fatura kesememek
 • Kurumsal kimlik oluşturamamak
 • Freelancer platformlarından ödeme alma zorlukları
 • Mobil uygulamaları uygulama marketlerine kaydetme problemleri

Eğer bir yazılım geliştiricisiyseniz  veya bu işe büyütme planınız varsa ilk aşamada yerel bir şirket kurmak size oldukça maliyetli gelebilir. Bunun yanında kurulum sonrası sürekli masraflar, vergiler ve giderleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bir serbest çalışan olarak iş yapmak, fatura kesememek, kredi kartlarından global pazarlarda ödeme alamamak sizi oldukça kısıtlar. Özellikle vergi avantajları, başlangıç maliyetlerinin düşük olması ve tüm dünyadan ödeme kabul etmek amacıyla Amerika’da LLC şirket kurmak sizi farklı bir noktaya taşıyacaktır.

 Vergilendirme Nasıl İşliyor?

Yazılım şirketleri LLC vergi sistemiAmerika’da oluşturulan yabancı sahipli ve tek üyeli LLC şirketler dikkate alınmayan bir yapı olarak değerlendiriliyor. Bilindiği gibi tek üyeli yabancı LLC şirketler, eyalet vergisi ödemiyor. Şirketin geliri eğer ABD kaynaklıysa (yani müşterileriniz ABD’de ikamet ediyorsa) belirli bir limitten sonra sadece masraflarınız düşüldükten sonra federal olarak gelir vergisi ödersiniz.

Yabancılara ait LLC şirketler yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde elde edilen gelir için vergi öderler. Buna, ECI yani “Etkin Bağlantılı Gelir” deniliyor (Effectively Connected Income). Eğer müşterileriniz ABD’de değilse veya ABD kaynaklı geliriniz belirli bir seviyedeyse muhtemelen LLC şirketiniz vergiden muaf olacak ve hiç bir şekilde federal vergilere de maruz kalmayacaksınız.

Vergi, ayrı ve uzun bir konudur. ABD vergi sistemini kafanızda tam olarak netleştirebilmek için ABD’de Yerleşik Olmayanlar için LLC Vergi Kılavuzu yazımıza ayrıca bakmanızı öneririz.

Yurt dışında elde ettiğiniz geliri yerel bankanızdaki şahsi hesaba düzenli bir şekilde aktardığınızda, bu nakit akışı bir vergi denetmeninin dikkatini çekebilir. Yaklaşık 2 yıldır süren varlık barışı çerçevesinde yurt dışından elde ettiğiniz geliri bankanıza bildirmek koşuluyla, denetimlerde göz ardı edilirsiniz. Varlık barışı devam ettiği sürece bu tip gelir elde edenlerin para aktarma konusunda herhangi bir sorunu bulunmuyor. Eğer varlık barışı sona ererse yerel vergi idarenize giderek bireysel olarak verginizi nasıl ödeyeceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz.

 Hangi Eyalette Şirket Kurmak Daha Mantıklı?

Hangi eyalette yazılım şirketi kurmak daha mantıklı?Bir yabancı olarak tek üyeli LLC şirket kuracaksanız şirketin hangi eyalette kurulduğunun hiç bir önemi yoktur. Çünkü siz, fiziksel olarak ABD’de değilsiniz ve LLC şirketiniz dikkate alınmayan bir varlık olarak eyalete herhangi bir gelir vergisi ödemeyecek. Bu sebeple Amerika’da kurulacak olan tek üyeli bir LLC şirketi istediğiniz herhangi bir eyalette oluşturabilirsiniz.

Online olarak ABD’ye gitmeden 50 eyaletten herhangi birinde şirketinizi kurabilirsiniz. Eyalet seçiminde  herhangi bir kısıtlama olmasa da, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunlardan en önemlisi, eyaletlere ödenecek yıllık rapor ücretleri diğeri ise ilk kurulum masraflarının yüksek olmasıdır.

ABD’de bir çok eyalette yıllık rapor, yıllık franchise tax veya benzer şekilde adlandırılan yıllık masraflar bulunuyor. Tabii ki bir kaç eyalet dışında bunlar;

 • Arizona
 • Missouri
 • New Mexico
 • Ohio
 • South Carolina

Yukarıdaki eyaletlerin hiç birinde kurulumdan sonra yıllık masraf bulunmaz. Yani her yıl raporlama, franchise vergisi veya yıllık rapor sunulması gerekmez. Bunlar içinde ise kurulum masrafı en düşük ve en girişimci dostu eyalet New Mexico eyaletidir.

New Mexico eyaletinde bir LLC oluşturmak için sadece 50$ dosyalama bedeli ödemek yeterli oluyor. Bunun dışında yıllık ödeme veya raporlama yapılması gereken herhangi bir ödeme döngüsü de bulunmaz.

Bu avantajlarından dolayı yazılım şirketinizi kurabileceğiniz en avantajlı eyalet New Mexico eyaletidir.

Maliyetler

ABD'de yazılım şirketi kurma masrafları

Yerel şirketlere göre ABD’de bir LLC şirket kurmanın maliyeti (uygun bir eyalet seçildiğinde) gerçekten komik seviyelerdedir.

Şirketinizi online olarak bir Registered Agent aracılığıyla sipariş edebiliyorsunuz. Bu aşamada bizim size önereceğimiz Northwest Registered Agent oldukça uygun fiyatlı ve Premium seviyede hizmet veren köklü bir şirkettir.

Northwest ile New Mexico’da LLC şirket kurulumu yaparsanız acentenin New Mexico’da bulunan  adresini, iş adresiniz olarak ücretsiz kullanabilirsiniz. Bu durumda aylık sanal adres veya sanal ofis gibi maliyetlerden de kurtulmuş olacaksınız. Adresinize gelecek olan postaları aynı gün tarayıp ücretsiz olarak panelinize dijital olarak yüklerler.

Northwest ile adres dahil kurulum masraflarına ve diğer gereksinimlere bir göz atalım;

New Mexico şirket kurulumu:  ABD şirket adresi dahil  89$ Northwest ile kurulum yapabilirsiniz

Şirketiniz İçin EIN Almak: Ücretsizdir.  EIN yani şirketiniz için bir vergi kimlik numarası alın. Buna şirket kurulur kurulmaz başvurabilirsiniz isterseniz burada adım adım rehber var ücretsiz olarak kendiniz de başvurabiliyorsunuz. Bu sıralar yaptığımız kampanya boyunca Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyasından faydalanabilirsiniz bizim referansımızla Northwest üzerinden yapılan LLC kurulumlarında EIN başvurularını ücretsiz yapıyoruz.

Banka Hesabı Açmak : Ücretsizdir.  (TransferWise veya MercuryBank gibi dijital bankalar

Sanal pos için Stripe Hesabı Açmak : Ücretsizdir.  Kredi kartlarından ödeme alabilmeniz için Stripe gibi bir ödeme ağ geçidi gerekmektedir ücretsiz olarak LLC şirketinizle hesap açabilirsiniz

Toplamına baktığımızda bu tip bir oluşum için 89 USD gibi bir masrafınız olur.

LLC Kurulum Adımları 

yazilimcilar icin llc kurulumu Amerika'da Yazılım Şirketi KurmakAşağıda Northwest ile şirket kurulumunu içeren adım adım bir rehber bulunuyor bu rehber LLC şirketinizi kurma aşamasında size yol gösterecektir. Aşağıdaki linkte bulacağınız rehberde Wyoming LLC kurulum adımları bulunur fakat eyalet olarak New Mexico’yu seçerek devam edebilirsiniz adımlar hemen hemen aynıdır.

Bu rehber için aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz içerikteki adımları uygulayarak şirketinizi kurabilirsiniz. New Mexico eyaletinde LLC şirket kurulum işlemi toplamda 2-3 günde tamamlanır.  Devamında ise şirket için vergi kimlik numarası (EIN)  başvurusu yapıp EIN’nin gelmesini beklemeniz gerekiyor.

Vergi Kimliği (EIN) Başvurusu Yapmak

ein vergi kimliğiŞirketiniz kurulduktan ve evraklarınız dijital olarak elinize ulaştıktan sonra ilk yapmanız gereken iş bir EIN başvurusu yapmak olmalı. EIN nedir? öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. ABD’de kurulan her şirket – bir EIN’ye sahip olmalıdır çünkü banka hesabı açmak,  sanal pos (stripe) başvurusu yapmak, Paypal vb. platformlara üye olmak için bir EIN almanız gerekiyor.

Ein almak için iki yöntem var;

 • Kendi kendinize başvurmak : Şirketiniz kurulduktan sonra Amerika’dan EIN Numarası Almak rehberindeki adımları uygulayarak EIN ye kendiniz de başvurabilirsiniz. Ama başvuruyu dikkatli yapın fı-ormda oluşacak en ufak hata sizi 2 ay daha geriye götürür bilginiz olsun.
 • Kampanyamızdan Faydalanın : Bu sıralar yaptığımız kampanya boyunca Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyasından faydalanabilirsiniz bizim referansımızla Northwest üzerinden yapılan LLC kurulumlarında EIN başvurularını ücretsiz yapıyoruz.

Banka Hesabı Açmak

Amerika’da yazılım şirketinizi kurulup EIN’nizi temin ettikten sonra artık Amerika’da bir banka hesabı açabilirsiniz. Bunun için bir kaç opsiyon var. Bunlardan en bilinenleri Mercurybank Payoneer Business ve Wise Kurumsal

Bu dijital bankalar Amerika’ya gitmeden hesap açmanıza izin verirler EIN numaranız ve şirket bilgilerinizle ücretsiz olarak kolaylıkla hesap açabilirsiniz.

Sanal Pos İle Kredi Kartlarından Ödeme Almak (Stripe)

Şirket, kurulumu, EIN temini ve banka hesap açılışı tamamlandıktan sonra artık ödeme alabilmeniz için bir ödeme ağ geçidi (sanal pos) sistemine dahil olma vakti geldi.

Stripe bu konuda tartışmasız dünya lideri. Gerek içerisindeki araçlar, gerekse bir ABD LLC için onay verme aşamasındaki kolaylıkları bakımından tam bir girişimci dostudur.

Bu sayfada Stripe hesabı açma ile ilgili uzun uzun detaylara girmeyeceğiz çünkü zaten bunu içeren detaylı bir rehber var. Tüm gereklilikler tamamlandıktan sora artık Stripe hesabınızı açabilirsiniz. Stripe hesap açma rehberine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Startup’lar için Yazılım Desteklerinden (Perks) Faydalanmak

Amazon AWS, Amazon Activate programı çerçevesinde girişimcilere 1000$ lık başlangıç kredileri sağlıyor. İçerik olarak olarak AWS cloud sistemlerine erişim ve bunun yanında büyük şirketlerin sunduğu bazı özel tekliflere de katılma fırsatı bulabilirsiniz.

Activate Portföyü girişimciler için oldukça faydalı olabilir.  AWS Activate üyesiyseniz ve bir girişim sermayesi programına kabul edilebilirsiniz. Bu kapsamda Activate Portföyü iş geliştirme merkezi veya diğer bir startup destekleyici kuruluşla ilişkili startup’lara 100.000 USD’ye kadar AWS kredisi, 10.000 USD’ye kadar AWS Business Support kredisi, önceden oluşturulmuş altyapı şablonları, eğitim, özenle seçilmiş içerikler, özel teklifler ve daha fazlasını sağlar.

AWS Activate işbirliği ile Stripe’ın sunduğu  startup ekosisteminden de faydalanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki rehbere göz atın.

Sonuç

Tüm bu süreçleri yavaş yavaş oluşturduğunuzda gayet uygun fiyatlı, vergi avantajı olan, kurumsal bir kimliğinizi oluşturabileceğiniz yabancı bir Yazılım Şirketi Kurmuş olacaksınız.

Eğer tüm bu süreçler, sizin yerinize bizim halletmemizi isterseniz anahtar teslim kurulum paketlerimize göz atabilir veya danışmanlık ve destek almak isterseniz dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Doğan Erdi
  4 Ekim 2022

  Hocam merhabalar.
  Ben sizin aracılığınız ile bir şirket kurmuştum ve yakın zamanda bir şirket daha kurmak istiyordum biraz araştırdığımda, “aslında biraz kulaktan doğma bilgiler tabi. :)) ” ikinci bir şirket açamıyormuşum bu doğrumudur sizce? Eğer öyleyse nasıl bir yol izlenmeli? Not: Burda paylaşmamın sebebi, benim dışımda başka arkadaşlarında belki sizin cevaplarınıza ihtiyacı olmasından kaynaklanıyor. Lütfen mazur görğn! :))

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   4 Ekim 2022

   Merhaba, tamamen hurafedir. Açabilirsiniz böyle bir şey daha önce hic duymadik.

   Fakat banka hesabi olarak belki ayni isme ayni kimlikle hesap açılamayabilir. O konuyu bankaya danışmak gerekir. Şirket tarafinda böyle bir sorun yok.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

HANGİ EYALET? VERGİLELER VE MALİYETLER

Merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşın