Varlık Barışı 2022’ye Kadar Uzatıldı

Resmi Gazete’nin 193 sayılı gelir vergisi kanununun geçici 93 üncü maddesindeki karara göre varlık barışı, 2022 yılının 30 Haziran tarihine kadar tekrar uzatıldı.

Uygulamaya göre yurt dışında bulunan para, Altın, Döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, vergi incelemesine tabi olmadan Türkiye’ye getirilebiliyor.

Varlık Barışı Nedir?

Varlık barışı, Yurt dışında bulunan para, Altın, Döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası varlıklarının, Türkiye’ye kayıtlı bir şekilde getirildiği taktirde gelir idaresi tarafından takibe girmeyeceği ve hiç bir şekilde vergilendirilmeyeceği anlamına gelen geçici bir kanundur.

Bu kanun ilk olarak 17 Kasım 2020 de yürürlüğe girdi ve o tarihten bu yana bir çok kez uzatıldı. Günümüz itibari ile tekrar uzatılan varlık barışı 2022 yılı Haziran sonuna kadar devam etmektedir.

varlik barisi 2022 basvuru nasil yapilir Varlık Barışı 2022'ye Kadar UzatıldıBu Ne Anlama Geliyor? Varlık Barışının Avantajı Var Mı?

Özellikle girişimciler ve yurt dışında dolar kazananlar için çok avantajlı bir durum anlamına geliyor. Eğer yurt dışı kaynaklı bir geliriniz varsa bu geliri yurt içine vergisiz getirebiliyorsunuz.

Varlık barışı olmasaydı, yurt dışından düzenli olarak bireysel hesabınıza aktarılan Döviz veya benzeri araçlar bankanız tarafından gelir idaresine otomatik olarak bildirilecekti. Bildirilen bu gelirler geriye dönük olarak araştırıldığında geçmiştekiler dahil vergiye tabi olacaktı.

Kısacası sürekli olarak bireysel hesabınıza düzenli olarak yurt dışından USD veya EURO gibi para birimlerini aktarırken (bankanıza bildirdiğiniz taktirde) hiç bir şekilde takip edilmeyecek ve vergilendirilmeyecek.

Gelir idaresinin web sitesinde bu kanunla ilgili broşürler ve aydınlatıcı bilgiler de mevcuttur. Detaylı bilgi için https://www.gib.gov.tr/varlik-barisi web sitesine bakabilirsiniz.

varlik barisi 2022 basvuru Varlık Barışı 2022'ye Kadar Uzatıldı3 Ay İçinde Getirmeniz Gerekli

Bankanıza getireceğiniz miktarı bildirdikten sonra 3 ay içinde paranızı hesabınıza aktarmanız gerekiyor. Bu süreyi aştığınız durumda tekrar bir bildirim yapmanız gerekebilir.

Varlık Barışına Nasıl Başvurulur?

Çok kolay!

Bir takipçimizin adım adım uyguladığı yöntemi olduğu gibi sizlerle paylaşacağız ve bu aşamada neler yapmanız gerekeceği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacak.

Varlık barışından faydalanabilmek için yapmanız gerekenler;

 1. Getireceğiniz Döviz, Altın, para veya benzeri araçların miktarını belirleyin
 2. Bankanıza giderek bir form doldurun
 3. Forma kişisel bilgilerinizi ve getireceğiniz varlık cinsini, miktarını yazın
 4. Formu iki nüsha olarak doldurun
 5. İmzalayın
 6. Bankanıza kaşelettiğiniz ve imzalattığınız bu başvuru belgesinin bir kopyasını muhafaza edin
 7. Üç ay içinde yurt dışındaki bankanızdan (Wise, Mercurybank veya diğer transfer araçları ile) kendi bankanıza paranızı transfer edin
 8. Vergi ödemeksizin paranızı istediğiniz şekilde kullanın, yatırım yapın, çekin veya harcayın.

Örnek Bir Form Var Mı?

Doldurulacak formun boş halini banka memuru size doldurmanız için teslim edecek ve yapmanız gereken tek iş formu doğru bir şekilde (getireceğiniz varlığın miktarı ile birlikte) doldurmak, imzalamak, bankaya imzalatmak.

Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

Varlık Barışı Formunu Doldurduktan Sonra Ne Olacak?

Formu doldurduktan sonra 3 ay içinde varlıklarınızı bankanıza transfer etmeniz gerekecek. Başka bir işlem yapmaya gerek yok.

Banka memurunun aktardığı bilgiye göre banka, bu evrakı işleme koyacak ve kimlik numaranız sisteme kaydolacağı için artık bu varlıkların vergisini ödemenize gerek kalmadan istediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

Varlık Barışı Örnek Başvuru Formu

Takipçimizin başvurusunu yaptığı formun bir örneğini (bilgiler gizlenerek) bilgi alma amaçlı inceleyebilirsiniz.

Üst kısımda kişisel bilgileriniz, (TC no, ad soyad, adres vs.) orta kısımda getireceğiniz dövizin miktarı, karşısına TL karşılığı ve güncel kur miktarını yazmanız yeterli oluyor.

varlik barisi ornek basvuru formu Varlık Barışı 2022'ye Kadar Uzatıldı

Varlık Barışı Sayesinde Yurt Dışında Elde Ettiğiniz Geliri Vergisiz Olarak Türkiye’ye Getirebilirsiniz

Amazon, e-ticaret, dijital ürün satışı, yazılım satışı veya benzer yollardan elde ettiğiniz dövizi vergiye takılmadan Türkiye’ye getirebileceğiniz bir varlık barışı sistemi.

Eğer yurt dışında elde ettiğiniz bir gelir varsa Wise veya Mercurybank gibi dijital bankaları kullanarak paranızı getirebilirsiniz. Bankaya gelirin miktarını belirtmeniz yeterlidir ve 3 aylık süreyi atlamadan getirmek gerekiyor.

Bu arada gelir idaresinin web sitesindeki bilgiye göre getirilecek miktar için düzeltme de yapılabiliyor.

Örneğin 4 Ocak 2022 de 1.000 USD getireceğinize dair evrakı bankaya teslim ettiniz. Aradan 2 ay geçti ve geliriniz 5.000 USD ye yükseldi. Bu aşamada bir düzeltme yaparak evrakı düzenleme hakkınızın da olduğu belirtiliyor.

Daha detaylı bilgi almak için gelirler idaresinin 444 0 189 (VİMER) danışma hattından bilgi alabilir, farklı bilgiler edindiğiniz durumda ise her zaman bu sayfanın altındaki yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Ben bu işlem için bankaya gittim ve formu doldurup imzalayıp teslim ettim. Banka memuru bu işlemi daha önce hiç yapmamış, birlikte çözdük resmen:)

  Ben garanti den başvurdum bankanın bana dediği şu, paranızı 3 ay içinde ister bizim bankadan ister başka bankadan getirin fark etmez, biz bu başvuruyu bildireceğimiz için kesinlikle vergi takibinde girmeyeceksiniz.

  Bence bu fırsattan herkes yararlanmalı.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.