0

Varlık Barışı 2022’ye Kadar Uzatıldı

Varlık Barışı 2022

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Resmi Gazete’nin 193 sayılı gelir vergisi kanununun geçici 93 üncü maddesindeki karara göre varlık barışı, 2022 yılının 30 Haziran tarihine kadar tekrar uzatıldı.

Uygulamaya göre yurt dışında bulunan para, Altın, Döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, vergi incelemesine tabi olmadan Türkiye’ye getirilebiliyor.

Varlık Barışı Nedir?

Varlık barışı, Yurt dışında bulunan para, Altın, Döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası varlıklarının, Türkiye’ye kayıtlı bir şekilde getirildiği taktirde gelir idaresi tarafından takibe girmeyeceği ve hiç bir şekilde vergilendirilmeyeceği anlamına gelen geçici bir kanundur.

Bu kanun ilk olarak 17 Kasım 2020 de yürürlüğe girdi ve o tarihten bu yana bir çok kez uzatıldı. Günümüz itibari ile tekrar uzatılan varlık barışı 2022 yılı Haziran sonuna kadar devam etmektedir.

varlik barisi 2022 basvuru nasil yapilir Varlık Barışı 2022'ye Kadar UzatıldıBu Ne Anlama Geliyor? Varlık Barışının Avantajı Var Mı?

Özellikle girişimciler ve yurt dışında dolar kazananlar için çok avantajlı bir durum anlamına geliyor. Eğer yurt dışı kaynaklı bir geliriniz varsa bu geliri yurt içine vergisiz getirebiliyorsunuz.

Varlık barışı olmasaydı, yurt dışından düzenli olarak bireysel hesabınıza aktarılan Döviz veya benzeri araçlar bankanız tarafından gelir idaresine otomatik olarak bildirilecekti. Bildirilen bu gelirler geriye dönük olarak araştırıldığında geçmiştekiler dahil vergiye tabi olacaktı.

Kısacası sürekli olarak bireysel hesabınıza düzenli olarak yurt dışından USD veya EURO gibi para birimlerini aktarırken (bankanıza bildirdiğiniz taktirde) hiç bir şekilde takip edilmeyecek ve vergilendirilmeyecek.

Gelir idaresinin web sitesinde bu kanunla ilgili broşürler ve aydınlatıcı bilgiler de mevcuttur. Detaylı bilgi için https://www.gib.gov.tr/varlik-barisi web sitesine bakabilirsiniz.

varlik barisi 2022 basvuru Varlık Barışı 2022'ye Kadar Uzatıldı3 Ay İçinde Getirmeniz Gerekli

Bankanıza getireceğiniz miktarı bildirdikten sonra 3 ay içinde paranızı hesabınıza aktarmanız gerekiyor. Bu süreyi aştığınız durumda tekrar bir bildirim yapmanız gerekebilir.

Varlık Barışına Nasıl Başvurulur?

Çok kolay!

Bir takipçimizin adım adım uyguladığı yöntemi olduğu gibi sizlerle paylaşacağız ve bu aşamada neler yapmanız gerekeceği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacak.

Varlık barışından faydalanabilmek için yapmanız gerekenler;

  1. Getireceğiniz Döviz, Altın, para veya benzeri araçların miktarını belirleyin
  2. Bankanıza giderek bir form doldurun
  3. Forma kişisel bilgilerinizi ve getireceğiniz varlık cinsini, miktarını yazın
  4. Formu iki nüsha olarak doldurun
  5. İmzalayın
  6. Bankanıza kaşelettiğiniz ve imzalattığınız bu başvuru belgesinin bir kopyasını muhafaza edin
  7. Üç ay içinde yurt dışındaki bankanızdan (Wise, Mercurybank veya diğer transfer araçları ile) kendi bankanıza paranızı transfer edin
  8. Vergi ödemeksizin paranızı istediğiniz şekilde kullanın, yatırım yapın, çekin veya harcayın.

Örnek Bir Form Var Mı?

Doldurulacak formun boş halini banka memuru size doldurmanız için teslim edecek ve yapmanız gereken tek iş formu doğru bir şekilde (getireceğiniz varlığın miktarı ile birlikte) doldurmak, imzalamak, bankaya imzalatmak.

Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

Varlık Barışı Formunu Doldurduktan Sonra Ne Olacak?

Formu doldurduktan sonra 3 ay içinde varlıklarınızı bankanıza transfer etmeniz gerekecek. Başka bir işlem yapmaya gerek yok.

Banka memurunun aktardığı bilgiye göre banka, bu evrakı işleme koyacak ve kimlik numaranız sisteme kaydolacağı için artık bu varlıkların vergisini ödemenize gerek kalmadan istediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

Varlık Barışı Örnek Başvuru Formu

Takipçimizin başvurusunu yaptığı formun bir örneğini (bilgiler gizlenerek) bilgi alma amaçlı inceleyebilirsiniz.

Üst kısımda kişisel bilgileriniz, (TC no, ad soyad, adres vs.) orta kısımda getireceğiniz dövizin miktarı, karşısına TL karşılığı ve güncel kur miktarını yazmanız yeterli oluyor.

varlik barisi ornek basvuru formu Varlık Barışı 2022'ye Kadar Uzatıldı

Varlık Barışı Sayesinde Yurt Dışında Elde Ettiğiniz Geliri Vergisiz Olarak Türkiye’ye Getirebilirsiniz

Amazon, e-ticaret, dijital ürün satışı, yazılım satışı veya benzer yollardan elde ettiğiniz dövizi vergiye takılmadan Türkiye’ye getirebileceğiniz bir varlık barışı sistemi.

Eğer yurt dışında elde ettiğiniz bir gelir varsa Wise veya Mercurybank gibi dijital bankaları kullanarak paranızı getirebilirsiniz. Bankaya gelirin miktarını belirtmeniz yeterlidir ve 3 aylık süreyi atlamadan getirmek gerekiyor.

Bu arada gelir idaresinin web sitesindeki bilgiye göre getirilecek miktar için düzeltme de yapılabiliyor.

Örneğin 4 Ocak 2022 de 1.000 USD getireceğinize dair evrakı bankaya teslim ettiniz. Aradan 2 ay geçti ve geliriniz 5.000 USD ye yükseldi. Bu aşamada bir düzeltme yaparak evrakı düzenleme hakkınızın da olduğu belirtiliyor.

Daha detaylı bilgi almak için gelirler idaresinin 444 0 189 (VİMER) danışma hattından bilgi alabilir, farklı bilgiler edindiğiniz durumda ise her zaman bu sayfanın altındaki yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın