3 Yorum

Amerika’da Şirket Adresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerikada şirket adresi

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Amerika’da bir LLC şirket kurulumu sırasında en çok sorulan sorulardan biri de şirket adresidir. Şirket posta adresi, şirketin kurulu olduğu eyaletten farklı bir eyalette olabilir mi? Registerted agent adresi posta adresi mi? Neden registeren agent adreslerini posta adresi olarak kullanamıyoruz? Bu ve bunun gibi bir çok kafa karıştırıcı sorulara yanıtlar bulabileceğiniz bir makale hazırladık.

LLC Temelleri

Konuya LLC temelleri ile başlamakta fayda var bu yüzden ilk olarak LLC nin nasıl bir yapı olduğunu hatırlayalım. LLC, bir veya birden çok kişi üzerine kurulabilen esnekliğe sahip şirket türüdür ve aynı zamanda tıpkı bir Corp şirket gibi bireysel mal varlıklarını koruyan ticari bir oluşumdur. Bir LLC’nin sahipleri resmi olarak üye olarak tanımlanmaktadır LLC, bir veya bir çok üyeden oluşabilir. Her LLC, kurulduğu eyaletin yasalarına uymalıdır. Bir girişimci, LLC oluşturmak için eyalete, kuruluş makalelerini dosyalamalıdır. Amerika dışında yaşayan bir veya bir kaç kişi uzaktan LLC kurabilir bunun için bir kayıtlı temsilci (acente veya registered agent) üzerinden hizmet almalıdır ve kuruluş makalelerini acenteler üzerinden dosyalarak LLC’yi oluşturmalıdır. LLC veya limited şirketin adresi, hem ana iş yerini hem de fiziksel konumunu içerebilir . Diğer ticari kuruluş türlerinde olduğu gibi, bir LLC’nin birden fazla adresi olabilir.

Principal Address (Ana Ofis veya Asıl Adres)

LLC kurulum aşamasında eyalete sunulan evrak (kuruluş makaleleri denir) LLC’nin birincil iş yerini belirtmelidir. Ancak, Teksas gibi bazı eyaletler, yalnızca registred agent’ın adresini ve LLC sahiplerinin adreslerinin kabul eder. Principal Address yani iş adresi bir posta kutusu veya fiziksel bir konum olabilir. Ancak posta kutusu hizmeti, gerçek bir sokak adresi içermeli ve evrağı bir kişinin teslim alabileceği türden yapıya sahip olmalıdır. Bazı eyaletlerde, posta kutuları, taahhütlü veya onaylı posta kabul etmedikleri için bu tür adresler iş adresi olarak kullanılamaz. Principal Address yani asıl adres, şirketin kurulduğu eyalet dışında olabilir eyalet sekreterliğinden gelebilecek önemli evraklar (dava celpleri, resmi yazışmalar vs.) zaten bu adrese gelmez, bu tip önemli evraklar hizmet aldığınız registered agent adresine gelir. Registered agent bu tür yasal evrakları sizin adınıza teslim almaya yetkilidir ve teslim alır almaz size iletmekle yükümlüdür. Özetle, Principal Address yani asıl adresi iş posta adresiniz olarak düşünebilirsiniz.

Registered Agent Adres (Acente adresi veya kayıtlı temsilcinin adresi)

Şirket kuruluşunda eyalete sunulan belgeler, yasal bildirimleri almak üzere atanmış kayıtlı bir temsilciyi içermelidir. Ayrıca kayıtlı temsilcinin adresini de içermektedir. Bazı eyaletler kayıtlı temsilcinin aynı eyalette gerçek bir ofisinin olmasını ister bu ofis içerisinde mesai saatlerinde personeli bulunan bir ofistir. Bazı eyaletlerde eyalet içinde ofis bulundurma şartı aranmaz acentenin adresi başka bir eyalette de olabilir.

Kayıtlı acentenin şirket kurulum belgelerinde geçen adresi, LLC’nin ana ofisi (Principal Address) ile aynı olabilir veya olmayabilir böyle bir şart yoktur. Eyalette herhangi bir kayıtlı bir acenteye (registered agent) bağlı olmayan LLC’ler, eyalet sekreteri tarafından feshedilebilir. Bu yüzden Amerika’da ki LLC’niz aktif olduğu sürece her daim bir registered agent’a bağlı olmalıdır.

Bir çok registered agent bu adreslerden yasal evraklar dışında posta almayı kabul etmez. Bu yüzden normal posta alabileceğiniz bir Principal Addrese sahip olmanız gerekir. Sadece Nortwest Registered Agent adreslerini posta yönlendirme servisi olarak kullanmanıza izin veri fakat fiyatları oldukça yüksektir. Northwest LLC Kurulum Hizmeti İncelemesi  makalesinde bu konu ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Diğer Adresler

Aşağıdaki durumlarda LLC’nizin birden fazla adrese sahip olabilir.

  • Yönetici ofisleri: Ana iş konumundan farklı bir konumda bulunduğu durumlarda.
  • Posta adresi: Siparişler, faturalar, ödemeler ve diğer yazışmalar için farklı adresler kullanılması gerektiği durumlarda
  • Web Siteleri : Sadece IRS’den vergi mektupları veya banka ekstreleri gibi nadiren gelen postalar için kullanılır

Yukarıdaki adreslerin LLC’nin kayıtlı olduğu eyalette olması gerekmez. Posta yönlendirme (açma ve dijital tarama) hizmeti veren posta şirketleri (ör: wyomingmailforwaring.com) kabul edilebilir. Ayrı birden çok LLC ‘niz varsa, aynı adresi kullanabilirsiniz.

Türkiye’deki LTD Şirketleri İle Adres Kıyaslaması

Türkiye’deki limited şirket yapısını düşünerek konuyu anlayabilmek için şöyle bir örnek vermek doğru olacaktır.

Türkiye’de bir limited şirket kurulduğunda bir adres göstermek gerekir ve bilindiği gibi bu adres ev adresi veya başka bir ofis adresi olabilir. Bir Türk limited şirketi yeni şubeler açtığında ticaret odasına bunu bildirmeli ve ticaret sicil gazetesinde eklenen şubeleri yayınlatmalıdır.

LLC’lerde ise registered agent adresi şirket kurulum evraklarına ve eyalet kayıtlarına işlenir. Bu registered agent ofislerinde mesai saatlerinde bir çalışan bulunur, eyaletten gelebilecek resmi evrakları elden teslim almakla yükümlüdürler. Bu yapı sayesinde dünyanın he hangi bir yerinde ikamet eden bir girişimci registered agent’lar sayesinde Amerika’da şirket kurabiliyor. Eyalet sekreterliği tüm yetkileri bu acentelere verdikleri için herhangi bir dava veya negatif bir durumda registered agent LLC nin sahibine ulaşıyor. Postaları ve gereksiz evrakları alabileceğiniz bir de Principal Addrese sahip olmanız gerektiğini daha önce de belirtmiştik. Türkiye’deki LTD, yapısında bilindiği gibi registered agent gibi bir durum yoktur.

Adres Değişikliği

Registered agent şirketini herhangi bir sebepten dolayı değiştirmekte özgürsünüz bu durumda yeni acente, eyalet kayıtlarına kendi cari bilgilerini ve adresini işletir. Bu değişiklikleri küçük bir ücret karşılığında yapar fakat yeni acenteye bir yıllık registered agent bedelini ödemek zorunda kalırsınız. Eğer siz, posta adresinizi değiştirmeyip sadece registered agent değiştirirseniz posta adresini ilelebet eyalet kayıtlarında kalabilir. Tabii ki posta adresinizi de eyalet kayıtlarından değiştirebilirsiniz bu değişiklik bir çok eyalette 10$,20 $ gibi bir ücret karşılığında online yapılır.

Ev Adresini LLC Adresi Olarak Kullanmak

Ev adreslerini iş adresi olarak kullanan home office tabanlı LLC sahipleri olabilir. Bu tür yapıyı genellikle Amerika’da yaşayanlar kullanıyor fakat kişisel ev adreslerinin eyalet kayıtlarında halka açık olarak yayınlanması gizlilik konusunda endişe verici olabilir. Bu tip bir yapıyı kullanan LLC sahipleri web sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında ev adreslerini kullanmaktan kaçınırlar ve sırf bu yüzden bir posta hizmeti veya ortak çalışma alanı gibi alternatif adrese sahip olmayı tercih ederler.

Amerika’da yaşıyor ve ve evden çalışıyorsanız aynı zamanda bir LLC ye sahipseniz adresinizin kamuya açık olmasını istemiyorsanız, avukatınızı registered agent olarak atayabilir veya tescilli acentelerden hizmet alabilirsiniz. Posta kutusu gizlilik sağlasa da, kurumsal bir yapıda müşterilere güven vermeyebilir. Bu gibi durumlarda gerçek bir adresi gösteren sanal ofis kiralanabilir ancak bu çözüm posta yönlendirme hizmetlerine göre daha pahalıdır.

Amerika’da LLC Kurmak İçin Adres Seçimi

LLC için posta yönlendirme hizmeti alabileceğiniz bir çok şirket bulunuyor. Bu şirketlerin bir listesini daha önce bu yazıda paylaşmıştık. Buradan bakabilirsiniz.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları ↴

3 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın