Amerika’da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)

Amerika’da banka hesabı açmak rehberindeki adımları uygulayan bir çok girişimci, Amerika’da kurdukları LLC şirketleri için Mercurybank hesaplarını açıp aktif kullanmaya başladı. Bu rehberde Mercurybank’a ve Wise’a alternatif olarak kullanabileceğiniz Relay Bank hesabı açma konusuna en ince detayına kadar değineceğiz.

Güncelleme : Relay Financial, şimdilik (küresel durumlardan dolayı) Türkiye’den üye kabul etmiyor. Gelecekte tekrar üye alımı yapmaya başladıklarında bilgi edinirsek bu makaleyi tekrar güncelleyeceğiz.

Relay Bank Nedir?

Relay Bank, Relay Financial adı altında uzun süredir küçük işletmelere hizmet veren bir dijital bankacılık çözümüdür. FDIC onaylı Evolve Bank & Trust ile ortaklık yapısına sahip olan Relay, özellikle küçük işletmeler ve girişimcilere dijital bankacılık hizmeti sunan, hızlı onay mekanizmasına sahip ücretsiz bir finansal yapıdır. FDIC onaylı Evolve Bank & Trust bilindiği gibi oldukça köklü yapıya sahip bir bankadır. Wise, eski adıyla TransferWise’ da tıpkı Relay gibi Evolve Bank & Trust alt yapısını kullanmaktadır.

Relay Bank Neler Sunar?

20 ye kadar ücretsiz hesap

Relay onayı aldıktan ve hesabınız açıldıktan sonra yirmi adete kadar USD hesabı açabilirsiniz. Açtığınız her hesaba ayrı takım üyeleri atayıp limitleri dahilinde farklı alt hesapları aynı panelden yönetebilirsiniz.

50 Adet Sanal veya Fiziksel Debit Mastercard

Relay ile limitlerini kendinizin belirleyebildiği tam tamına elli adet debit kart oluşturma imkanınız var. Bu kartlar ön ödemeli debit kart özelliği taşır yani kredi kartı değildir. Hesabınızda olan parayı bu kartlar sayesinde internet alışverişlerinizde veya mal, ekipman alımı yaparken işinizi büyütmek amacıyla kullanabilir veya ekip üyelerinize kullanmaları için tahsis edebilirsiniz. Bu debit kartlar Google ve Apple pay uyumlu kartlardır.

ACH, havale veya çek ile ödeme yapın

Size sağlanan online bankacılık paneli üzerinden para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Entegrasyon

Relay, bir yazılım zihniyetiyle oluşturulmuş dijital bankacılık çözümüdür. Xero ve QuickBooks Online ile doğrudan entegre olur, Gusto, Transferwise ve Expensify’a kolayca bağlanabilir.

Türkiye’den Relay Bank Hesabı Açılır mı?

Evet! gereksinimleri sağladığınızda bu çok kolay ve mümkün.

Relay bireysel hesap açılışı desteklemiyor fakat Amerikan LLC şirkete sahip bir Türk vatandaşıysanız EIN numaranız ve pasaportunuz varsa yaklaşık iki iş gününde Relay Bank hesabı açabilirsiniz. Bilindiği gibi bu türden dijital bankalar bireysel hesap açmaya izin vermiyor. Gerek MercuryBank, gerek Brex, gerekse Wise Kurumsal’a, hesap açılabilmesi için bir LLC şirket sahibi olmanızı şartı aranır.

Bu bağlamda Relay’ da aynı özelliklere sahip bir banka olduğu için Amerika’da LLC şirketiniz ile hesap açmayı desteklemektedir. Özetle pasaport ve LLC şirket sahibi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız Relay Bank hesabı açabilirsiniz.

Amerika’ya gitmeden dijital bir banka hesabı açabilmeniz için Amerika’da bir LLC şirket sahibi olmanız gerekir. Uygun fiyata hızlı bir şekilde Amerika’da LLC şirket kurmak için bu rehberdeki adımları uygulayın. Şirketiniz kurulduktan sonra hızlıca EIN başvurusu yapıp (buradaki rehberden yararlanın) EIN numaranızın gelmesini bekleyin. Numaranız ve EIN onay mektubunuz (Cp 575 veya 147C) Relay üzerinden Amerika’da bir banka hesabı açabilirsiniz.

Relay Bank Hesabı Nasıl Açılır?

Gereksinimleri karşıladıktan sonra kolaylıkla bir Relay hesabı açabilirsiniz. Gereksinimleri tekrar gözden geçirmek gerekirse;

 1. Amerika’da bir LLC şirket kurun (detaylı rehber)
 2. Şirketiniz için EIN numarasını alın (detaylı rehber)
 3. Geçerli tarihe sahip bir pasaport
 4. Çalışan ve tamamlanmış mümkünde ingilizce dilinde bir web sitesi (WordPress, Wix veya Shopify ile 1 saatte oluşturabilirsiniz)
 5. 10 dakika zaman ve bir bilgisayar

Bu gereksinimleri tamamladıktan sonra artık aşağıdaki adımları uygulayarak Relay hesabınızı açabilirsiniz.

Adım Adım Relay Bank Hesabı Açmak

Öncelikle https://relayfi.com/ adresine giriş yapın ve sayfanın sağ üst köşesindeki “Sign Up” butonuna veya “Get Started with Relay” butonuna tıklayarak kayıt sayfasına gidin.

amerika da banka hesabi acmak relay Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)Kayıt formunu doğru bir şekilde doldurun. Ad, soyad, cinsiyet, TR deki mobil telefon numaranız, e-posta (sitenizin alan adı ile bir eposta ile kayıt tavsiye ediliyor) ve şifrenizi belirleyin. Ardından “Done” butonuna tıklayın

amerika da banka hesabi acmak relay 1 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)İkinci aşamada ise işinizle ilgili detayları girmeniz isteniyor. Amerika’da kurduğunuz LLC şirketin tam adı (XXX LLC gibi) iş kategoriniz ve aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi alttaki iki seçeneği yes olarak seçin. Sakın en alttaki iş kategorisini seçmeyin çünkü bu kategorilere Relay tarafından onay çıkmaz.

amerika da banka hesabi acmak relay 1 1 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)İşinizle ilgili detayları girmeye devam edin bu adımda Business address bilgileri isteniyor. Amerika’da bulunan iş posta adresinizi girin. Varsa USA telefon numarası yoksa TR mobil numaranızı da girebilirsiniz çok önemli değil.

amerika da banka hesabi acmak relay 1 2 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)Bu adımda işiniz için kullandığınız web sitenizi girebilirsiniz. Web siteniz veya işiniz hakkında description kısmına bir açıklama yazmanız önemlidir.

Alt kısımlarda ise, şirket tipini LLC olarak seçip şirketinizin çalışan sayısını ve şirketiniz kuruluş tarihini girin.

Alt kısımdaki açıklamalarda, sizden şirketinizi doğrulama amacıyla istenecek evrakların listesini görebilirsiniz. İstenecek evraklar şunlardır;

 • Şirket sahibine ait pasaport
 • EIN onay mektubu
 • Articles of organization yani şirket kurulum belgesi

Not: Amazon veya pazaryeri satıcısıysanız mağaza linkiniz kabul ediliyor mu? Öncesinde Relay desteğe sorabilirsiniz. Biz, bu hesabı açarken bir danışmanlık web sitesini kullandık. Riske girmemek için basit bir web sitesi yapıp kolayca onay alabilirsiniz.

amerika da banka hesabi acmak relay 4 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)Bu adımda şirket sahibi olarak ikamet adresinizi girmeniz gerekiyor. Türkiye’de ikamet ediyorsanız açık adresinizi doğru formatta Türkçe karakter kullanmadan girin. Ownership çubuğunu sona kadar (%100) getirin. Eğer şirketiniz tek sahipli LLC ise bunu yapmanız gerekiyor, hesap açabilmeniz için bir şirketin en az %25 ortağı olmalısınız.

En alt kısma ise pasaport numaranızı girip bir sonraki aşamaya geçin

amerika da banka hesabi acmak relay 5 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)Bu adımda şirket sahibi olarak ad, soyad, mail bilgisini girin. Şirketin %25 inden fazlası size aitse no seçeneğini seçin. Ardından bir sonraki aşamaya geçin.

amerika da banka hesabi acmak relay 1 6 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)Bu son aşamada ise doğrulama için gerekli evrakları yüklemeniz gerekiyor. İstenen evrakların yanındaki more info linklerini tıklayıp evrakları yükleme aşamasındaki gereksinimler hakkında ipucu almanızı öneririz.

 1. Pasaport fotoğrafı
 2. Video doğrulaması (Telefonunuzdan bir video kaydı yaparak more info linkindeki cümleyi kaydedip bu alana çektiğiniz videoyu yükleyin)
 3. Şirket kurulum belgesi pdf olarak yükleyin yani Articles of organization belgenizi
 4. Employer Identification Number yani EIN numaranızı yazın
 5. Employer Identification Number yani IRS den gelen EIN onay mektubunuzu yükleyin (Cp575 veya 147C)
 6. Doing business için bir şey yüklemeye gerek yok

amerika da banka hesabi acmak relay 7 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)Her şey tamamsa tekrar kontrol edip submit butonuna tıklayın.

Belgeleri yükledikten sonra bu ekranla karşılaşırsınız. Ve artık hesabınızın onaylanmasını bekleyin.

amerika da banka hesabi acmak relay 8 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)

Panele eriştiğinizde üstte hesabınızın incelendiğine dair sarı renkte bir uyarı şeridi görürsünüz.

amerika da banka hesabi acmak relay 9 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)Her şey yolunda giderse ve eksiğiniz yoksa bir veya iki iş günü içinde aşağıdaki gibi bir onay e-postası alırsınız.

amerika da banka hesabi acmak relay 10 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)Ve ardından banka müşteri paneline ulaşabilirsiniz. Müşteri panelinden USD biriminde 20 ye kadar yeni hesap açabilirsiniz.

amerika da banka hesabi acmak relay 12 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)İsterseniz yeni debit kartlar yaratıp (sanal kart veya fiziksel kart) kartları ekip üyelerinin adına veya şirketinizin adına oluşturabilir, istediğiniz limiti belirleyebilirsiniz.

amerika da banka hesabi acmak relay 11 Amerika'da Banka Hesabı Açmak (Relay Bank)

Önemli Bilgi: Hesabınız onaylandığında sistem tarafından otomatik olarak bir fiziksel debit kart oluşur. Bu kart Amerika’daki posta adresinize gönderilecek şekilde ayarlanmıştır. Hesabınızı açar açmaz Relay desteğe bir eposta yazın ve kartınızın ABD adresi yerine Türkiye’deki veya ikamet bölgenizdeki adresinize gönderilmesini isteyin. Aksi durumda kartınız ABD deki iş adresinize postalanır belki adres sağlayıcınız kartınızı teslim alamayabilir veya oradan tekrar Türkiye’ ye gönderim yapılması gerekebilir. Bu durumda ekstra masraflar ödeyebilirsiniz.

Sonuç olarak bir LLC şirketiniz varsa ve gerekli belgelere sahipseniz Relay Bank üzerinden hızlıca hesap açıp onay alabilirsiniz. Relay, Wise ve Mercury gibi dijital bankacılık hizmeti sunan bir finans kurumudur. Ücretli bir profesyonel planı da var fakat ücretsiz olan plan online işinizi fazlasıyla görecektir.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

9 Yorum. Yeni Yorum

 • Bugün başvurmaya çalıştım. Citizenship bölümünde Turkey çıkmıyor

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   18 Kasım 2022

   Evet artik Türkiye den uye almıyorlar. Mercurybank başvurusu yapin. Mercurybank ta bir kac günde onaylanır hesabınız

   Cevapla
 • Merhaba, Brex bank’la çalışıyordum memnundum fakat küçük müşterilerin hesaplarını 15 ağustos itibarıyla kapatıyor. Diğer arkadaşların da bilgisi olsun istedim. Dolayısıyla mercury’e başvurdum beklemedeyim. Relay bank’tan kullandığınız süreçte memnun musunuz? Bir de Relay, mercury ve brex gibi ücretsiz banka kartı gönderiyor mu TR’ye?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Brex’te diğer bankalar gibi son zamanlarda uye kabul etmemeye başladı muhtemelen eski hesaplari kapatma sebebide diğer bankalarda olduğu gibi küresel sorunlar.

   Relay bank artik Türkiye den hesap kabul etmiyor. Mercurybank,Brex ve Relay banka kartı gönderiyordu fakat hesap açılışına izin vermiyorlar artık. ( En azindan şimdilik durum bu şekilde takipteyiz)

   Bunlar dışında bir kaç alternatifi test ediyoruz bir gelişme olduğunda bilgi paylaşımı yapacağız.

   Cevapla
 • Muhsin Emre
  25 Şubat 2022

  Merhabalar Relay bank ve Mercury Bank ikisi de aynı bankanın alt kuruluşu. Peki siz hangisini tavsiye edersiniz?

  Cevapla
  • Evet her ikisi de TransferWise da bu listeye eklersek üç banka oluyor, Evolve bank and Trust bank alt yapısını kullanan dijital bankalar.

   İkisine de ücretsiz hesap acilabildigi için alternatif olarak hesaplarinizi açıp kartlarınızi da isteyin elinizin altında bulursun.

   Biz kendi şirketlerimiz icin Wise, Relay ve Mercurybank dahil hepsini farklı amaçlar icin kullanıyoruz. Son dönemde özellikle Mercurybank daha cok kullanıyoruz çünkü Türkiye dahil bir çok ülkeye ücretsiz para transferi başlattılar.

   Pasaportu olmayanlar mecburi olarak Wise kullanmaya devam edebilirler.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.