Amazon İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi?

Amazon için şirket kurmak gerekir mi?

Kısaca cevap hayır fakat bu soruya verilebilecek yanıt sizin durumunuza göre değişebilir.

Amazon’da satış yapmak için bir LLC’ye ihtiyacınız yok . Şahıs olarak hemen kendi adınıza hesap açıp satış yapmaya başlayabilirsiniz. E-ticareti keşfetmeye başlıyorsanız ve Amazon’da satış yapmak niyetindeyseniz, başlangıç olarak kendinizi bireysel hesap açarak test edebilirsiniz. Ancak, Amazon işini daha ileriye götürmeye karar verirseniz, ve bu işten gerçekten para kazanma niyetindeyseniz işin en başındayken Amazon için şirket kurmak mantıklı olacaktır.

Amazon İşinde Amerika’da Bir LLC Şirket Kurmak İçin Doğru Zaman Nedir?

İşletmeniz büyüdükçe ya da e-ticaret girişiminizi en baştan büyük bir ciddiyetle yapmak isterseniz (bu doğru bir yaklaşım olacaktır) Amerika’da bir LLC şirket kurabilirsiniz. Bir LLC oluşturmak, kendinizi ve işinizi korumanın en iyi yoludur. Aşağıdaki durumlar sizi tarif ediyorsa Amerika’da bir LLC şirket kurmanız gerek;

 • Amazon’da satış yapmak ve Amazon işinizi büyütmek konusunda ciddiyseniz
 • Bu işi gerçekten kendi işiniz gibi özveriyle sürdürmekte kararlıysanız
 • Satışlarınız her ay istikrarlı bir şekilde artacaksa veya arttıysa
 • Spor malzemeleri, sağlık ürünleri, mutfak ürünleri, gıda ürünleri, beslenme ürünleri, çocuk ürünleri ve sporcu takviyeleri gibi olası sağlık problemlerine yol açabilecek ürünler satıyorsanız
 • Mevcut Amazon mağazanız belirli bir ciro seviyesinde ulaştıysa (zaten bu seviyede Amazon size şirketleşmeniz için bir bildirim gönderecek)
 • Mağazanıza 40 ve üzeri ürün yükleyecekseniz
 • Amazon mağazanızı Amazon içi reklamlarla aramalarda üst sıralara çıkartmak istiyorsanız
 • Ürün detay sayfalarında üst sıralarda yer almaya hak kazanmak istiyorsanız
 • Bir yazılımla veya API entegrasyonuyla otomasyon kurma planınız varsa
 • Hesabınıza birden fazla kullanıcı eklemek istiyorsanız
 • Mağazanızın ve ürünleriniz detaylı istatistiklerini izlemek istiyorsanız
 • Tedarikçilerden düzenli olarak ürün temin etmeniz gerekiyorsa

Yukarıdakilerden herhangi biri gerçekleşir veya gelecekte gerçekleşecekse, Amerika’da hemen bir LLC şirket oluşturmak gerekir. Bir LLC oluşturmak düşündüğünüz kadar zor değildir ve en önemlisi de sizi uzun vadede başınıza gelebilecek sorunlardan ve size açılabilecek olası davalardan korur.

Aslında en son cümle bile Amazon’da şirketleşmek için bir gereksinim diyebiliriz. Çünkü Amazon’da genellikle Amerikalılara veya Avrupalılara satış yapılıyor o coğrafyadaki yetişme kültürleri gereği haklarını arama konularına oldukça önem veriyorlar. Sattığınız ürünlerden kullanıcıların başına gelebilecek herhangi bir zarar, yaralanma veya sağlık sorununda Amazon sözleşmelerde yazdığı gibi satıcıları sorunlu tutabiliyor. Bu tip olası sorunlarda şahsınıza açılabilecek tazminat davalarında oldukça büyük maddi zararlara uğrama durumu var.

Oysaki hesabınız bir şirket hesabı olduğunda ve bu şirket bir US LLC ise, kişisel varlıklarınızla aranızda bir kalkan görevi üstlenir. Bu sebeple yurt dışında yapılan e-ticaret dahil bir çok iş için LLC şirket tercih edilmelidir.

Amazon’da Satış Yaparken LLC Şirket İçin Bir İşletme Lisansı Gerekiyor Mu?

İşletme lisansları genellikle şirketin kurulu olduğu eyalet içinde ikamet edenler veya eyalet içinde bir mağaza, dükkan gibi fiziksel konuma sahip olanlar için gereklidir. Amazon’da perakende olarak satış yapmak için LLC şirketiniz adına bir işletme lisansına gerek yoktur. Sadece standart bir LLC şirket kurarak LLC’niz için bir EIN (Vergi kimlik Numarası) almanız yeterlidir. Bu da oldukça basit bir işlemdir.

Amazon’da Hesap Açıp Ürün Satmak İçin Şirketi Nasıl Kurulur?

Bu aslında oldukça basit bir süreçtir. Northwest gibi bir registered agent üzerinden hizmet alarak online olarak Amerika’da şirketinizi kurabilirsiniz. Amazon için şirket kurulacak en avantajlı eyalet Wyoming’dir. Amazon için şirket kurma ve hesap açma detaylarını içeren bu makaleye ayrıca göz atmanızı öneririz. Makalede bu süreçle ilgili püf noktaları ve atmanız gereken adımların bir listesini bulacaksınız.

Şirketim İçin Bir EIN’ye İhtiyacım Var MI?

Bir LLC oluşturduğunuzda, bir EIN’ye (İşveren Kimlik Numarası)  kesinlikle ihtiyacınız olacak. EIN, şirketinizin vergi levhası gibidir. Nasıl vergi levhası olmayan bir şirket resmi olarak ticaret yapamazsa, EIN olmayan bir LLC’de ticaret için kullanılamaz. Şirketiniz kurulduktan sonra bir sayfalık form doldurup IRS’e formu faxlayarak EIN alabilirsiniz. Ücretsiz EIN almak için tüm detaylar burada mevcut. EIN ücretsizdir kendiniz de başvurabilirsiniz fakat şirket kurulduktan sonra EIN başvuru süreci ile uğraşacak vaktiniz yoksa bunun için uygun fiyata size hizmet sağlayabiliriz.

Şirket İçin Bir Banka Hesabı Gerekiyor Mu?

LLC şirketiniz kurulup şirketinizin EIN geldikten sonra Amazon’un legal olarak desteklediği bir banka hesabı açmanız sizin için çok avantajlı olacaktır. Artık Wise veya Mercurybank gibi dijital bankalar sayesinde Amerika’ya gitmeden oturduğunuz yerden Amerika’da USD para birimi destekleyen bir banka hesabı açabilirsiniz.

Özellikle Wise kurumsal, 24 saat içinde kolaylıkla hesap açılabilen ve hesap açıldıktan hemen sonra onlarca para biriminde size hesap bilgiler sağlayan muhteşem bir platformdur. Hatta Amerika’daki LLC şirketiniz için Wise kurumsal hesap açtığınızda şirketiniz adına bir de TRY para biriminde IBAN numarası sağlamaktadır. Wise kurumsal ile Türkiye dahil bulunduğunuz ülkeye para transfer etmek oldukça ucuz ve hızlıdır. Amazon’un desteklediği Wise ile Amazon’da kazandığınız USD cinsinden parayı bulunduğunuz ülkedeki TRY veya USD hesabınıza dakikalar içinde transfer edebilirsiniz.

LLC şirketiniz için bir Wise kurumsal hesap açmak istiyorsanız adım adım rehberimize göz atabilirsiniz.

Sonuç

Amazon’da başlayacağınız online işin nasıl çalışacağını test etmek istiyorsanız, bireysel hesapla başlayabilirsiniz. Fakat Amazon’da satış yapmak ve işinizi büyütmek konusunda ciddiyseniz veya yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden herhangi biri sizin için geçerliyse Amazon için bir LLC şirket kurmak size bir çok avantaj sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Öncelikle bilgileriniz gerçekten çok değerli emeğinize sağlık! Geçen yılın başında amazon kuzey amerika pazarına bireysel olarak girememiştim ve bir arayış içerisindeydim taki 2021’in 6. Ayına kadar! İnstagram story reklamlarında denk geldim ve o gün bu gündür sayfayı takip ediyorum ve öneriyorum! Açık konuşmak gerekirse piyasada bir LLC kurmak için 500$ üzeri rakam isteyen bir çok firma olduğunu görünce insan ürperiyor ve bu işin çok zor ve sürdürelemez olduğunu düşünüyor nitekim bende öyle düşünüyordum, ne zaman ki bu sayfaya denk geldim o zaman fikrim değişti, yazılacak daha çok şey var ama şukadarını söyleyeyim bu makaleleri lütfen dikkat’e alın ve bu yoruma denk gelirseniz bu kadar emek verilerek hazırlanmış bu siteyi lütfen göz ardı etmeyin ve vaktiniz olduğu kadar makaleleri okumaya çalışın gerçekten pişman olmayacaksınız, işinizi gerçekten seviyorsanız da mutlaka bir LLC şirket kurun!!!

  Cevapla
  • Merhaba Dogan bey,

   Düşünceleriniz ve degerli yorumunuz için cok teşekkür eder, işinizde basarilar, bol kazançlar dileriz

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.