8 Adımda Amazon ABD’de Satılacak Ürünler Bulma

Amazon’da mağaza açmayı düşünerek, e-ticarete adım atmayı düşünenlerin en çok sorduğu soru Amazon’da ne satılır?

8 Adımda Amazon pazaryerinde satılabilecek en popüler ürünleri bulmak isterseniz okumaya devam edin.

amazonda satilacak urunler bulmak 8 Adımda Amazon ABD’de Satılacak Ürünler Bulma

E-ticaret devi Amazon, dünya çapında 9,5 milyonun üzerinde satıcıyı barındıran bir ekosistem. Elektronikten tekstile, otomotiv ürünlerinden ev-mutfak ürünlerine kadar milyonlarca ürünü barındıran Amazon, e-ticaret girişimcileri için çok önemli bir alan.

Ortalama bir Amazon mağazasının yıllık cirosu 26 bin dolar ile 810 bin dolar arasında değişiyor. Bu da e-ticaret platformunun taşıdığı önemli potansiyeli gösteriyor.

Bu yazıda, Amazon Amerika (USA) üzerinde mağaza açarak online ticarete girmek isteyenler için ürün seçme sürecinde yardımcı olacak bazı öneriler hazırladık.

1-Satışa açık kategorileri inceleyin

Amazon ABD’de satış yapmak istiyorsanız, ilk olarak platformun hangi ürün gruplarında kısıtlamaya gittiğini bilmeniz gerekiyor. Amazon’da bazı ürün gruplarında satış herkese açık değil. Bunun en önemli nedeni de, bu kategorilerde sahte ürün gönderimi riski olması. Amazon, sahte ürünlerin satılabileceği bir e-ticaret sitesi değil. Dürüst satıcılara yer vermesi nedeniyle günümüzün en büyük e-ticaret markası olan Amazon’da aşağıdaki kategorilerde kısıtlama söz konusu olabilir:

 • Otomotiv ürünleri
 • Koleksiyonluk kitaplar
 • Hediye kartları
 • Gurme gıdalar
 • Mücevher ürünleri
 • Beyaz eşya
 • Ayakkabı, çanta ve gözlük (marka onayı gereklidir)
 • Saatler

Amazon’da sınırlı kategoriler dışında kalan, tüm satıcıların hemen bugün mağaza açarak satışa başlayabileceği birçok kategori de mevcut. Bu kategoriler içinde kitap, ev ve bahçe, müzik enstrümanları, ofis ürünleri, outdoor aktivite ürünleri, bilgisayar, evcil hayvan ürünleri, dekorasyon ürünleri yer alıyor. Bebek, güzellik, elektronik, kişisel bakım, yazılım, oyuncak ve video oyunları ise bazı kısıtlamalara sahip.

2-Amazon’da çok satan ürünler listesine göz atın

Birçok e-ticaret platformu gibi Amazon da, satıcıların bilgi edinmek amacıyla satış istatistiklerini paylaşıyor. Amazon en çok satanlar herkesin erişebileceği bir sayfadır. Bu sayfada giyim, sağlık, bebek, bilgisayar gibi farklı kategorilerde Amazon kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği ürün gruplarını bulabilirsiniz.

Amazon, en çok satan ürünleri kategori bazlı göstermesiyle satıcılar için önemli içgörüler sunuyor. Hangi ürünlerin hızlı bir şekilde trend olduğu ve Amazon’da çok satıldığı anlaşılabilir. Yapı market, moda, mutfak, oyuncak, evcil hayvan ürünleri ve ofis-kırtasiye gibi birçok farklı kategoride Amazon’da satılan popüler ürünler size önemli bir fikir verecek. Bu ürünlerin fiyatlarına göz atarak, bir trend ve rekabet analizi yapabilirsiniz.

Amazon Türkiye’de çok satan ürünler şu şekilde görülüyor:

amazon cok satan urun bulma rehberi 8 Adımda Amazon ABD’de Satılacak Ürünler Bulma

3-Amazon kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarını analiz edin

Amazon, 12 milyona yakın ürün ve hizmetin listelendiği büyük bir dünya. 300 milyon aktif kullanıcısı olan e-ticaret platformunda her yıl milyarlarca dolarlık satış hacmi gerçekleşiyor. Bu nedenle, Amazon’da satış yapma sürecine dair yapılmış araştırmalara göz atın. Kısacası, müşterilerinizi tanıyın. Çok satan ürünleri hızlı bir şekilde trend haline getiren kullanıcılarla ilgili bilinmesi gerekenler şöyle:

 • Çok satan ürünlerin yorumları 4’ün üzerindedir. Bu nedenle sattığınız ürün ne olursa olsun, öncelik müşteri memnuniyetidir.
 • Dönemsel olarak ilgi gören ürünlerle ilgileniyorsanız, planlamanızı buna göre yapın. Türkiye’de bayram döneminde kolonya, şeker gibi ürünlere ilgi artarken, Amazon Amerika’da Christmas (noel) dönemi öncesinde noel süsleri gibi ürünler çok ciddi bir ilgiyle karşılaşır.
 • Müşterilerin, memnun kaldıkları bir ürünü yeniden satın alması olasıdır. Bu nedenle fiyat müşteriyi çekmek için ilk adım olsa da, kargolama ve diğer süreçlerde de profesyonel olun.

4-Amazon’un sattığı ürünler için rekabete girmeyin

Amazon, farklı e-ticaret platformlarının yaptığı gibi bazı ürünleri kendi üretiyor ve satıyor. Amazon gibi çok yüksek hacimde ürün tedarik edip, ciddi kampanyalarla müşterilere sunabilecek oyuncularla rekabet etmek özellikle yeni başlayanlar için çok mantıklı olmayabilir. Bu nedenle Amazon’un satıcısı olduğu ürünlerden uzak durmak, daha yerel ve fark yaratabileceğiniz ürünleri tercih etmek avantajlı olabilir.

5-Amazon’da hangi ürünlere yüksek talep olduğunu öğrenin

Amazon’da ne satılır dendiğinde akla milyonlarca şey gelebilir. Ancak yüksek kârlı bir operasyon için, talebin yüksek olduğu ürünleri tercih etmek gerekiyor. Bunun için bir pazar araştırması yapmak gerekebilir.

Kategorilerde o ürünle ilgili kaç ilan olduğu, nasıl bir fiyatlama olduğu önemli. Amazon’da ürünlere yönelik talebi anlamanın diğer bir yolu da Amazon Arama Çubuğu. Basit bir yöntem gibi görünse de, burada arama yaparken en çok arananlara göre sıralama yapıldığı için, önemli bir veri elde edeceksiniz.

Genel ürünler için Google Keyword Planner ya da Google Trends gibi araçlar da satıcılar için önemlidir.

6-Kâr analizini doğru bir şekilde yapın

Amazon’da satış yaptığınız üründe kârlılık oranı, her şey demektir. Ancak bir ürünün satış fiyatında maliyet dışında birçok faktör devreye giriyor. Amazon FBA sürecinde depolama gideri, kargo ve paketleme maliyeti, Amazon üyelik ücreti gibi kriterleri de hesaba katmalısınız.

Amazon FBA (Amazon Lojistik) ile kargolama maliyeti gibi giderlerden kaçınabilirsiniz. Fiyatta rekabetçi olabilmek adına büyük markaların ön plana çıktığı kategorilerden uzak durabilirsiniz.

7-Amazon müşterilerinden pozitif geri bildirimler alın

E-ticaret alanında faaliyet gösteren her satıcı için en önemli konulardan biri de müşteri memnuniyetidir. Potansiyel bir alıcının ürünü satın almadan önce yaptığı ilk iş müşteri yorumlarını kontrol etmek.

Amazon’da iyi bir satıcı olabilmek, ciddi satış rakamlarına ulaşmak için pozitif müşteri yorumları almanız şart. Pozitif yorumu olmayan ürünler çok düşük bir fiyat etiketine sahip olsa dahi ön plana çıkamayabilir. Bu nedenle sattığınız üründe pozitif geri bildirim oranı yüksek olmalı. Bu durum, iade oranının da düşük olmasını sağlar.

8-Amazon Amerika mağazanızı mevzuata uygun bir şekilde yönetin

Amazon’da satış yapma sürecinde asla atlanmaması gereken konu ise vergi süreçleri. ABD’de vergilendirme sistemi yeni başlayanlar için karışık gelebilir ancak ABD vergi sistemi çok titizdir ve olası bir hata, mağazanızı, şirketinizi ciddi bir riske atabilir. Böyle bir riskle karşı karşıya kalmamak için Amazon danışmanlığı alabilirsiniz.

ABD’de hangi eyalette şirket kurulacağı, hangi yasal giderlerin söz konusu olacağı vergi danışmanlarının yönlendirmesiyle ortaya çıkabilir.

Amazon’a uyumlu LLC şirket, Amazon’un talep ettiği belgeler, Amerika’da banka hesabı açmak ve sürecin devamında karşınıza çıkabilecek diğer konularla ilgili bizden destek alabilir veya blogumuzdaki yazılara göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.