Yaşanacak En iyi ABD Eyaletleri

Amerika Birleşik Devletleri, 330 milyonun üzerinde nüfusu ile dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi.

Etnik çeşitlilik bakımından dünyanın en kozmopolit yapılarından olan ABD, yaşam kalitesi, eğitim kalitesi ve ekonomik özgürlük bakımından dünya endeksinde üst sıralarda yer alıyor.

Amerika'da Eyaletler Haritası

50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan ABD’de yaşamak isteyenler için, eyalet seçimi çok önemli.

ABD eyaletleri sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan farklı olmasının ötesinde, yasal olarak da ciddi farklar içeriyor. Ülkede yer alan federal kanunlar 50 eyalet için geçerli. Eyalet kanunları ise, her eyalette farklı uygulanıyor. Bu nedenle, ABD’de yaşamak ya da şirket kurmak isteyenler için eyalet seçimi oldukça önemli.

Sosyal, ekonomik ve diğer faktörler bakımından, ABD’de yaşanacak en iyi eyaletlere bakalım.

US News ve World Reports tarafından, 8 kategoride 71 metrik baz alınarak hazırlanan bu listede sağlık hizmeti, eğitim, ekonomi, altyapı, yaşam maliyeti, suç oranı gibi kriterlere dikkat edildi.

10. Florida

Florida, uzun bir süredir ABD’nin yaşanılası eyaletleri listesinde yükselişini sürdürüyor. 2017 yılında listede 24. olan eyalet, 2019 yılında 13. olmuştu.

Florida’nın öne çıkan yanlarına bakıldığında oturmuş eğitim sistemi ve kolay erişim dikkat çekiyor. Ekonomik açıdan, 2021 yılında eyaletin GSYH’si 1,1 trilyon doların üzerindeydi. Yani Florida bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 15 ülkesinden biri olacaktı.

9. Massachusetts

Massachusetts, listenin 9. sırasında yer alan ABD eyaleti. Eyalet, altyapı performansı bakımından eksikliklere sahip olsa da sağlık ve eğitim alanındaki başarısı ile öne çıkıyor.

Massachusetts, ABD’de eğitimin merkezi olarak görülen eyaletlerden. Harvard, MIT ve Boston Collage gibi önemli eğitim kurumları eyalette yer alıyor. Massachusetts aynı zamanda vatandaşların en yüksek sigorta kapsamına sahip olduğu eyalet. Nüfusun sadece yüzde 3’ünün sigortası yok.

8. Wisconsin

Wisconsin, listenin 8. sırasında yer alıyor. Eyalet, eğitim olanaklarının yanı sıra yaşam maliyetinin de uygun seviyede olması ile dikkat çekiyor. Eğitim seviyesinin yüksek olduğu Wisconsin, gelir eşitsizliğinin de düşük olduğu bir eyalet. Wisconsin’de nüfusun yüzde 12’lik bir kısmı, ABD ortalamasının altında bir gelire sahip.

7. Virginia

Virginia, yaşanacak en iyi ABD eyaletleri listesinde 7. sırada. 2018 yılında aynı listenin 20. sırasında yer alan eyalet, son yıllarda önemli ilerlemeler kaydetti. Ekonomik büyümenin yanı sıra düşen suç oranları bu atılımda pay sahibi.

Virginia, CNBC tarafından ticari girişimler için 2021’in en iyi eyaleti seçti. İşsizlik oranı yüzde 4 seviyesinde olan eyalette yoksulluk oranı oldukça düşük. Virginia’da nüfusun yüzde 9,8’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

6. Nebraska

Nebraska, güçlü altyapısı ve olanakları ile ABD’nin en iyi eyaletlerinden biri olarak gösteriliyor. Listenin 6. sırasındaki Nebraska, ABD’de yenilenebilir enerji kullanım oranının en yüksek olduğu eyaletlerden biri. Eyalette enerjinin yüzde 21’i yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Yüksek hızlı internetin yaygın olduğu Nebraska’da yurttaşların yüzde 90’ının internet erişimi mevcut.

5. Idaho

Listenin 5. sırasındaki Idaho, geçmiş yıllarda 32. sırada yer alırken ciddi bir sıçrama yaptı. Eyaletin, ABD’nin en yaşanılabilir bölgeleri içine girmesinin önemli nedenlerinin başında büyüyen ekonomisi geliyor. Beş yılda GSYH’si yüzde 17 büyüme kaydeden eyalette, işsizlik oranı yüzde 2,8 ile ABD ortalamasının altında.

4. New Hampshire

New Hampshire, yüksek hava kalitesi ve düşük suç oranı ile ABD’nin en yaşanılası eyaletlerinden biri. Ülkedeki en düşük 2. suç oranına sahip eyalet olan New Hampshire, ülke ortalamasının çok altında kalıyor.

Hava kalitesinin çok yüksek olduğu eyalette, yılda kötü hava kalitesi görülen gün sadece 14. Ülke ortalaması ise 104 gün. İklim değişikliği politikaları bakımından en ciddi yönetimlerden birine sahip olan New Hampshire, yüksek yenilenebilir enerji tüketimi ile dikkat çekiyor.

3. Utah

Utah, gelişmiş ekonomisi ve yüksek yaşam kalitesi ile ABD’nin en yaşanılabilir eyaletlerinden biri. İşsizlik oranının yüzde 2,1 olduğu eyalet, ülkedeki en düşük işsizliğe sahip. Yüzde 3,6’lık bir büyüme oranına sahip Utah’ta özellikle ulaşım, hizmet ve imalat sektörü ciddi bir ivmeye sahip. ABD’deki en düşük sigara ve aşırı alkol tüketimi oranına sahip olan Utah, aynı zamanda gelir dağılımındaki eşitlikle de öne çıkıyor.

2. Minnesota

ABD’de en düşük yoksulluk oranına sahip eyaletlerden biri olan Minnesota, listenin ikinci sırasında. Düşük işsizliğe sahip olmasıyla da öne çıkan Minnesota, aynı zamanda etnik eşitsizlik bakımından da ABD’de son sırada yer alıyor.

Minnesota’nın dikkat çekici özellikleri arasında ortalama maaşın yüksekliği ve boşanma oranının düşüklüğü de geliyor. Buna ek olarak eğitim fırsatlarının geniş olduğu eyalet, ailece yaşamak için en iyi ABD eyaletlerinden biri olarak gösteriliyor.

1. Washington D.C.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentinin herhangi bir eyaletin sınırları içinde yer almasının o eyalete çok büyük bir ayrıcalık sağlayacağı düşüncesiyle bu kent District of Columbia denilen özel statüde bir bölge olarak kabul edilmiştir.

Washington D.C., 2019 yılından bu yana yaşanacak bölge listenin birinci sırasında gösteriliyor. Washington D.C, toplam tükettiği enerjinin neredeyse yarısını yenilenebilir kaynaklardan elde ediyor. Buna ek olarak ortalama yaşam ömrünün en uzun olduğu bölge olarak bilinen Washington D.C.’de yaşayanlar, 80 yıllık ortalama bir ömre sahip.

Hızlı büyüyen ekonomisiyle de öne çıkan başkent, ABD’de birçok büyük şirketin merkezi konumunda. Boeing, Starbucks, Amazon ve Microsoft merkezi Washington’da bulunan şirketler içinde yer alıyor.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.