Online iş kurmak ve Tüm Dünyadan Ödeme Almak

2021 itibariyle 2,14 milyardan fazla insan ihtiyaçlarını karşılamak için online alışverişe yöneldi. Muhtemelen buna en büyük etken COVID-19 salgını oldu. Salgının yavaş yavaş sonu gelse de salgın sırasındaki bazı alışkanlıklar hala devam ediyor. Online alışveriş eğilimi 2022 yılında da devam edecek gibi görünüyor belki de 2023 ve gelecek yıllarda da…

Online alışveriş eğilimi büyümeye devam ederken, evden yapılabilecek online işler de aynı oranda büyüyor, bu sebeple online bir iş kurmanın tam zamanı diyebiliriz.

Online bir iş kurmak ve müşterilerinizden kredi kartı yoluyla tahsilat yapabilmeniz için ihtiyacınız olan gereksinimlere bir bakalım.

Online bir iş nasıl kurulur? Ödemeler nasıl tahsil edilir?

Eğer işiniz tüm dünyadaki kişileri hedefleyen türdense tüm dünyadan ödeme alabileceğiniz bir alt yapı kurmanız gerekmektedir. Aksi durumda yerel bankalar ve sanal pos sistemleri, belirli bir süre sonra sizi kısıtlayacak veya ilk başlangıç aşamasında ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır.

Yapmanız gerekenler;

1- ABD’de bir LLC Şirket Kurun

Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bir LLC şirket kurmanız şiddetle tavsiye edilir çünkü şirketiniz için bir ödeme işleyici stripe (sanal pos) ihtiyacınız olacak. Stripe sayesinde tüm dünyadan herhangi bir para birimiyle kredi kartlarından tahsilat yapabilirsiniz. Stripe hesabı açabilmeniz için bir LLC  şirket kurmanız gerekiyor. Uygun fiyatlı LLC kurulum rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

2- Bir EIN (vergi kimliği) Edinin

LLC şirketinizi kurduktan sonra şirketiniz için bir vergi kimlik numarası EIN almanız gerekir. EIN olmayan bir LLC banka hesabı veya sanal pos (stripe gibi) hesabı açamaz. EIN, ücretsiz olarak verilir bu makalede nasıl başvuracağınız konusunda detaylar bulabilirsiniz.

3- Bir Banka Hesabı Açın

Şirketiniz için EIN aldıktan sonra şirketiniz için hemen kurumsal sınıf bir banka hesabı açmanızda fayda var. Banka hesabı açarken birden çok seçenek bulunur bunlardan en çok kullanılanları Mercurybank ve Wise Kurumsal’dır. Burada LLC şirket için banka hesabı açma ile ilgili tüm detaylar var ayrıca inceleyebilirsiniz.

4- Stripe Sanal Pos Başvurusu Yapın

Şirketiniz kurulup EIN ve banka hesapları tamamlandıktan sonra artık web sitenizden ödemeleri alabileceğiniz bir sanal pos sistemine ihtiyacınız var. Bunun için en iyi ve kolay çözüm Stripe’tır. Stripe, normal şartlarda Türkiye vatandaşlarına bireysel hesap açma izni vermemektedir fakat herhangi bir Türk vatandaşı Amerika’da bir LLC şirket kurduğu taktirde stripe hesabı açabilir çünkü Stripe, bu türden bir iş yapısına izin vermektedir. Hesap onayı sırasında herhangi bir adres kanıtı istemezler sadece şirket kurulum belgeniz ve EIN numaranız yeterlidir. Son olarak, Stripe’ta topladığınız paranızı bankanıza aktarabilirsiniz bu konu hakkında bir önceki maddede kısa bir açıklama zaten yapmıştık.

Ödeme, tahsilat, şirketleşme ve banka hesabı süreçlerini hallettikten sonra artık dünyanın her yerinden online olarak ödeme alabileceğiniz bir çözüm sahip oldunuz.  Stripe hesap açma ile ilgili adım adım rehber burada.

Ne tür işler yapılabilir?

Yukarıda bahsettiğimiz yapı, online olarak internetten yapılan bir çok iş tipini desteklemektedir. Bunlardan en bilindik ve en çok tercih edilenler şunlardır;

 1. Freelancer
 2. Blogger
 3. E-kitap Yazarlığı
 4. E-ticaret (Online Niş Mağaza)
 5. Dropshipping
 6. El yapımı ürünlerin satışı
 7. Baskı Satışı
 8. Abonelik Satışı
 9. Danışmanlık
 10. Web tasarımı
 11. Web sitesi tema tasarımı
 12. Web sitesi dil çevirisi
 13. Yazılım geliştirme
 14. Sosyal medya pazarlama
 15. Dijital pazarlama
 16. Reklam ajansı
 17. Online tercüme
 18. SEO uzmanlığı
 19. Sanal asistanlık
 20. Veri giriş hizmeti
 21. Online video kurs satışı
 22. Video editörlüğü
 23. Video animasyon
 24. Metin Yazarlığı ( Teknik Yazarlık)
 25. Stok fotoğraf veya video satışı
 26. Podcast Satışı
 27. Online olarak niş ürün satışı

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İçerik Kategorileri

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!