0

Markalaşma Süreci

Markalaşma Süreci

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Marka bilincini doğru oluşturmak online işleri büyütürken paralel olarak yürütülmesi gereken diğer önemli bir süreçtir.

Markalaşma Süreci ve Pazarda Konum Alma

Daha çok kazanç elde etmek istiyorsanız ürününüzü markalaştırarak en iyi pazarlarda konumlandırmalısınız. Bunun için öncelikle markanızın benzersizliğini vurgulamanız ve başarı hikayenizi insanlarla paylaşmanız gerekir.

Hikayenizi insanlarla paylaşmak hedef kitlenizle aranızda duygusal bir bağ kurar ve bu sayede onların güvenini kazanmış olursunuz. Sizi ulaşılmaz biri olarak görmelerinin aksine, sizi içlerinden biri olarak görmelerini sağlar. Hikayenizi paylaşırken, zorluklarınızı, engellerinizi, kazançlarınızı, kayıplarınızı, başarısızlıklarınızı vurgulamaktan
çekinmeyin. Hikaye ne kadar dramatik olursa, takipçilerle olan bağlantı o kadar artıyor.

Buna verilecek en iyi örneklerden biri şüphesiz Oprah Winfrey’in gerçek hikayeleridir.

Örnek Hikaye: Oprah Winfrey

Oprah Gail Winfrey (d. 29 Ocak 1954), ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından birisi olan ve kendi adıyla anılan The Oprah Winfrey Show’un sunucusudur.

Forbes dergisine göre 20. yüzyılın en zengin siyahi Amerikalısı ve 2004 yılı itibariyle dolar bazında Michael Jackson’ın ölümü üzerine dünyadaki tek siyahi milyarderdir.

Oprah Winfrey sık sık Mississippi’deki bir çiftlikte yetiştirilen fakir küçük bir Afrikalı Amerikan kız olma hikayesini anlatmaktadır. Çiftlikte hizmetçi olan büyükannesi Oprah’a sık sık iyi bir aile bulup kendisi gibi hizmetçi olması konusunda telkin vermektedir.

Medya simgesi olan Oprah, genç yaşta sık sık taciz edildiğini anlatmaktan çekinmiyor ve yaşadığı zorlukları açıklıkla insanlarla paylaşıyor. Oprah, Mississippi’de zavallı küçük bir kızken zaman geçtikçe milyarlarca dolarlık bir iş kadını oldu ve hatta ABD Başkanıyla bile birlikte kampanyalar yürüttü.

Oprah’ın hiçbir zaman akıllardan çıkmayacak bir hikayesinin olması belki de bu kadar büyümesinin ve akılda kalmasının bir sebebi olabilir çünkü, ne kadar zengin olursa olsun kitlesi onu her zaman aileden biri olarak gördü. Oprah her zaman, insanların gözünde geçmişte çok büyük sıkıntılar çeken ve bu günlere zor gelen bir kadın imajı
çizdi. Hikayesi gerçekten akılda kalıcı ve dramatik denilebilir türden.

Markalaşmak İçin Benzersiz Bir Slogan Bulun

Markanızı en iyi pazarda konumlandırabilmeniz için benzersiz bir slogana sahip olmalısınız. Benzersiz bir slogan oluşturmak, sizi rakiplerinizden ayırarak ön plana çıkartmada etkili bir unsurdur. Bu sloganlar genelde markanızı ve sizi doğru bir şekilde ifade eden kelime dizilerinden oluşabilir.

Akıllıca oluşturulan kaliteli sloganlar, müşterilerinizin sizi hatırlamasını sağlar ve rakipleriniz karşısında sizi ön plana çıkartarak size otorite sağlar. Etkili sloganlardan birkaç başarılı örneği aşağıda görebilirsiniz.

The Millionaire Maker (Milyoner Üreticisi):

Para kazandırma koçu Loral Langemeier, milyonlarca milyoner yarattığını iddia ediyor; Dolayısıyla “milyoner
üreticisi” onun markasını mükemmel bir biçimde tanımlıyor ve onu diğer rakiplerden ayırıyor.

Oprah Winfrey :

Yaşayabileceğin hayatın en iyisini yaşa! The Oprah Dergisinde kullanılan Live Your Best Life etiketi Orphan’ ı simgeleyen slogandır

Think different (Farklı Düşün) :

Apple’ ın 1984 te Super Bowl reklamında yer alan ve hala zaman zaman kullandığı bir slogandır. Apple, diğerlerine göre farklı düşünen bir şirkettir. Bu slogan, diğer tüm rakip şirketlerden farklı düşündüklerini ima eder.

The Happiest Place on Earth (Dünya üzerindeki en mutlu yer) :

Disneyland için etiket olan bir slogandır. Her çocuk eğlenmek için “dünyanın en mutlu yerine” gitmek ister.

İşin Uzmanı Olmak

Kendinizi uzman olarak konumlandırmanız, sokaktaki sıradan bir insana göre sizi daha inandırıcı ve güvenilir kılar. Standart bir doktor, muhasebeci veya yazılımcıya göre uzman olanları tercih etmemiz buna iyi birer örnektir. Bu psikolojik ilke internet ortamında da geçerlidir. Uzman olmak için doktora yapmanız gerekmiyor ancak konunuza rakiplere göre daha hakim olmanız sizi uzman kılabilir.

Bir Kitap Yazmak

Bir marka oluşturarak otorite kurmanın en hızlı yolu bir kitap yazmaktır. Bir konuda kitap yazdığınızda kelimenin tam anlamıyla bir otorite olarak kabul edilirsiniz. Kendinizi bir yazar olarak görmeyebilirsiniz fakat deneyimlerinizi amatör olarak yazdıktan sonra taslağı, ücretli olarak profesyonel bir editöre teslim edebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte, bir kitap yazmanın online bir işletmeye sağladığı olumlu etkiyi görebilirsiniz

Örnek Hikaye: Matthew Hussey

Matthew Hussey, uzun süre evlilik danışmanı olarak çalıştı ayrıca Londra’daki birçok kafe de ek iş yaptı. Bir dönem tuttuğu ofiste hayatını sürdürdü çünkü hem ofis hem de ev kirasını karşılayacak bütçeyi göze alamadı.

Matthew, çok sayıda ürün hazırlayıp farklı girişimlerde bulundu ancak, hiçbir formül onu hayal ettiği noktaya ulaştırmıyordu. Matthew birkaç yıl daha iş hayatına bu şekilde devam ettikten sonra bir yandan da yazdığı kitabını nihayet bitirip piyasaya sürmeyi başardı.

The Get The Guy adındaki kitap, zamanla The New York Times’ en çok satan listesinin 10. Sırasına yükseldi.
Bununla birlikte Matthew Hussey , The Today Show’a düzenli olarak katkıda bulundu. Artık her şey üst üste geliyordu ve şans dönmüştü ve NBC’nin Ready for Love programında bir ilişki uzmanı olarak çalışmaya başladı ve hatta iHeartRadio’da kendi şovunu yaptı!

Şu anda, Matthew dünyanın dört bir yanına üst düzey seminerler düzenliyor ve başka hiçbir iş yapmıyor. Matthew in dönüm noktası neticeye bakıldığında sadece bir kitap olmuştu diyebilmek mümkün. Bu hikaye en çok satanlar listesine girmeniz ve ancak bu şekilde zengin olmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu örneği, bunun imkansız olmadığını anlayabilmeniz için vermeye çalıştım.

Matthew örneğine baktığımızda kitabının içeriğini bir blog da yazsaydı bu kadar çok etki getireceği düşünülemezdi. Bu yüzden kitap, onun kariyerinde bir sıçrama noktası olmuştur.

Her Alanda Var Olmak

Eğer kendinizi bir uzman veya bir otorite olarak konumlandırmak istiyorsanız her alanda ve her yerde olmanız gerekiyor. Amacınıza ulaşabilmek için size uygun her medya platformunda yer almaya çalışın ve kendinizi yüksek kaliteli markalarla ilişkilendirin. Bunu, Pat Flynn ve onun gibi sadece birkaç online girişimci yapıyor genelde online iş yapan kişiler ortalarda pek görünmüyor ama aksi kesinlikle daha faydalıdır aşağıdaki örneğe göz atın.

Örnek Hikaye: Pat Flynn

Pat Flynn, insanlara internetten para kazandırmak amacıyla ortaya çıkarttığı Smart Passive Income ‘un (Akıllı Pasif Gelir) sahibi ve kurucusudur. Patt Flynn, bloglar, YouTube kanalı ve podcast’ lere sahip. Oluşturduğu içerikleri 4 farklı platforma yükler ve yükleme bittikten sonra içerikler bütün büyük sosyal medya platformlarında
paylaşılır.

Pat Flynn diğer girişimcilere göre daha ortadadır ve sosyal medya platformunu çok etkili kullanır. Bu durum onun daha güvenilir ve pazar içinde daha değerli bir uzman olmasında etkili bir rol oynuyor çünkü herkesin ulaşabileceği bir konumda..

Pat, sosyal medyanın her alanında var olarak sadık bir takipçi ağı kurmayı başardı. Onun takipçileri ona o kadar çok güvenmiş ve inanmışlar ki neyi tavsiye etse anında satın alıyorlar. Ağustos 2016’da Pat, diğer insanların ürünlerini satarak satış ortaklığı vasıtası ile online ortamdan 150.640 $ kazandı!

Onun güvenilirliği ve göz önünde olması ona büyük bir kitle sağladı ve onu otorite yaptı. Açıklamalarına göre Pat’ın geliri ve şöhreti özellikle sosyal medya gibi ortamları etkili kullanıp göz önüne çıktıktan sonra katlanarak arttı.

İsimden Marka Yaratmak

Kendinizi piyasada otoriter bir konuma yerleştirmek için isminizi markalaştırabilirsiniz. Bunu yapabilmek için, ortaya çıkardığınız her ürün veya işte adınızı vurgulamalısınız. Yazdığınız kitaplardan oluşturduğunuz eğitim materyallerine, fiziksel ürünlerden podcast lere kadar her yerde adınızı vurgulayıp marka algısı yaratabilirsiniz. Suze bu konuya iyi bir örnek diyebiliriz.

Örnek Hikaye: Suze Orman

Suze Orman kendini “Amerika’nın en güvenilir finansal danışmanı ve yatırımcı” olarak nitelendiriyor. 35 yıldan fazla bir süredir insanların paralarını yönetmesine yardımcı oldu ve bu kategoride kişisel bir marka imparatorluğu kurdu.

Birçok kitap televizyon şovu, dergi kapakları, banka kartları ve hatta finansal yönetim yazılımlarını Suze Orman
adıyla piyasaya sürdü. İşte, Suze ORMAN ın kendi markasıyla ürettiği sayısız ürünlerden birkaçı.

markalasma sureci 2 Markalaşma Süreci

Ayrıca sayısız e-kitap, kurs ve yazılıma da sahip bir marka.

Hedef Kitleyi Şaşırtmak

Hedef kitlenizin gözünde farklı bir yer edinmek için yok artık dedirtecek atılımlarda bulunmak mantıklı olabilir. Onlara jestler yapıp hediyeler göndermek üzerlerinde harika izlenimler bırakmak için iyi bir yoldur. Onlara hiç ummadıkları zamanda sürpriz hediyeler vermek sizi hiçbir zaman unutmamalarını sağlar. Bu hediyelerin çok pahalı eşyalar olmasına gerek yok, maddi değeri düşük küçük hediyeler bile büyük anlamlar ifade edebilir.

Aşağıdaki örnek biraz abartı olabilir fakat işin boyutuna bakıldığında büyük kişilerin hediyelerinin de büyük olması gerek.

Oprah izleyici kitlesinden 276 kişiye sıfır kilometre otomobil hediye etti. Sonrasında hemen her büyük medya organı onu konuşmaya başladı. Bu örnek olay yıllar önce gerçekleşti fakat televizyon tarihinin en unutulmaz anlarından biri olarak hala konuşulmakta…

Yukarıda da belirttiğim gibi pahalı şeylerden ziyade onların beklemediği bir anda minik bir jest bile sizi onların gözünde yüceltmeye yeterli olabilir.

Markalaşma süreci bir anda oluşabilecek bir durum değildir fakat gelecekte bir markalaşma planınız varsa bunu, iş planınızın bir köşesine yazmanız ve bu plana göre hareket etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü