0

10 Adımda Kusursuz Bir İş Planı Oluşturmak

10 Adımda Kusursuz Bir İş Planı Oluşturmak

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Ülkemizde pek dikkat edilmese de başarılı olabilmesi için her işletmenin, iyi bir iş planına ihtiyacı vardır. İş planı, işinize daha iyi odaklanmanızı sağlar ve gelecekte karşınıza çıkacak kötü sürprizleri önlemeye yardımcı olur. Peki iyi bir iş planı nasıl oluşturulur? İşte bunu dosdoğru yapmanızı sağlayacak olan 10 adım.

Neden bir iş planına ihtiyacınız var?

Bir işe girmeden önce neden bir plana ihtiyaç olup olmadığı bir merak konusu olabilir. Aklınızda neyi başarmak istediğinize dair net bir fikriniz olduğunu var sayarsak, pazarı biliyorsunuz, gerekli becerilere de sahipsiniz. Peki neden bir plana ihtiyaç var? Bunlardan bazılarını listeleyelim;

 1. Her Şeyi Yazın : Fikirlerinize somut bir şekil vermek için yeni bir işe atılıyorsunuz. Aklınızda birden çok fikir olabilir bu fikirleri en baştan itibaren bir yerlere not edin. Fikirleriniz kağıt üzerinde, aklınızdakinden daha net görünür.
 2. Bir B Planınız Olsun : Gireceğiniz işte gelecekte karşınıza bir çok problem çıkacaktır, bu kaçınılmaz bir durum. Karşınıza çıkabilecek tüm sorunları hesaplayabilmenin tabii ki imkanı yok fakat en başından, bu problemlere karşı bir B planınız olmalı. Olabildiğince alternatif düşünüp çıkabilecek sorunlara karşı birer çözüm oluşturmanız gerekmektedir. Bunları, aklınıza geldikçe bir kenara not etmelisiniz.
 3. Fikirlerinizi Doğrulayın : Fikirler bazen size çok makul gelebilir, uykularınızı kaçıracak kadar sizi heyecanlandırabilir. Fakat bu durumda en kötü şey, bunun tek taraflı olmasıdır. Bazen akla gelen fikirler sizi çok heyecanlandırsa da başkaları için aynı heyecanı vermeyebilir. Aklınızdaki fikir gerçekten sizin kadar diğerlerini de heyecanlandırıyor mu? Bunun cevabını alabilmek için olabildiğince fazla kişiye erişip yazılı olarak fikirlerinizden bahsedip geri bildirim alın. Böylelikle fikirlerin, gerçeğe dönüştüğünde ne kadarlık bir kitlede aynı heyecanı yaratacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.
 4. Müşteri Kitlenizi Analiz Edin: Aşağıdaki soruların cevaplarını en başından bilmelisiniz çünkü, en basit bir yatırımcı bile size bu soruları yöneltecektir. İster bir yatırımcıyla konuşun isterseniz kendi sermayenizi kullanın, bir işe girişmeden önce bu sorulara yanıt bulmanız gerekiyor.
  • Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alacak kişiler / şirketler kimler?
  • Hangi sektörlere yöneleceksiniz?
  • Sadece şirketlere mi yöneleceksiniz? Yoksa son kullanıcıya da hizmet sağlayacak mısınız?
  • Müşteri kitlenize düzenli olarak mı satış yapacaksınız (aylık, yıllık vb.)? Yoksa tek seferlik mi?
  • Potansiyel müşterilerinizle gerçekten konuştunuz mu? Ürün veya hizmetlerinize hedeflediğiniz kesimin ihtiyacı var mı?
  • Müşterileriniz nerede? Yurt içi mi yoksa yurt dışına mı hizmet vereceksiniz? Müşterilerden ödeme alma, muhasebesel konuları yurt dışında da yürütebilecek misiniz?
  • Lojistik (kargo, taşıma) operasyonlarını nasıl yöneteceksiniz? Hangi dış kaynakları kullanacaksınız?
  • Son kullanıcıya hizmet edecekseniz, müşterilerinizin demografik bilgilerini analiz edin (Yaş, cinsiyet, sosyal statü, meslek, ilgi alanı)
 5. Olası büyümeye karşı plan yapın :  Her yerde duyduğumuz bir söz “Büyük Düşün”. Genellikle her iş küçük başlar ancak hep küçük kalacağına dair bir kural yoktur.
  • İşerin büyümesine karşı sürekli bir plan içinde olun
  • İnternet üzerinden satış yapacaksınız trafiği nasıl çekeceksiniz?
  • İnsanlar sizi internette nasıl bulacak?
  • İşinizi daha da büyütmek için bir satış ağına (elemanlarına) ihtiyacınız olacak mı? Eğer satış ağınız olmayacaksa insanları ürününüzü alması konusunda nasıl ikna edeceksiniz?
  • İşler daha da büyümeye başladığında bir perakende mağazacılığına geçiş yapacak mısınız? Eğer işletmeniz büyümeye başladığında ortada düzgün bir plan yoksa, hem işleri yürütmek hem de büyüme planı yapmak zorlaşabilir. Tüm bu sorulara yanıt için bir çizelge oluşturmalısınız
 6. Rekabeti anlayın ve çok iyi araştırın : Hemen hemen her sektörde rakip vardır, rakipsiz bir işletme olamaz. Bir işin rakipsiz olduğunu düşünmek saflıktır. Kapsamlı düşünün ve size rakip olan tüm alternatifleri listeleyin, not alın.
  • Doğrudan rakipler kimler? Sizinle aynı tür ürün veya hizmeti satıyorlar mı?
  • Dolaylı rakipleriniz kimler? Sizinle dolaylı olarak sektörel bazda çakışacaklar mı?
  • Rakiplerin sizinle rekabet etmesini engelleyecek bir planınız var mı? Aynı ürün ve hizmeti pazarlarken onlardan farklı olacağınız nokta nedir? (Fiyat, kalite, ekstra hizmetler, destek vb.)
 7. Bir finansal plan (bütçe) oluşturun : Tüm iş planlarının en önemli maddelerinden biri de bütçe ve finansal durumlardır. İşletmenizi kurmak ve sürdürmek için genel maliyetleri en başından hesaplamalısınız.
  • Ürünü üretme veya satın alma maliyetleri. (Başlangıç adetleri, stok miktarları)
  •  Hammaddeler dahil üretim ve işçilik maliyetleri
  • Hizmet sektörüne yönelik bir oluşum içerisindeyseniz personel maliyetleri
  • Dağıtım, depolama, pazarlama, reklam gibi maliyetler
  • Sabit giderleriniz. (Aylık maliyetleriniz, kira, internet, araç, iletişim, sarf malzeme ve diğerleri )
  • Değişken giderleriniz. Sürpriz çıkabilecek maliyetler örneğin, seyahat, kur dalgalanmaları, eğitim vb.
 8. Genel anlamda bir pazarlama planı oluşturun : İş planınızın bu bölümünü mutlaka detaylı olarak kayıt altına alın
  • Fiyatlandırma: Ürünün son halini ne kadara satacaksınız?
  • Konumlandırma: Ürün veya hizmetleriniz pazarın neresinde konumlanıyor? Kendi mağazanız, perakende mağazacılık, online pazar yerleri, kendi e-ticaret siteniz.
  • Promosyon: Müşterilerin ilgisini çekmek ve onlarla iletişim kurmak için onlara hangi kanaldan ulaşacaksınız?
  • Karlılık: Tüm maliyetleri ve giderleri hesapladıktan sonra ürün veya hizmet başına ne kadar kar edeceksiniz?
 9. Operasyon planınızı oluşturun : Bir an için vizyonunuzu bir kenara bırakın ve iş yürütülürken bir kaç günlük süreci değerlendirin. Bu süreçte tedarikten üretime, pazarlamadan lojistiğe, satıştan desteğe ve servise kadar olan tüm süreci yazın. Olası aksaklıklara karşı çözümlemeler oluşturun ve bu duruma ortaya çıkacak ekstra maliyetleri hesaplayın.
 10. Doğru kişileri bulun  : Doğru kişileri işe alıp doğru kişilerle çalışmak çok önemlidir. İşinize uyumlu ve bu konuda uzman kişileri nasıl bulacağınızı ve onları ikna etmeyi nasıl başaracağınızı düşünün. Sıkıştığınız noktada danışmanlık hizmeti alabileceğiniz kaynakları baştan belirleyin, yeterlilik konusunda danışmanlarınızı iyi araştırın, maliyetlerini değerlendirin.

Son olarak basitliğin işin anahtarı olduğunu unutmayın. İş planı oluştururken sayfalarca karışık ve anlamsız belgeler içinde boğulmayın. Her belgeyi, bir yatırımcıya iş planınızı kolay anlatacak şekilde ve basitlikle hazırlayın. Hiç bir yatırımcı sayfalarca uzunluktaki belgeyi okumaz, okusa bile odaklanamaz.

İş planınız, işletmeniz için bir yol haritasıdır fakat planlarınızı değiştirilemez bir kanun gibi görmeyin. Belirli aralıklarla iş süreçlerinize göre ve piyasaya göre planınızı güncellemeye çalışın. Değiştirilecek bir nokta varsa, doğruluğuna inandığınız anda değiştirmekten çekinmeyin, bu konuda cesur olun.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü