EIN Onay Mektubu 147C Nasıl Alınır?

Amerika’da LLC şirketinizi kurduktan sonra EIN başvurusu yaptınız, EIN sonucunuz fax yoluyla geldi fakat EIN onay mektubunuz olan “CP575 Letter” belgesi adresinize ulaşmadıysa yenisi olan “147C” belgesini alma şansınız var.

Hatta kaybolan EIN belgesi veya adrese ulaşmayan belgeleri de bu yolla tekrardan IRS’ten temin edebilirsiniz.

EIN Onay Mektubu Neden Ulaşmaz

Bazı durumlarda (nadir de olsa) EIN başvurusu sonrası, IRS tarafından iş adreslerine otomatik olarak gönderilen EIN onay mektupları ulaşmayabiliyor. EIN onay mektuplarının ulaşmama sebeplerinden bazıları şunlar olabilir;

 • Adres ofisinize gelen evrak görevli tarafından yanlışlıkla teslim alınmamış veya kaybedilmiş olabilir
 • IRS, adresinizi yanlış işaretleyip evrakı farklı adrese göndermiş olabilir
 • SS4 formunuz doldururken adresi yanlış yazmış olabilirsiniz
 • Evrak postada kaybolmuş olabilir
 • Veya adres ofisi tarafından belgeniz yanlış kişinin adres paneline yüklenmiş olabilir

EIN başvurusu sonrasında şirket adresine otomatik olarak gönderilen CP575 EIN onay belgesi, bankalar, sanal pos işleyiciler, muhasebeciler tarafından istenebilir. Aslında bir çok kurum, fax yoluyla gelen SS4 formunun sağ üst köşesine yazılmış halini kabul edebiliyor fakat bazı durumlarda orijinal onay belgesini de isteyebiliyorlar.

IRS tarafından gönderilen CP575 belgesi bir sebeple tarafınıza ulaşmadıysa ve EIN numaranızı biliyorsanız IRS tarafından yenisini talep edebilirsiniz. Cp575 olarak adlandırılan EIN onay mektubu IRS tarafından bir kez üretilir ve adrese postalanır. Tekrar onay belgesi talep edildiğinde bu sefer Cp575 göndermezler onun yerine orijinali ile aynı değere sahip 147C Letter adındaki belgeyi gönderirler.

147C Letter, Cp575 ile aynı işi görür ve her koşulda kabul gören bir resmi belgedir.

EIN Onay Mektubunu (147C) Nasıl İstenir?

Eğer EIN numaranızı biliyorsanız (fax ile SS4 üzerine el yazılı olarak tarafınıza ulaştıysa) 147C Letter denilen EIN onay mektubunu IRS’ten iki yolla temin edebilirsiniz. Ya da EIN numaranızı bilmiyorsunuz ve EIN başvurusunda kullandığınız SS4 formunuz elinizdeyse de EIN onay belgenizi alabilirsiniz.

 1. IRS’i telefonla arayarak 147C belgesini size faxlamalarını isteyin
 2. IRS’e fax göndererek 147C belgesini adresinize postalamalarını isteyin (Çok düşük geri dönüş ihtimali var)

1-EIN Onay Mektubu 147C’yi Telefonla Talep Etmek

EIN mektubunuzu IRS memurlarından telefonla arayarak talep edebilirsiniz. IRS’i aramadan önce fax alabiliyor olmanız gerekiyor çünkü onlara 147C Letter’ı fax ile göndermelerini rica edeceksiniz. Karşınıza çıkan görevliden 147C belgesini istemeden önce bir fax numaranızın olması gerekiyor.

Öncelikle online fax sistemi olan fax.plus üzerinden 5$ a bir fax numarası kiralayın. Fax.plus üzerinden bir numara alma ve platforma hesap açma ile ilgili tüm detaylar bu rehberde mevcut.

Fax numaranızı edindiğinize göre artık IRS’i telefonla arayabilirsiniz. IRS iletişim numarası aşağıdadır.

IRS Telefon Numarası : +1 800 829 4933

Telefon tuşlama ile 147C talep sistemine aşağıdaki kombinasyonla ulaşabilirsiniz.

 1. İngilizce için “1” tuşlayın
 2. Sonra telesekreter bir çok yönlendirme için tuşlama yapmanızı isteyecek seçenekler arasından “3” tuşlayın. Bu “3” numarası EIN onay belgesi ve kayıp EIN servisidir.

IRS çağrı merkezi genellikle çok yoğun oluyor bekleme süresini aşarsa daha sonra arayın mesajını duyabilirsiniz, bekleyebildiğiniz kadar bekleyin ve yetkiliye bağlanmaya çalışın. Yoğunluğa takılmamak için Türkiye saatiyle 15:00 dan sonra arayın ki IRS’in merkez ofisinde henüz sabahın ilk saatleri olduğu için daha az yoğunluk olma ihtimali var.

Müşteri temsilcisine ulaştıktan sonra;

Kendisine, EIN onay mektubuna ihtiyacınız olduğunu ve bu konuda yardıma ihtiyacınız olduğunu anlatın.

Telefondaki yetkili sizden ,şirket adını, ,EIN numaranızı, şirketinizin registered agent adını, SS4 formundaki ilk başvuru tarihini, SS4 formundaki telefon numaranızı, SS4 formundaki fax numaranızı isteyecektir. Bu bilgilerin tümünü SS4 formunuzdan okuyarak yetkiliye okumalısınız.

Sizden SSN numarası isterse ABd vatandaşı olmadığnızı bir yabancı olduğunuzu fakat ABD de bir şirket sahibi olduğunuz için atanan ein numarasına ait belgeye ihtiyacınız olduğunu anlatın.

Önemli:

Eğer fax numaranız, SS4 formunda yazan numaradan farklı bir numara ise onu bu konuda uyarmalısınız. Fax numaranızın değiştiğini onlara belirtmezseniz, SS4 formundaki numaraya EIN onay belgenizi (147C) faxlayacaklar. Bu konu oldukça önemlidir eğer fax numaranız aynıysa zaten bu uyarıyı yapmaya gerek yoktur.

Fax size ulaşana dek bekleyin. Zaten görevliler genellikle faxın size ulaşıp ulaşmadığını  sorarlar ve geldiğini teyit edene dek beklerler. Fax tarafınıza ulaştıktan sonra görevliye faxın geldiğini söyleyin ve teşekkür edip konuşmayı bitirin.

2-IRS’e Fax Göndererek 147C Belgesini Adresinize Postalamalarını İsteyin

Bu yöntem çok geç tepki verebilir veya hiç işe yaramayabilir bu sebeple öncelikle ilk seçenek olan telefon yöntemini denemenizde fayda var.

İngilizce olarak telefonda konuşamayanlar için ikinci bir yöntem, EIN onay mektubunu IRS’ten fax ile yazılı istemektir. Bunun için aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle ekte bulunan word belgesini bilgisayarınıza indirin
 • Word belgesindeki bilgileri kendi şirketinize göre eksiksiz doldurun (adres kısmını Sokak, süit, şehir, eyalet, posta kodu sırasıyla doğru formatta yazın)
 • IRS tarafından EIN numarasının el yazılı halini (SS4 formunuzu) bulun
 • Kendinize göre doldurduğunuz Word dosyanızı ilk sayfa, SS4 EIN formunuzu da ikinci sayfa olarak tek sayfada PDF olarak birleştirin. (Photoshop veya online pdf editör uygulamaları ile birleştirebilirsiniz)
 • İki sayfalık pdf dosyasını +1 304 707 9471 numaraya fax.plus üzerinden faxlayın

Word dosyası ilk sayfada, SS4 EIN belgeniz de ikinci sayfa olmalıdır yani ilk sayfada word dosyasındaki üst yazınız bulunmalı.

Fax ile yaptığınız talebe herhangi bir yanıt gelmez fakat 147C belgesini, bir kaç hafta içinde ABD iş adresinize postalarlar.

EIN onay mektubunun ulaşmaması çok nadir olarak yaşanan bir sorundur fakat yaşadığınız bu sorun dünyanın sonu anlamına gelmez. Her işin bir çözümü olduğu gibi bu sorunun da bir çözümü mevcut. Sonuçta IRS’ten günde binlerce evrak postalanıyor ve bazı karışıklıklar nadirde olsa yaşanabilir.

Çözüm için yukarıdaki iki yöntemden birini uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.