EIN Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Son güncelleme : Bu makale güncellenmiştir.

Yoğunluk azaldı ve son dönemde 25-30 güne kalmadan EIN numaraları gelmeye başladı. Doğru başvuru yapıldığında artık 25 gün civarında EIN numaraları teslim ediliyor. EIN Hizmeti Başvuru Formu ile bizden hizmet alan bir çok girişimcinin EIN numaralarını teslim ettik.

NOT: EIN artık direk olarak posta adresine CP 575 belgesi adı altında gönderiliyor daha önceleri ilk olarak faks ile gönderim yapılıyordu ve Cp575 sonradan postalanıyordu fakat artık durum değişti. Yaklaşık 1 ayı bulmadan EIN mektubunuzu teslim alabiliyorsunuz.

ABD vatandaşları SSN sahibi oldukları için telefon açarak dakikalar için EIN alabiliyorlar fakat Covid nedeniyle IRS çalışanları nöbetleşe sistemde işleri yürüttükleri için EIN süreleri uzuyor.

Covid öncesi yaklaşık 2 hafta bile sürmeyen EIN işlemi yaklaşık 50 günü bulabiliyor.

Vergi sezonu ve Covid yüzünden yaşanan yoğunluktan dolayı IRS’de açılmamış bir sürü posta bulunuyor. Kaynak : MarketWatch

Peki bu durumda akla şu sorular gelebilir;

Benim EIN numaram gelmeyecek mi?

Acaba daha fazla uzar mı?

EIN ne zaman gelir?

Bu aşamada kaygılanmanız son derece normal fakat 50 gün civarı bir bekleme sürecinden sonra EIN’ler gelmeye başlıyor. Başvurunuzu doğru yaptığınızdan eminseniz sırayla açılan postalar ve fax mesajları değerlendirildikten sonra yine sıralı bir şekilde işleme alınıp, geri dönüş yapılıyor. Çünkü dönüş yapıldığına ve EIN geldiğine dair bazı takipçilerden mesajlar alıyorum.

Bu arada yapılacak en iyi iş sabırla beklemek ve yeni şirket kuracak girişimcilere tavsiyem, bir an önce LLC kurulum işlemlerini başlatıp EIN başvurularını yapmaları yönünde olacaktır. Şirket kurulur kurulmaz EIN formunuzu faxlayıp IRS’de ki işlem sırasına girmek gerekiyor çünkü her geçen gün bir kayıp diyebiliriz.

Peki bu bekleyiş aşamasında ne yapabilirsiniz?

Yeni bir iş kurduğunuzu var sayarsak (E-ticaret, dropshipping veya benzeri online bir iş) bu bekleme sürecinde boş durmamanızı öneririm. Aslında yeni bir iş kurulduğunda yapılacak çok iş var ve bu işler zaten bir kaç günde bitecek işler değil. Bu bekleme aşamasında bir iş planı yaparak EIN geldiğinde ödeme alt yapınızı hızlıca kurup asıl işinize yoğunlaşabilir, detaylarla uğraşmazsınız.

Yeni bir web sitesi veya bir iş kurulduğunda zaten hemen satış yapıp hızlıca para kazanmak ilk aşamada herkesin merakla beklediği bir süreçtir. Fakat hazır vaktiniz varken, işinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz şahsen ben öyle yapardım:) Örneğin şunları yapmanızı öneririm;

  1. Web sitenizi geliştirin : Gerek tasarım gerekse işlevsel olarak web sitenizi geliştirin. Grafikler, ürün açıklamaları, site içi gerekli olan sayfalar, sözleşmeler, mesaj botları ve iletişim formu gibi araçları hazırlayın, kurun test edin.
  2. SEO ya odaklanın: Yeni açılan bir web sitesinin zaten google da belli bir aşamaya gelmesi bir kaç ay sürmektedir. Bu aşamada hazır vakit varken, online mağazanıza bir blog oluşturup yaptığınız iş ile ilgili uzun uzun blog yazıları yayınlayın. Blog ile içerik oluşturmak çok güçlü bir sıralama silahıdır. Herkesin reklamlardan beklediği trafiği uzun uzun blog yazıları yazarak ileriye dönük organik yollardan sağlayabilirsiniz. Her gün veya iki günde bir muhakkak bir blog yazısı yazın.
  3. Dijital pazarlama konusunda kendinizi geliştirin: Bu bekleme süreçlerinde Facebook ve Google reklamları tarafındaki yenilikleri takip edip kendinizi geliştirmeye çalışın. Google analitik, Facebook pixel kurup bu araçları okumayı öğrenin. Facebook reklamları ve Google ads tarafında uygun maliyetli olarak reklam nasıl verilir bu konulara yönelin. Ciddi bir eğitimden geçebilirsiniz çünkü bu taraf size asıl para kazandıracak veya kaybettirecek taraftır diyebilirim.
  4. Web sitenizi optimize edin : Online mağazanızı veya web sitenizi optimize edin, hızlandırın, açılış ve yükleme sürelerini kısaltın. Gtmatrix ve Google page speed gibi araçlarla testler yapıp sitenizin kullanıcı tarafında hızlı açılmasını sağlayın. Gerekli optimizasyonları yaparak sitenizi iyileştirin. Ör: Resimleri küçültün, gereksiz eklentileri, kodları kaldırın, scriptleri sıkıştırın vs.vs.
  5. Ürün ve pazar araştırması yapın : Yeni ürünler araştırıp trendleri kontrol edin. Şu andaki trendlerden çok bundan bir kaç ay sonrasını ön görmeye çalışın. Yeni ürünler bulup satılabilirliğini kontrol edin ve ölçümler yapın. Yeni tedarikçiler bulup anlaşmalarınızı tamamlayın. Özellikle pazar araştırma yazılımlarının deneme sürümlerini kullanarak rakipleri ve anahtar kelimeleri ölçmenizi öneririm. Mesela ahrefs, semrush gibi araçları bence acilen kullanmaya başlayın.
  6. Sosyal medya hesaplarını kurgulayın : İşinize ait tüm sosyal medya platformlarında hesaplarınızı oluşturun, google my business hesabınızı açın, postlarınızı paylaşmaya başlayın. Youtube kanalınızı açıp ürün videolarını yükleyin, ürün açıklamalarına site linkinizi muhakkak ekleyin.
  7. Web sitenize backlink almaya başlayın : Google sıralamalarında web sitenizin yükselebilmesi için belirli bir süre geçtikten ve içeriklerle destekledikten sonra, backlink çalışması yapmanız gerekmektedir. Ücretsiz veya bütçeniz el verirse ücretli backlinkler almaya başlayın. Sanki bu iki aylık süreçte reklam veriyormuşsunuz gibi bu işe bütçe ayırarak SEO çalışmalarına yavaş yavaş başlayabilirsiniz.  Bu aşamada çok fazla yüklenmeden haftalık bir kaç link hiç fena olmaz.

Bu 8 madde önemli ve daha buna benzer aklıma gelmeyen muhakkak bir çok yapılması gereken iş olacaktır. Bu boş ama aslında çok değerli zamanı bu değerli işlere ayırabilirsiniz. Buradaki en önemli madde bence SEO tarafı çünkü SEO gerçekten zaman ve sabır isteyen bir iş. Bu yüzden kendinize bir plan oluşturup en azından her gün küçük blog yazıları yazıp, anahtar kelimeler çıkartıp sadece yazı yazın. Yazdığınız yazı bir gün kesin dünyanın herhangi bir bölgesinde sıralamaya girecek ve size ücretsiz bir trafik olarak geri dönecektir.

Umarım EIN yoğunluğu kısa zamanda çözülür ve işleriniz aksamaz. Zaten şu anda tamamen durmuş değil sadece yavaş işlemekte bu yüzden eğer bir başlangıç yapmak istiyorsanız en uygun zaman bugündür.

Bol şanslar!

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.