0

Aynı LLC İle Birden Çok Alanda İş Yapılır Mı?

ayni llc ile birden cok alanda faaliyet gostermek Aynı LLC İle Birden Çok Alanda İş Yapılır Mı?

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Bir LLC şirket altında birden çok işletme olabilir mi? Aynı LLC farklı sektörlerde faaliyet gösterebilir mi?

Evet, bir LLC altında birden fazla işletmeniz olabilir ve birden çok alanda faaliyet gösterebilirsiniz. Türkiye’ kurulan şirketlerde bu durum unvan eklenerek (nace kodu) yapılabiliyor ama Amerika’da böyle bir zorunluluk yok ve durum bizimkine göre farklı ve basit.

Bir LLC altında iki veya daha fazla işletmeyi aşağıdaki seçeneklerden birini seçerek yönetebilirsiniz.

 • Tüm ticari faaliyetleri tek bir LLC ile aynı çatı altında yürütmek
 • Hayali adlar olarak ta bilinen DBA’ları LLC nizin altına kaydettirerek

DBA Nedir?

Bir kişi veya şirket yasal adından farklı bir alanda iş yapmak istediğinde bu, DBA kaydı ile yapabiliyor. Buna da Doing Business (iş yapma, farklı bir iş yapma) deniliyor.

DBA terimi eyaletlerin çoğu tarafından kullanılır ve bilinir, ancak her eyalet bunu farklı bir teknik isimle değerlendirir. En yayın olanları şunlardır:

 • Assumed Name ( Varsayılan Ad)
 • DBA (iş yapmak)
 • Doing Business As (olarak iş yapmak)
 • Fictitious Name (Hayali isim)
 • Trade Name (Ticari Unvan)
 • Trading As (Olarak Ticaret)

DBA Kaydı Şart Mı? Oluşturulmazsa Sorun Olur Mu?

Bu konuda herhangi bir sorun olmaz ve her eklenti ticaret alanı için DBA oluşturmak şart değildir. Aynı LLC ile hem e-ticaret hem de bakkal işletebilirsiniz, tabi şirket isminiz buna uygun genel bir yapıdaysa. Aksi durumda müşteriler tarafından anlaşılamayabilir.

Bir LLC’nin herhangi bir DBA’ya (Hayali İsimler) sahip olup olmayacağı size bağlıdır. Yani, bir LLC altında birden fazla işletmeyi yürütmek için bir DBA dosyalamanız gerekmez, ancak isterseniz bir veya birden çok DBA açmakta özgürsünüz.

DBA kaydı olmadan tek LLC çatısı altında yürütülecek işlerin artıları ve eksileri nelerdir?

Artıları:

 • Daha maliyetsizdir, ürünleri ve hizmetleri test etmek kolaydır. Hemen işe koyulabilirsiniz.
 • Başlangıç aşaması çok basittir. (Fakat işler büyümeye başlarsa kontrol sıkıntıları ortaya çıkabilir)

Eksileri:

 • Sorumluluk riskleri büyük olabilir geleceğe dönük büyüyecek bir iş ise DBA kaydı mantıklıdır
 • Birbirinden farklı alanlardaki ticaret işlemlerinde muhasebesel kayıtları tutmak zorlaşır

DBA yerine ayrı ayrı LLC şirketler kurmak daha mı mantıklı?

Bazı durumlarda ortaya çıkabilecek sorunları sınırlandırmak ve tüm işleri birbirinden tamamen ayırmak için her iş koluna bir LLC kurulabiliyor. Bunun en önemli avantajı, farklı bir sektörde koşan LLC’ye bir dava vb. açılıp faaliyetleri durdurulursa diğeri bundan etkilenmez.

Bir DBA Nasıl Kaydedilir?

Bunun için bir avukat tutabilir veya kayıtlı acenteniz (Registered Agent) ile iletişime geçebilirsiniz. Kayıtlı acentelerin listesi için bu linke bakabilirsiniz. Kayıtlı acenteniz avukata göre daha makul bir fiyatla DBA kaydınızı yapar, avukat biraz daha pahalı olabilir.

Sonuç:

Aynı LLC ile birden çok sektörde iş yapabilirsiniz fakat bunun artıları ve eksileri bulunur. DBA kaydı hayali isimler oluşturarak işlerinizi sektörel bazda isimlendirmeye yarar. DBA oluşturmak şart değildir fakat hangi durumlarda bunun gerekli olduğuna karar vermek tamamen size kalmış bir durumdur.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın