0

Amazon Dropshipping Nedir?

Amazon Dropshipping Nedir

Son güncelleme tarihi : 9 Mart 2022

Dropshipping, kısaca “stoksuz satış” ya da “stoksuz e-ticaret” olarak tanımlanır. Bu iş modelinde satışı gerçekleştirilen ürünler online olarak tedarikçiden sipariş edilir. Yani ürün doğrudan tedarikçiden direkt müşteriye teslim edilir. Amazon da, dropshipping için ideal bir platformdur.

Amazon Dropshipping

Amazon ile dropshipping yapmak birçok satıcı için popüler bir iş modelidir. Binlerce satıcı, Amazon’da dropshipping yaparak bu yolla gelir elde ediyor. Bu iş modelinde bir ürünü üretmenden ve stokta tutmadan sadece tedarikçiler vasıtası ile satmak mümkündür. Amazon’da listelenen ürün, milyonlarca potansiyel müşterinin beğenisine sunulur. Dropshipping yapılmasa bile bu en büyük e-ticaret platformunda Amazon Fulfillment ya da Amazon FBA ve Amazon FMA gibi seçenekler de vardır.

Amazon’da satış için öncelikle aracı olarak hareket etmek, ürün trafiğini yönlendirmek ve siparişleri tedarikçilere iletmek gibi süreçler gerekir. Bu amaçla otomatik bir sistem de kullanılabilir. Tedarikçilerle sık iletişim kurmak, siparişlerin zamanında teslim edilmesi ve diğer tüm e-ticaret süreçlerinin sorunsuz olarak ilerlemesini sağlamak gerekiyor.

Amazon’da Satış Yapmanın Avantajları

Amazon’da satış yapmanın önemli birkaç nedeni var. Her şeyden önce bu online pazaryerinin dünyadaki popülaritesi tartışılmaz bir gerçektir. Dünyadaki en popüler online alışveriş sitelerinin ilk sırasında yer almaktadır. Amazon, ayrıca, satıcıların kendi platformlarında satış yapmalarına izin veriyor. Birçok Amazon satıcısı bunu müşterilerinin bilgisi olmadan yapıyor.

Bununla birlikte Amazon’da başarılı bir satıcı olmak için satıcıların uyması gereken bazı kurallar da bulunuyor. Buna göre, üçüncü taraf şahıslar tarafından paketlenen koliler müşterilere gönderilemiyor. Herhangi bir dropshipping iadesi veya şikayeti durumunda tedarikçi değil bu durumdan satıcı sorumlu oluyor.

Öyle ise Amazon Dropshipping in olumlu ve olumsuz yönlerini bilmekte fayda var.

Amazon Dropshipping’in Olumlu Yönleri

Düşük Başlangıç Maliyetleri; Dropshipping’in en büyük avantajı başlangıç maliyetlerinin düşük miktarda ya da çok az olmasıdır. Stok oluşturmanız için ( genellikle bir e-ticaret işi için en önemlisi maliyettir.) stok maliyetiniz de yoktur. Şunu da söylemekte fayda var, Amazon’da dropshipping yaparken ilk sattığınız ürünün bedeli 45 gün sonra hesabınıza geçmekte, devamında ise ödemeler, ürün müşteriye teslim olduktan bir hafta sonra satıcı hesabına yansımaktadır .

İşte bu sebeple Amazon Dropshipping işine hiç bir sermaye olmadan kesinlikle başlanmamalıdır.

amazon dropshipping Amazon Dropshipping Nedir?

  • Düşük Risk: Dropshipping işinin doğası gereği ürün temini satış gerçekleştikten sonra başladığı için, tedarikçinizin elinde tükenen ürünleri doğru bir şekilde takip etmeniz gerekir. Bu takibi doğru ve zamanında yaparsanız aldığınız risk son derece düşük olacaktır.
  • Verimlilik: Çözüm ortaklarınız ürünlerin tedarik, paketleme ve nakliyesini sizin için gerçekleştirmektedir. Böylece operasyon ve lojistik maliyetleriniz bulunmaz.

Özetle Dropshipping iş modelini seçmeniz size kolaylık ve verimlilik sağlayacaktır. Böylece Dünya’ nın her yerinden işinizi rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Amazon Dropshipping’in Olumsuz Yönleri

  • Yüksek Rekabet: Dropshipping işine girme aşamasında çok fazla engelle karşılaşılmadığından, çok sayıda girişimci dropshipping yapmaya karar vermektedir. Bu sebeple yoğun rekabet koşulları kendinizi kalabalıktan ayırmanızı daha zor bir hale getirebilmektedir. Bu yoğun rekabet ortamında rakiplerle başa çıkabilmek için ürün, destek ve fiyat gibi unsurları sürekli olarak göz önünde bulundurmak gerekmektedir.
  • Düşük Kâr Oranı: Dropshipping’ in en büyük dezavantajlarından biri de düşük kar marjına sahip bir iş modeli olmasıdır. Bu durum, reklam konusunda rekabet etme düzeyinizi oldukça zorlaştıracaktır. Fakat düşük kâr marjına rağmen bir çok satıcı Amazon pazaryerinin yoğun müşteri talebi sayesinde sürümden kazanma mantığında iş yapmaktalar.

Düşük marjlarla toplamda iyi bir kâr elde edebilmek için çok fazla ürün satmak gerekecektir. Bu nedenle içerik oluşturma, hizmette farklılaşma ve bunun gibi yolları tercih ekmek, her satıcı için gözden kaçırılmaması gereken bir sorumluluk olmalıdır.

  • Stok Yönetimi: Dropshippin işinin diğer dezavantajlarından biri de ön sipariştir. Kendi stoğunuz olmadığı için, üreticiye nakliye siparişi verdiğiniz sırada ürün stoklarda kalmamış olabilir. Bu da teslimat süresinin uzaması ya da ücret iadesi durumunda kalmanız gibi sıkıntılara neden olacaktır.

Amazon Suspend

Amazon SuspendAmazon belirli kurallara uyulmadığı zaman  satıcı veya alıcı hesaplarınızı  askıya alabilir ve size uyarı gönderir. Bu uyarılara zamanında ve etkili bir dille savunma metni yazmak gerekir.

Savunma kabul edilirse Amazon, satıcıya yeniden satmaya izin verir. Suspend çok farklı sebeplerden dolayı çok iyi işleyen bir hesapta bile oluşabilen doğal bir süreçtir. Önemli olan Suspend durumunda atılması gereken adımları doğru atmaktır. Suspend durumlarından kurtulmanın en etkili yollarından biri Amerika’da şirket kurmaktır. Amazon, profesyonel tipte ve bir Amerikan LLC şirketi ile açılan hesaplara daha ciddi yaklaşır. Şirket olmanın avantajı sayesinde dikkate alınan otorite hesaplar, bireysel hesaplara nazaran kolay kolay suspend durumuna düşmez.

Sonuç

Her iş modelinde ve her ticaret türünde olduğu gibi Amazon dropshipping işinde de risk her zaman vardır. Amazon işi emek, disiplinli çalışma, süreklilik ve takip ister. Bu işi ciddiye almayan, gündelik düşünen kişiler genellikle Amazon’da başarı sağlayamaz. Eğer Amazon iş modeli sayesinde ciddi miktarda kar elde etmek istiyorsanız işinizi disiplinli bir biçimde dikkatlice yapmalısınız. Bir de işin bütçe tarafı da yok değil. Giriş maliyetleri ne kadar çok çok düşük görünse de bazı yazılımlar ve profesyonel tipte açılan mağaza için aylık bazı ödemeleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü