İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

California’da Şirket Kurmak (Ön bilgi)

Bu makalede California eyaletinde şirket kurmak ve California’da kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

California LLC’ler Amerika’da popüler iş yapılarından biridir. Los Angeles şehri New York’tan sonra ABD nin en kalabalık ikinci şehridir ve Los Angeles şehri California eyaletinde bulunduğu için bu bölge iş yapmak için bir çok avantaja sahiptir.  Tek üyeli işletmelerden çok üyeli ortaklık yapılarına kadar, California LLC’ler iş yapmak için popülerdir.

California eyaletinde yıllık dosyalama bedeli oldukça yüksektir bu eyalette şirketi kurduktan sonraki her yıl için eyalete 800$ dosyalama bedeli ödenmesi gerekir. Yıllık dosyalama bedeli yüksek bir eyalet olan California’da yeni bir LLC kurulumu için eyalete ödenen bedel sadece 90$’dır.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel90$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)800$
Telefon Numarası 2$/Ay20$
Toplam:90$820$
 1. Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir.
 2. Registered Agent fiyatları, kurulumda ekleyeceğiniz ek özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.
 3. Bazı şirketlerde registered agent bedeli ilk yıl ücretsizdir bazıları ise bu bedeli şirket kurarken tahsil eder.
 4. Her koşulda gelecek yıllarda eyalete ödeyeceğiniz franchise tax bedeline ek, registered agent  hizmeti için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registered Agent (Kayıtlı Acente)  hizmeti almak zorundasınız. Bu kuruluşlar devlet tarafından yetkilendirilmiştir. Bu işi yapan bir çok şirket var ve her acente farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor.

Bunlardan en köklü ve güvenilir olanların listesi aşağıdadır. Ayrıca tümünün birer inceleme yazısını da üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Acente Listesi

Northwest (39$, Adres dahil) *Önerilen
Inc Authority (Ücretsiz)
MyCompanyWorks (79$)
CorpNet (79 $)

LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Maliyetler

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen bir formu kendiniz doldurup IRS’ ye fakslayabilrsiniz. Bu yazıda detaylı bir anlatım bulunuyor. Eğer isterseniz registere agent’lar kurulum sırasında EIN’yi sizin için ücretli olarak alabilir hizmeti kuruluma ekstra bedel ile ekletebilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Registered Agent şirketine göre değişir.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Adres için 15$’a (tek seferlik ödeme ile) bu şirketi değerlendirebilirsiniz veya Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

California’da bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

California eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesi (registered agent), bir ABD posta adresi bir de ABD alan kodlu telefon numarasına ihtiyacınız var. Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız adres için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acente adresini kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Bu yüzden eyalet web sitesinden bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Amerika Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Edinin : Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz SMS alabilme yeteneği ve mobil uygulama desteği bulunuyor. Aylık 2$ gibi bir ücreti var bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Buradaki inceleme sayfasında hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 5. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz California eyaletinde de oluşturmanız şart değildir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Northwest sizin için ücretsiz olarak oluşturur.

LLC şirketin onay süresi California eyaleti için 8-10 iş günü arasındadır. Eyalet kayıt süreçleri online olduğundan hız, kayıt acentesine bağlıdır bu nedenle bazen daha erken de işlemler tamamlanabiliyor. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz. Northwest registered agent en hızlı kurulum yapan acentedir belirttikleri tarihte LLC nizi kurup dosyalarlar diğer acenteler ekstra ek ücret karşılığında hızlandırma yaparken Northwest ile buna gerek yoktur.

Kurulum sürecini başlattıktan kayıtlı temsilciniz verdiğiniz bilgiler doğrultusunda eyalete başvurunuzu dosyalar. işlemler sırasında Pasaport veya kimlik gerekmemektedir.

California eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size dijital olarak teslim edilir. Orijinal ıslak imzalı kopyalarını ekstra ücret ödeyerek postalamalarını acentenizden başvuru sırasında isteyebilirsiniz.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek acenteden alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl eyalet vergisi (Franchise Tax) 800$ ve registered agent bedellerini ödeyin.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. Örneğin, herhangi bir çalışanı işe almak istiyorsanız bir EIN’ye ihtiyacınız olacak ve şirkeriniz için bir banka hesabı açmanız gerekirse sizden EIN istenecektir. Ayrıca vergilendirme süreçleri için bir EIN’ye ihtiyacınız olacak, dolayısıyla şirket kurulur kurulmaz IRS aracılığıyla LLC’niz için ücretsiz bir EIN alın.

Eyalet Gereksinimleri : Tüm LLC’ler, gelir veya üyelik yapısından bağımsız olarak Kaliforniya’nın Yıllık Franchise Vergisine tabidir. Bu, şirket olarak dosyalanan tek mülk sahibi LLC’ler, ortaklık LLC’leri ve LLC’lerin hepsinin Yıllık Franchise Vergisi için en az 800 $ ödemeye tabi olduğu anlamına gelir.

Ancak bunun katmanlı bir yapısı var; Brüt geliri 250.000 ABD Dolarını aşan LLC’lerin de ek bir Yıllık LLC ücreti ödemesi gerekecektir. Yıllık Franchise Vergisi hakkında daha fazla bilgi için lütfen Franchise Vergi Kurulu’nun  Dosyalama Gereksinimlerine bakın .

California, tüm perakende işletmelerinin bir satış ve kullanım vergisi ödemesini şart koşuyor. Kalifornia içinde bir yerleşik dükkanınız varsa veya bu eyalet iiçndeki sakinlere online olarak satış yapıyorsanız buradan Kaliforniya Vergi ve Harç İdaresi Departmana bir satıcı izni için kayıt yaptırmak gerekir. California ayrıca kereste vergisinden lastik vergilerine ve alkollü içeceklere kadar uzanan geniş bir özel vergi ve ücret listesi bulunur. İşletmeniz için hangi vergilerin geçerli olabileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Yerel Vergiler : İşletmenizin Kaliforniya’nın farklı şehirlerine olduğuna bağlı olarak, bazı yerel vergiler de ödemeniz gerekebilir. (Bu, eyalet içinde herhangi bir şehirde fiziksel mağazası olan veya deposu olan şirket sahipleri için geçerlidir.) Her eyalet ve şehrin kendi vergi oranı vardır ve ödemeniz gereken yerel vergi oranlarına dikkat etmelisiniz. Neyse ki, Kaliforniya Vergi ve Harç İdaresi Departmanı, eyaletteki her ilçe ve şehirdeki vergi oranları için basit bir arama hizmeti sunar.

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Eğer eyalet içinde herhangi bir şehirde fiziksel bir dükkan, mağaza gibi bir işletme sahibiyseniz ve burada fiziksel olarak perakende işi yapıyorsanız yaptığınız işe bağlı olarak bazı ruhsat ve izinlere ihtiyacınız olabilir. Kaliforniya’da perakende ürünler satıyorsanız bir satıcı iznine (sizi satış ve kullanım vergilerine tabi tutar) ihtiyacınız olacaktır.

Ancak, eyalet sekreterliğinin sektöre özel vergi gereksinimleri olduğu gibi, belirli sektörlerdeki işletmeler için gerekli olan lisans ve izinleri de alması gerekebilir. Bu, hem federal hem de eyalet lisans gerekliliklerini içerir. Burada federal olarak düzenlenen sektörlerin bir özetini bulabilirsiniz. Ayrıca California Business Portal’da eyalete özel lisansları kontrol edebilirsiniz . California, CalGold sayesinde işletmenizin ihtiyaç duyabileceği tüm lisansları buradan arayabilirsiniz.

Gelir Raporlaması

Yaptığınız işten elde ettiğiniz geliri raporlamanız gerekmektedir. Şirketiniz yıl boyunca kar etmiş veya zarar etmiş olabilir her iki senaryoda da da muhasebeciniz finansal durumunuzu IRS ye raporlamalıdır.

Yıllık Raporlama

California oluşturulan tüm LLC’ler kurulumdan sonra 90 gün içinde bir ilk rapor hazırlanmasını gerektirir. Bundan sonra, LLC’ler her iki yılda bir dosyalanmalıdır. Her iki rapor için de ekstra 20$ ücret alınmaktadır. (Ayrıca, yeni kayıtlı bir acente gibi LLC’nizde önemli değişiklikler varsa, ücretsiz olarak dosyalama yapabilirsiniz). Üç raporu da çevrimiçi olarak buradan uygulayabiliyorsunuz.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

 • Özel yöntem ve indirim sayesinde Kentucky eyaletinde her şey dahil 150$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.