LLC Şirket Kurulum Rehberi

  1. Anasayfa
  2. LLC Şirket Kurulum Rehberi
sirket kurmak icin registered agent LLC Şirket Kurulum Rehberi

Bu kılavuz, bir kaç adımda Amerika’da kendi kendinize bir LLC şirket kurabilmeniz için hazırlandı

Kolaylaştırılmış bu rehber sayesinde LLC şirketinizi 6 kolay adımda kendi kendinize oluşturabileceksiniz.

LLC ile ilgili pek fazla bilgi sahibi değilseniz aşağıdaki açıklama, LLC kuruluma başlamadan önce sizi oldukça aydınlatacaktır.

LLC Nedir?

Limited Liability Company (LLC) sınırlı sorumluluk şirket anlamına gelen Amerika’ya özgü bir iş yapısıdır. Amerika’da 50 eyalet bulunur ve her eyaletin kendi iş kanunları vardır.

Eyaletlerin yasalarına göre LLC’ler bir şirket değildir. LLC’ler bir şirketin yasal yönetim biçimidir. LLC’ler, bir çok yargı alanında sahiplerine sınırlı sorumluluk sağlarlar.

LLC, oluşturulan şirket yapısında (bir ortaklık veya tek mülkiyet) belirli özelliklerine sahip karma bir tüzel kişiliktir. LLC bir veya birden çok üyeden oluşabilir.

LLC sahiplerine üye (Member) denir.

Eyalet yasalarına göre LLC’ler için herhangi bir üye sınırlaması bulunmaz.

Bir LLC tek bir üyeye veya birden çok üyeye sahip olabilir. LLC’ler standart prosedürler çerçevesinde oluşturulduğunda bir şirket gibi vergilendirilmez çünkü LLC’lerin gelirleri şirket üyesi / üyeleri üzerine geçer.

Bu sebeple LLC’nin her üyesi (sahip veya ortaklar) vergisini bireysel olarak kendisi ödemektedir.

Amerika’da Corporation tipinde kurulan gerçek bir şirkete, çifte vergilendirme uygulanır. Elde edilen gelirden hem şirket vergi öder, hem de şirketin hissedarları bireysel olarak vergilendirilir.

LLC’ler çoğu kişi tarafından genellikle bir şirket olarak bilinse de aslında tüzel kişilik oluşturmak amacıyla seçilen bir iş yapısıdır.

IRS’e göre tek üyeli bir LLC, şirket olarak vergilendirmeyi seçmediği sürece göz ardı edilen, dikkate alınmayan bir iş yapısıdır.

Artık LLC’nin nasıl bir iş yapısı olduğunu öğrendiğinize göre kuracağınız eyaleti seçerek işe koyulabilirsiniz.

Sonraki Adım : Eyalet Seçimi