(EIN) Vergi Kimlik Numarası Alın

  1. Anasayfa
  2. LLC Şirket Kurulum Rehberi
  3. (EIN) Vergi Kimlik Numarası Alın

EIN Nedir? Employer Identification Number

İşveren Kimlik Numarası (EIN), Federal Vergi Kimlik Numarası olarak da bilinir ve bir ticari varlığı tanımlamak için kullanılır.

EIN, her şirket için IRS‘in atadığı 9 haneli bir numaradır. EIN ücretsizdir yabancı uyruklu şirket sahipleri başvurularını fax yoluyla veya posta yoluyla IRS’e yapabilir. Bu yollardan genellikle fax tercih edilmektedir.

LLC şirketinizi kurduktan sonra şirketiniz için bir EIN Numarası almanız şarttır. Bu arada bilmeyenler için IRS, ABD iç gelir idaresidir. Şirketlere bu EIN adı verilen vergi kimliklerini IRS sağlar.

EIN numarası olmayan bir LLC ticari faaliyetlerde bulunamaz. Banka hesabı, Stripe, sanal pos vb. hesapları açamaz.

Kısacası Amerika’da bir şirket kurduktan sonra şirketinizle ticaret yapabilmeniz için bir EIN almanız çok önemlidir.

EIN Nasıl Alınır?

EIN almak için öncelikle şirketinizin kurulumu tamamlanmış olmalıdır. Şirket kurulum belgenizi (Articles Of Organization) aldıktan sonra SS4 denilen bir formu doğru bir biçimde doldurarak EIN başvurusunda bulunabilirsiniz.

Not: Northwest ile bizim bayilik referansımızla LLC şirket kurduğunuzda şu sıralar devam eden kampanyamız boyunca EIN başvurunuzu ücretsiz olarak yapıyoruz. Ücretsiz EIN hizmetinden faydalanabilmeniz için şirketinizi kurduktan sonra Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyası sayfamızı ziyaret etmeniz yeterlidir.

Eğer bir SSN veya ITIN numaranız varsa fax ile sonuç beklemek yerine şirketiniz için IRS’in web sitesinden online olarak EIN alabilirsiniz.

Eğer SSN veya ITIN numaranız yoksa (SSN ABD vatandaşlarına, oturum izni alanlara veya Greencard sahiplerine verilir) EIN almak için tek çözüm SS4 formunu IRS’e faxlamaktır.

Şirketiniz kurulduktan sonra Amerika’dan EIN Numarası Almak adlı rehberimizdeki adımları uygulayarak kolaylıkla SS4 formunuzu hazırlayıp, fax yolu ile EIN başvurusu yapabilirsiniz. Ya da ücretsiz EIN hizmetinden faydalanarak şirketinizi kurduktan sonra Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EIN numaraları yaklaşık 2 ila 6 hafta arasında fax yoluyla ve ABD iş posta adresinize posta yoluyla teslim edilmektedir.