Amerikada Şirket Kurmak

Bu sayfada Amerika’da şirket kurmak hakkında bilmeniz gereken her şey mevcut. ABD vatandaşı değilseniz bir yabancı olarak Amerika’ya gitmeden online olarak şirketinizi kurabilirsiniz. Amerika dışında herhangi bir ülkede ikamet ediyorsanız ve Amerika’da şirket kurmak istiyorsanız, Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur sorusuna en ince detaylarıyla yanıt bulabilirsiniz.

Amerika’da şirket kurma sürecinde tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu ve neler yapmanız gerektiğini içeren adım adım bir kaynak oluşturdum. Bu kaynak sayesinde öyle umuyorum ki, başka hiç bir yerden destek almadan sizde Amerika’da şirketinizi kolaylıkla kurabileceksiniz.

Amerika’da Şirket Kurmak Ön Bilgi

Amerikada Şirket Kurmak
Amerikada Şirket Kurmak için atmanız gereken tüm adımlar ve adım adım rehber!

 

Amerika’da şirket kurmak terimi genel bir terimdir ve aslında Amerika’da birden çok şirket tipi olduğu için bu terim genel olarak şirket kurmak olarak ifade edilir. Fakat bu sayfada Amerika’da bir LLC (Limited Liability Company) yani sınırlı sorumluluk şirketi kurma adımlarını bulacaksınız.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir LLC şirket oluşturmak için, “Kuruluş Makalesi” (Articles of Organization”) veya “Kuruluş Sertifikası” (Certificate of Organization”) adı verilen belgeler kurulumun yapılacağı eyalete dosyalanır.

Ayrıca bu belgeler, seçtiğiniz eyalete bağlı olarak farklı adlara sahip olabilir fakat her ne isimde olursa olsun kurulum için izlenecek yol aynıdır. Ayrıca, “varlık” (entity) kelimesini de zaman zaman duyabilirsiniz bu terim, bir  bir Corp Şirket veya bir LLC’ye işletmesini tanımlamak için kullanılır.

Çok faza kafanız karışmasın!

Özetlersek, Amerika’da kurulacak sınırlı sorumluluk şirkete LLC denir ve LLC kurmak için eyalete bir form dosyalanır böylece başvuru yapmış olursunuz ve eyalete göre ortalama 1 hafta civarı bir zaman diliminde LLV şirketiniz kurulmuş olur.

Amerika’da Şirket Türleri: Seçim Yapmak

Amerikada şirket kurmak ve şirket tipleriHer ne kadar bu sayfada LLC tipinde şirket kurulumunu ele alsak ta Amerika’da kurulabilecek farklı tipte şirket türleri olduğunu da bilmenizde fayda var. Bu sebeple bu başlık altında Amerika’daki şirket türlerini biraz detaylandıracağız.

Amerika’da toplamda 4 adet şirket türü vardır bunlar;

 • S-Corporation
 • C-Corporation
 • Nonprofit
 • LLC (Limited Liability Company)

S-Corporation: Bu tip bir şirketin kurucu ortakları ABD vatandaşı olmak zorundadır. Türkiye veya başka bir ülke vatandaşı S-Corporation türünde bir şirket kuramaz.

C-Corporation: ABD vatandaşı olmadan uzaktan kurulabilen türden bir şirket tipidir. C-Corporation şirket tipinde hissedarlar bireysel düzeyde ve şirket düzeyinde vergi ödemek zorundadır. Bu şirket tipinde federal düzeyde ve kurulan eyalet düzeyinde farklı vergilendirme modelleri bulunur. C-corporation tipindeki şirket, daha ciddi projelerde tercih edilebilir örneğin yatırım almayı planladığınız gelecekte değerlenecek bir iş modeliniz varsa C-corporation tercih edebilirsiniz. Eğer böyle bir durumunuz yoksa LLC en iyi tercihtir.

Nonprofit : Adından da anlaşılacağı üzere kar amacı gütmeyen kuruluşlar için kullanılan bir yapıdır. Dernekler, hayır kuruluşları ve adı üzerinde kar amacı gütmeyen organizasyonlar genellikle bu tipte şirketi tercih ederler.

LLC : LLC, Limited Liability Company kelimesinin kısaltılmasıdır ve dilimize Sınırlı Sorumluluk Şirketi olarak çevrilir. Kurucunun veya kurucularının (ortak veya üye denilebilir) kişisel varlıklarını korumak için kullanılan bir iş yapısıdır. Özellikle ortaklık olmayan (tek üyeli) bireysel bir şekilde kurulabildiğinden girişimciler için şu anda en çok tercih edilen şirket tipidir.

Amerika’da Kurulacak Şirket Tipi Seçimi

Artık tüm şirket tipleri hakkında bilginiz olduğuna göre kuracağınız şirket tipini seçebilirsiniz. Amerika’da şirket kurmadan önce yapmanız gereken ilk şey şirket türünü seçmektir C-Corporation veya LLC seçebilirsiniz. Bu sayfada size aktaracağımız bilgiler tek sahipli (veya tek üyeli de denilir) bireysel yapıdaki LLC şirketiyle ilgili olacaktır. Fakat C-corporation veya çok üyeli (ortaklı) LLC kurmak için atılması gereken adımlar hemen hemen aynıdır. Sadece kurulum aşamasında şirket tipini seçersiniz ve birden çok ortaklı şirket kurarken ekstra ortak isimlerini belirtip eyalete dosyalarsınız. Genel süreç bu şekilde işliyor.

Amerikada Şirket Kurmak İçin Eyalet Seçin

Amerikada şirket kurmak için eyalet seçimiAmerika Birleşik Devletleri’nde, 50 Eyaletin herhangi birinde veya Washington DC’de bir Şirket veya LLC kurabilirsiniz. Hangi eyaleti seçeceğiniz, şirketi neden kurduğunuza bağlı olarak değişebilir. Bazı ABD eyaletleri, özellikle Delaware, Nevada ve Wyoming diğerlerinden daha “iş dostu” veya “uluslararası girişimci dostu” olarak bilinir.

Amerika’da Hangi Eyalette Şirket Kurmak Mantıklı?

1. ABD’de online bir banka hesabı ve / veya e-ticaret için bir ödeme ağ geçidi (stripe gibi) hesabı açmanız gerekiyorsa  (genellikle kredi kartlarından ödeme kabul etmek için tercih edilir) Amerika’da bir şube, ofis, mağaza, dükkan açmayacaksanız yani fiziksel bir varlığınız olmayacaksa, o zaman Kentucky veya Wyoming’i seçebilirsiniz. Bu eyaletler, Delaware veya Nevada’dan daha düşük yıllık eyalet ücretleri bulunur.

2. ABD’de şube, fiziksel bir ofis, dükkan, mağaza, depo gibi fisiksel bir konumda faaliyet gösterecekseniz bunu açacağınız eyalette şirketinizi kurmak mantıklı olacaktır. Ofisiniz, deponuz, şubeniz her neyse Florida’da faaliyet gösterecekse, şirketi yine de Delaware gibi başka bir eyalette kurmayı seçebilirsiniz. Ancak ofisi açtığınız eyalete şirketi “yeniden kaydettirmeniz” gerekir (re-register) lütfen bu durumu göz önünde bulundurun. Florida’da ofisi olan Delaware şirketine “yabancı yeterlilik” adı verilir bir belge alınarak şirketi Florida’da fiziksel bir işletme açmak için uygun hale getirebiliyorsunuz. Buna yabancı yeterlilik yani “foreign qualification” deniliyor. İşte tüm bu yeterlilik belgesi vs. süreçlerini aşmak için ofis, depo, dükkan konumunun olduğu eyalette şirket kurmak en mantıklısıdır.

3. ABD’de yatırım veya risk sermayesi elde etmek amacıyla bir şirket kurmak istiyorsanız, ABD’li yatırımcıların ve risk sermayedarlarının büyük çoğunluğunun ilk tercihi olan Delaware Corporation’ı düşünebilirsiniz.

Neticede bir girişimci olarak 1. seçeneği tercih ettiğinizi var sayarsak yıllık ve kurulum masrafları en ucuz eyalet olan Kentuck veya Wyoming sizin için çok avantajlıdır.

Amerika’da Şirket Kurmak İçin Gereksinimler

Amerikada şirket kurmak için gereksinimler

Ne tür bir şirket kurmak istediğinize ve şirketi hangi eyalette kuracağınıza karar verdikten sonra, Amerika’da şirket kurmak için bazı gereksinimleri tamamlamanız gerekiyor

Amerikada şirket kurmak için gerekenler;

1.Şirket adı seçimi:

Bir LLC için isim seçmenin her eyalete göre kuralları ve kısıtlamaları vardır. Burada özetle en önemli kural, LLC adınız diğer LLC’ ler den ayırt edilebilir yani benzersiz olma zorunluluğudur.

LLC şirket isminin sonuna aşağıdaki uzantılar gelmelidir.

Limited Liability Company

L.L.C

LLC

Yukarıdakilerden herhangi birinin  kullanılması bir LLC için zorunluluktur yani şarttır Örneğin; STARTUPSOLE, LLC veya STARTUPSOLE L.L.C veya STARTUPSOLE Limited Liability Company olabiilr.

Şirketinizi kuracağınız eyaleti belirledikten sonra eyaletin web sitesine girin ve online şirket adı arama sistemini kullanarak düşündüğünüz isim daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Her eyalet web sitesinde genellikle bu tür online araçlar bulunur.

Örneğin Kentucy eyaleti için :http://web.sos.ky.gov/ftsearch/

Wyoming için : https://wyobiz.wyo.gov/Business/FilingSearch.aspx

linklerinden faydalanabilirsiniz diğer eyaletler için google da “eyalet adı company name search” yani “wyoming company name search” gibi aramalar yaparak eyalet isim arama araçlarını bulabilirsiniz.

2.Bir Registered Agent Seçin (Kayıt acentesi veya Kayıtlı Temsilci de denilir) :

Kayıtlı Temsilci, (Registered Agent, bazen registered agent bazen de kayıtlı temsilci terimini yazı içinde kullanacağım her iki terim de aynıdır) şirket kurulumunu sizin yerinize orada yapacak yetkili acentedir. Uzaktan siz kayıtlı temsilciye ödeme yaparak şirket kurulum talimatı verirsiniz dosyalamanızı onlar yapar. Bir yabancı olarak şirket kurulumunda ve devamında sürekli olarak bir kayıtlı temsilci ile yola devam etmek zorundasınız. Seçeceğiniz kayıtlı temsilci kurulumun yapılacağı eyalette fiziksel bir adrese sahip olması gerekir. Kayıtlı temsilciler (Registered Agent) mesai saatleri içinde bu adreste ulaşılabilir olmalıdır, kayıtlı temsilciler şirketiniz için resmi yasal ve devlet belgelerini kabul edip imzalayacak yetkiye sahiptir.

Kayıtlı temsilciler genellikle yıllık bir ödeme karşılığında yaptığınız anlaşma sayesinde sizinle çalışmaya devam eder. Kayıtlı temsilciler birer posta şirketi değildir bunu karıştırmamalısınız onlar sadece eyalet tarafından teslim alınması gereken yasal belgeleri sizin adınıza imzalama yetkisine sahip, herhangi bir dava sürecinde gelen celpleri veya belgeleri almaya yetkili kuruluşlardır. Adres ile ilgili aşağıda detaylı bilgi bulacaksınız.

Kayıtlı temsilci seçerken karşınıza bir çok seçenek çıkacaktır. Bazı kayıtlı temsilci firmaları uygun fiyatlıdır bazıları ise çok pahalı hizmet bedellerine sahip olabilir.

Bazı kayıtlı temsilciler ilk yıl sizden ücret almaz ayrıca eyalete şirket kurulum belgelerinizi de başlangıçta ücretsiz yapar. Devam eden sonraki yıllarda yaklaşık 99$ gibi bir ortalama ücretlere sahiptir.

Hangi Registered Agent Şirketini Seçmeliyim?

Yukarı da da bahsettiğimiz gibi farklı özellikler, paketler ve hizmet dereceleri bulunan çok fazla şirket vardır. Benim size önereceğim şirket IncAuthority.com olacak.

Neden IncAuthority.com?

İlk nedeni çok büyük bir Registered Agent olması ve yıllardır faal olarak tüm eyaletlerde şirket kurulumu yapıyorlar.

İkinci neden ise ilk yıl Registered Agent ücreti almıyorlar bir sonraki yıl 99$ gibi bir yıllık ücretle onlarla yola devam edebiliyorsunuz

Üçüncü neden, ilk şirket kurulum aşamasında sizden sadece eyalete ödemeniz gereken dosya ücretini tahsil ediyorlar ve kurulumu ücretsiz yapıyorlar.

Örneğin; Kentuck eyaletinde ilk şirket kurulumu için ödenmesi gereken dosyalama ücreti 40$ ‘dır. Sonraki her yıl eyalete 15$ yıllık franhise tax denilen bedeli ödersiniz bunu her yıl ödüyorsunuz. İlk kurulumda ödenmesi gereken 40$ lık bedeli  IncAuthority.com a kayıt sırasında ödediğinizde şirketinizi bu fiyata kurmuş oluyorsunuz çünkü yıllık 99 dolarlık kayıtlı temsilci bedelini sizden almıyorlar.

Bunu yanında farklı paketler sunan farklı Registered Agent seçenekleri de var bunları da kullanabilirsiniz seçim size kalmış fakat dediğim gibi her firma ayrı fiyat politikası uygulamaktadır seçenekler aşağıda mevcut;

3.Şirketiniz İçin Bir Posta Adres ve Telefon Edinin

Amerikada şirket kurmadan önce registered agent web sitesi üzerinden yapacağınız başvuru sırasında sizden, bir posta adresi ve bir ABD telefon numarası talep edilir. Telefon numaranız eyalet kayıtlarına geçmez sadece registered agent veri tabanında bulunur fakat şirketinize alacağınız posta adresi, eyalet kayıtlarına geçer ve size yapılacak olası bildirimler, evraklar bu posta adresine gönderilir. Bu yüzden şirketi kuracağınız eyalette olma şartı aranmaksızın Amerika’da her hangi bir eyalette bir posta adresine ihtiyaç var.

Adres:

Bu aşamada size wyomingmailforwarding.com önerebilirim. 15$ lık tek ödeme ile ömür boyu adreslerini kullanmaya izin veriyorlar. Adresiniz Wyoming eyaletinde oluyor herhangi bir noter vs, ihtiyaç duymuyorlar. Size gelen postaları 10$ gibi bir ücretle taratıp dijital kopyalarını mail atıyorlar. İsterseniz orijinal hallerini de evinize postalama seçeneği var. Aşağıdaki rehber sayesinde 15$ lık bir ödeme ile Amerika şirketiniz için bir adres alabilirsiniz.

15$’a Wyoming Posta Yönlendirme için Adres Almak

Telefon:

Telefon için ABD’de sanal telefon hizmeti veren bir firmadan bir telefon numarası tahsis edebilirsiniz. Çok fazla seçenek var bütçenize en uygun olanı seçip yola devam edebilirsiniz.

Seçenekler şunlar olabilir;

 • Zadarma: Aylık 2$
 • Sonetel: Aylık 1,99$
 • Skype : Yıllık 60$
 • Talku : Aylık 2,3 $ arası

Bunlar veya başkası fark etmez bir sanal ABD numarası alıp hazır etmelisiniz.

Amerika’da Şirket Kurmaya Başlayın

İlk olarak Inc Authority.com web sitesine bu linkten giriş yapıp ana sayfadaki “START NOW FOR FREE” butonunu tıklayın.

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak.jpg Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

Sonraki sayfada, işletme türünü ve LLC’yi oluşturmak istediğiniz eyaleti seçebilirsiniz.

Business type olarak LLC, State (eyalet) olarak Kentucky seçiyoruz ardından Save and continue düğmesine basarak devam ediyoruz. Eğer farklı bir eyalette kurulum yapacaksanız, Kentucky yerine o eyaleti seçip devam edebilirsiniz. Adımlar birebir aynıdır.

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 2.jpg Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

Bu adımda işletme sahibi hakkında bilgileri girmemiz gerekiyor. Ad, soyad, e-posta ve kiraladığınız ABD telefonun numarasını girip alttaki sözleşmeyi kabul ederek bir sonraki adıma geçiyoruz.Bu adımda LLC şirketin detaylarını girmemiz isteniyor. Şirketiniz için bir ad yazıp işiniz hakkında kısa bir ingilizce açıklama girebilirsiniz. E-commerce veya Digital Services yazıp aşağıdaki kutucukları (Will your business accept credit card payments? yani kredi kartı ödemeleri kabul edip etmeyeceğinizi soruyor. ) Yes işaretleyerek ve online kutusunu işaretleyip bir sonraki adıma geçebiliriz.

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 5.jpg Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

Bu adımda 15$’a Wyoming Posta Yönlendirme Adresi aldıktan sonra adresi aşağıdaki adımdaki ekrana girebilirsiniz. Shipping adres ile aynı adres kutucuğunu işaretleyip aşağıdaki mesajları telefonuma almak istiyorum kısmını işaretleyip bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 6.jpg Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

Bu adımda standart 7 gün sürecek şirket kurma süresini hızlandırmak için ekstra ücret ödeyebilirsiniz. Süreyi biraz daha kısaltmak için seçim size kalıyor. No seçip ilerliyoruz.

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 7.jpg Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

EIN numarasını Inc Authority üzerinden hizmet alarak 49$karşılığında sizin için almalarını isteyebilirsiniz. EIN (Federal vergi kimlik numarası) devlet tarafından ücretsiz verilen bir numaradır. Eğer 49$ ödemek yerine bu numarayı kendim almak istiyorum derseniz bu da mümkün. Amerika’ dan EIN Numarası Almak adlı rehberdeki adımları uygularsanız formunuzu doldurup kendiniz de başvuru yapabilirsiniz.

Not: Bu adımda EIN hizmeti alırsanız yaklaşık 2 aylık bekleme süresi olan EIN için firma bu süreyi hızlandırabiliyor yaklaşık 2 hafta gibi bir sürede EIN vergi numaranızı bu yolla alabilirsiniz. İşiniz acilse 49$ ekstra vermeye değer.

İstemiyorsanız “No” seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 8.jpg Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

Bu adımda, işletme sözleşmesini (Operating Agreement) dahil etmek önemlidir lütfen bunu atlamayın. 89$ ekstra maliyet eklenecek fakat bu sözleşme önemli, seçime ekleyerek devam edin.

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 9.jpg Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

Bundan sonra size ekstra eklenti hizmetler sunulur. Bunlar, dava koruması (dava açıldığında reddeden bir sözleşme) Express teslimat (Belgelerinizi hızlı bir şekilde postalama) Alan adı yani domain (29$ çok yüksek işaretlemeyin) Bu seçenekler stripe hesabı açma aşamasında gerek durulmuyor fakat farklı bir iş yapacaksanız dava koruma hizmetini dahil edebilirsiniz. İsterseniz bu hizmetleri sonra da ekleyebiliyorsunuz.

Son olarak, LLC şirketinizi kaydettirmek için ödeme yapmanız gerekecektir. Hesaplanan maliyetler şunlar olmalı;

  • İşletme Sözleşmesi – 89 $
  • Kentucky Eyaleti Dosyalama ücreti – 40 $

Delivery option kısmını free $0 işaretleyin. Billing adres kısmını şirketinizin adresi olarak seçebilirsiniz veya Türkiye’ de ki adresinizi de girebilirsiniz. Şirket belgelerinde çıkmaz.

Toplam Ödenmesi Gereken Fiyat EIN seçeneği olmadan 129$

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 13.jpg Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

Bu aşamaları uygularken karşınıza %20 kupon çıkabilir gördüğünüzde kaçırmayın çünkü 129$ üzerinden ekstra %20 indirim uygulanır.

Bu adımları uyguladıktan sonra ödemeyi yapıp, hemen siparişi vererek şirket kurulumuna başlıyorlar.

Şirket kurulumu bu eyalet için yaklaşık 7 iş günü sürecek (eğer hızlandırma hizmeti almadıysanız) bazen daha erken de kurabiliyorlar. Sonrasında şirket kuruluş belgenizi alacaksınız ve bir kaç evrak imzalamanız için size gönderilecek. Bunları panelinizden indirip imzalayın ve birer kopyasını muhafaza edin, sonra geri gönderin. Ayrıca e-mail ile de bildirimler gönderilebiliyor e-mailinizi takip edin.

Eyalet Web Sitesinden Kurulan Şirketinizi Görebilirsiniz

Kurulum süreci bittikten sonra Kentucky eyalet web sitesinde (buradan)şirket adınızı tam olarak yazarak şirketinizin kurulup kurulmadığını görebiliyorsunuz. Kurulum tamamlandığında şirketiniz burada listelenecektir. Aşağıdaki gibi;

sirket kurulus eyalet sitesi..jpg Amerika'da Şirket Nasıl Kurulur?

İşte bu kadar şirketiniz kuruldu.

Şirket kurulduktan sonra eğer ekstra seçeneği işaretleyip ödeme yaptıysanız sizin için EIN başvurusu yapacaklar ve size imza için bir ss4 formu gönderecekler. IncAuthortiy ile EIN hizmeti alırsanız yukarıda da belirttiğim gibi 2 aydan fazla beklemenize gerek kalmaz. EIN yani vergi numaranız olmazsa kredi kartından ödeme alamaz, online banka hesabı açamazsınız yani özetle LLC şirketiniz bir EIN olmadan online ticaret için pek işinize yaramaz.

EIN numaranız geldikten sonra artık banka hesabınızı açabileceksiniz. Amerika’ da Banka Hesabı Açmak rehberine göz atabilirsiniz. Veya banka hesabı açmak yerine Transferwise kullanabilirsiniz çünkü stripe tarafından 100% legal olarak destekleniyor. Burada stripe ile Transferwise bağlantısının anlatıldığı adım adım bir rehber var.

Ardından Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açmak için bu rehberden faydalanıp online işinizi kurmanın son adımını da gerçekleştirip, kredi kartından ödeme alma işini de böylece çözmüş olacaksınız.

Her şeyi harfiyen tamamladıktan sonra Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur öğrenmiş olacaksınız. Herhangi bir sorunuz veya merak ettiğiniz bir kısım varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Menü