Dropshipping için Amerikada Şirket Kurmak

Dropshipping için Amerikada Şirket Kurmak gerekir mi?

Aslında ilk aşamada gerekmez!

Fakat, Shopify veya online mağazanızdan ödeme alma konusunda sorun yaşayacağınız için sırf ödeme alabilmek için Dropshipping yapma amacıyla Amerika’da bir şirket kurmak kaçınılmaz oluyor.

Eğer ülkemizde Paypal, 2checkout veya Stripe gibi global ödeme ağ geçitleri kullanılabilseydi en azından başlangıç aşamasında şirket kurmaya gerek kalmadan bireysel hesaplarla e-ticaret mağazalarından ödeme alınabilecekti. Böylece girişimciler, ödeme alma gibi bir problemle karşı karşıya kalmayacaklardı.

Ülkemizde bir çok ödeme ağ geçidi hizmeti veren şirket mevcut fakat bu şirketler ne yazık ki dropshipping işini duyduklarında hizmet vermeden sizden uzaklaşmak isteyecekler. Onlarında haklı yönleri var mesela çok fazla iade veya ters ibraz oranının yüksekliğinden korkuyorlar. Bu yüzden dropshipping işine Paytr, İyzico gibi bir çok ödeme sağlayıcı sıcak bakmıyor.

Tüm bu olumsuz durumlar, girişimciyi Amerikada şirket kurmaya itiyor ve bundan başka bir çareleri de kalmıyor.

Peki bu olumsuzluklar göz önünde bulundurulduğunda Amerikada E-ticaret amacıyla bir dropshipping kurmanın kaçınılmaz olduğunu gördükten sonra en çok merak edilen soru bunun kaça mal olacağıdır.

Dropshipping için Amerikada Şirket Kurmak Ne Kadar Tutar? Maliyeti Nedir?

Sıfırdan Dropshipping işine girecek bir girişimcinin şirket kurmak ve online mağaza dahil tüm giderlerini aşağıda bulabileceksiniz. Maliyetler ortalama olarak çıkartıldı fakat +,- en fazla 10 veya 20 dolar bir fark oluşabileceğini göz önünde bulundurun.

Maliyetler

 • Amerikada şirket kurulumu : 130$
 • Amerika alan kodlu bir telefon numarası : 1,99$ / Ay , 23$ yıl
 • Amerikada Şirket için bir posta adresi : 15$ / Tek sefer
 • Shopify mağazası için ödeme : 29$ /Ay
 • Vergi numarası (EIN) : Ücretsiz
 • Amerikada banka hesabı : Ücretsiz
 • Ödeme ağ geçidi hesabı (Stripe) : Ücretsiz
 • Reklam giderleri : Değişir

Toplam giriş maliyeti :  176$

Banka hesabı, vergi numarası ve Stripe hesabı bir dropshipping işi için gereklidir. Bunlar ücretsiz olarak temin edilebilir yine de gerekli oldukları için belirtmekte fayda var.

Yukarıdaki tüm maddeleri sağladıktan sonra artık bir dropshipping işi kurabilirsiniz.

Dropshipping işi kurmaktan öte asıl mesele dropshipping işinde gerçekten başarı sağlayabilecek bilgiye sahip misiniz? Öncelikle bu sorunun cevabını kendi kendinize vermelisiniz. Eğer kendinizi bu konuda yeteri kadar donanımlı bulmuyorsanız şirket kurulum aşamasında kendinizi geliştirecek kadar zamanınız olacaktır.

Neden zamanınız olacak? Şirket kurmak bu kadar uzun mu?

Hayır şirket kurmak bu kadar uzun sürmez asıl uzun süren EIN yani vergi numarasıdır. Şirket kurulumu yaklaşık 1 hafta sürüyor, şirketi kurduktan sonra vergi numarası için bir başvuru yapmanız lazım ve Covid süreci yüzünden bu süre 50 günü bulabileceği için bu zaman süresinde bir bekleme sürecinde olacağınızı bilmelisiniz. Bu bekleme sürecini tam anlamıyla verimli geçirmek sizin elinizdedir. Bu zaman zarfında dropshipping ve e-ticaret için kendinizi geliştirebilir aynı zamanda yeni açtığınız online mağazanızı biraz hareketlendirebilirsiniz. (Organik yollardan trafik çekmek mesela…)

Dropshipping İşi Kurma Adımları

Her şey zincirleme olarak birbirine bağlı olduğu için işlemleri sırasıyla yapmakta büyük fayda var. Aksi taktirde büyük bir zaman sorunu yaşayabilirsiniz. Bu tip bir zamanlama sorunu yaşamamanız için aşağıdaki listeye riayet etmenizi öneririm.

Amerika’da Bir Posta Adresi Almak

Şirketinizi kurmadan önce orada bir ikametiniz olmadığı için şirket postalarını alacağınız bir adres belirlemeniz gerekiyor. Bu da ana adresiniz veya posta adresi olarak geçen bir ABD adresi oluyor. İnternette bu konuda araştırma yaptığınızda çok fazla seçenek sizi karşılar fakat adres hizmeti aldığınız şirketler size gelen ticari zarf ve postaları açabilmeleri için sizden noter onayı isterler. Bu yüzden noter ve form vs. prosedürleri istemeyen bir şirket tercih etmek akıllıca olacaktır. www.wyomingmailforwarding.com bu tip prosedürlerle sizi uğraştırmaz ve bir kez 15$ ödeme yaptığınızda her ay ödeme yapmazsınız. Size posta geldikçe tararlar ve mail atarlar kullandıkça öde bir planları var. Ayrıca diğer adres firmalarında aylık maliyetler oluşuyor bu şirkette tek ödeme ile ömür boyu kullanabileceğiniz bir adresiniz oluyor. 15$’a Wyoming Posta Yönlendirme için Adres Almak yazısındaki adımları uygulayarak adım adım adresinizi alıp bir kenara kaydedin ve bir sonraki aşamaya geçin.

Amerika +1 Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Almak

Bir sonraki adıma geçtiğinizde size bir Amerikan alan kodlu telefon lazım olacak. Aylık 2$ ödeyerek adınıza sabitleteceğiniz bir telefon alabilirsiniz. Bunu için Zadarma veya Sonetel tercih edebilirsiniz. Bütçenize göre farklı servisleri de kullanabilirsiniz fakat şu an itibari ile aylık ödemeleri en uygun olan servisler bunlardır.

Amerikada Şirket Kurmak

Bir posta adresiniz ve bir de telefon numaranız olduğuna göre artık Amerika’da bir şirket kurmak için önünüzde hiç bir engel kalmadı. Tabii kredi kartınızda biraz limit olması ve yurt dışı online alışverişlere de açık olması gerekiyor.

Şirket kurma aşamasında bir çok eyalet sizin için uygun fakat giriş aşamasında bizim için maliyet oldukça önemli olduğundan dolayı günümüz itibari ile şirket kurmak için en uygun maliyetli eyaletler, Kentucky ve New Mexico dur. Biraz daha fazla bütçeli olan Wyoming eyaleti de tercih edilebilir.

Hemen hemen tüm eyaletlerde şirket kurma prosedürü aynıdır. Bir kayıt acentesi seçersiniz, online olarak başvuru yaparsınız, şirket adını ve gerekli bilgileri sağlayıp ödeme yaptığınızda başvurunuz alınır ve şirketinizi uzaktan sizin yerinize onlar kurar.

Kayıt acentesi yani Registered Agent seçeneği de telefon ve adres servisleri gibi çok fazladır. Bu aşamada en uygun ve kaliteli hizmet alınabilecek şirketlerle çalışmak avantajlı olacaktır. Size bu süreçte Inc Authority şirketini önerebilirim. İlk yıl kayıt acenteliği hizmeti ücretsizdir sadece şirket kurulum masraflarını ödersiniz o kadar.

Şimdi ön bilgi ve detayları öğrendikten sonra artık şirket kurmak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yaparken IncAuthority üzerinde adım adım gideceğiniz bir rehber var bu rehbere Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurmak  linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu rehber sayesinde onlarca girişimci 100$ – 140$ civarında bir maliyetle şirketini kurdu. Konu altındaki yorumlara bakarak bunun ne kadar gerçekçi olduğunu görebilirsiniz. Amerikada şirket kurulum maliyeti Kentucky eyaleti için Eyalet dosya ücreti + Operating Agreement ile birlikte toplamda 129 dolar tutar. Normalde bu meblağ biraz daha fazla tutuyor ama yukarıdaki rehberdeki adımları uygularsanız kurulum sırasında bir kupon kodu kullanma şansınız var. Kupon kodu kullandığınızda toplamda 129$ gibi bir fiyata  Amerikada LLC şirket kurabilirsiniz. Detaylar için Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurmak linkini adım adım uygulayın ve kurulumu bekleyin.

EIN, Vergi Numaranızı Alın

Kentucky LLC şirketini oluşturduktan ve kurulumu tamamladıktan sonra sıradaki işlem vergi numarası almaktır. LLC şirketinizi hangi eyalette kurarsanız kurun, IRS den bir vergi numarası almanız şarttır.

Peki neden vergi numarası almamız gerekiyor?

Vergi numarasız bir şirketle Amerikada hiç bir işlem yapamazsınız. Mesela bir banka hesabı açamazsınız veya Stripe gibi bir ödeme ağ geçidine üye olup kredi kartı ile online mağazanızdan ödeme alamazsınız. Kısacası şirket bu EIN olmadan hiç bir işe yaramaz.

EIN normal şartlarda ücretsiz bir hizmettir kendi, kendinize SS4 denilen bir form doldurarak uzaktan online olarak formu IRS ye faxlayıp başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu rehberde adım adım bir EIN’ye nasıl sahip olacağınıza dair derinlemesine bilgi bulunmaktadır. Şirket kurulumu tamamlandıktan sonra bu rehberdeki adımları uygulayarak vergi numarası için başvurunuzu hızlıca tamamlamanızı öneririm.

EIN numarası almak için uygulanacak adım adım süreç : Amerika’dan EIN Numarası Almak  rehberinde bulunuyor. Buradaki adımları hızlıca tamamalayabilirsiniz.

Bununla uğraşmak istemiyorsanız bazı aracı kuruluşlar bunu sizin yerinize yapar ama yoğunluk ve covid sebebi ile EIN alma süreniz kısalmaz. Günümüz şartlarında EIN numarası 50 gün gibi bir sürede geliyor. Daha uzun veya kısa olabiliyor bunu göz önünde bulundurup online işinize başlamadan önce bu iki aylık ek zamanı hesaplamanızı öneririm.

EIN iki ay sürüyor tamam ama bu süre zarfında yapılacak aslında çok çok iş var. Şirket kurmak bunlardan sadece biri bu altın değerindeki iki aylık süreci nasıl geçireceğinize dair bir fikriniz yoksa EIN Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır? yazısındaki tavsiyeleri uygulayabilir ve bu sayede zamanı değerlendirebileceğiniz bazı ip uçları yakalayabilirsiniz.

Online Mağazanızı Kurun (Shopify, Woocommerce veya Diğerleri)

Vergi no (EIN) başvurunuzu gönderdikten sonra bu bekleme sürecinde epey zamanınız var. Şirketinize uygun bir alan adı bulduktan sonra (aslında bunu şirketi kurmadan önce de düşünebilirsiniz) artık hangi platformu kullanacağınıza karar verip radikal bir seçim yapmanız lazım. En iyi yol bilinen yoldur mantığından yola çıkarak daha önce kullandığınız bir e-ticaret platformu varsa onun üzerinden devam ederek online mağazanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Burada en çok tercih edilen platform Shopify oluyor. Daha çok hazır bir sistem ve Dropshipping işinde en çok kullanılan platform olduğundan Shopify çok tercih ediliyor. Eğer dediğim gibi daha önce shopify tecrübeniz varsa zaten yapacağınız işi biliyorsunuz demektir. Hemen üyelik oluşturup bir hesap açın ve mağazanızı kurmaya başlayın. Bu arada shopify deneme sürecinden sonra sizden her ay 29$ mağaza işletim bedeli alır bunu da göz önünde bulundurun.

Shopify ile ilgili bilgim yok farklı platformlara açığım derseniz ikinci seçenek Woocommerce olabilir. Domain ve hosting alarak kendi kendinize online mağazanızı kurabilirsiniz. Burada hızlı başlangıç için bir rehber var tam olarak size woocommerce öretmese de en azından ne olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz. WordPress ile Dropshipping Kılavuzu rehberini inceleyerek işe koyulabilirsiniz.

Her iki platformu da biliyorum fakat kararsızım diyenlerdenseniz, o zaman Shopify mı? Woocommerce mi? Artıları ve eksileri karşılaştıralım yazımıza bir bakın. Saplıklı karar vermenize yardımcı olacak bir rehber diyebiliriz.

Kredi Kartı Ödeme Ağ Geçidi Kurmak (Stripe)

EIN numaranızı aldıktan sonra kredi kartı ile müşterilerinizden tahsilat yapmanız için artık Stripe hesabı için kaydolabilirsiniz. Stripe hesabı açabilmeniz için şirket kuruluş belgeniz, kimliğiniz, EIN numaranız, telefon numaranız gereklidir. Herhangi bir ücret ödemenize gerek yok hizmetleri ücretsizdir. Sadece işlem başına bir miktar komisyon alırlar o kadar. Yani aylık yıllık masrafları yok.

Eğer EIN numaranız ve online mağazanız hazırsa Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açmak yazısındaki adımları uygulayarak kredi kartından ödeme alabileceğiniz bir ödeme ağ geçidine sahip olursunuz. Stripe hesabınızı açtıktan sonra banka hesabı ekleme aşamasına geldiğinizde bir sonraki adım olan banka hesabı açmak sürecini tammlayıp ilgili hesap bilgilerini tanımlamanız gerekmektedir.

Amerikada Bir Banka Hesabı Açmak

Şirketi, kurup, EIN alıp (eğer geldiyse) mağazanızı da kurduktan sonra şimdi bir banka hesabı açma sırası gelmiş demektir. Stripe gibi bir ödeme ağ geçidi kullanacağınız için paranızı atabileceğiniz bir banka hesabına ihtiyacınız olacak. Bu arada EIN gelmeden Amerikada banka ve Stripe hesabı açamazsınız mecburen EIN gelmesini beklemeniz lazım. Bu aşamada Amerika’da uzaktan online olarak  banka hesabı açabileceğiniz bir kaç seçenek var.

Seçenek 1: Amerika’da Banka Hesabı Açmak (Mercury Bank)

Seçenek 2: Transferwise kullanmak

Her iki seçenek te işinizi görüyor isterseniz Transferwise (yeni adı ile Wise) hesabı açıp onu bir banka olarak kullanın isterseniz Mercurybank’ a uzaktan hesap açın. Her ikisi de Stripe tarafından desteklenmektedir Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile) rehberinden transferwise ve stripe uyumluluğuna dair bilgi edinebilir hatta kazandığınız parayı transfer etme ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

Sonuç

Yaklaşık 176$ gibi bir tutar harcayarak tüm bu süreci tamamladığınızda bir Amerikan şirketiniz, vergi numaranız, bir online mağazanız, sanal posunuz (stripe) ve bir de Amerikan banka hesabınız olmuş oluyor. Bundan sonraki süreç sizin bilgi beceri ve potansiyelinize kalıyor. Reklamlar ve diğer dijital pazarlama yöntemleri ile online mağazanıza müşteri çekebilir, stoksuz olarak sattığınız ürünleri müşterilerinize kargolayarak işinizi yürütebilirsiniz. Sona geldiğinizde aklınıza şu soru gelebilir;

Ben bir şirket sahibiyim ve bir iş yapıyorum hiç vergi ödemeyecek miyim?

Vergi apayrı bir konu ama korktuğunuz veya çevrenizden duyduğunuz kadar sıkıntılı bir süreç değil. Eğer süreci anlarsanız ve yükümlülüklerinizi yerine getirirseniz vergi öder veya duruma göre hiç de ödemeyebilirsiniz. Vergi ile ilgili derinlemesine bilgiler içeren bu kategorideki yazıları okumanızı öneririm. Bu kategorideki yazıları okumadan önce kafanızın karışmaması için ilk olarak Amerika’da Vergilendirme  konusunu okuyup olayı iyice kavramanızı isterim.

Bir yazının daha sonuna geldik umarım Amerika’da Dropshipping işi yapma planlı olanlar için faydalı olmuştur.

Bol şanslar!

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

20 Yorum. Yeni Yorum

 • Samet C.
  9 Ocak 2024

  İyi günler, Wyomingde bahseettiğiniz gibi 15 USD’ye posta adresi aldım, Northwest Registered Agent’tan da sizin linkinizle şirket kurulumu için başvuruda bulundum, ajans bu şekilde geri dönüş yaptı, beni yönlendirebilir misiniz? Nasıl ilerleyebilirim, başvuruda Wyoming posta adresimi kullanmıştım. Burda Türkiye’deki adrsimi mi soruyor onu mu paylaşmalıyım?

  Our legal requirement as the Registered Agent is to have the Communications Contact physical address (where they or their business are physically located) on file in our private, secure online system. Virtual Offices, Co working spaces, PO Boxes, UPS Stores, and other Mailbox Facilities are not acceptable as your physical address. Our Registered Agent address will not suffice.

  Though we do not share this physical address, with anyone, we are required by Wyoming law to have it on file. We can be fined for each entity that is out of compliance, so it’s a pretty big deal. If you’d like to learn more about our obligation, you can research WY statutes 17-28-104 and 17-28-107 through 109.

  Please fill in the ‘Services Requiring Attention’ questionnaire within your online account, so you may list the physical address for the Communications Contact. Once done, please reply to this email to let us know and we will promptly complete your order.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   9 Ocak 2024

   Merhaba,

   Northwest panelinizde ust kısımda kırmızı renkli “Services Requiring Attention” uyarisi göreceksiniz. Sahipliginizi dogrulamaniz için son bir form bulunur panelinizde. Onu doldurmanız isteniyor. Aslinda sadece isminizi secip her iki kismi da member manager olarak secip formu kaydetmenuz yeyerli olacak.

   Eger konu size yabanciysa uygulamak uygulamak icin aşağıdaki rehberdeki yöntemi uygulayabilirsiniz :
   https://startupsole.com/northwest-you-have-services-requiring-attention-cozumu/

   Cevapla
   • Samet C.
    10 Ocak 2024

    Sağolun cevaplayıp gönderdim 🙂

    Cevapla
   • Samet C.
    10 Ocak 2024

    Böyle bir mesaj geldi tekrar, Wyoming’den aldığım 15 USDlik posta adresini kullanmıştım.

    “Thank you for your response! Please complete it with your own verifiable physical address either where you are located or your business is located. A Registered Agent address will not suffice.

    Once this has been completed and the address has been verified, we will be able to proceed with your filing request.

    You can access your account here: Northwest Registered Agent LLC”

    Amerika dışında bir adres kabul olursa bunları da paylaşabilirim: Türkiye’deki adresimi mi istiyor, ayrıca İngiltere’de bir şirketim var onun dresini de paylaşabilirim.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     10 Ocak 2024

     Bulunduğunuz ülkedeki fiziksel adresinizi doldurmanizi istiyorlar.

     İngiltere adresinizi istemiyorlar ikamet ettiğiniz ulkedeki doğru fiziksel adresinizi girin. Ardindan maile yanit olarak gerekli bilgileri doldurduğunuzu bildirin. Hatta maile ikametgah pdf belgenizi de yükleyin sonrasinda kuruluma baslarlar.

     Cevapla
     • Samet C.
      20 Ocak 2024

      Tamamdır teşekkür ederim, EIN numarası için sizle birlikte başvuruda bulunduk, şirket kaydı yaparken BOI Report Compliance diye bir şey yazıyordu, benden fotoğraf veya kimlik isteyen olmadı böyle bir şeyi Northwest yapması gerekiyor muydu?

      Cevapla
      • Nazmi Özer
       20 Ocak 2024

       Northwest panele eristikten sonra ust kisimda kırmızı bir services xxxx adli.bir uyari mesaji görürsünüz. O mesaja tiklayin bir form göreceksiniz boi raporu icin o formu doldurun kimlik veya pasaport yükleyip tamamlayın. Fakat bu formu ein numarası geldikten sonra doldurun.

       Cevapla
 • Samet Caymaz
  1 Ocak 2024

  Selamlar, Paypal ve wise hesabı için telefon ile onaylama için SMS doğrulaması gerekiyor. Twilio üzerinden şirket numarası alınıyor o numarayı kullanabilir miyiz? Siz sonotel önermissiniz, o numaralara neden ihtiyaç oluyor, sms kodu geliyor mu o numaralara? Twilio üzerinden fax sms mms ve call özellikleri var, o sebeple söyledim.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   1 Ocak 2024

   Twilio kullanabilirsiniz aslında sms alan tüm platformlar kullanılabilir

   Cevapla
 • Nurullah
  20 Ekim 2021

  Merhaba şirketimi kurduktan bir süre sonra Inc Authority den tax obligations hakkinda mail geldi. Randevu alacakmışım bir danışman vergi yükümlüluklerim hakkinda bana bilgi verecekmis. Randevu aldim ancak telefon numarami sonetelden aldigim icin sanirim, arama gelmedi. Bu önemli bi konumu? Ben ein numarasini çoktan aldim. Shopifya ekledim. Hesaplarimi actim. Daha yapmam gereken bisey mi var? Tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba,

   Eğer bir vergi uzmanina ihtiyacınız varsa konuşabiliriz fakat bu firmanin muhasebecisi ile konuşma mecburiyetiniz yok. Sadece bilgi verip hizmet almanız konusunda telkinde bulunacaklar.

   Cevapla
 • merhaba şirketi kurduk ein numarası aldık mağazayıda açdık banka hesabı açdık stripada uye olduk şimdi ittin numara ve ya paypalada baş vura bilirmiyiz?

  Cevapla
  • Itin başvurusu yapabilirsiniz buna engel yok. Paypal için bu makaleye bakin. https://startupsole.com/paypal-hesabi-acmak/

   Hesap acip itin gelene dek test edin. Bazen itin istediklerinde destek sistemine yazdiginizda (itin başvurusu yaptim bekliyorum vs.) Manuel olarak onaylıyorlar, vps ile kullanmaya devam edebilirsiniz paypali.

   Cevapla
 • Merhabalar, dropshipping için araştırma yapıyorum aklıma takılan sorular var.
  1. Kanada hesabı tavsiye ediliyor dropshipping sistemi için.
  Kanada hesabı açmak için usa hesabı mutlaka olması gerekiyor mu ?
  2. amazon.com bireysel hesap açmak için şirket mutlaka gerekli mi ?
  3. BAE ve Singapur hesapları için şirkete gerek olmadığı bilgisi var. Global hesaba bağlamadan direkt o ülkelerde hesap açılıyor mu ?

  Cevapla
  • Şakir Şen
   30 Temmuz 2021

   Merhaba

   Öncelikle kendi şahsi görüşüm olarak dropshipping’i tavsiye etmediğimi belirtmek isterim. Detayına burada değinmeyeceğim.

   1-Dropshipping ile lgilenmediğim için hangi market için önerildiği bilgisini bilmiyorum. Kanada, Amazon’un “Kuzey ve Güney Amerika” grubunda yer alır ve bu gruptaki herhangi bir ülkeden hesap açtığınızda grupta yer alan tüm ülkelerde satış yapma hakkına sahip olursunuz. “Kuzey ve Güney Amerika” grubunda Amerika, Kanada, Meksika ve Brezilya yer alır. Bu ülkelerden istediğiniz birinden hesap açarak bu 4 ülkede de satış yapma hakkınız olur. Tavsiyem Amerika’dan açın. Brezilya farklı bir prosedüre sahip olduğundan ne bu ülkede hesap açabileceksiniz ne de diğer ülkelerde hesap açtığınızda Brezilya’yı listede göremeyeceksiniz. Detayına girmiyorum.

   2-Amazon.com’da ister bireysel isterseniz de profesyonel hesap açın şirket olmanıza gerek yoktur. Eğer farklı ülke vatandaşlarına farklı prosedürler uygulanmıyorsa. Tam emin olamadım.

   3-Şirkete gerek olup olmadığını bilmiyorum. Yalnız hiçbir mağazayı globala bağlamak gibi bir zorunluluk yok. Tek tek ücretini ödedikten sonra tüm mağazalarda hesap açabilirsin.

   Ek bir bilgi vereyim genelde pek kimse bu konudan bahsetmez. Amazon’da tüm mağazalardan hesap açtığınız da aylık ortalama 180 USD bir ödeme çıkar. Eğer bunu global üzerinden yaparsanız bu ücreti sadece ilk ay ödersiniz. Sonraki ay ise sadece Amerika mağaza ücreti olan 40 USD’yi ödemeye devam edersiniz.

   Kolay gelsin.

   Cevapla
   • Şakir bey katkilarinizdan ötürü cok teşekkür ederiz. Amazon konusundaki deneyimlerinizle bizleri cok iyi aydınlatıyorsunuz.

    Cevapla
 • Merhaba,
  Ben Amazon üzerinden dropshipping yapmak istiyorum. Singapur ve BAE üzerinden bireysel hesap açarak ücret ödemeden yapıldığını biliyorum. Kanada üzerinden yapmak istersem durum aynı şekilde mi oluyor? Kanada’ya satış yapmak için önce ABD’de mi hesap açmam gerekli? Eğer öyleyse ABD’de açılacak hesabın bireysel olması yeterli mi, şirket hesabı mı olmalı? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Şakir Şen
   30 Temmuz 2021

   Merhaba

   Öncelikle kendi şahsi görüşüm olarak dropshipping’i tavsiye etmediğimi belirtmek isterim. Detayına burada değinmeyeceğim. Sorunuza gelirsem, Amazon Singapur mağazası için 30 Singapur Doları aylık ücret vardır. Bireysellerden ücret almadığı konusunda bir bilgim yok. BAE ise dediğiniz gibi ücretsiz.

   Amazon’da her ülke bir kıta ya da kıtalar grubuna aittir ve siz bu grupta yer alan bir ülkeden hesap açtığınızda otomatik olarak diğer ülkelerde de satış yapabilir duruma gelirsiniz. Örneğin Amerika “Kuzey ve Güney Amerika” grubundadır. Yine bu grupta Kanada, Meksika ve Brezilya’da yer alır. Bu 4 ülkenin herhangi birisi üzerinden bir hesap açarsanız bu 4 ülkede de satış yapma hakkına sahip olursunuz. Yalnız Brezilya’yı listede göremeyeceksiniz, bu ülkenin farklı bir prosedürü var.

   Ayrıca bazı ülkelerin bulunduğu grupta sadece tek ülke olabilir. Örneğin Türkiye gibi.

   Bireysel ve şirket hesabı ile Amazon’daki bireysel ve profesyonel paketleri birbirine karıştırmamak gerekir. Amazondaki bireysel ve profesyonel hesaplar bir hesap paketidir. İster bireysel isterseniz de şirket hesabıyla Amazon üzerinde bireysel ya da profesyonel paket açabilirsiniz. Şiddetle profesyonel paket öneririm. Bireysel paketin ayda yılda bir kaç tane satış yapan kişiler için uygun olduğunu ve bu gruptaki kişilerin öncelikli hedefinin net anlamda kar elde etmek, ticaret yapmak olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

   Cevapla
 • Abdulkadir
  28 Nisan 2021

  Şirket açınca muhasebe işlemleri nasıl oluyor

  Cevapla
  • ABD dışı satış yapıyorsanız belirli ölçüde vergiden muaf bir şirketiniz oluyor. ABD içi satış yaptığınızda ise bir yabancı LLC (Nexus) olarak yıllık satış yaptığınız eyaletler bazında limitler var. Bu limitleri aşmadığınız sürece satış vergisi toplamanız gerekmiyor.

   Bir seviye sonrasını düşünüyorsanız veya işiniz limitleri aşabilecek boyutta ise bir muhasebe firması ile anlaşıp tüm satış vergisi kayıtlarını onlara tutturabilirsiniz.
   Burada bir liste var : https://startupsole.com/amerika-muhasebe-firmalari/

   Fakat öncesinde bu makaleyihttps://startupsole.com/amerikada-vegilendirme/ detaylıca kumanızı tavsiye ederim yeni başlıyorsanız ilk etapta muhasebeci ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum. Bu arada sadece yıllık olarak her şirket sahibinin doldurması gereken 5472 adında bir beyan formu var. Bu aşamada yıl ortası bir profesyonelden destek alabilirsiniz. Detaylar burada : https://startupsole.com/amerika-disindaki-lccler-icin-form-5472-gercegi/

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.