Online Kurs Satmak için Eğitim Şirketi Kurmak

Online kurs işine başlamayı düşünüyorsanız, şu an harekete geçmek için en iyi zaman olabilir!

İnsanların evden çıkmadan alışveriş yapması ve şirketlerin online toplantılar düzenlemesinin yanında, eğitim ve kişisel gelişim endüstrisi de oldukça değişti.

Sadece örgün eğitim değil kişisel gelişim amaçlı eğitimler de online olmaya başladı.

En son veriler, online eğitim pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde iki katından fazla artacağını ve 2025 yılına kadar neredeyse 350 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor. Artan talep, hem çevrimiçi kurslar arayan bireylerden hem de şirketlerden geliyor.

Online Kurs İşine Neden Girilmeli?

online kurs sitesi acmak Online Kurs Satmak için Eğitim Şirketi Kurmak

İnsanlar artık daha az seyahat ve hareket ettikleri için ister istemez öğrenim ihtiyaçlarını dijital olarak karşılamak zorunda kalıyorlar. Ayrıca online kurslar kişiye bilgi yüklemesi yapmıyor aksine bilgiyi sindire sindire vakit buldukça almak, tekrar tekrar izleyerek öğrenmek oldukça etkili bir öğrenme biçimi haline geliyor.

Bu sebeple online kurslar bugün ve gelecekte kısacası her daim gelişmeye devam edecek diyebiliriz.

Eğer belirli bir alanda uzmanlığınız varsa artık bu yeteneğinizi değere ve en önemlisi de paraya çevirme zamanı çoktan gelmiş olmalı. Herhangi bir alanda elde ettiğiniz becerilerinizi online bir kursla insanlara satarak gelir elde ederken, insanların sizin yeteneklerinizden faydalanması aslında tam bir kazan kazan senaryosuna iyi bir örnektir

Online Kurs İşini Planlama

Her iş bir planla başlar. Başlarken, gelecekte başka kurslar hazırlayıp bu işi geliştirme konusunda planlar yapabilirsiniz veya tek seferlik bir proje olarak ta düşünebilirsiniz.

İş planınızı oluşturmak için aşağıdaki başlıkları ayrı bir sekmede açıp okumanızı tavsiye ederiz.

10 Adımda Kusursuz Bir İş Planı Oluşturmak

Bir Excel Sayesinde Milyonluk Bir İşletmeyi Yönetmek

Kursunuzu hangi platformda satacaksınız?

online kurs sitesi acma Online Kurs Satmak için Eğitim Şirketi KurmakBu aşamaya geldiğinizde önünüzde iki seçenek bulunuyor;

 1. Udemy veya Teachable gibi paket platformlar kullanmak
 2. Online kurslarınızı kendi sitenizden satmak

Başlangıçta Udemy veya Teachable gibi platformları düşünebilirsiniz fakat bu platformlar kendi sisteminizdeki esnekliği ve rahatlığı size sağlamaz. Ummadığınız anda rakiplerinizin yaptığı bir indirim sizi arka sıralara düşürebilir. Veya hazır platformların uyguladığı farklı komisyon oranları veya aylık giderleri gelecekte size ek maliyetler çıkartabilir.

Peki kendi platformunuzu kurmayı seçerseniz?

Eğer kurslarınızı kendi platformunuzda (kendi web sitenizde) satmak isterseniz önünüzde hiç bir kısıtlama olmaz ve daha rahat hareket edersiniz. Fiyatları kendiniz belirleyip pazarlama amaçlı açılış sayfalarınızı özelleştirip, kendi satış huninizi (sales funnel) kurarak işinizi farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Kendi platformunuzu oluşturmanın bir diğer avantajı da kendi markanızı oluşturmak ve işi bir üst seviyeye taşıyarak çapraz satışlarla daha fazla gelir elde etmek olabilir.

Kredi Kartı İle Ödemeyi Nasıl Alacaksınız? Şirket Kurmak Gerekecek mi?

online kurs sitesi acmak 2 Online Kurs Satmak için Eğitim Şirketi KurmakGerek vergilendirme, gerek insanlara güven verme, gerekse kredi kartlarından daha rahat ödeme alabilmek için online kurs işini şirketleştirmek çok mantıklı olabilir. Online kurslarınızı satarken ödeme alabileceğiniz bir alt yapı oluşturmak için ve bunun yanında kurumsal bir yapı yaratabilmek amacıyla Amerika’da vergiden muaf bir şirket kurabilirsiniz.

Hangi Eyalet Daha Mantıklı ve Uygun Maliyetli?

New Mexico eyaletinde bir LLC oluşturmak için sadece 50$ dosyalama bedeli ödemek yeterli oluyor. Bunun dışında yıllık ödeme veya raporlama yapılması gereken herhangi bir ödeme döngüsü de bulunmaz.

Bu avantajlarından dolayı online kurs veya eğitim şirketinizi kurabileceğiniz en avantajlı eyalet New Mexico eyaletidir.

Kuracağınız Amerikan şirketi ile sadece kurs  satmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz şirketinizi e-ticaret yapmak, e-kitap satmak, yazılım satmak veya başka bir online iş yapmak için de kullanabilirsiniz.

Amerika’da online bir şirket oluşturmak için aşağıdaki adımları atmanız gerekiyor;

 1.  ABD’nin New Mexico Eyaletinde Bir Şirket Kurun
 2. Ücretsiz EIN Numaranızı Alın
 3. Amerika’ da Banka Hesabı Açın
 4. Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açın

Yerel şirketlere göre ABD’de bir LLC şirket kurmanın maliyeti (uygun bir eyalet seçildiğinde) gerçekten komik seviyelerdedir. New Mexico eyaletinde Northwest üzerinden toplamda 89$’a (şirket adresi dahil) bir LLC kurabilirsiniz.

Bu adımları tamamladığınızda Amerika’da bir LLC şirkete sahip olabilecek ve LLC şirketiniz sayesinde istediğini tüm kategorideki online işleri Türkiye’den veya başka bir coğrafyadan online olarak yürütebileceksiniz.

Online kurslarınızı sadece Türkiye’ye değil dünyanın her bölgesine satabilirsiniz. Gerek online kurs, gerekse farklı bir online iş olsun fark etmez, planınızı oluşturup bir an önce vergi avantajlarından faydalanmak için bir Amerikan şirketi kurmanız sizin çıkarınıza olacaktır. Şirketinizi kurduktan ve vergi numaranızı (EIN) aldıktan sonra istediğiniz her alanda online iş yapabilirsiniz.

Başarılı Bir Online Kurs Oluşturma Adımları

online kurs sitesi acmak 3 Online Kurs Satmak için Eğitim Şirketi KurmakSıfırdan bir online kurs oluşturmak oldukça eğlenceli olabilir fakat bunun yanında bazı zorluklarında olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Artık online bir kurs hazırlayıp satmanın önemini kavradığınıza göre bunun nasıl olacağına dair süreçleri ele almaya başlayalım.

Online Kursun Konusu Belirleyin

İlk olarak nasıl bir iş modeli kuracağınıza karar vermelisiniz. Aşağıdaki maddelere bir göz atın ve online kurs modeline karar verin;

 • Kendi uzmanlığınızın olduğu tek bir konuya yönelerek kurs satmak
 • Eğitmenler bulup başkalarının deneyimlerinin olduğu karma bir sistem kurmak
 • İsteyen herkesin eğitmen olabileceği ve kurslarını yükleyebileceği bir platform oluşturmak

Burada ilk seçenek başlangıç için hem daha az riskli hem de daha az maliyetlidir. Çünkü diğer iki seçeneği düşündüğünüzde karşınızdaki mevcut rakiplerin gücünü göz önünde bulundurmalısınız. (Örneğin Udemy.com)

Seçiminizi yaptıktan sonra işin en önemli kısmı, kursun hangi konuda olacağına karar vermektir. Kurs kategorisini veya konusunu nasıl seçeceksiniz?

 1. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir konu seçin: İlgi duyduğunuz ve tutkunu olduğunuz bir alanda seçim yapmanız gerekiyor. Herkesin bir ilgi alanı ve diğerlerine göre uzman olduğu bir alan muhakkak vardır. Sevdiğiniz ve tutkunu olduğunuz bir konu kursunuzu hazırlarken ve pazarlarken size avantaj sağlayacaktır. Daha az bildiğiniz veya ilgilendiğiniz bir alanda insanlara fayda sağlayamaz ve neticede bu işten gelir elde edemezsiniz. En iyi bildiğiniz alanda olmalısınız.
 2. Bilgi ve beceri : İlgi duyduğunuz ve tutkunu olduğunuz bir alanın önemi büyük olsa da bunu bir kurs haline dönüştürüp insanları eğitebilmeniz için bu alandaki becerileriniz daha önemlidir. Bu alanda tanınmış ve belirli dereceye yükselmiş biri olmanız, akademik bir geçmişe sahip olmanız gerekmiyor sadece deneyimlerinizden faydalanacak ve konuyu sizden daha az bilen birilerinin önünü açacaksınız o kadar.
 3. Hedef Kitle : İyi olduğunuz alanda daha önceden oluşturduğunuz bir hedef kitleniz varsa bu kitleyi kursunuzu oluşturduktan sonra hızlıca satışa başlayabileceğiniz bir portföye çevirebilirsiniz. Örneğin bir e-posta listesi veya bir facebook grubu olabilir bu gibi bir kitleye sahipseniz işe girişmeden önce onlardan fikir alıp nabız yoklayabilirsiniz.
 4. Rekabet ve kârlılık: Seçeceğiniz alanda daha önce oluşturulmuş bir kurs mutlaka olacaktır. Eğer seçtiğiniz alanda dünyada tek değilseniz rekabet kaçınılmazdır. İşin rekabet tarafını düşündüğünüzde bir araştırma yapmaktan korkmamalısınız. Rakiplerin sizinle aynı alandaki becerilerini bilerek içeriklerinizi ona göre oluşturmalı ve fiyat politikasını ona göre belirlemelisiniz.

Kursunuzun Adını Belirleyin

Kurs konusunu ve kategorisini belirledikten sonra artık kursunuza bir isim verebilirsiniz. Bu adımda çok fazla zaman kaybedip detaylarda boğulmayın tabii ki kısa, akılda kalıcı ve kursunuzla alakalı bir isim seçmeye dikkat etmek mantıklı olacaktır. Aynı zamanda kursunuza vereceğiniz isme ait alan adının ve sosyal medya hesaplarının kullanılabilir, boşta olduğunu kontrol etmeniz diğer önemli detaydır.

Hedef Kitlenizi Netleştirin

online kurs sitesi acmak 4 Online Kurs Satmak için Eğitim Şirketi KurmakBir konuya yöneldiniz, kursunuzun kategorisini belirlediniz ve adını koydunuz. Sıradaki iş, bu kursun kimlere ve hangi hedef kitleye hitap ettiğini belirlemek olmalıdır.

Hedef kitleyi belirlerken onların hangi problemini çözeceğinizi iyi anlamanız gerekiyor. Ne kadar büyük bir problemi çözerseniz işiniz, size o kadar çok kazandırır aslında bu prensip her iş için geçerli. Problemini çözeceğiniz kişileri iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Hedef kitlenizi ne kadar iyi tanıyıp analiz ederseniz bu durum size, pazarlama aşamasında ekstra zaman ve para kazandırır. Kimlere hitap ettiğinizi iyi bilirseniz ürünü pazarlamak sizin için o kadar kolay olacaktır.

Peki kursunuzu sunmayı planladığınız hedef kitlenizin ürününüze uygun olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

Aslında çok basit bunu onlara sorun!

Süreci çok karmaşık hale getirmeye çalışmayın. Dijital bile olsa ortaya bir ürün çıkartıyorsunuz ve bu ürün gerçekten düşündüğünüz hedef kitleye uygun mu? Aklınızdaki persona ile tam olarak örtüşüyor mu? Bunu doğrulamanın en iyi yolu onlarla etkileşime girmektir. Kursunuzu ortaya çıkartıp reklamlara başlamadan önce pazar doğrulaması yapmak önemlidir.

Bir Anket Yapın:

Kursunuz hakkında kısa bir anket yapın ve bu anketi mevcutta bir e-posta listeniz varsa bir mailing ile kitlenize ulaştırın. Anket sonuçlarına göre kitlenizin bu kursa ne kadar yatkın olduğunu analiz edebilirsiniz.

Ön Reklam Yapın:

Facebook veya Google gibi platformlarda form reklamları yayınlayarak ortaya çıkartacağınız ürün hakkında aklınızdaki hedef kitleye bir ön bilgi verebilirsiniz. Buradan alacağınız geri dönüşlere göre hem kitlenin bu kategoriye uygun olup olmadığını anlayabilir, hem de ürünü iyileştirmek için bazı geri bildirimler toplayabilirsiniz.

Online Kursunuzu Oluşturun

online kurs sitesi acmak 5 Online Kurs Satmak için Eğitim Şirketi Kurmakİş planını çıkartıp, kategori belirledikten ve hedef kitlenizin ne istediğini doğruladıktan sonra artık kursunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kursunuzu Udemy yerine kendi platformunuzdan satacağınızı seçtiyseniz bu aşamaya gelene kadar şirket kurulumu ve diğer detayları zaten halletmiş olmalısınız. Artık online kurs materyallerini toparlamanın ve kurs kurgusunun bir taslağını çıkartabilirsiniz.

Başlıklar, alt başlıklar ve kurs konularının bir iskeletini kağıt üzerinde planlayıp video çekimlerine başlayabilirsiniz.

Çektiğiniz kurs videolarını veya ekran paylaşım videolarını çıkarttığınız iskelete göre klasörlere ayırmalısınız. Böylece videoları web sitenize veya vimeo business gibi ortamlara yüklerken ortaya çıkabilecek karmaşayı önlemiş olursunuz.

İçeriğinizi Koruyun

Eğer kursunuzu kendi web sitenizde veya kendi platformunuzda barındırıyorsanız, içeriklerinizin çalınma ihtimali çok yüksektir. Bunun kesin önünü alamazsınız fakat vimeo business hesaplarındaki içerik koruma özellikleri videolarınızı bir nebze de olsa koruyabilir.

Platform Seçimi

Kurs içeriğinizi hazırladıktan sonra (Video çekimi, ödevler, ek kaynaklar, pdf begeler ve linkler vs) artık kursunuzun hangi platformda yayınlanacağınız seçmelisiniz.

Bunun için isterseniz Teachable gibi bir platform kullanabilir (ücretlidir) isterseniz WordPress ile yola devam edebilirsiniz. Yeteneklerinizi kendiniz bildiğiniz için ücretli veya ücretsiz platformları kullanma konusunda seçim yapmak size kalmış. Fakat esnek ve tüm kontrolün elde olduğu bir sistem kurmak istiyorsanız WordPress + Woocommerce + Learndash üçlüsü ile muhteşem bir online kurs platformu hazırlayabilirsiniz.

online kurs sitesi acmak Online Kurs Satmak için Eğitim Şirketi KurmakLearndash eklentisi wordpress için üretilmiş bir online kurs platformudur. Woocommerce ile birlikte kullanılabilir ayrıca Stripe ve Paypal gibi ödeme ağ geçitleri ile mükemmel uyum sağlar. Gerek tek seferlik ödemeler, gerek farklı seviyeler – paketler gerekse aylık abonelik gibi bir çok esneklik sağlar.

Learndash premium ve ücretli bir eklenti olduğu için yetenekleri hayli fazladır fakat daha basit özelliklerde ücretsiz eklenti seçenekleri de bulunuyor.

Amerika’da şirket kurup stripe hesabınızı açtıktan sonra online kursunuza özel olarak stripe içerisinde yeni bir alt işletme oluşturup kredi kartı ile ödeme alma işini kolayca halledebilirsiniz. Ayrıca inceleyin : Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

Pazarlama ve ürün tanıtım sayfalarını içeren WordPress tabanlı bir açılış sayfası ve buna bağlı bir funnel sistemi kurarak açılış sayfalarınızı oluşturun. Reklamları hangi sayfalara yönlendireceğinizin kurgusunu basit bir funnel ile yapabilirsiniz. Başarılı bir online pazarlama stratejisi oluştururken her aman sales funnel nimetlerinden faydalanmanızı öneririm.

Pazarlama ve Reklam

Artık tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra kursunuzu yayına alacağınız bir çıkış tarihi belirleme zamanı geldi. İnsanları teklifiniz hakkında meraklandırıp kursunuza bir çıkış tarihi belirleyin. Bu süre aciliyet hissi uyandıracak genellikle 5-7 günlük bir süreçtir.

Bir açılış sayfası hazırlayıp bu süre zarfında ciddi bir pazarlama planı oluşturarak sayfaya hedef kitlenizi yönlendirebilirsiniz. Bu süre içinde kurs satışı yapabilir veya açılışa özel kupon kodları hazırlayıp daha fazla potansiyel müşteri elde etme şansı yakalayabilirsiniz. Veya bu süre içinde satış yapmak yerine sadece ön kayıt toplayabilirsiniz.

Reklam ve tanıtımlara başlamadan önce;

 • Hedef kitlenizi belirlemiş olmalısınız
 • Facebook reklam platformunu kullanarak bir pixel oluşturmalısınız
 • Pixelinizi test edip özel hedef kitleler oluşturmalısınız
 • Custom convertions oluşturmalısınız
 • Reklam metinlerini ve grafiklerini hazırlamalısınız
 • Kupon kodları ve yapılacak kampanyaları belirlemelisiniz
 • Google ve Youtube gibi platformlardaki reklamlar için hazırlık yapmalısınız

Kısacası tüm hazırlıkları tamamlayıp artık biraz para harcama zamanı gelmiştir. Aşılış sayfanızda teklifinizi tanıtan ve özetleyen etkili bir video, varsa sosyal kanıtlar ve üst sevide metinlerle ürününüzü tanıttığınız sayfaya reklam trafiği göndermeye başlayabilirsiniz.

PPC reklamlara destek olarak kursunuzla ilgili kategorideki yüksek hacimli facebook gruplarına veya forumlara ücretli tanıtımlar yapabilirsiniz. Bu tür platformlar size PPC reklamlarına göre gerçekten hızlı ve etkili geri dönüş sağlar.

Reklam ve pazarlama ile ilgili yeterli bilginiz yoksa özellikle dönüşüm izleme, hedef kitleler, özel dönüşümler ve izleme kodları gibi önemli işler için bir profesyonelle çalışabilirsiniz. Her işi kendiniz üstlenmeye çalıştığınızda (eğer yeteneğiniz yoksa) asıl işinize odaklanamaz ve işin en başından çuvallamış olursunuz.

Hiç bir iş ne yazık i sıfır maliyet ile kurulmaz bu yüzden online işiniz bir noktaya gelene dek bir miktar para harcamanız gerektiğini daha en baştan göz önünde bulundurmalısınız.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

HANGİ EYALET? VERGİLELER VE MALİYETLER

Merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşın