6 Yorum

Reseller License, Resale Certificate, Seller Permit Nedir?

Reseller License, Resale Certificate, Seller Permit Nedir?

Genellikle Amazonda satış yapanların çok fazla sorduğu ve karıştırıp içinden çıkamadıkları, aslında gayet basit olan bir konudan bahsedeceğiz.

Giriş

Amazon satıcısısınız ve ürünlerinizi Amerika’da bir toptancıdan toplu halde alıp Amazon depolarına gönderiyorsunuz, oradan da perakende olarak Amerikalılara satıyorsunuz diyelim.

Bu işlem sırasında malı aldığınız toptancıya eğer bayi olduğunuzu söylemezseniz size son kullanıcı muamelesi yapar ve sizden satış vergisi ödemenizi ister. Bir bayi lisansınız yoksa son kullanıcı statüsünde olursunuz ve tıpkı malı perakende olarak alıyormuş gibi size bir satış vergisi yansıtılır. Fakat toptancıya bir bayi olduğunuzu belirtip sertifikanızı sunarsanız ürün alırken vergi ödemezsiniz.

Toptancı Sizden Bu Belgeyi İster Mi?

Yukarıdaki başlangıç metninde toptancının size son kullanıcı muamelesi yapacağından bahsettik fakat teorik olarak böyle görünse de gerçek hayatta işler böyle yürümeyebilir.

Toptancı, toptan olarak size mal satarken belgenizi görmek ister. Bunun sebebi, size bu belge olmadan ürün verdiğinde sizden vergi alması gerekecek ve bu vergiyi tekrar devlete ödemesi gerekecektir, genellikle bununla uğraşmak istemezler.

Peki nedir bu belge?

Genellikle birden çok ismi var ve tümü aynı kapıya çıkıyor, aşağıda detaylandıracağız.

Reseller License Nedir?

Yeniden satış lisansı veya bayi lisansı olarak dilimize çevirebiliriz. Reseller license olarak bilinen bu belge aslında birden çok isimle anılıyor ama dediğimiz gibi tümü aynı kapıya çıkan bayi lisansı, yeniden satış sertifikasıdır.

Reseller License, aşağıdaki isimlerle de anılır, toptancı sizden bu isimlerle bu belgeyi isteyebilir. Duyduğunuzda yabancı kalmamanız için piyasadaki tüm isimlerini belirtmek isterim.

Diğer isimleri şunlar;

 • Reseller License
 • Resale License
 • Reseller’s License
 • Resale Certificate
 • Reseller’s Certificate
 • Nontaxable transaction certificate
 • Sales tax Exemption Certificate
 • Sales Tax ID

Business License Nedir?

Yukarıdakilerle hiç bir alakası olmayan bir belgedir. Genellikle karıştırılır fakat farklı bir amaç için kullanılır. Business License genellikle satışı izne tabi olan ürünler için gereken belgedir.

Örneğin Kaliforniya da bir LLC şirketiniz var ve o eyalette izne tabi bir ürün satacaksınız diyelim. (Ör, tarım ilaçları vb) Bu tür izne tabi ürünleri satabilmeniz için o eyaletten bu lisansı almanız gerekiyor. Aslında Türkiye’deki ruhsat sistemine benzetilebilir ama orada biraz daha farklı.

E-Ticaret sektöründe veya Amazon, Shopify gibi platformlarda zaten bu tür ürünler satılmadığı için bu belgeye ihtiyaç bulunmuyor. Sözün kısası, e-ticaret yapan bir girişimcinin Shopify, Amazon, Ebay, Etsy gibi platformlarda ticaret yapabilmesi için Business License alması gerekmiyor.

Resale Certificate Nasıl Alınır?

Bu sertifikayı şirketinizin kurulduğu eyaletten alabilirsiniz. Amazon için genelde Wyoming eyaletinde şirket kurmak tercih ediliyor. Wyoming vergi bakımından bir çok avantaja sahip fakat diğer bir avantajı da özellikle Amazon tedarikçileri bu eyalette kurulan şirketlere daha az prosedür uygulamakta ve aldığını resale certificate belgesine daha çok değer vermektedir. Bu bilgiyi Amazon ile uğraşan bir çok e-ticaret girişimcisi geçmişte yaşadıkları deneyimlerine dayanarak söylüyor.

Yeniden satış yani resale sertifikasını eyalet web sitesinden kendiniz alabiliyorsunuz. Şirketiniz kurulup EIN temini gerçekleştikten sonra artık resale kaydı yapmanız için önünüzde hiç bir engel bulunmuyor.

Bu sertifikanın nasıl alınacağına dair adım adım bir video paylaşacağım. Bu adımları uygulayarak sizde Wyoming eyaletinde kurduğunuz şirketiniz için bir resale certificate alabilirsiniz.

Reseller License ile Aldığınız Ürünleri Satamazsanız Ne Olur?

Reseller license ile toptancıdan aldığınız ürünleri sattığınızda müşterilerden vergi toplamanız gerekecek bu zaten aşikar fakat bu ürünleri satılmaz ise belirli bir süre sonra ürünlerin vergisini devlete tekrar iade etmeniz gerekir. Çünkü bu ürünleri sertifika göstererek satmak üzere toptancıdan aldınız, bu sırada vergisini ödemediniz. Yani vergi üzerinizde kalmış oldu. Sonuç olarak bu ürünler satılmaz ise bir şekilde muhasebecinize danışarak satış vergisini ödemeniz gerekir.

Sonuç

Satış vergisi toplamak amacıyla Reseller License ile toptan ürün aldığınızda olay bu kadarla kalmıyor birde bu vergileri toplayıp devlete iade etme süreci var. Burada önemli nokta satışı nereye yaptığınız ve satış hacminiz. Konun dropshipping olduğunda reseller license ile ilgili bir sorun yok çünkü ürünler tek tek al-sat yapılıyor ve eyalet limitleri aşılmadığı sürece satış vergisi toplama sorunu da olmuyor.

Amazon’da yüksek hacimli satışlarınız varsa ve birden çok eyalette yüksek hacimli satışlar yapmaya başladıysanız artık bir CPA ile çalışma vakti gelmiş demektir. Çünkü ne kadar araştırma yaparsanız yapın ABD vergilendirmesi, her iş modeline göre oldukça varyasyonu yüksek bir olay. Amazonda ürünlerinizin bulunduğu depoların konumundan, satış yaptığınız eyalete, satış hacminize, nereden ve nasıl satıcı hesabı açtığınızdan, şirketinizin yapısına kadar oldukça değişkenlik gösteren bir konudur. Bu kadar büyük ve karmaşık bir sistem içinde boğulup işinize odaklanma sorunu yaşamaktansa işinde uzaman bir muhasebeci veya vergi uzmanıyla çalışmak oldukça akıllıca olacaktır.

Genellikle muhasebeci bulma konusunda çok fazla soru geliyor ve bir çok satıcı, Türk muhasebecilere konuyu açtıklarında durum içinden çıkılmaz hal alıyor. Türkiye’de muhakkak ABD vergi sistemini bilen bir çok muhasebeci vardır fakat bunlara ulaşamıyorsanız ikinci seçenek ABD’de E-ticaret alanında uzman bir muhasebeciye ulaşmak olabilir. Taxjar blogundan referans aldığımız Amerika’da Muhasebe Firmaları yazısı size bu konuda referans olabilir.

 

Kaynaklar:

https://www.avalara.com/blog/en/north-america/2015/04/is-a-sales-tax-permit-needed-to-sell-on-amazon.html

https://www.corpnet.com/blog/reseller-license/

https://www.taxjar.com/guides/sales-tax-guide-for-amazon-fba/#determining-sales-tax-nexus

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar!

  Bu Business License yada Reseller License ile articles of organization’ın arasında bir fark varmıdır?

  Cevapla
  • Articles of organization şirket kurulum belgesidir. Business license ise bazi iş tipleri icin eyaletten alinan izin belegesidir. Örneğin, alkollu isletmeler, bazi lisans gerektiren dukkankaar vs.

   Cevapla
 • Wyoming eyaletinde şirket kurduk ve EIN numaramızı aldık. Reseller License belgesini almak için bir acente ile mi irtibat kurmalıyız yoksa kendimiz de başvuruda bulunabiliyor muyuz? Bulunabiliyorsak eğer hangi siteden giriş yapmamız gerekiyor? ufak bir araştırma yaptım fakat hep karşıma acenteler çıkıyor.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Wyoming de reseller certificate belgesini eyalet sitesinden alabilirsiniz. Acenteye ödeme yapmaniza gerek yok.

   Kisa bir araştırma yaptığımda bu işlemin Türkçe olarak adim adim uygulandığı bir videoya denk geldim. Bunu uygulayarak kısa bir sürede kendiniz de temin edebilirsiniz.

   Linki bırakıyorum: https://youtu.be/shz07YaoD1g

   Bol şanslar!

   Cevapla
 • merhaba,
  business licence nereden nasıl alınır? bu belgenin utilty bill yerine kullanılabileceğini duydum, aslı var mıdır? Bilginiz var mı?

  Cevapla
  • İş yaptığınız eyaletten alabilirsiniz bu belgeyi ürün alırken kullandığınız zaman satış vergisi toplamanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu arada bu belge fatura değil doğrulama olarak nasıl kullanılır fikrim yok. Nereden duydunuz bilmiyorum ama iyice bir araştırın isterseniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

80$ + Diğer Ücretler

Danışmanlık Hizmetimiz başladı. 

Amerika'da şirket kurulumlarında bizden danışmanlık alabilirsiniz.