0

Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

Stripe Çoklu Hesap Açmak

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Aynı Stripe Hesabı İle Farklı Sitelerden Ödeme Almak

Aynı tüzel kişilik altında faaliyet gösteren birden çok projeniz, işiniz veya web siteniz varsa, tek bir şirket bilgisini ve aynı vergi numarasını kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki paragraf, stripe.com’dan alınıp çevrildi. Orijinal yönergeler için Stripe Multiple Account bağlantısına bakabilirsiniz.

Bir LLC şirket kurup, şirketiniz için bir EIN numarası aldınız ve bu bilgilerle bir stripe hesabı açtınız diyelim. Hesap açılışı sırasında stripe, hangi web sitesinden ödeme alacağınızı sorar ve çalışan web sitenizin linkini kayıt esnasında “Business website” kısmına girersiniz.

stripe çoklu hesapPeki yeni bir e-ticaret kategorisinde başka bir web sitesi ile farklı bir projeniz daha olduğunda ne olacak?

Stripe Multiple Account

Stripe multiple account sayesinde aynı şirket bilgileriniz ve EIN numaranızla farklı web siteleri için alt hesaplar açabilirsiniz. Örneğin bir LLC kurup mutfak aksesuarları sattığınız bir web sitesi için stripe onayını ilk olarak bu proje için aldınız diyelim.

Bir süre sonra kıyafet satmak için bir web sitesi daha kurmayı planladınız. Her web sitesi için ayrı ayrı stripe hesabı açmak yerine multiple hesap sayesinde stripe’ta alt hesaplar açıp farklı projeleriniz için aynı şirket ve vergi bilgilerini kullanabilirsiniz. Stripe buna izin veriyor.

Eğer aynı hesapla birden çok web sitesi üzerinden ödeme almaya çalışırsanız bu durum müşterileriniz tarafından kafa karışıklığına sebep olur. Çünkü, müşteri ödeme yaptıktan sonra ilk hesabınız ne ise ödeme sırasında o bilgiler müşteri ekstresine yansıyor. Bu durum hem müşteriler tarafından karışıklığa hem de stripe hesabınızın finansal olarak karışmasına sebep olur. Ayrıca vergilendirme ile ilgili durumlarda da ciddi karışıklıklara sebebiyet verir.

Tüm bu sorunların önüne geçmek için Stripe Multiple Accounts özelliğini kullanmanız, stipe tarafından tavsiye ediliyor. Hatta bu alt hesapları yönetebilmek için farklı kişileri de atama yaparak yönetme izni sağlayabiliyorsunuz.

Stripe Multiple Account (Çoklu hesap) Nasıl açılır?

Aynı LLC işletmeniz ve bu işletme için aldığınız EIN, adres gibi bilgileri kullanarak farklı web sitelerinden ödeme almak için multiple hesap açabilirsiniz.

Bu oldukça basittir aşağıdaki yönergeleri izleyerek bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Stripe dashboard’a giriş yapıp sol üst kısımdan işletmenizin üzerine tıklayıp, “+New Account” bağlantısına tıklayın

stripe coklu hesap acmak 2 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)Yeni projeniz veya işinizin adını Account name kısmına yazın ve işletme adresinizin bulunduğu bölgeyi girin (Şirketiniz ABD’de bir LLC olduğu için United States seçmelisiniz)

stripe coklu hesap acmak 3 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)Yeni hesap oluşturduktan sonra bu hesabın aktivasyonu için şirket bilgilerini tekrar doldurmanız gerekiyor. Sanki ilk kez stripe hesabı açıyormuşsunuz gibi “Add business details to activate your account” bağlantısına tıklayın

stripe coklu hesap acmak 4 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

“Start Now” butonuna tıklayıp yeni işletmeye ait bilgileri girmeye başlayabilirsiniz.

stripe coklu hesap acmak 5 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)Burada ilk kez hesap açtığınızdaki gibi şirket adresinizi, Business type olarak company, business structure kısmını da single member LLC (eğer çok üyeli veya Crop şirketiniz varsa ona göre seçim yapmalısınız) seçin. Genellikle girişimciler tek üyeli LLC oluşturdukları için örneği tek üyeli llc üzerinden hazırladık. Çok üyeli LLCniz veya Corp türünde bir şirketiniz varsa ona göre seçim yapmalısınız.

stripe coklu hesap acmak 6 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

Bundan sonraki tüm adımlar aslında Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma yazısındaki adımlarla aynıdır. Yani, LLC şirket adı, EIN, Doing business as kısmı yeni web sitenizin veya projenizin adı olmalıdır. Ödeme kısmında ve faturalandırma detaylarında bu kısım görüneceği için bu alana yeni projenizin adını yazabilirsiniz. Devamında ise hizmet kategoriniz, web site adınız ve işiniz hakkında kısa bir bilgi yazısı yazıp sonraki adıma geçebilirsiniz.

stripe hesap acma activate your account 9 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

Bundan sonraki adım iş temsilci bilgileri, ürününüzü kargolama detayları, banka hesap detayları vs.

Hesaplar Arası Geçiş Yapmak

Yeni projeniz için tüm bilgileri girip alt hesabı oluşturduktan sonra kullanmak istediğiniz hesaplar arasında geçiş yapabilirsiniz. Sol üst kısımda bulunan şirket adlarına tıklayıp yönetmek istediğiniz hesaplara geçin.

stripe coklu hesap acmak 7 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

Ek Hesapları Kullanmanın Avantajları

Stripe’ta ek hesaplar kullanmanın birçok avantajı var;

Ayrı vergi ve tüzel kişi bilgileri :

Her hesaba tek vergi numarası girişine izin verilir. Farklı vergi numaralarına sahip birden çok işletmeniz varsa (mesela farklı tüzel kişilere ait) bunlar için multiple hesap kullanabilirsiniz.

Aynı LLC veya Corp şirket üzerine birden çok alt hesap :

Yukarıda zaten bu konuyu detaylıca ele aldık aynı şirket üzerine ve aynı vergi numarası ile birden çok alt hesap açıp farklı web site projeleri için bu özelliği kullanabilirsiniz. Böylece ödeme ayrıntılarında doğru web site ve proje adı belirterek, müşterilerin kafasını karıştırmamış olursunuz.

Kolay Raporlama:

Alt projeler veya farklı sitelerden aldığınız ödemeleri raporlamak çoklu hesapla daha kolay olur. Böylece satış vergisi hesaplama gibi durumlarda da muhasebeciniz veya sizin için karışıklık önlenmiş olur.

Banka Hesaplarını Ayırmak:

Birden çok alt hesap açarak her alt hesaba ayrı banka bilgileri girebilirsiniz. İsterseniz aynı banka bilgisini de tüm hesaplarda kullanabiliyorsunuz.

Sonuç:

Tek bir LLC ve EIN ile birden çok web sitesi, birden çok proje oluşturmak, hepsinde ayrı mağaza bilgileri (ödeme ekstresinde görünen) oluşturmak için stripe multiple account açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü