Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

Aynı Stripe Hesabı İle Farklı Sitelerden Ödeme Almak

Aynı tüzel kişilik altında faaliyet gösteren birden çok projeniz, işiniz veya web siteniz varsa, tek bir şirket bilgisini ve aynı vergi numarasını kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki paragraf, stripe.com’dan alınıp çevrildi. Orijinal yönergeler için Stripe Multiple Account bağlantısına bakabilirsiniz.

Bir LLC şirket kurup, şirketiniz için bir EIN numarası aldınız ve bu bilgilerle bir stripe hesabı açtınız diyelim. Hesap açılışı sırasında stripe, hangi web sitesinden ödeme alacağınızı sorar ve çalışan web sitenizin linkini kayıt esnasında “Business website” kısmına girersiniz.

stripe çoklu hesapPeki yeni bir e-ticaret kategorisinde başka bir web sitesi ile farklı bir projeniz daha olduğunda ne olacak?

Stripe Multiple Account

Stripe multiple account sayesinde aynı şirket bilgileriniz ve EIN numaranızla farklı web siteleri için alt hesaplar açabilirsiniz. Örneğin bir LLC kurup mutfak aksesuarları sattığınız bir web sitesi için stripe onayını ilk olarak bu proje için aldınız diyelim.

Bir süre sonra kıyafet satmak için bir web sitesi daha kurmayı planladınız. Her web sitesi için ayrı ayrı stripe hesabı açmak yerine multiple hesap sayesinde stripe’ta alt hesaplar açıp farklı projeleriniz için aynı şirket ve vergi bilgilerini kullanabilirsiniz. Stripe buna izin veriyor.

Eğer aynı hesapla birden çok web sitesi üzerinden ödeme almaya çalışırsanız bu durum müşterileriniz tarafından kafa karışıklığına sebep olur. Çünkü, müşteri ödeme yaptıktan sonra ilk hesabınız ne ise ödeme sırasında o bilgiler müşteri ekstresine yansıyor. Bu durum hem müşteriler tarafından karışıklığa hem de stripe hesabınızın finansal olarak karışmasına sebep olur. Ayrıca vergilendirme ile ilgili durumlarda da ciddi karışıklıklara sebebiyet verir.

Tüm bu sorunların önüne geçmek için Stripe Multiple Accounts özelliğini kullanmanız, stipe tarafından tavsiye ediliyor. Hatta bu alt hesapları yönetebilmek için farklı kişileri de atama yaparak yönetme izni sağlayabiliyorsunuz.

Stripe Multiple Account (Çoklu hesap) Nasıl açılır?

Aynı LLC işletmeniz ve bu işletme için aldığınız EIN, adres gibi bilgileri kullanarak farklı web sitelerinden ödeme almak için multiple hesap açabilirsiniz.

Bu oldukça basittir aşağıdaki yönergeleri izleyerek bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Stripe dashboard’a giriş yapıp sol üst kısımdan işletmenizin üzerine tıklayıp, “+New Account” bağlantısına tıklayın

stripe coklu hesap acmak 2 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)Yeni projeniz veya işinizin adını Account name kısmına yazın ve işletme adresinizin bulunduğu bölgeyi girin (Şirketiniz ABD’de bir LLC olduğu için United States seçmelisiniz)

stripe coklu hesap acmak 3 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)Yeni hesap oluşturduktan sonra bu hesabın aktivasyonu için şirket bilgilerini tekrar doldurmanız gerekiyor. Sanki ilk kez stripe hesabı açıyormuşsunuz gibi “Add business details to activate your account” bağlantısına tıklayın

stripe coklu hesap acmak 4 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

“Start Now” butonuna tıklayıp yeni işletmeye ait bilgileri girmeye başlayabilirsiniz.

stripe coklu hesap acmak 5 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)Burada ilk kez hesap açtığınızdaki gibi şirket adresinizi, Business type olarak company, business structure kısmını da single member LLC (eğer çok üyeli veya Crop şirketiniz varsa ona göre seçim yapmalısınız) seçin. Genellikle girişimciler tek üyeli LLC oluşturdukları için örneği tek üyeli llc üzerinden hazırladık. Çok üyeli LLCniz veya Corp türünde bir şirketiniz varsa ona göre seçim yapmalısınız.

stripe coklu hesap acmak 6 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

Bundan sonraki tüm adımlar aslında Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma yazısındaki adımlarla aynıdır. Yani, LLC şirket adı, EIN, Doing business as kısmı yeni web sitenizin veya projenizin adı olmalıdır. Ödeme kısmında ve faturalandırma detaylarında bu kısım görüneceği için bu alana yeni projenizin adını yazabilirsiniz. Devamında ise hizmet kategoriniz, web site adınız ve işiniz hakkında kısa bir bilgi yazısı yazıp sonraki adıma geçebilirsiniz.

stripe hesap acma activate your account 9 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

Bundan sonraki adım iş temsilci bilgileri, ürününüzü kargolama detayları, banka hesap detayları vs.

Hesaplar Arası Geçiş Yapmak

Yeni projeniz için tüm bilgileri girip alt hesabı oluşturduktan sonra kullanmak istediğiniz hesaplar arasında geçiş yapabilirsiniz. Sol üst kısımda bulunan şirket adlarına tıklayıp yönetmek istediğiniz hesaplara geçin.

stripe coklu hesap acmak 7 Stripe Çoklu Hesap (Stripe Multiple Accounts)

Ek Hesapları Kullanmanın Avantajları

Stripe’ta ek hesaplar kullanmanın birçok avantajı var;

Ayrı vergi ve tüzel kişi bilgileri :

Her hesaba tek vergi numarası girişine izin verilir. Farklı vergi numaralarına sahip birden çok işletmeniz varsa (mesela farklı tüzel kişilere ait) bunlar için multiple hesap kullanabilirsiniz.

Aynı LLC veya Corp şirket üzerine birden çok alt hesap :

Yukarıda zaten bu konuyu detaylıca ele aldık aynı şirket üzerine ve aynı vergi numarası ile birden çok alt hesap açıp farklı web site projeleri için bu özelliği kullanabilirsiniz. Böylece ödeme ayrıntılarında doğru web site ve proje adı belirterek, müşterilerin kafasını karıştırmamış olursunuz.

Kolay Raporlama:

Alt projeler veya farklı sitelerden aldığınız ödemeleri raporlamak çoklu hesapla daha kolay olur. Böylece satış vergisi hesaplama gibi durumlarda da muhasebeciniz veya sizin için karışıklık önlenmiş olur.

Banka Hesaplarını Ayırmak:

Birden çok alt hesap açarak her alt hesaba ayrı banka bilgileri girebilirsiniz. İsterseniz aynı banka bilgisini de tüm hesaplarda kullanabiliyorsunuz.

Sonuç:

Tek bir LLC ve EIN ile birden çok web sitesi, birden çok proje oluşturmak, hepsinde ayrı mağaza bilgileri (ödeme ekstresinde görünen) oluşturmak için stripe multiple account açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

  • Merhaba, şuan takı web sitem var ve alan adına yönelik mail hesabı oluşturdum ve sitemin en altına ekledim. Daha sonra 2. farklı kategoride web site açmak istediğimde, site alan adına yönelik yeni bir destek maili koysam stripede sıkıntı olur mu? Bilgilendirseniz çok teşekkür ederim. Stripe bu konuları önemsiyor mu?

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.