Stripe ile Dropshipping

Stripe ile Dropshipping Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Stripe ile Dropshipping yapmanın mümkün olup olmadığını ve Stripe’ın Dropshipping işine nasıl yaklaştığını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Tüm detaylara girmeden önce Stripe nedir? Ne işe yarar ondan bahsedelim.

Stripe Nedir?

Stripe , ödeme işleme yazılımı sunan bir şirkettir kısaca, sanal pos hizmeti sunan bir ödeme  işleyici diyebiliriz. Hizmetleri çoğunlukla e-ticaret web siteleri ve mobil uygulamalar tarafından kullanılıyor. Stripe, San Francisco, California ve İrlanda’da merkezleri bulunan bir şirket. Şu anda, Stripe’in hizmetleri 43 ülkedeki işletmeler için aktif kullanılmaktadır . E-ticaret işletmeleri için Stripe, tüketicilerin Visa, MasterCard, American Express, Discover ve daha fazlası gibi çeşitli kredi kartlarıyla ödeme yapmalarını sağladığından PayPal’a popüler bir alternatiftir.

Stripe, ödeme alma konusunda oldukça basit bir alt yapıya sahip, bir çok platformu destekliyor,  ve ayrıca gerekli şartlar sağlandığında çok basit onay alınabilen bir platformdur. Bununla birlikte Stripe, rakiplerine göre en detaylı entegrasyon dokümantasyonuna sahiptir bu sayede kullanılan tüm platformlara kolay entegre edilmektedir.

Stripe Güvenilir mi?

Evet Stripe güvenilir bir platformdur çünkü en katı güvenlik standartlarını uygularlar. Stripe ile yapılan tüm ödeme işlemleri SSL (Secure Socket Layer) korumalıdır. Bilgiler tüm ödemelerin işlenmesi sırasında güvenli bir şekilde karşıya iletilir. Stripe PCI uyumludur. Stripe, ödeme işleme güvenliğinin en yüksek derecesi olan bir PCI Hizmet Sağlayıcı Düzey 1 destekler. Tüm kredi kartı numaraları şifrelenir ve Stripe’in son teknoloji veri merkezinde güvenli bir şekilde saklanır.

Stripe Kullanan Şirketler

Stripe, dünya çapında binlerce işletme tarafından güvenilen bir ödeme ağ geçididir. Ödeme alt yapısında Stripe tercih eden büyük firmalardan bazıları;

Stripe kullanan firmalar

Stripe hakkında bazı bilgiler edindikten sonra asıl konumuza gelebiliriz. Gerçekten Stripe, Dropshipping destekliyor mu?

Stripe ile Dropshipping

Dropshipping işine başlarken bir ödeme sağlayıcısı seçmeniz gerekiyor bu aşamada göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, dropshipping’i destekleyip desteklemediğidir. Sonuçta, bir ödeme sağlayıcısı dropshipping’i desteklemiyorsa bu sizin için sadece zaman kaybı anlamına gelir.

Stripe, işletmeniz Asya-Pasifik veya EMEA bölgesinin dışındaysa Dropshipping’e izin verir. Bu durumda, Stripe işinizin nispeten daha düşük riskli olduğunu düşünür. Örneğin, işletmeniz ABD’de bulunuyorsa Stripe Dropshipping işine izin vermektedir. Türkiye’de veya ambargo uygulanmayan bir ülkede ikamet etmeniz durumu değiştirmez çünkü Stripe ABD’de kurulu bir LLC şirketi desteklemektedir.

Stripe hesabı açıp onaylı bir işletme hesabına sahip olabilmeniz için en basit ve güvenilir yöntem öncelikle Amerika’da bir LLC şirket kurmak olacaktır. Stripe hesabı açmak amacıyla ABD’de bir LLC şirkete sahip olmak istiyorsanız Northwest Registered Agent üzerinden hizmet alarak hızlıca şirketinizi kurabilirsiniz. ABD’de LLC şirket kurulumuna ait detaylı makale burada mevcut. Şirketiniz kurulduktan sonra artık yeni işletmeniz için bir Stripe hesabı açabilir duruma geleceksiniz. bu konuyla ilgili tüm teknik detaylar bu makalede bulunmaktadır.

Konuya dönerek Stripe’ın Dropshipping sistemine bakış açısına bir göz atalım.

Stripe’ın yayınladığı bir blog yazısında Dropshipping iş modelini desteklemediği belirtilmiş. Ayrıca desteklemediği farklı iş modelleri de bulunuyor.

Blog yazısında bazı işletmelerin yasaklandığını ve izin verilmediğini göreceksiniz. Yayınladıkları yazıda bazı işletmeler şaibeli veya mali açıdan riskli olarak görülürken, diğerleri ise yasa dışı işler olarak kategorize edilmiş. Yazıyı incelerken “Kara para aklama veya dolandırıcılık yapan işletmeler” başlığı altında Dropshipping iş modeli gözümüze takıldı;

stripe dropshipping Stripe ile DropshippingFakat Dropshipping işi yapan çok fazla e-ticaret sitesinin Stripe ile yıllardır sorunsuz ödeme aldığını bildiğimiz için bu konuyu kendilerine ilettik ve aşağıdaki yanıtı aldık;

Öncelikle Stripe , Asya-Pasifik (APAC) veya Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerindeki işletmeleri riskli olarak etiketledikleri ve daha fazla kazanç elde etme şansları daha yüksek olduğu için onları desteklemediklerini belirtti. İyi tarafı ise, işletme bu bölgelerin dışında kayıtlıysa Dropshipping işletmelerini desteklediklerini onaylıyorlar. Bu konuyu kendiniz de Stripe’a açık açık sorabilirsiniz muhtemelen aynı yanıtı alacaksınız. ABD, Stripe’ın destekleyebileceği bir ülke örneğidir. ABD’de kurulan Dropshipping amaçlı onlarca LLC şirket (sahipleri Türkiye vatandaşı ve Türkiye’de ikamet etmesine rağmen) sağladığımız bilgiler sayesinde aktif bir biçimde kredi kartlarından ödeme alabiliyor.

Stripe tarafından, “ABD’de kurulu işletmeleri için Dropshipping iş modeline destek verilmektedir” bilgisi geldikten sonra bunun mümkün olduğu kendileri tarafından doğrulanmış oldu. Gelen cevaplar arasında şu şartlar da bulunuyor;

  • İşletmenizi APAC veya EMEA bölgesi dışında bir ülkede kurun (Örneğin ABD’de)
  • İşletmenin kurulduğu ülkede bir banka hesabı olmalı (Örneğin ABD LLC için bir Wise Kurumsal hesap)
  • O ülkede yasal bir adrese sahip olun (Registered Agent adresleri yasal bir adrestir ve kabul görür kanıt istenmez)

Bu gereksinimleri karşılayan bir işletme Stripe platformunda gönül rahatlığı ile Dropshipping işi yapabiliyor. ABD’de kurulan bir LLC şirket ile Stripe hesabınızı legal bir biçimde açıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz zaten Stripe Atlas denilen platform sayesinde şirket LLC kurulumlarını kendi platformu üzerinde yaparak hesap açma işine kolaylıkla izin veriyor. Stripe Atlas bizim yöntemlerimize göre daha masraflı, yıllık masrafları yüksek ve kurulumu Delaware eyaletinde yaptığı için çok makul bir çözüm değil. Eğer uygun fiyatlı ve güvenilir bir biçimde ABD’de LLC şirketinizi kurup Stripe hesabı açmak istiyorsanız blogumuzdaki LLC şirket kurma rehberlerimize göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

HANGİ EYALET? VERGİLELER VE MALİYETLER

Merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşın