Amerikada Şirket Kurmak İçin En İyi Eyalet Neresi?

Wyoming, Delaware ve Florida, eyalet gelir vergisi bulunmayan eyaletlerden fakat, Amerikada şirket kurmak için en iyi eyalet, vergi avantajlarının yanında yıllık masraflar bakımından da sizi zora sokmamalı.

Bir çok girişimciden farklı türden sorular geliyor. Amerika’da yeni bir LLC şirket kurmayı planlayan çoğu kişinin en çok sorduğu sorular;

 • Amerikada şirket kurmak için en iyi eyalet hangisi?
 • Muhasebeciniz şirket kuracağınız eyalete hakim mi?
 • Hangi eyalette eyalet içi gelir vergisi bulunmaz?
 • Hangi eyalet yıllık masraflar bakımından en ucuz?

Bu sorulara verilecek yanıtlar sonucunda Amerikada şirket kurmak için en iyi eyalet ortaya çıkmış oluyor. Sorulara sondan başa doğru giderek yanıt verelim böylelikle konu başlığı olan asıl sorunun yanıtına da vermiş olacağız.

Hangi eyalet yıllık masraflar bakımından en ucuz?

Vergisel durumları işin içine katmazsak yıllık masraflar bakımından size hiç bir maliyeti bulunmayan eyalet, yıllık dosyalama, raporlama veya franshise ödemesi olmayan eyalettir. Bu durumda New Mexico eyaleti en masrafsız eyalet diyebiliriz çünkü New Mexico eyaletinde yıllık rapor veya franchise vergisi bulunmaz böylece şirketinizi aktif tutmak için her yıl eyalete ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Eyalet gelir vergisi yok mu?

Bu konu defalarca kez dile getiriliyor fakat eyalet gelir vergisi ve diğer vergiler iş yapan kişinin durumuna göre değişiklik gösterir. Yani bu durum eyalet seçimi ile ilgili değildir ve net bir cevabı yoktur.

Gelir kaynağı(ABD içi / dışı), LLC şirket üye sayısı, ABD’de fiziksel sahiplik, dükkan, ofis, depo, vatandaşlık durumu, şirkete bağlı maaşlı eleman/işçi, ciro miktarı gibi durumlar sonucu vergi ödersiniz veya ödemezsiniz.

Eğer her şey leyinize görünüyorsa ve vergi gerektirmeyen bir duruma sahipseniz eyalet içi gelir vergisini zaten hiç bir eyalette ödemezsiniz. Bu durumda her yıl 5472 formunu ABD iç gelir idaresine dosyalayarak gelir/gider raporu sunmanız gerekir bunun dışında ekstra yapmanız gereken bir şey bulunmaz.

Diğer yandan Stripe gibi sanal pos ödeme ağ geçitleri kullanıyorsanız ve kredi kartlarından ödeme topluyorsanız belirli bir ciroyu aştığınızda veya satış yaptığınız coğrafyaya göre size otomatik olarak 1099K adında bir form gönderebiliyorlar. Bu formun gelmesi demek, Stripe’ın sizi IRS’ye bildirmesi anlamına geliyor. Bu formu aldıysanız bir muhasebeci ile anlaşarak formu kendisine gösterin ve ne yapılması gerekeceği konusunda yardım alın. Stripe üzerinden aktif ödeme alıyorsanız, gelir bölgenize göre 1099K alma ihtimaliniz var fakat bu form size gönderilmediyse endişe etmeyin.

Not: Stripe yerine başka platformlarda aktif ticaret hacminiz varsa ve buralarda EIN numaranızla hesap açtıysanız (Amazon,Etsy, Ebay, vs.) aynı bildirimi buralardan da alma durumunuz var. Bu şartlarda yapılacak işlem yine bir muhasebeciye baş vurmak olacaktır.

Bu adımı özetlersek, seçilen bölgede eyalet gelir vergisinin olup olmaması önemli değil, sizin durumunuz ve iş yapma şekliniz önemlidir. Yani eyalet gelir vergisinin olmaması şirket kurulan eyaletin en iyi seçenek olduğunu göstermez.

Hangi eyalette gelir vergisi bulunmaz?

Eğer eyalet içinde bir deponuz, ofis veya fiziksel konumunuz varsa bu durumda eyalet gelir vergisi ve başka vergilere maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden eyalet gelir vergisi olmayan bir lokasyon seçmek mantıklı olacaktır.

Aşağıdaki 4 eyalet, gelir vergisi olmayan ve yabancılar için şirket kurulabilecek en popüler eyaletler arasındadır;

 1. Wyoming
 2. Delaware (Fiziksel bir konumunuz yoksa)
 3. Florida
 4. Nevada

Gelir vergisi olmayan Alaska, Tennessee gibi eyaletler de bulunur fakat bu eyaletlerde yabancı olarak şirket kurmak diğerlerine göre daha fazla prosedür gerektirir.

Muhasebeciniz şirket kuracağınız eyalete hakim mi?

Eğer durumunuz vergi ödemeyi gerektiriyorsa bir muhasebeciden hizmet almanız gerekmektedir. Fakat bu aşamada hizmet alacağınız muhasebecinin, seçtiğiniz eyalet yasalarına veya vergi mevzuatlarına hakim olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Her muhasebeci her eyalete hakim olamayabiliyor çünkü 50 eyaletin tümünde mevzuat farklılıklarının olduğu söyleniyor.

Bu sebeple eyalet seçerken muhasebecinizin bu eyalete hakim olup olmadığını en baştan sorgulamanız gerekmektedir.

Yabancıların iş yaptığı eyaletlerin en başında Wyoming geldiği için, bu eyalette bulunan işletmenizin vergilendirmesini yapabilecek çok fazla muhasebeci bulmak mümkün. Eğer yaptığınız iş ve durumunuz federal olarak IRS’e vergi ödemeyi gerektirecekse ve hangi eyaleti seçmeniz gerektiği konusunda hiç bir fikriniz yoksa, sizin için en iyi seçenek Wyoming olacaktır.

Amerikada şirket kurmak için en iyi eyalet hangisi?

Konunun sonuna geldiğimizde aslında en çok duyduğunuz cevap yine değişmedi. Amerikada şirket kurmak için en iyi eyalet sizin durumunuza bağlı olarak değişir. Yine de çok fazla araştırmak istemiyorsanız ya da araştırma yaparken internette iyice kaybolduysanız daha fazla kafanızı karıştırmadan Wyoming eyaletini tercih edebilirsiniz.

Diğer yandan ne yaptığınızı biliyorsanız farklı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Örneğin, sadece internetten giriş seviyesinde e-ticaret (dijital ürün, hizmet, yazılım, danışmanlık vb.) yapıyorsanız, cironuz normal seviyelerdeyse, ABD’ye satış yapmıyorsanız, ABD’de hiç bir etkin bağınız bulunmuyorsa, vergi ödenecek bir durum tetiklenmiyorsa yıllık masrafı olmayan New Mexico eyaleti sizin için iyi bir seçim olabilir.

Çünkü sadece 50$ gibi bir dosyalama bedeli ile şirketinizi Northwest acentesi ile bu eyalette adres dahil kurabilir gelecek yıllarda eyalete yıllık dosyalama, franchise bedeli vs. gibi ödemeler de yapmazsınız.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

8 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba ; Amerika da insan kaynakları üzerine şirket kurmak istiyoruz. Vatandaşlık yok. en uygun eyalet ? şehir?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   23 Mayıs 2023

   Wyoming veya New Mexico eyaletleri uygun olabilir fakat kuracağınız şirketin gelecekte yatırım alma ve şirketi satma gibi planı varsa Delaware eyaletini de önerebiliriz.

   Cevapla
 • ZAFER YILDIZ
  3 Mart 2023

  merhaba,
  sadece amazon üzerinde seller hesabı açmak için (fiziksel olarak herhangi bir depo, ofis vs. olmayacak) hangi eyalet doğru olur peki sizce…
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Oytun LC
   3 Mart 2023

   Merhaba, kesinlikle Wyoming tercih edin. Wyomingmailforwarding.com dan özel suit içeren bir Wyoming is adresi alarak hesabınızi uyumlu tutabilirsiniz

   Cevapla
 • Merhaba ,
  Amerikadan ihracat ağırlıklı çalışma planımız var ,Amerikada üretilen spesifik ürünleri Amerka dışı ülkelere ihrac edeceğiz ,Fiziki olarak orada olmasakda Ara Depolama ihtiyaclarımız olacak ,en uygun eyalet hangisi olabilir ,ve Amerikadan export konularında USA tarafından destek vergi avantajı vs konular varmıdır ?
  Emekleriniz için Teşekkürler…

  Cevapla
  • Amerika’da fiziksel bir konumunuz, size özel bir depo, ofis veya benzer bir durumunuz olmayacaksa Wyoming mantıklı olabilir. Eğer size ABD’de etkin bir bağ (ECI) oluşturacak fiziksel bir konumunuz olacaksa o zaman şirketi o eyalette kurmak mantıklı olacaktır..

   İhracat konusunda destek veya benzeri bir hibe programına bir yabancı olarak kabul edilmeniz çok zayıf bir ihtimal hele ki orada belirli bir fiziksel konumunuz yoksa yabancı olarak hibelerden yararlanmak imkansız diyebiliriz.

   Vergi konusunda ise durum her zaman belirttiğimiz gibi sizin durumunuza göre değişkenlik gösterir. Yabancı olarak tek üyeli bir LLC kuracağınız için eyalet pek fark etmiyor. Fakat yapacağınız iş ihracat ile ilgili olduğu için bir uzmandan vergi desteği almanız gerekebilir. Veya işiniz belirli bir seviyeye ulaşmaya başlarsa bir müşavir ile anlaşıp vergi beyanı konusunda hizmet alınabilir.

   Cevapla
 • Kazım Kartal
  23 Ocak 2022

  1- Merhaba, ben Amerika’ya micro ihracat yapacağım ürettiğim ürünleri Türkiye’den Amerika’ya kargolayacağım bu durumda hangi eyalette şirket kurmam mantıklı olur?
  2- Türkiye’den Amerika’ya micro ihracat satış modelinde Amerikaya vergi mükellefi oluyor muyum ve muhasebeci ile çalışmam gerekir mi?

  Cevapla
  • 1. Wyoming mantıklı olabilir yillik masraflarınız makul olur.

   2. Geliriniz Amerikan vatandaşlarindan sağlanacağı için ABD de ekonomik bağınız oluşacak bu sebeple iş yoğunluğuna ve cironuza göre gelecekte orada bir muhasebe şirketi ile çalışmanız gerekebilir.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Duyuru Colorado LLC 1$
Dışişleri Bakanı Jena Griswold, Colorado İşletme Ücreti Relief Yasası’ nın uygulamaya konulduğunu duyurdu.

Bu kapsamda normalde $50  olan işletme kurulum harç bedeli, bu fon bütçesi tükenene dek 1$ a düşürüldü. Daha fazla bilgi..

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!