0

ZenBusiness ile Amerika’da 89$’a Şirket Kurmak

ZenBusiness ile Amerika'da Şirket Kurmak

Amerika’da 100$ civarında her şey dahil LLC şirket kurmak istiyorsanız adım adım bu rehberi uygulayabilirsiniz.

Amerika’da uygun fiyatlı bir LLC şirket nasıl kurulur? Bu sayfada ZenBusiness acentesini kullanarak kurulumu en ince detayına  kadar adım adım detaylandıracağız. ZenBusiness ile ilgili fiyat ve detayları aşağıda ele alacağız ama öncelikle sizlere bir kaç husus hakkında bilgi aktarmak istiyorum

ZenBusiness ile kuracağınız şirketin uygun fiyatlı olması konusunda herhangi bir kuşkunuz olmasın Amerika’da her gün bu yöntemlerle yüzlerce şirket kuruluyor. Bazı yüksek fiyata hizmet veren aracı kuruluşların 1.500$ – 2.000$ arasında verdikleri hizmetten hiç bir farkı yoktur.

Yapılan işlem, bir kayıt acentesinin sizin adınıza eyalete başvuru yapıp süreci bir kaç günde halletmesinden ibaret.

Amerika’da şirketinizi kurmadan önce bir eyalet belirlemelisiniz. Bunun için Delaware gibi yıllık masrafları yüksek (300$) bir eyalet seçmeniz şart değil. İş yapabileceğiniz masrafları düşük başka eyaletler de bulunuyor. Örneğin kendi şirketimizin de bulunduğu Kentucky’de yıllık 15$ eyalet dosyalama bedeli var. Kurulumu da fiyat olarak uygun (40$ kurulum dosyalaması var) Kentucky eyaleti ilk girişim için uygun fiyatlıdır.

Ayrıca yıllık eyalet bedelini ödemezseniz şirketiniz otomatik olarak ücretsiz 60 günde kapanır. Kentucky şirket kapatma detayları burada :  Amerika’da Şirket Kapatma (Kentucky)

Stripe gibi sanal pos hizmeti kullanacaksanız Kentucky eyaletinde uygun fiyata LLC kurabilirsiniz. Bunun yanında Wyoming, Nevada gibi eyaletleri de tercih edebilirsiniz. Amerika’da şirket kurma süreci orada ikamet eden bir vatandaş ile aynıdır yani istediğiniz eyalette şirketinizi uzaktan kurabilirsiniz. Bu rehberde Kentucky’den bahsedeceğiz ama farklı bir eyalette şirket kuracaksanız süreç birebir aynıdır.

Kentucky’de şirketimiz kurulup EIN (Vergi numarası) geldikten sonra Stripe hesabımız açıldı, uzun zamandır aktif doğrulanmış olarak çalışıyor. Ayrıca online bir ticari banka hesabı da aynı şirket üzerine açabilirsiniz.

stripe account verified ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Şirketim adına doğrulanmış Stripe hesabı

Stripe hesap açmak Doğrulama

Tax Information (Vergi Bilgileri ve EIN) Ekranı

Global olarak tüm kredi kartlarında ödeme almak istiyorsanız stripe en iyi çözümdür. Ayrıca Google ve Apple pay gibi platformlardan müşterileriniz ödeme yapabilir. Komisyon oranları da verilen hizmete göre gayet uygun.

Registered Agent

Amerika’ da LLC şirket kurmak için bir Registered Agent üzerinden hizmet almanız gerekiyor. Registered Agent’lar şirketimizi uzaktan kurmamıza aracılık eden, devletten gelen yazıları bizim yerimize alabilen, şirket kurulumundan sonra her yıl hizmet almamız gereken, devlet tarafından bu işe yetkilendirilmiş kuruluşlardır.

Bu blogda bir çok kayıt acentesini (Registered Agent) tanıttım, bu konuda burada bir çok yazı bulabilirsiniz fakat bu rehber için, ZenBusiness (Buradan tıklayıp inceleyebilirsiniz) firmasından hizmet alarak şirket kurulumunu gerçekleştireceğiz. ZenBusiness’in fiyatı uygundur, müşteri desteği iyidir, ilk yıl registered agent aidatı almaz şirket kurulumundan ekstra ücret talep etmez, operating agreement sözleşmesini ücretsiz sağlar ve şirket oldukça güvenilirdir.

ZenBusiness Hakkında

ZenBusiness, 2015 yılından bu güne dek dünyanın farklı bölgelerindeki girişimcilerin şirketlerini kurmak için hizmet veren bir Amerikan şirketidir. İşletmelerini kuran bir çok girişimci bu şirkete online olarak olumlu puan vermiş bu da güvenilir olduklarının bir kanıtıdır.

zenbusiness amerikada sirket kurmak ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket KurmakZenbusiness, ABD’nin hemen hemen tüm eyaletlerinde şirket kurabiliyor. Fiyatları da diğer Registered Agent’lara nazaran gayet uygun. İlk yıl Registered Agent ücreti almıyorlar, şirket kurulumu için 49$ + Eyalet vergileri ödemek yeterli oluyor. Yani Kentuck eyaletinde ZenBusiness ile şirket kuracaksanız 89$ ödemeniz yeterli oluyor.

Gelecek yıllarda ise Registered Agent bedeli olarak 119$ tahsil ediyorlar.

Eğer Amerika’ da uygun fiyata bir LLC kurup, Stripe ile online mağazanızdan kredi kartı ile ödeme almak gibi bir girişiminiz varsa, ZenBusiness başlangıç için en uygun seçenekler arasındadır.

ZenBusiness ile Amerika’ da Şirket Kurma Maliyeti

Şirketi hangi eyalette kuracağınıza bağlı olarak bilindiği üzere eyalet bazında farklılık gösteren tek seferlik kurulum başlangıcında devlete ödenmesi gereken eyalet dosyalama ücretleri bulunuyor. Bunlar eyaletlere göre farklılık gösterir kurulum aşamasında bu ücreti de dahil ederek Zenbusiness, tüm tutarı sizden tahsil eder.

Kurulum İçin Tek Seferlik Maliyetler

  • Kentucky eyaleti için kurulum aşamasında ödenecek dosyalama ücreti 40$ ‘ dır
  • Adres için yazının devamında anlatacağım ücretsiz yöntemi kullanabilirsiniz kayıt ücretsizdir. Diğer alternatif ücretli bir seçenek olan Wyomingmailforwarding.com. Bu şirket sadece 15$’ a size şirketinizi kurmanız için adres göstermeye izin veriyor, gelen postaları tarayıp size e-posta gönderim başına fiyatlandırıyor.  Eğer ücretli çözüm olan wyoming mail forward kullanacaksanız önce buradan adresinizi temin edin, adım adım rehber burada
  • ABD’ de sanal telefon numarası : 2$ Zadarma üzerinden bu linkten alabilirsiniz aktivasyonu beklemeyin hemen telefon lazım değil sadece numarayı edinin kayıt sırasında ihtiyaç var çünkü.
  • EIN için ücretsiz olarak form doldurup kendiniz başvurabilirsiniz. Veya bunlarla uğraşmak ve her ay fax ücreti ödemek istemiyorsanız, şirket kurulduktan sonra bizden29$ karşılığında bu linktenEIN Hizmeti alabilirsiniz.

Kurulum Sonrası Aylık / Yıllık Maliyetler

  • Kentucky eyaletinde her yıl eyalete 15$ franchise tax ödemeniz gerekir. Bu meblağ gerçekten yıllık gider olarak oldukça uygun. Bu ücreti eyalet web sitesinden kendiniz de yıllık olarak kredi kartınızla online ödeyebilirsiniz.
  • Sanal telefon numarası : 2$ /Ay (Zadarma üzerinden buradan alabilirsiniz) Veya farklı bir sanal telefon hizmeti kullanmakta özgürsünüz.(Ör: Talku, Skype, Sonetel 2$ ay gibi bir şirketleri de bütçenize göre tercih edebilirsiniz)
  • Registered Agent yıllık hizmet bedeli 119$ / Yıl. İlk yıl bu hizmet ücretsizdir bir sonraki yıldan itibaren bu ücreti ödemeniz gerekiyor.
  • Şirket kurulduktan sonraki periyodik masraflar bunlardan ibarettir.

ZenBusiness  ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulum Adımları

Yukarıdaki açıklamaları okuyup yıllık ve aylık masrafları göz önünde bulundurduktan sonra ZenBusiness ile Amerika’ da LLC şirket kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1-Amerika’ da ücretsiz adrese sahip olmak

Yukarıda size şirket kurmak için ücretsiz bir posta adresinden bahsetmiştim. Bahsettiğim bu şirketin web sitesine ücretsiz üye olduktan sonra size bir adres tahsis eder. Bu sayede size gelen bir evrak vs. varsa gönderimini ücretli yapıyorlar hem de bu adres üzerine şirketinizi kurmuş oluyorsunuz. Bu şirket tarayıp gönderme hizmeti sunmaz gelen evrakı eğer isterseniz ücreti karşılığında yaşadığınız ikamet adresine gönderir. Evrak postalama ve gönderim ücretlerini web sitelerinden inceleyebilirsiniz.

Bu şirket, Shipito.com buradan ücretsiz hesap açarak anında bir adres sahibi olabiliyorsunuz.

Adımlar:

Shipito.com gidip signup’a tıklayarak üyelik için bilgilerinizi doldurun.

shipito ile amerika da adres almak ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Ad, soyad e-mail ve telefon bilgilerinizi girip bir şifre belirleyin. Hemen yandaki sütundan Free Account seçin.

shipito ile amerika da adres almak 2 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

E-postanıza bir doğrulama linki gelecektir. Tıkladığınız anda aşağıdaki gibi bir pencere açılacak ve adresiniz hazır.

shipito ile amerika da adres almak 4 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Bu adres şirketinizin posta adresi olacak. Şifrenizle oturum açarak sitenin yönetim paneline erişin, buradan postalarınızı vs. takip edebiliyorsunuz.

2-Şirket Kurulumunu Başlatın

Şirketi Zenbusiness acentesi ile kuracağımız için artık bundan sonraki süreç online olarak acenteye başvuru yapmaktan ibaret.

  • İlk olarak ZenBusiness.com web sitesine bu linkten giriş yapıp ana sayfadan “şirket tipini LLC ve eyaleti Kentucky olarak seçin. “START NOW” butonuna tıklayın (Veya farklı bir eyalette kurmak isterseniz istediğiniz eyaleti seçin)

zenbusiness amerikada sirket kurmak 2 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Eyalet ve şirket tipini seçtikten sonra karşınıza 3 adet paket çıkar. Bu paketlerden 49$ olanı seçebilirsiniz. Buna + 40$ da eyalet harcı da ayrıca eklenecek.zenbusiness amerikada sirket kurmak 3 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Kontak bilgileriniz için adınızı ve soyadınızı Türkçe karakter kullanmadan yazın

zenbusiness amerikada sirket kurmak 4 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Yine iletişim amaçlı olarak aşağıdaki alanlara e-posta adresinizi ve Amerika’dan aldığınız telefon numaranızı girin ardından bir sonraki sayfaya geçin.

zenbusiness amerikada sirket kurmak 5 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Aşağıdaki adımda LLC şirketin adını girmemiz isteniyor. Şirketiniz için bir ad yazmadan önce eyaletin web sitesinden (Kentucky için bu linkten) aklınızdaki şirket adının daha önce kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. Kentucky dışında başka bir eyalette şirket kuruyorsanız her eyaletin web sitesinde isim arama aracı bulunur google üzerinden aratabilirsiniz. Eğer isim daha önce kullanılmadı ise bu adı kullanabilirsiniz. Sonuna LLC, LC, Limited vs. yazmayın sadece şirket adını girin aşağıdaki gibi…

zenbusiness amerikada sirket kurmak 6 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Şirketin kurulumunu hızlandırmanız için ekstra ödeme yapabilirsiniz fakat gerek yok 6 günlük normal (ücretsiz) paketi seçin kadar bile sürmeyebiliyor süreç.

zenbusiness amerikada sirket kurmak 7 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

EIN hizmeti isteyip istemediğinizi soruyor 70$ karşılığında ss4 formunu dolduruyorlar ama fax ile uğraşmıyorlar formu IRS’ye faxlamayı kendiniz yapıyorsunuz. Bunun yerine EIN için ücretsiz olarak form doldurup kendiniz başvurabilirsiniz. Veya bunlarla uğraşmak ve her ay fax ücreti ödemek istemiyorsanız, şirket kurulduktan sonra bizden 29$ karşılığında bu linkten EIN Hizmeti alabilirsiniz. No seçip bir sonraki adıma geçebiliriz.

zenbusiness amerikada sirket kurmak 8 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Aylık 10 dolara (yıllık tahsil edilir) ekstra uyumluluk paketi isterseniz işaretleyin. Yıllık  119$ ekstra ekler bu yüzden NO seçip devam edelim.

zenbusiness amerikada sirket kurmak 9 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

30$’ a banking resolution ekleyip eklemeyeceğinizi soruyor. Gerekli bir hizmet değil o yüzden NO seçip devam edin.

zenbusiness amerikada sirket kurmak 10 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

İşletmeniz için bir alan adı tahsis etmelerini istiyorsanız yes seçeneğini seçebilirsiniz. Biz gerekli olmadığı için NO seçip devam ediyoruz.

zenbusiness amerikada sirket kurmak 11 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Özel bir web sitesi teklifi sunuyorlar. NO seçip devam edin.

zenbusiness amerikada sirket kurmak 12 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket KurmakSon kontrolleri yapıp Next’ e tıklayın

zenbusiness amerikada sirket kurmak 13 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Toplamda 89$ bir starter plan oluşturduk. Gelecek yılarda ise 119 dolar ödeme gerekeceği söyleniyor. Next seçerek devam edelim.

zenbusiness amerikada sirket kurmak 14 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket KurmakÖdemeyi tamamlayıp panele erişim için bir şifre belirleyin ve işlemi tamamlayın.

zenbusiness amerikada sirket kurmak 15 ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

Bundan sonra eyalete dosyalanacak evrakları hazırlayacaklar. Aldığınız şirket adresinizi ve gerekli bilgileri panel üzerinden doldurmanız gerekiyor. Ödemeyi yaptıktan sonra admin panelinden tüm süreci takip edebilirsiniz.

Her şey hazır olduktan sonra imzalamanız için dijital olarak evraklarınızı panelden indirip tekrar geri yükleyebiliyorsunuz. Sistemleri online olarak admin panelinden yürütülüyor ayrıca e-posta ve telefon ile destek te alabiliyorsunuz. Kurulum bittiğinde operating aggreement ve şirket kurulum belgelerinizi gönderiyorlar.

Eyalet Web Sitesinden Kurulan Şirketinizi Görebilirsiniz

Kurulum süreci bittikten sonra Kentucky eyalet web sitesinde (buradan)şirket adınızı tam olarak yazarak şirketinizin kurulup kurulmadığını görebiliyorsunuz. Onlardan mail gelmeden önce şirketiniz eyalet web sitesinde çoktan listelenmiş olur. Aşağıdaki gibi;

sirket kurulus eyalet sitesi. ZenBusiness ile Amerika'da 89$'a Şirket Kurmak

İşte bu kadar şirketiniz kuruldu.

Şirket kurulduktan sonra EIN başvurusu yapabilirsiniz. EIN numaranız geldikten sonra artık banka hesabınızı açabileceksiniz. Amerika’ da Banka Hesabı Açmak rehberine göz atabilirsiniz. Veya banka hesabı açmak yerine Transferwise kullanabilirsiniz çünkü stripe tarafından 100% legal olarak destekleniyor. Burada, Transferwise hesabı açma ve stripe ile  bağlantısının anlatıldığı adım adım bir rehber var.

Ardından Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açmak için bu rehberden faydalanıp online işinizi kurmanın son adımını da gerçekleştirip, kredi kartından ödeme alma işini de böylece çözmüş olacaksınız.

Stripe hesabı için EIN beklemelisiniz. EIN olmadan hesabınız doğrulanmaz bilginiz olsun. Herhangi bir sorunuz yaşarsanız veya aklınıza takılan bir bölüm varsa iletişim formunu doldurarak benimle iletişime geçebilir veya yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bol şanslar!

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü