Amerikada Şirket

Nasıl Kurulur?

Amerikada Şirket Kurmak İçin Neler Yapmalısınız?

 • Durumunuzu öğrenin
 • Bir eyalet belirleyin
 • Şirket ismi belirleyin
 • Kayıtlı temsilci (acente) seçin
 • Online şirket kurulumunu başlatın

1 - Durumunuzu Öğrenin

Eyalet Seçimi ve Vergi Durumu Öğrenme Aracı

Amerika'da şirket kurmadan önce mevcut durumunuzu öğrenebileceğiniz küçük ama faydalı bir test. Test boyunca yağacağınız iş ile ilgili vereceğiniz yanıtlar, mevcut durumunuzu öğrenmenizi sağlayacaktır.

Test sonucunda LLC şirketinizden elde edeceğiniz gelirin vergilendirme durumunu ve şirket kurmak için en mantıklı eyaletin hangisi olduğunu öğrenebileceksiniz.

Emin misiniz?

Eğer Amerika'da kuracağınız şirkete ait fiziksel bir deponuz olacaksa bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir. Kiralayacağınız depo, size bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Emin misiniz?

Eğer Amerika'da kuracağınız şirkete ait fiziksel bir ofisiniz olacaksa bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir. Kiralayacağınız ofis, size bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Emin misiniz?

Eğer Amerika'da kuracağınız şirkete ait sigortalı bir çalışanınız olacaksa bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir. Sigortalı olarak çalıştırdığınız personel, size bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Amerikan vatandaşlığınız var mı?

Eğer Amerikan vatandaşıysanız kuracağınız LLC şirket üzerinden bireysel olarak vergilendirilirsiniz. Eğer hem Amerikan vatandaşlığınız hem de Amerika'da devam eden bir oturumunuz varsa LLC şirketinizi, bulunduğunuz eyalette kaydettirmeniz lehinize olacaktır.

Hangi coğrafyaya satış yaptığınız önemlidir!

Eğer ürün ve hizmetleri Amerikan vatandaşlarına satarak gelirinizi bu şekilde elde edecekseniz, bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir.

Amerikan vatandaşlarından elde edeceğiniz gelir, size Amerika'da bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Eğer geçmişte Amerika'da belirli bir süreden hazla ikamet ettiyseniz LLC şirketinizi kurduktan sonra federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Eğer Greencard sahibiyseniz LLC şirketinizi kurduktan ve bu şirketten gelir elde ettikten sonra federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Daha fazla bilgi

 

Çok üyeli /ortaklı bir LLC şirket kurmak istediğinizden emin misiniz?

Amerika'da LLC şirketlerin vergileri aksi belirtilmedikçe kişisel olarak şirket sahibine aktarılır. Tek üyeli yabacı uyruklu sahipleri bulunan LLC ler bir şirket gibi vergilendirilmez.

Eğer çok üyeli (MMLLC) bir LLC kuracaksanız, bu LLC bir şirket gibi vergilendirilir ve böylece bazı vergi avantajlarından yararlanamamış olursunuz bu durumda federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Ortaklı yapıda çok üyeli bir LLC şirkete sahip olmanız sizin için çok önemli değilse LLC şirketinizi kendi adınıza tek üyeli olarak kurmanız daha avantajlı olacaktır.

Testi bitirmenize sadece bir adım kaldı.

Test sonucunu görmek için lütfen ad,soyad ve e-postanızı girin

2 - Eyalet Belirleme

Şirketin Kurulacağı Eyaleti Belirleyin

Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 eyalet bulunur, her eyaletin yasaları ve yönetim biçimi farklıdır. Ayrıca LLC şirket kurarken eyaletlere belirli miktarlarda kurul bedelleri (harç) ödenir. Bu bedeller eyaletlere göre 40$’dan başlayarak 500$’a kadar yükselir.

wyoming llc Amerikada Şirket Nasıl Kurulur

Wyoming

Eyalet harcı 100$

kentucky llc Amerikada Şirket Nasıl Kurulur

Kentucky

Eyalet harcı 40$

new mexico llc Amerikada Şirket Nasıl Kurulur

New Mexico

Eyalet harcı 50$

delaware llc Amerikada Şirket Nasıl Kurulur

Delaware

Eyalet harcı 90$

florida llc Amerikada Şirket Nasıl Kurulur

Florida

Eyalet harcı 120$

new jersey llc Amerikada Şirket Nasıl Kurulur

New Jersey

Eyalet harcı 130$

3 - Şirket İsmini Belirleyin

Şirketinizi Kurmadan Önce Bir Şirket Adı Belirleyin

LLC şirketinizi kurmadan önce bir şirket adı belirlemelisiniz. İsim belirlemenin bazı kuralları ve kısıtlamaları vardır. LLC şirket ismi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli kural, LLC adının diğer şirketlerden ayırt edilebilir yani benzersiz olması zorunluluğudur. Ayrıca farklı kısıtlamalar veya bilmeniz gereken önemli noktalar olabilir daha fazla bilgi için LLC isim seçme rehberine göz atın

LLC şirket isminin sonuna aşağıdaki uzantılardan herhangi biri kesin olarak kullanılmalıdır.

 • Limited Liability Company
 • L.L.C
 • LLC

Genellikle en çok kullanılan ve tercih edilen uzantı LLC dir.

Örneğin; “STARTUPSOLE LLC” veya “STARTUPSOLE L.L.C” veya “STARTUPSOLE Limited Liability Company” gibi

4 - Yasal Temsilci ( Registered Agent) Belirleyin

Amerika’da Şirket Kurulum Sürecini Yasal Temsilciniz Yönetir

Amerika’ da uzaktan şirket kurmak ve kurulum sonrasında şirkete gelebilecek resmi evrakları şirket sahibi adına teslim alabilen yetkili temsilcilere Registered Agent (Yasal Temsilci veya Kayıtlı Temsilci) denir.

Registered Agent, uzaktan şirket kurabilmeniz için Amerika’ da sizin adınıza işlem bildirimlerini, hükümet yazışmalarını, kurulum süreçlerini ve uyumlulukla ilgili belgelemeleri hazırlamak üzere atanmış bir kişi veya kuruluştur. Ayrıca Registered Agent’lardan şirket kurulumundan sonra da hizmet alınması şarttır çünkü şirketinize gelebilecek resmi evrakları sizin adınıza teslim alma hakkına sahiptirler.

Hangi Registered Agent ile Şirket Kurmalıyım?

Seçim yapmadan önce araştırma yaparken, önünüze çok fazla seçenek çıkabilir. Bu noktada köklü ve güvenilirliği kanıtlanmış firmalardan hizmet almak çok önemlidir. Bireysel olarak hizmet veren kendi evinden bu işi yapmaya çalışan amatörler gelecekte sizi yarı yolda bırakabilir. Güvenilir ve köklü bir firma arıyorsanız Northwest Registered Agent tercih edebilirsiniz

Neden Northwest Registered Agent?

Northwest Registered Agent, 1998 yılından bu yana Registered Agent hizmeti veren köklü bir şirkettir. Northwest ile ABD’nin tüm eyaletlerinde LLC şirket kurulumu yapabilirsiniz. Ayrıca Northwest’in her eyalette yerleşik bir ofisi bulunduğu için adreslerini, müşterilerine iş posta adresini olarak kullanmak üzere izin verir. Hatta gelen tüm evrakları ücretsiz olarak tarayarak dijital ortamda aynı gün içinde teslim ederler.

Northwest Fiyatları Nedir?

Northwest üzerinden aldığımız özel indirim sayesinde normalde 125$ olan LLC şirket kurulum hizmet bedeli 39$ ‘a indirildi. Ayrıca Northwest ile LLC kurulumlarında kayıtlı temsilcilik hizmeti ilk yıl ücretsizdir. Bu linkteki özel sayfadan Northwest ile 39$ (adres dahil) + eyalet bedeli ödeyerek LLC kurulumu yapabilirsiniz.

5 - Online Şirket Kurulumuna Başlayın

Kayıtlı Temsilcinize Sipariş Vererek LLC Şirketinizi Online Olarak Kurmaya Başlayın

Tüm hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra artık online olarak Northwest ile LLC şirketinizi kurmaya başlayabilirsiniz. Northwest ile şirket kurmak çok basit ve hızlıdır. Bir kaç iş günü içinde Amerika’daki şirketinizi kurup şirket kurulum evraklarını dijital yolla teslim ederler.

Aşağıdaki videoda bulunan adımları uygulayarak Amerika’da bir LLC şirket kurabilirsiniz. Bu örnek videoda Kentucky eyaletinde kurulum yapıldı fakat siz, aynı yöntemi uygulayarak istediğiniz tüm eyaletlerde şirket kurabilirsiniz.

Amerika’da İş Yapmanın Avantajları

Neden Amerika’da Şirket?

Amerika’da şirket kurmanın en büyük sebeplerinden biri vergi avantajı diğer ise kurulumu basit ve az prosedür içermesidir. Diğer sebeplerine gelince;

 • Kurulumu ucuzdur
 • Daha az prosedür gerektirir
 • Uzaktan Amerika’ya gitmeden güvenli bir şekilde online olarak kurulum yapılabilir
 • Kurulum süreci çok fazla prosedür içermez
 • Türkiye’de ki gibi her ay vergi beyanında bulunmanız gerekmez
 • Her ay muhasebeci, stopaj vs. gibi ekstra giderleriniz yoktur
 • Gizliliğiniz sağlanır adınız hiç bir yerde geçmez (Bazı eyaletlerde)
 • E-ticaret olarak düşünüldüğünde online olarak kredi kartlarından ödeme alabilirsiniz. (Banka hesabı açarak stripe ile ödeme alabilirsiniz)
 • Yıllık masrafları uygundur, her ay muhasebeci veya müşavir masrafı olmaz
 • Size itibar sağlayabilir
 • Gelecekte yatırımcı E2 vizesi alarak Amerika’ya yerleşmenize olanak tanır

Daha bir çok avantaj sayabiliriz fakat en bilinen avantajları bunlardır. Amerika’da şirket kurmak oldukça basittir tüm işlemler doğru yapıldığında kıs bir süre içinde ticari faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.

Birden çok iş türünü destekler

Dropshipping

Amazon Business

E-Ticaret

Dijital Reklam Ajansları

Dijital Ürün ve Hizmet

Toptancılar

Shopify

Wp / Woocomerce

Sıkça Sorulan Sorular

Başka sorunuz var mı?

Merak ettiğiniz başka sorular varsa bize ulaşın

Menü